Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. ""per tel e gr aaf7 Land- en Tuinbouw. Koloniën. ergste dronkaards tinnen drie weken volko men genezen worden. Na verloop van drie of vier dagen hebben de meesten al een afkeer van sterken drank. Dr. Tyson heeft verscheidene groote steden in Amerika en Australië bezocht en daar welgeslaagde proeven genomen. Thans is een vertegenwoordiger van hem, de heer Hair, naar Engeland gekomen, om daar Tyson-gestichten in te richten en de heil zame werking van het Tyson's middel te toonen. Als dat middel werkeljjk zoo heil- •zzs.m is, kon hij ook de Noordzee wel eens oversteken en ook in het land van Jen Schiedammer proeven nemen. Er zijn, helaas, sujetten genoeg. De heer C. Sjjthofï te Rotterdam is er nog niet in geslaagd om daar door boring bron water te verkrijgen. Er wordt nog steeds naar dit drinkwater gezocht. Een der bekoorlijkste plekjes in de omstre ken der residentie, het fraaie buitenverblijf jHoekenburg", gelegen aan de Geestbrug, onder Voorburg, zal weldra voor een ieder toegankelijk zijn. Het is thans ingericht tot hotel-pension en café-restaurant en wordt 14 Mei a.s. ge opend. Een meisje te Sliedrecht is door aanhou dend touwtje-springen zóo ernstig ongesteld gewoiden, dat zij terstond onder geneeskun dige behandeling moest worden gesteld. Te Katendrecbt is een meisje van lOjaar, dochtertje van L. v. L., 's morgens dood te bed gevonden. Men acht het niet onmogelijk, dat al te druk touwtje-springen de oorzaak van haar plotselingen dood is geweest. Door de vereeniging nVol Oranje", welker leden blijkens den naam volbloed-Orangisten zijn, werd Maandagavond den burgemeester van Amsterdam eene serenade gebracht. Voor diens woning werden eenige liederen ge zongen. Op den terugtocht kwam het troepje in de Hoogstraat in botsing met eenige socia listen, waarvan eene forrueele vechtpartij met stokken het gevolg was. Op den Dam her haalde zich de herrie, waaraan ten slotte door de politie een eind werd gemaakt. {Tel.) Te Amsterdam is, ter bestrijding van het socialisme, eene vereeniging opgericht onder den naam»Voor Oranje". De vereeniging telt reeds 200 leden, en tot voorzitter is be noemd de heer D. van Loggem. In eene dezer dagen gehouden vergadering der afdeeling Amsterdam van den ïBond van Nederlandsche Onderwijzers" werd een voor stel behandeld om f50 af te staan voor de betrekkingen der in het noorden des lands gestraften wegens deelneming aan ongeregeld heden. In den loop der discussie werd door het bestuur de f50 uit het voorstel wegge nomen, waardoor dit alleen het karakter eener betuiging van sympathie zou krijgen. Nadat ook dit door eenige leden van het hoofdbestuur was bestreden, werd het bij zitten en opstaan met groote meerderheid (ongeveer 120 tegen 40 stemmen) verworpen, zoodat deze vereeniging zich van elke betui- ging in dezen heeft onthouden. Een smid te Lutjegast, prov. Groningen, had tegen eene lichte ongesteldheid van een geneesheer eenige poeders ontvangen. Door eene vergissing nam hij ze alle te geljjk in, met het ongelukkig gevolg, dat hij eenige uren laster overleed. Uit Franeker zijn, door tusschenkomst der Kamer van arbeid aldaar, eenige jongelieden vertrokken naar Maassluis, teneinde op de haringvloot geplaatst te worden. Uit Gaasterland (Fr.) zullen deze week on geveer 50 personen naar Amerika vertrekken. De bekende sociaal-democraat Poutsma, die te Utrecht zijn gevangenisstraf onder gaat, is, naar men mededeelt, ernstig onge steld. Nabij de spoorweghalte Seppe (N.