sjü Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. O nd e r wijs. V f s s c h e rij. Kerknieuws. Koloniën. Post en Telegraphie. Greenwich.) 1240 631 681 817 835 1005 1015 1108 1142 1211 1249 551 6® 830 913 933 10*12 1142 1923 gedragen aan den heer J. Ph. Reeser Ezn. alhier. Haarlem. Zondag 30 April werd in de boekerij van het museum van kunstnijverheid alhier de vergadering der commissie van ambachtsonderwijs gehouden, waarin de toe lichtingen tot de opgave van de vereischten voor het verkrijgen van een bewijs van be kwaamheid als meester of gezel definitief werden vastgesteld. De toelichtingen betreffende de timmer- lietV',1, meubelmakers, smeden, koperwerkers en huisschilders zullen dus weldra bij de leden dezer commissie voor belangstellenden gratis verkrijgbaar worden gesteld. Na liet verspreiden dezer toelichtingen vermeent bovengenoemde commissie hare taak ten opzichte der proeven van bekwaam heid. die door de commissie »Veredeling van het ambacht" dezeu winter te 's-Gravenhage zullen worden afgenomen, geëindigd en zal zich verder hoofdzakelijk bezighouden met het bevorderen van het ambachtsonderwijs op de werkplaats. Teneinde samenwerking en eenheid van streven te bevorderen, zal zij trachten, zooveel mogelijk alle krachten die zich hetzelfde doel tot taak stellen, samen te brengen en werd in genoemde vergadering als beginsel vast gesteld eene nationale vereeniging in het leven te roepen, die uitsluitend het ambachts onderwijs in den meest uitgebreiden zin zal behartigen. Zij. die zich geroepen gevoelen aan dit streven mede te werken en van hunne sym pathie wenschen te getuigen, kunnen zich daartoe wenden tot den voorzitter der com missie van ambachtsonderwijs, den heer E. von Saher te Haarlem. Amsterdam. In de Zaterdag gehouden vergadering van het bestuur der Ned. hotel- houdersbond en eenige belangstellenden is besloten de internationale tentoonstelling van nijverheid dit jaar niet te houden in het Paleis voor Volksvlijt, doch in een speciaal daarvoor op te richten gebouw. De groote belangstelling en de vele aan vraag om plaatsruimte, welke zoowel van binnen- als buitenland by de commissie in gekomen zijo, hebben tot dit besluit geleid. Eveneens is met het oog hierop besloten de tentoonstelling in de maanden Augustus, September ea zoo noodig Octeber te doen plaats hebben. Programma's, borderelen van aangifte, en alle gewenschte inlichtingen zijn te verkrijgen bij den heer A. Agema, Ruijsdaelkade 15. Amsterdam. Winschoten. Ook de heeren F. Lieftinck te Haarlem. R. Roessingh te Leiden en A. Engelsman te Veendam hebben de benoeming tot lid van hel hoofdbestuur van den »Botid van Orde door Hervorming" aangenomen. Het loo. II.II. M.M. de Koninginnen zijn hedenochtend te 8.37 van hier vertrokken tot aanvaarding van de voorgenomen buiten- landsche reis. De Koninginnen keeren over zes weken terug. De heer Rössing meldt aan het N. v. d.D. dat de heer Justus van Maurik weldra het publiek weer, als vroeger met »Janus Tulp", gul en hartelijk zal doen lachen om een ■nieuwe klucht",. -. Aan de bibliotheek der rijks-universiteit 'te Leiden heeft mr. A. D. van Assendelft de Ooningh, burgemeester van Leiderdorp. Ten geschenke aangeboden een stel van zeven Grieksche wastafeltjes,door wijlen zijn broeder den luit. t./z. 2e klasse H. van Assendelftde Conitigh. van diens reizen in'Noord-Egypte, Syrië en Turkije medegebracht.. l)o prijs van 10,000 fl'S., die dr. Guimard te Gent voor het beste werk over het ver beteren van den toestand der arbeiders uit geloofd heeft, is behaald door den school opziener