i t si Binnenlandse]* e Berichten. tot bloedige botsingen heeft aanleiding ge geven, waarbij acht blanken gedood zijn. De gouverneur van Colorado heeft zich met de zaak bemoeid en zond troepen tegen de Indianen af, die het hun toegewezen gebied, ter grootte "van 12,000 vierk. mijlen, vei laten hebben. AFBIEA. President Kruger heeft Maandag te Pretoria de zittingen van den Transvaalsehen Volks raad geopend met eene rede, waarin hij de verlaging der invoerrechten voor koloniale vooitbrengselen warm aanbeval. Uit Kaapstad wordt gemeld dat tengevolge \an persoonlijk verschil van meening de leden van het Kabinet-Rhodes ontslag hebben genomen. Rhodes is echter met de vorming van een nieuw Kabinet belast. Offlcicde Berichten. Bij kon. besluit is benoemd tot hoofdin geland der postel ijen, met ingang van 1 Juli, de heer B. J. Hervveijer, thans directeur van het postkantoor te Amsterdam, uit welke betiekking hem gelijktijdig eervol ontslag wordt \eileend. (Herplaatsing wegens misstelling SCHIEDAM, 3 Mei 1893. Nadat de langdurige droogte met ongeduld naar regen deed verlangen, heeft zich heden in den vroegen morgen een weldadige ïegen- bui ontlast, die aan het jonge groen zijn frisch en aangenaam aanzien hergaf. Hedenvoormiddag vergaderde de commissie van lapporteuis uit de Tweede Kamer voor de bediijfsbelasting, tot voorstelling van het eindveislag en het overwegen van voor te stellen amendementen. De volledige samenstelling van de laden van beiocp i.i zake de vermogensbelasting zai eeistdaags bekend worden. Gedeputeerde Staten der Verschillende provinciën zijn uitge- noodigd ieder een lid voor de in hunne gewes ten gelegen belastingkringen aan te wijzen. Tengevolge van de reorganisatie der pos terijen en telegraphie zullen de postejijen voortaan evenals de telegraphie een af/on- lijken hoofdinspecteur hebben ter standplaats 's-Gravenhage. Het ïekenplichtig beheer der beide diensttakken, hetwelk tot dusyer stond onder den refei endaris chef der comptabiliteit aan het departement van waterstaat, wordt van die afdeeling afgescheiden en opgedra gen aan den benoemden administrateur bij het hoofdbestuur. Dientengevolge zullen ook de ambtenaren, die thans wei k/aam zijn aan het depaitement \an wateistaat, overgaan bij het hoofdbe stuur der posterijen. In verband met de omstandigheid dat het door deskundigen mogelijk, zoo niet waar schijnlijk wordt geacht, dat de cholera dit jaar opnieuw zal uitbreken, is door den minister van oorlog de aandacht der comman- deerende officieren der korpsen er op geves tigd dat het noodig is bij de buitengewone hitte welke reeds in ditj aargetij de heeischt, al dadelijk voorzorgen te nemen in het belang van de gezondheid iier militairen. Inzonder heid geldt zulks voor de miliciens, die eerst onlangs in vverkelijken dienst zijn gesteld. Bij de ïegthrg van den dienst dier miliciens zal dan ook door het vei mij den van ver moeiende oeleriingen in volle wapenrusting, gedurende de waimste uren van den dag, met een en ander rekening moeten worden gehouden, Naar de N. E. Gt. verneemt, ligt het in het vooi nemen van den nieuwopgetreden direc teur-generaal van posterijen en telegraphie, den heer Ha velaar, om gelijktijdig met dit ambt de bettekkingen van lid der Staten van Zuid-Holland en lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage te blijven vervullen. De topctnnd van prof. Buys was heden on veranderd. De patiënt is zwak. De Standaard bevat de volgende insinuatie Wat lang vermoed is, begint zich almeer te bevestigenDe kieswet mag niet harder loopen, omdat de Kamer liefst haar tijd zoo goed als uitzit. Eerst een j aar, om de kieswet op het papier te krijgen. Thans een tweede jaar, om het publiek debat voor te bereiden. En dan nog een derdejaar, om de kieswet er bij de Kamer door te helpen, en de kiezers lijsten te doen opmaken. Anders zou de Kamer tot 1895 hebben gezetennu zal ze een goed eind in 1894 halen. Slechts met een klein jaar wordt zoodoende haar leven verkort. En natuuilijk, dat spreekt de Kamer nu niet uit. Ook zeggen het de Kamerleden niet. Maar de minister, die de Kamer kent, weet, dat alleen op die manier met de Kamer is te handelen. Uit Gorinchem schrijft men aan het jy. v. d. D. van 1 Mei mDe staatscourant en de andere bladen ver meldden onlangs, dat 1 Mei 18b3, des mid dags te 12 uur, de Keulsche Vaart, zijnde het gedeelte van Vreeswijk tot de Merwede, zou geopend worden. »ïri tegenwoordigheid van niemand is dit heden geschied. Eene