-Br.) is Maandagavond zekere C. Jongeneelen onder weg onverhoeds aangevallen en met een mes over het geheele lichaam gesneden en ge stoken. De wonden bleken levensgevaarlijk te zjja, zoodat hem de laatste sacramenten zijn toegediend. De dader is in arrest. Liefdewraak schijnt hier in het spel te ziju, daar J. met de vroe gere beminde van den dader wilde trouwen. Aan de justitie te Roermond is, in zake den moord te Echterbosch, mededeeling gedaan dat een persoon, overeenkomende met het signalement van den moordenaar, nog Dins dag op de plaats, waar Anna H. gevonden is, zou geweest zijn. Ook is er nog een strop ter plaatse ge vonden, met bloed bevlekt. Opnieuw is naar een en ander een onderzoek ingesteld. De hoed, aan de Maas gevonden, is her kend door de familie van den moordenaar, doch daar hij reeds Maandag gevonden is, kan het zijn, dat die hoed daar neergelegd is om de justitie op het dwaalspoor te brengen. Maassluis. Het loggerschip Drie Gezus ters is bij het binnenloopen in de haven door den sterken stroom uit den koers ge raakt en met zooveel vaart tegen het rem- mingswerk der haven aangekomen, dat dit aanmerkelijke schade kreeg en de voorsteven van het schip geheel is vaneengespleten. De schade beloopt ongeveer f 1000. Geluk kig werd niemand gekwetst. 's-Qravenhage. Z. K. H. prins Albert van Pruisen, vergezeld van zijn oudsten zoon prins Frederik, gisteravond ten halftien ure aan het Boll.-spoorstation alhier arriveerende, werd daar ontvangen door den gezant van het Duitsche keizerrijk, graaf Von Rantzau, vergezeld van den militairen attaché luit. Von Bohlen und Halbach, door den burgemeester der residentie en het hoofd der gemeente Voorburg, alsmede door den heer Lint/,, ad ministrateur van de eigendommen hier te lande van Z. K. H. Diens gevolg bestaat uit vier adjudanten. Nadat de prinsen eenige oogenblikken in de wachtkamer eerste klasse hadden vertoefd, vertrokken zij met verschil lende autoriteiten naar 3Rusthof" onder Voor burg. De heeren van het gevolg van HH. MM., die op het Loo dienst hebben gedaan, zijn gistermiddag van daar in de residentie terug gekeerd. Te A uur kwam de trein ten dienste van het koninklijk staldepartement, waarmede paarden en materiaal teruggebracht werden, aan het staatsspoor alhier aan. Prins Albert van Pruisen en zijn zoon kwamen heden uit Voorburg in de stad en bezochten den koninklijken bazaar in de Zee straat. HH. KK. HH. zullen heden met den trein van den staatsspoor, die te 5 uur van hier vertrekt, de terugreis naar Brunswijk aan nemen. Door tusschenkomst van den minister van binneniandsehe zaken is aan musea, biblio theken en andere wetenschappelijke inrich tingen ten geschenke gezonden, een door den heer baron Snouckaert van Schauburg, directeur van het koninklijk huisarchief, ver vaardigde graphische voorstelling der afstam ming van Hare Majesteit "Wilhelmina, Konin gin der Nederlanden uit de Walrarusche en Ottonische linje van het Huis van Nassau, waaruit de verwantschap bljjkt van Koningin E mm a en wijlen Z. M. Koning Willem III. Voor de kennis der genealogie van het vorstenhuis is het een precieus werk. Door de jury in den wedstrijd voor eenen feestmarsch voor het as. lustrum van het Delftschestudentenkorps, gecomponeerd door een lid van dat korps, is de gouden medaille toegekend aan den heer Van Tienhoven van den Boogaard. Er waren 9 composities inge komen. {Avondpost.) De eerste tien dagen der veiling van de kunstverzameling Spitzer te Parijs hebben 3,731,205 fiancs opgebracht. Zaterdag werd voor een Vlaamsch tapijt uit de 15e eeuw, sde rust in Egypte" voor stellende, 70,000 francs betaald, voor een Ilaliaansch tapijt uit dezelfde eeuw 36,500 francs, en voor een vergulde beeldgroep uit de 13e eeuw 10,000 francs. Volgens berichten uit New-Yoik is de Missis sippi rijzende door de gezwollen wateren zijner zijtakken. De rivieistand te Saint Louis loont een