Robyns te Hasselt, stichter van de Belgisehe matigheidsvereenigingen. Te Hull is hedennacht weder een geweldige' brand uitgebarsten in den omttek der dokken, •waardoor een houtraolen en eene reeks arbsiders- huizen afbranden. Ook deze brand schijnt aan moedwil te moeten worden toegeschreven. De armen van Parijs hebben dezer dagen eene gift van 1,000,000 frs. ontvangen ten- gevolgen van een twist tussehen twee heeren der aanzienlijke wereld. De burggraaf De lireteuii had bij speculation in granen groote verliezen geleden door verkeerde raadgevingen van een zijner kennissen, den lieer Ephrussi. Daar' de burggraaf ook andere vrienden in de speculatiën betrokken had, daagde hij, na betaling zijner schulden, den heer Ephrussi uit, die niet zeer genegen scheen op deze wijze voldoening te ge ven en voorstelde een millioen francs onder de Parijsche attnon te verdeelen. Eerst op herhaalden.aandrang heeft de burg graaf De Breteuil dezen voorslag aangenomen, teneinde den armen dit voordeel niet te laten ontgaan. Bij een hevigen brand, die te Lyon uitbrak, werden een groote distilleerderij en tal van aan grenzende gebouwen in een oogwenk in de asch gelegd. Over een oppervlakte van 3000 meter werd alles verwoest. De schade wordt begroot op een millioen 500 werklieden zijn broodeloos. Te Groszkaitisza (Hongarije) brandden drie straten af. Dt •ie Wenschen kwamen in do vlam men om. Vooraf hadden dreigbrieven de rondo gedaan, waarin voorspeld werd wat nu ge beurd is. Hoezeer ook met groote praal geopend, is de Chicago-tentconsieüing onvollediger dan een harer voorgangsters. Van de 200 gebouwen zijn er 140 nog ongenaakbaar door de massa's onge opende kisten. Op de spoorwegen werd het ver voer van tallooze kisten geweigerd, tenzij men het personeel omkocht. Het lentoonstellingsbe- stuur ontdekte het te iaat om er tegen te ageeren. Het gebouw voor vrouwelijken arbeid en de afdeeling schoone kunsten zijn intusschen gereed. Zaterdag kwam een curiositeit aan dj Liberty bell, dat is de klok, die het eerst de onafhankelijk heid van Amerika deed weerklinken. De officieele gids der Chicago-tentoonstelling wordt, behalve in Amerika, door Reuters bureau geëxploiteerd. Het is een blad dat allerlei inlich tingen voor vreemdelingen behelst. Reeds den oersten dag na de opening dor ten toonstelling meldt men, dat in 't klooster in Jackson-park een poging is gedaan, maar verijdeld, om de urn met de asch van Christophorus Columbus to stelen Nadere berichten uit Oklaharaa melden, dat de stormen allerhevigst zijn geweest en dat het nog nooit ergens zoo lang en zoo hard heeft gestortregend. De wind blies niet een snelheid van 54 mijlen in het uur door het luchtruim. De gehouwen der tentoonstelling te Chicago heb ben zich goed gehouden. Duizenden hectaren tarwe zijn verwoest. In het district Oklahama zijn volgens de laatste berichten vijftig tot zestig roenschen omgekomen. Vijf en twintig personen bekwamen verwondingen, waaraan zij wel niet meer zullen opkomener zijn honderd ernstig gewonden. Men nam vijf verschillende cyclonen waai', alle in verschillende deeien des lands en alle op Dinsdagnacht. De laatste berichten maken mel ding itan 100 dooden en 500 gewonden in 't geheel. Batavia, 80 Maart. Den 29n Maart 's morgens vertrokken van Medan naar Belawan, om deel te nemen aan de excursie in Tamiang Kolonel Van de Pol en de kapt. v/d gene nden staf La Feber, per trein van 8 u. 46 ro., terwijl met den vorigen trein reeds waren ver trokken do majoor Meuleraan en de luit.