Zaterdag 6 Mei. Feu 11 e t o n. A°.1893. N". S266. KENNISGEVING. KENNISGEVING. svenenyeertigste Jaargang. 2VA.JST DB GRENS. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: T ODÉ. Bnitenlandsche Berichten. s'tïs eene zeer moeilijke zaak, generaal, de -eene uniform uit en de andera aan te trekken," merkte de overste Czapti, de bevelhebber van de cavalerie, op. SGHIEDAMSOHE ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk .-2.50. AuunJerlijke nommers- 0.10. BÜIIEAr: BOTSRITKAAT, E 2Ï. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant Iedere gewone regel meer. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester EN Wethouders VAN Schiedam Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni -1875 Staatsllad no. 95); Geren kennis aan de ingezetenen, dat op lieden aan J. C. VREDEBREGT en zijne rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting eener smederij, in het pand aan de (Boterstraat alhier, wijk D no. 71, kadaster sectie B no. 412. Schiedam, den 4den Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris VERNÈDE. Terordening tegen wier overtreding straf Is bedreigd. BurgemeesterenWetiiOUDERS van Schiedam, Doen te weten: dat op heden is afgekondigd de door -den Raad dier gemeente onder dagteekening van 18 April j.l. vastgestelde Verordening regelende het gebruik en de Bescherming van openbaren gemeentegrond en gemeente-eigendommen. Schiedam, den 5 den Mei 1893. Burgemeester en Wethoudersvoornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. DtlISCHLAND. De keizer ging Woensdagavond, na zijn Roman van JOHANNES VAN DEW ALL. 57. ïGij hebt gelijk. Ik deel den nieuwaan- geworvene bij uw korps in. Zijn er plaatsen open 1" Voor dappere mannen meer dan genoeg." ilk sta voor zijne dapperheid in," zeide nu vorst Jablonowski, ihij was de adjudant van iet regiment ulanen van den aartshertog De generaal dacht een oogenblik na, bewoog langzaam zijn hoofd en sprakiW zullen zien Daar komen menschen aan." Allen keken nieuwsgierig om er naderde een wagen met een militair geleide. Een ruiter vloog vooruit aankomst in het nieuwe paleis te Potsdam, reeds spoedig per extra trein naar Berlijn en vertoefde lang bij den rijkskanselier. Hij keerde nog denzelfden avond naar het nieuwe paleis terug. Gisteren, bij de voortgezette behandeling van de legerwet in den Rijksdag, zeide Rich ter, dat de vrijzinnigen nooit vaderlandlieven der zullen hebben gehandeld dan op 't oogen blik, dat zij deze wet verwerpen zullen. (Bijval links). De rijkskanselier, Caprivi, dankte daarop Von Huene voor zijn voorstel in 't centrum gedaan en waarvoor hij zoo manmoedig was opgetreden. Hij verklaaide namens de regeering, dat zij, bij eventueele ontbinding van den Rijksdag, niet haar ont werp, maar het voorstel-Huene tot veikie- zingsparool maken zal. Levendijetoejttichingen De verklaring, door Caprivi afgelegd, is blijkbaar een gevolg van een langduiig onder houd, dat Woensdagavond tusschen Jen keizer en den rijkskanselier heeft plaats gehad. Bebel betoogde daarna, dat het tegenwoor dige militairisme in volslagen tweestrijd is met de geestelijke ontwikkeling der natie, en hij hield zich overtuigd, dat het Duitsche volk, bij nieuwe verkiezingen, evenzeer van die zienswijze getuigenis zou afleggen. Heden voortzetting van het debat. De Berlijnsche correspondent der /V, S. Gt schrijft van gisteren Van uur tot uur wisselen thans de kansen van het legerontwerp. Terwijl het hedenmid dag nog heette dat de verwerping van het ontwerp en de ontbinding van den Rijksdag vaststonden, wordt er op dit oogenblik (in het begin van den avond) over de kansen weer gunstiger geoordeeld, naar men beweert omdat de heden door Caprivi afgelegde verklaring dat de door den heer Huene voor gestelde schikking voor de regeering het en sprong voor de groep uit den zadel. Een woord en iots als eene ijzige koelheid lag plc'seling op ieders gelaat. Het voorhoofd van den generaal betrok en hij zag, terwijl hij zijne hand op zijn zwaard het rustenden aan komende somber en ernstig aan. iDe verrader I" riep plotseling eene heldere stem achter hem. Zonder zich om te keeren, sprak de generaal met eene diepe stem zacht, maar bevelend sStil Henrica!'