gevaarlijk peil uan. Berichten uit het Mis- sissippi-distiirt voos spellen buitengewone over- stroominpen. Er komen nog steeds berichten omti ent over stroomingen in Ohio. Het groote lesei voir te Lewiston is gistermoigen gebaisten onder den waterdruk, liet omliggende land staat onder water. Men gelooft dat een 20 personen omge komen zijn. De schade is gioot in het zuiden en het centrum van Ohio. In de streek van Scioto, waar belangrijke cultuies van graan zijn, is ook veel verwoesting aangelicht. De Amerikaansche luchtreiziger Wilson was dezer dagen te Rattenow aan de Have! opge stegen met zijn ballon nCoIumbus", een sMont- golfiere" (wet heete lucht gevulde ballon), waar hij onderaan hing, aan een trapees. Juist rees de ïColurnbus" staiig in de lucht, toen Wilson, door een schieeuw uit de menigte gewaarschuwd, ontdekte, dat de ballon in brand stond waarschijnlijk had do laatst aangestoken spiritus hem doen ontvlammen. De verschrikte luchtreiziger bedacht zich geen oogenblik. Hij sneed de touwen van zijn trapees door en viel nu, met brandende kleederen, van een hoogte van 40 meter m de Haxel, waaruit hij na weinige oogenblikken weer opdook voor de ontstelde menigte met brandwonden overdekt, maar niet gevaarlijk gekwetst. De ballon, welke een waarde had van f 2400, was natuurlijk geheel verloren. Ter viering van den 60n vet jaardag der keizerin-moeder van China zijn 1,200,000 stuk ken roode zijde van 40 voet lengte en 3 voet breedte besteld, om de straten van Peking anders niet zeer oogehjk te versieren. De keizerin heeft bedankt voor de gesehen- ken welke de Mandarijnen haar bij die gele genheid plegen aan te bieden, en verlangd dat het geld daarvoor gegeven worde aan de armen, die veel geleden hebben door den strengen winter. Zij geeft ook uit hare eigen middelen f48,000 aan de armen van iedere provincie. Benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Vlaardingen de heer Hoekwater, thans te Tilburg. De Atjehsche Cl. van 22 Maart meldt Onze berichtgever schijnt niot juist ingelicht te zijn omtrent de Verliezen der marechaussees bij hot veijagen van de baanbrekers op den lön dezer, want wij bekwamen bij die gelegenheid, buiten de twee lichtgewonden, ook een doodelijk gewondeden Amboineeschen marechaussee Naiohy, die onmiddellijk daarna oveileed. Het lijk van dien braven Amboinees werd den volgenden namiddag met de gebruikelijke honneurs aan gesneuvelden bewezen te Kota Petjoet t»jr aarde besteld. De vijandelijke bende, bchoorende tot het volk van imnikrali, heeft bij die gelegenheid twee zwaar gewonden gekregen, die zij medegevoerd hebben. Op den avond van den 19n dezer zag de 10e brigade marechaussee, die tussehen Siroen en Lampei mé in hinderlaag was, een troepje At- jehers uit kampong Siroen naar buiten gaan. Een salvo werd daarop gedaan, waarop de Atjehers het hazenpad kozen. BIJ het doorzoeken van het terrein vond men vijf blikken petroleum benevens eene lans, die de smokkelaars W hunne oveihaaste vlucht had den achtergelaten. Omtrent de Atjehsche troepen in Tatniang meldt de Deli-Ct. van 1 AprilDen ln April wer den te Medan, zeer gunstige berichten van het oorlogsterrein ontvangen. Onze troepen hebben, gesteund door gewapende sloepen van de marine, op de Tamiang-rivier bij Rantau Pakam twee zware versperringen opgeruimd en de zeven ver- stetkingen, die haar verdedigden, genomen en vernield, bij welke gelegenheid zeven lillas, veel padi, rijst, gezouten visch enz. in onze handen vielen. De verliezen aan onze zijde zijn een officier der marine, schampschot; een inlandsch fuselier gesneuveld4 minderen gewond, waarvan 2 licht, en 4 minderen van de marine gewond, waarvan 1 zwaar. Die van den vijand zijn onbekend. Heden