sleepboot en een schip maakten dadelijk van de gelegenheid ge- biuik, waarschijnlijk om de eerste te willen zijn. Van de sluizen wappert de driekleur, maar overigens mei kt men hier mets van het voltooide weik, dat jarenlang geduurd en millioenen gekost heeft. De lezers, die een feestelijk vei slag denken te krijgen, moet ik dus teleurstellen. Niet éen vlag ziet men uit open bare of partieulieie woningen. Onwillekeurig komt de vraag op Waarom die koude afloop Is het Gorinchemsch publiek bezield rnet den ernst der tijden en wil het daarom liever geen feesten vieren, of verwacht men zoo wei nig goeds van dat kanaal, dat men er geen feest voor behoeft te vieren Om beide redenen wensclit men zoo weinig mogelijk gewag van die opening te maken. En toch zal het kanaal zijne voordeden voorde stad opleveren, n.l. bij mist en ij«gang, wanneer dan de schip pers gretig gebruik zullen maken van hetgeen er in Gorinchem te koop is. Althans nadee- len heeft men er niet van." Tusschen Utrecht en Den Haag werd gis teren door de directie van de staatsspoorweg maatschappij een proefrit gedaan met twee meuwvervaardigde spoorwegrijtuigen ten ge- bruike in het internationaal verkeer tusschen Vlissingen en Berlijn. Het zgn twee aan de eischen van geriefbeantwoordende wagens met verschillende compai timenten, geschikt voor zit- en slaapgelegenheid. Men kan langs een overdekte loopplank van het eene in het andere salonrijtuig komen. De lengte van eiken waggon is eens zoo groot als die van een gewoon binnenlandsch spoorwegrijtuig. De geiiefelijke inrichting der verschillende coupé's, met ruim uitzicht naar buiten, valt terstond in het oog. De directeur-generaal en de chefs van ver schillende technische diensten der Staatsspoor weg-maatschappij maakten dezen proeftocht mede. De heer J. Heemskerk, landbouwer te Ha- zerswoude, wil onder de landbouwers een adresbeweging op het getouw zetten, teneinde van de regeering te verkrijgen heffing van invoerrechten van vet en van de surrogaten, waarvan de margarine- of kunstboter gefa briceerd wordt, om zoodoende aan de con currentie van de kunstboter met de natuur boter een eii.de te maken. De heer Heems kerk zou daartoe gaarne zien, dat in elke f provircie van Nederland een of meor perso nen, landbouwers of andere belanghebbenden, ter verkrijging van adhaerenten op dit adres een zegel van 75 cent onder hunne kennissen ter onderteekening deden rondgaan, terwijl liy bereid is de zegelkosten te yergoeden. De sNederlandsche Schaakbond" heeft be sloten om in dit jaar vier schaak-brjeenkom- sten te houden, verbonden met af- en aanspel. Deze zullen gehouden worden in Mei te Hil versum in .Funi te Zwollein Augustus te Arnhem, en in September te Breda. Maandag in den vroegen ochtend bemerkte een surveilleerende politie-agent te Rotterdam dat een man bezig was socialistische biljetten te plakken op het urinoir aan het stations plein nabij het Centraal-station. Onmiddellijk beraamde bij maatregelen om den aanplakker te arresteeren, doch toen hij hem in handen had, daagden er van verschillende zijden een dozijn lieden op, die een zoo heug verzet pleegden, dat de agent zijn arrestant moest loslaten. Tot tegenweer en op lijfsbehoud be dacht gedachtig aan hetgeen een zijner collega's overkwam, trok de agent zijn harts vanger, joeg liet clubje uiteen, doch kon niet voorkomen dat zij den aanplakker, die in de schermutseling een houw over het hoofd kreeg, medenamen. (K.E. Ct.) Maandagavond ontvreemdden een tweetal personen te Rotterdam een kist met glaswerk, welke op den Steiger voor den winkel van den heer Harte op de straat gezet was. Zij laadden de kist brutaal op eenen wagen en reden er mede weg. Op het West-Nieuwland gekomen, weiden zij door knechts van den heer Harte, die gewaarschuwd was, achter haald, waarop de dieven het hazeupad kozen, de kist in den steek latende. Het zesjaiige meisje dat enkele dagen ge leden aan den Plantageweg te Kralingen uit de 2e verdieping viel, is aan de gevolgen overleden. De Oudezijds Armsteeg te Amsterdam was gisternacht weder in opstand door het een of ander krakeel. Toen de politie de orde wilde herstellen en daartoe met sabel en stok de steeg moest binnendringen, werden door de bewoners en bewoonsters de losse trappen uit de hengsels gelicht en daarmede ging men de agenten te lijf. Toen dit niet het gewenschte succes had, werd het straatje opgebroken en de politie met de steenen be vochten. Menige steen kwam in de War moesstraat