* In dien wagen zat de ex-dictator Mieroslawski met een somber bleek gelaathij sloeg vol nijd en afgunst de goede oidedie er in het leger heerschte, gade. De kleine officier echter met de fijne, hooge laarzen, de wijde, roode broek de scbako met de roode en witte kokarde en den witten man tel die juist gesproken hadwas Henrica Pustowojtowde vriendin van den generaal zijne trouwe schaduwdie later met hem de kazematten te Kraltau en Jozefstad deelde. Uit haar niet schoon maar sprekend gelaat wierpen verkiezingsparool zal zijn, in verscheiden kies districten welke thans Duitsch-vrijzmnigen afgevaardigd hebben, gunstig voor de regee ring zou zijn. Dientengevolge moet onder een gedeelte der Duitsch-vrijzinnige partij de stemming weder neiging tot omdraaien heb ben. Ook in den boezem der centrum-party wordt opnieuw geagiteerd om althans nog enkele stemmen te winnen, of om ten minste een grooter getal van hare leden die thans nog weifelen, over te halen zich bij de stem ming te onthouden. Feitelijk hangt de beslis sing in hoofdzaak hiervan af, hoeveel afge vaardigden hij de stemming, welke morgen verwacht wordt, ontbreken of zich onthouden zullen. Hedenavond geven de rijkskanselier en de minister van eeiedienst parlementaire soupers, voor welke verscheiden afgevaardigden ge- noodigd zijn, en waarbij ook de keizer ver schijnen zal. Door het persoonlijk optreden van dezen laatsten zullen misschien nog een aantal stemmen gewonnen worden. De keizer legt ten aanzien van het legerontwerp eene zeer groote belangstelling aan den dag. In den vorigen nacht heeft hij nog lang gecon fereerd met Caprivi. Alles bijeengenomen is het zeker, dat het lot van het legerontwerp ten slotte afhangt van slechts enkele stemmen. FBANEBHE. De Kamer heeft gisteren het wetsontwerp in behandeling genomen, betrekking hebbende op de vreemdelingen die in Frankrijk verblijf houden. Door Caslelain werd voorgesteld, van dezen eene afzonderlijke belasting te heffen. De ministerraad hield zich gisteren met de begrooting voor 1894 bezig. De regeering zal zich beijveren de begrooting geheel op de hare donkere schitterende oogen toornige blikken op Mieroslawski. 't Was den tienden Maartde beslissing naderde. Nog altijd was het volk in de wapenen en zonder hoofd omdat de partijen zich niet vereenigen konden. Nog altijd zocht de intrigant Mieroslawski de macht in zijne bezoedelde handen te houden en klemde hi] zich kramp achtig aan zijn verleden vast. De eerlijke soldaat Langiewicz bad den aarts priester der leugen met groote koelheid ont vangen. Hij kende den invloed zijner woorden even gosd als zijne matelooze eerzuchtbij stopte zijne ooren dicht. Zonder een voorgevoel te hebbenwat de volgende dag hem reeds zou opleverenwees hij beleefd maar stellig de verleidelijke voorslagen af, en het hem weder uit het leger wegvoeren. Maai' de generaal werd ook nog door andere personen bestormd de eerzuchtigen van beide partijen wilden hem tot hun werktuig maken en zochten zijn invloed voor hunne belangen te winnen. 1.10. 0.10. leest van die van 1893 te schoeien, opdat zy binnen korten tijd kunne worden vastgesteld. De ministers van ooi log en marine zijn uit- genoodigd naar mogelijke bezuinigingen te streven, overeenkomstig de regeerings-toe- zeggingen. De hervorming der belastingwetten op de sterke dranken zal in 't budget van 1894 worden opgenomen. ENGJBIAND. In het Lagerhuis heeft de heer Buxton gisteren verklaard op dit oogenblik niet in de gelegenheid te zijn de conclusiën mede te deelen, aangenomen in de conferentie tusschen den heer Loch en president Kruger, met betrekking tot Swazilandmaar de grondslagen voor eene toekomstige regeling zijn vastgesteld, en er is alle reden om te gelooven dat er eene definitieve schikking tot stand zal komen welke beide pai tijen bevredigt. Geen regeling, welke de inboor lingen van Swaziland bindtzal worden ge maakt zonder hunne toestemming, en Enge land zal aan eene dergelijke regeling zijne goedkeuring niet hechten zonder de volle zekerheid te hebben dat de rechten der Swazi's gehandhaafd en beschermd worden. Welke overeenkomst er ook met Ttansvaal worde getroffen, de onafhankelijkheid van Tongoland zal gewaarborgd blijven, en op den voorgrond zal steeds blijven staan, dat de positie der Delagoa-baai dezelfde moet blijven als zij thans is. De werkstaking onder de jute-arbeiderste Dundee heeft een einde genomende werk lieden hebben zich nedergelegd bij eene ver laging van het loon met 2>/s pCt., en zullen den arbeid heden hervatten. I I A II E. Het gerucht van een wijziging in de samen- In weerwil dat de voorposten op een uur afstands tegenover elkander stonden kwamen van alle kapten winzuchtige» nieuwsgierigen intriganten en enthusiasten opdagen. De kleine stadal de berbergen en landgoederen in den omtrek waren opgepropt met menschen eene bijna koortsachtige opgewondenheid had zich van alle gemoedeien meester gemaakt. 't Was daarentegen in het anders zoo di ukke Wicelowiec zeer ledigslechts de inkwartiei ing was er nog en deze beiond zich in diepe treurigheid en was ten prooi aan eene hevige ontsteltenis. i Op den morgen van acht Maart, waarop da graaf gevlucht was was men juist niet zeer verbaasddezen kameraad niet aan het ontbijt te zienhij had zeker een morgenrit onder nomen of was naar Kiakau gegaan. Men verwonderde zich evenweldat zijn bediende niets van deze afwezigheid wist en dat de paarden in den stal stonden. De adjudant zou toch zeker den weg wel niet te voet algelegd hebbenbij was alzo o per rijtuig gegaan.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1