wordt door de troepen rust gehouden morgen rukt de colonne op naar Laboe Batik waar de vijand zich stprk heeft verschanst, en dus op zwaren tegenstand wordt gerekend. Hedenmorgen te 11 uur weiden hierper spoor zes gewonden aangebracht: vijf Euiopeanen en éen inlander. Behalve vele belangstellenden, was ook de eerslaan w. officier van gezondheid, dr. "'ermey, aan het station orn hen in ontvangst te nemen, en van daar werden zij onmiddellijk naar het militair hospitaal veivoeid. Van de Dek Courant is het volgende bulletin, den 4n Apill door haar veiepreid omtrent het hier te lande bekende gevecht in het Tamiang- sche, ontvangen «Onze troepen, gesteund dooi landingsdirisies van de marine, hebben eergisteren, na zwaren tegenstand, eene zeer steike bentmg der Atjehers bij Tcempa Tenga, stroomopwaarts van Soeroe- way, aan dm oever van de Tamiang rivier, genomen. Onze vet liezen zijn 5 «Joodeil, waar onder luitenant v. d. Suhioeff, en 36 gewonden, waaronder Ie luit. der marine Mensert zwaar, en luit. Engelen licht. «In de beniing weiden 63 doode Atjehers gevonden. Veel wapens werden buitgemaakt." In het Westlan.i heeft het droge, zonnige voor jaar wonderen gedaan. De eerste binding van de druiveboomen \oor den Kouden muur werd reeds vóór 18 Apnl gedaan, terwijl ïnderaam- druiven vóór 1 Mei reeds «bloei" werd gevonden, iets, dat, volgens getuigenis van ouden van dagen, bij hun weten nog nooit was voorgekomen in de Westlandsche diunencultuur. In 1874, ook een zeldzaam druivenjaar, werd de eeiste band in de natuurleek gelegd omstieeks 10 Mei, terwijl dit in 't vorige jaar geschiedde in de laatste week van bloeimaand. In 1887en 88 kon men niet voor do eeiste week van Juni aanbinden. Peren en pruimen zijn reels uitgebloeid in April, en thans ontplooien de appelen een zeld- zamen rijkdom van knoppen. De eeiste nieuwe aardappelen zijn reeds verzonden. Dit gewas staat prachtig en stoelt leeds In de tuinen overal forsclss en weelderige groeiin de -weiden en op de akkers echter kvviinend leven en karige ontwikkeling Te Wateringen werd onder leiding van den heer H. J. Hoek een- vergadering gehouden, waarin besloten wei d tot oprichting eener bloerr.bollenk weekers-vereeniging reeds de achtste in het Westland. Er traden dadelijk 21 personen als lid toe. Voor het ontwerpen van een regelement werd eene commissie be noemd. samengesteld uit de heeren H. J. Hoek, N. Zuiderwijk en C. van Ruyven. Sedert de invoer voor het Nederlanrtsch vee in Belgié weder geopend is, bestaat te Eeclo een handel, zooals in jaren niet is gezien. Op de tram EecloWatervlietIJzendijkeenz. zijn speciale treinen Voor veevervoer uit Holland moeten ingericht worden. Maandag en Woensdag van iedere week, van 8 tot 11 yar voomiiddags, is het tolkantoor Watervliet voor dien invoer open en dan is het merkwaardig om de treinen van de tram te zien voorbijstoomen. de lange reeksen wagens met Hollatldsch vee volgeladen. Dat vee komt meerendeels uit Gro ningen over Vlissingen. Het zijn vette puikdieren, voor dij maikt van Gent en van Brussel be stemd De doorvoer is vooral zoo groot omdat op gee.l andere lijn het tarief zoo laag_ is als on de liin BreskensSchoundijke-IJzendijke WatervlietEeclo. Uit Steenbergen meldt men aan dejy.R, Dt.: De aardappelen worden hier met den dag goedkooper. Voor 70 cent per HL (beste jam men) kan men ruimschoots slagen. Vele land bouwers hebben nog eenen voorraad van hon derden hectoliters in de kuilen liggen, waarvoor zij geen afnemers kunnen vinden. Voor drielin gen betaalt men 40 cent per HL, hoewel er zelfs voor 25 cent zijn verkocht. Wegens den overgrooten voorraad verwacht men nog lagere prijzen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3