teieclit. Gisterochtend lag de steeg nog opgebroken. Verbazend groot is het getal personen in de provincie Groningen, die zich gereedmaken voor de reis naar Amerika. Zoo vertrekken er Vrijdag a.s. alleen uit de gemeente Nieu- wolda, met ruim 2300 zielen, ongeveer 50 personen. In den loop dezer maand keeren de marechaussees, die uit de provinciën Noord- Brabant en Limburg in het noorden van ons land sedert Januari gedetacheerd zijn, naar hunne division terug. Een 80-tal aibeiders van de stroostof-papier- fabriek te Ommelanderwijk (gem. Veendam) zijn bedankt. Binnen eenige dagen zullen er nog meer ontslagen worden. De fabriek zal naar alle waarschijnlijkheid tijdelijk stilstaan. Op het oogenblik is er geen stroo meer te krijgende gi oote voorraad is voor veertien dagen verbrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag sloeg de bliksem te Jellum in den toren, waardoor een brand ontstond, die aan kerk en toren groote schade heeft veroorzaakt. Te Wanneperveen is eene werkstaking uitgebroken onder de metselaarsknechts, die bezig zjjn met het bouwen van eene nieuwe school. Zij eiscliCH hooger loon mis schien Volstrekt nietMinder werkuren dan Evenmin Ze verlangen eenvoudig eenen borrel. Het gemeentebestuur namelijk heeft bepaald, dat er geen sterke drank daar op het werk mag worden gebruikt, en aan deze bepaling verkiezen de arbeiders zich niet te onderwerpen. Tot dusyer wil geen van de beide partijen toegeven. De kleedermaker Tengel, uit Amsterdam, thans te Zutfen in preventieve hechtenis in zake den diefstal te Apeldoorn, heembekend dat hij aan iemand te Amsterdam een pakje in bewaring had gegeven. De rechercheurs aldaar hebben daarop spoedig beslag gelegd en vonden 40 horloges, waaronder enkele gouden dames-horloges, 17 gouden ringen en 20 kettingen, alle van den diefstal afkomstig. Er bestaat kans, dat er nog meer ai tikelen zullen terechtkomen. De moord te Echterboscli, onder Echt. ge pleegd, waarvan wij reeds m ons vorig num mer melding maakten, heeft onder de volgende omstandigheden plaats gehad: Anna H., wier ouders aldaar wonen, ging van Roermond, waar zij diende, eene zieke zuster bezoeken. Zekere D. S. uit Maasniel, een man van ruim 50 jaar, die gaarne met haar verkeering had willen aanknoopen, doch van wien zij niets wilde weten, wachtte haar in de uitgestrekte bossclien onder Echt op en heeft haar daar vermoord, vermoedelijk met een mes. Daarna gaf hij per brief aan den vader van het meisje kennis van het gebeurde en ver zocht dezen om verder voor de begrafenis te zorgen, daarbij duidelijk de plaats aangevende, waar het lijk te vinden was. De moordenaar is vooi tvluclitig. De brigade- marechaussee uit Roermond, Echt en andere plaatsen zijn terstond uitgerukt om hem te vatten. De justitie uit Roermond, vergezeld van twee geneesheeren, den kapitein der kon. marechaussee en een detachement mare chaussees heeft gisteren, ter plaats van den moord een onderzoek ingesteld. Uil het onderzoek, op het lijk verricht, moeten de deskundigen geconstateerd hebben, dat Anna H. vermoord is geworden met een zeer schei p meshet hoofd was bijna van den romp af. De dader D, S,, zeepziedersknecht, heeft zich waarschijnlijk verdronken, althans zijn hoed is op de spoorbrug teBuggenum gevonden. Bij het leggen van nieuwe riolen te Venlo vond men op eene diepte van ruim iVs M eene leiding van zware doorboorde eiken- boomen, die gelijk de tegenwoordig vervaar digde buizen juist in elkander sloten. Daar door kwam men tot de ontdekking, dat deze- in de 15e eeuw dienst hebben gedaan om het water van, eenen veraf gelegen berg naar de stad te brengen, teneinde eene fontein op de markt te laten ontspringen. Iemand had met een vrachtrijder twee mud aardappelen naar Goes gezonden, ten einde die te doen verkoopen. Hij kon er echter geen kooper voor vinden. Eindelijk werden zij het eigendom van een kasteleirvoor twee glazen bier. Op vele plantsen in Zuid-Bevelaud worden de aardappelen reeds weggegeven. 's-GravPiilmge. De vergaderzaal van den ministerraad in het gebouw van de Tweede Kamer woidt gerestaureerd, bepaaldelyk in de plafondbescliildering en wandversiering. Het werk is thans onder handen genomen. Gisteren zijn de heeren der koninklijke hofhouding, die de Koninginnen op haar bui- tenlandsche reis Vergezellen, naar hetLoo vertrokken. De bouw van het »Park-Hotel" in de Scheveningsche boschjes is voor f96}655 op- St j Owe J**, U7 ^c"i

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2