-adju- dant De Beijer de 3e mobiele colonne, ter sterkte van 50 Europeanen en 90 inlanders, onder commando van kapitein Visser, waarbij ingedeeld de luite nants Muller, Heidens en de adj,-onderofficier Arriërts de 12e comp. artilL met '2 bergkanonnen van 8 cM, ondor commando van kapitein Giel eene ambulance, onder toezicht van den officier van gezondheid Karthatis en 76 dwangarbeiders. Met het toezicht over de vivres enz. was belast de arij.-onderoflV kwartiermeester Van Rijn. Den 2Sn vertrok van Tandjong Slamat de le mobiele colonne onder commando van kapi tein Kuiik, waarbij de luitenants Dibbitz en Collanl zijn ingedeeld. Deze colonne scheepte zich den volgenden dag ïn aan boord van den gouvernementsstoomer Tcrnatc, terwijl de troepen van hier aan boord gingen van Hr. Ms. raderstoomschip 2e klasse Merapi. De dwangarbeiders, vivres en al wat verder tot den nasleep eetiet' expeditie behoort, wer den overgevoerd naai' bet particuliere stoom schip Socngci Rawa, voor deze gelegenheid ingehuurd. De troepen zullen zich op de reede van Tami ang vereenigen en de op de Oostkust van Atjeh aanwezige oorlogsschepen zullen de landcoionne Steunen niet sloepen, stoombaikassen en eene landingsdivisie. De 2e mobiele colonne te Tandjong Poera blijft in haar geheel beschikbaar om eventueele invallen in Langkat af te slaan, terwijl de onderneming Tandjong Slamat door een deta chement van Bindjey bezet blijft. Te Medan blijft in garnizoen de vaste bezet ting ter sterkte van p. m. 100 bajonetten. Do kapitein Van Veen van Bindjey ie tijde lijk te Medan geplaatst om het commando van het garnizoensbataljon gedurende de afwezigheid van majoor Meuleman op zich te nemen. Volgens de Dcli-Ctbleek na bet vertrok van de troepen, dat do ketels, om bet eten te koken, vergeten waren Gelukkig konden ze nog spoe dig nagezonden worden. Do gelegenheid tot verzending der correspon dentie naai' New-York (vin Rotterdam) bestaat door middel van bet stoomschip Veendam. De laatste buslichting aan bet postkantoor to Rot terdam is bepaald op 5 dezer, des namiddags ten 10.30 ure spoortijd. De wijzo van verzending behoort duidelijk op bet adres vermeld te worden, Tengevolge van de thans bekent) geworden reorganisatie van het hoofdbestuur, krijgen ook de posterijen, evenals tot dusver de telegraphie, baar eigen afzonderlijken hoofdinspecteur, wien 's-Gravenhoge ais standplaats is aangewezen. Het rekenplicbtig beheer van de beide dienst takken voornoemd, tot dusver onder den referen daris, chef van comptabiliteit aan bet ministerie van waterstaat, wordt van dio afdeeling afge scheiden en opgedragen aan den benoemden administrateur bij bet hoofdbestuur voor de deiinitieve instelling van welk ambt in den vorm van eenon begrootingspost de bekrachtiging van de Staten-Generaal noodig is. In verband met een en ander zuilen ambte naren. thans werkzaam aan bet departement van waterstaat, bij bet hoofdbestuur der posterijen en telegrapbie overgaan. Zooas,! reeds is aangekondigd, beeft de beer Havelaar gisteren zijn ambt aanvaard in de buree- len aan de Parkstraat. To rekenen van 5 dezer zal het rijkstelegraaf kantoor te Lochem op werkdagen open zijn van 7l/s tot 11 uur voor- en van 2 tot 4V2 en 6 Va tot 8 uur namiddags (spoortijd). De dienst uren cp Zon- en feestdagen blijven onveranderd. 1914 curatoren van hot evang.-Luth. semina rium te Amsterdam zijnde volgende heeren voor gedragen ter benoeming van een hoogleeraar aan die inrichting (vac.prof. A. D. Lotnan): dr. W. Brandt, te Berlijn, vroeger Ned.-herv, pred. bier te lande, ds. 11. C. Lolir, to Rotter dam, ra ds. J. II. A. Michelsen, te Kampen. De beer D. K. Wielenga, docent aan de Iheoi. school te Kampen, heeft voor de tweede maal eene benoeming ontvangen ais docent aan der gelijke school te Grand Rapids (N.-A,). Het R.-k, seminarium te Rplduc bestond I Maandag 50 jaar. De plechtige jubilé-viering zal plaats hebben in Augustus, op bet einde van het schooljaar. Tevens zal alsdan gevierd worden bet 25-jarig directeurschap van dr. W. Everts en zal tegen dien tijd de restauratie .der kerk zijn ■voltooid. i Opening en slnlllsj der Spoorïrrag over de Schle nabij Schiedam. Toorïoopige opgave. Onvoorziene omstandigheden, door vertra ging van de treinen ofdoor andere oorzaken ontstaan, voorbehouden, zal de brug gedu rende den zomerdienst voor de scheepvaart geopend zijn: (Tijd Tan Van 1940 tot 445 (Dinsdags) <K «C 512 (beh. Dinsdags) 457 510 (Dinsdags) 540 <3C 610 <e <x «C 1056 122 407 417 457 514 700 736 1H58 De uren in de eerste kolom duiden het, begin der opening, de uren in de tweede kolom het begin der sluiting aan. De uren tussehen O uur 's avonds en 5.59' 's morgens zijn aangegeven door onderstree ping der rninuutcijlers. bijv. 1103.. Wanneer de fac. treinen niet loopen, kan. de brug op de tijden, dat zij hiervoor gesloten, moet wordeD, geopend blijven. VLAARDINGEN. Voor rekening van da firma Joost Pot alhier liep gisteren van stapel de, 30ste logger van die firma tot uitoefening der haringyisscherij. Het schip zul genaamd worden Ncstorine IJ, en gevoerd door T. v, d. Lugt. SCI1EVEN1NGEN. Gisteren kwamen alhier 14 schuilen met veractie visch aan, waarvoor de volgende prijzen werden besteed tarbot gr., f 7 a 9, ki. f 3 a 4, tongen ld. 30 a 40 ct.gr. 60 a a 75 ct., griet f 0.75 a 1.10, kabelj. I a 1.10 per stuk droogsclnd f4 a 7, versche schol f3; a 5, schar f2 a 2.50, lianen f 1.75 a 2, pieterman f 1 a 1.25. braad f 2 a 2.50, kokaat f 1.75 a 2.25, bot fl a 1.75, bolk f0.75 a 1.25 per mand, NIEUWED1EP.Door bougers werden bier- gisteren 400 roggen en door trekkers 20 tal geep en 500 tal haring aangevoerd rog gold 60 a 55 cent per stuk, geep f 3 a 2.50 en baring 30 a 20 cent per tal.. KRALINGSCilE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 264 zalmen, die voor i 0.80 tot 1.— per l/2 kilo werden ver-, kocht. Nog werden aangevoerd 1659 elften, die, f 0.80 tot 2.20 per stuk opbrachten. Sedert eenige dagen wordt langs de Helderscho kust zoowel als bij Wieringen veel geep gevan-, gen, in 't belang der visschers zelfs te veel. Dagelijks worden duizenden stuks geep aange voerd, waardoor de prijs, welke andere jaren in bot laatst van April gewoonlijk f 4 a 5 per tal is, zoo schrikbarend terugloopt, dat er voor de. visschers op deze wijze aan bet geeptrekken geen droog brood te verdienen is. Een partij geep, Vrijdag van Wieringen te Nieetwediep- aangebracht, werd verkocht voor 35 en 4u. cent per tal (200 stuks). Geen wonder dat de visschers er ernstig aan denken het visschente- staken Een zeldzaam overvloedige zalmvangst hadden dezer dagen visschers uit Pillau bij Konings bergen aan de Oostzeekusien, Op éen dag toch, vingen zij moer dan 1 000 zalmen. Ook aan de. Pommersche en Zweedsclto kusten moeten in Jeze week buitengewoon veel zalmen zijn ge-, 'ngen, Men wedt niet waaraan dezo buitenge-, vone vangst moet worden toegeschreven. Jied.-IIerv. Kerk. Be' oepen: te Opperdoes ds. W. J. Jurrenta, te Windesheim - - te Maastricht dr. A. G Boon, te Enkhuizen te Ileenvliet de beer .11. D. Hellema, cand. te Leiden;te Kornjutn ds. P. A. Riedel B.Jz., te Krommeniev.tö Jutrijp ds. E. H. Jonkers, te Buitenpost c. a. -

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3