kennisgeving!! A°. 1893. Zondag 7 en Maandag 8 Mei. N°. 8267. Eerste Blad ^evenenyeertigste Jaargang. n IA iï Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BURGEMEESTER enWethouders VAN Schiedam, ïl' 4 4* •jt SCHIEOAISCHE coüflmiT. Abonnementsprijs, per kwartaaL Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers. 1.85. 2.50. 0.10. BCUKAU: SSOTERSTKAAT, E St. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip \an eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. vestigen de aandacht der eigenaars, vrucht gebruikers, of beheerders van panden aan de Hoofd straat, buiten de buitensluis gelegen, op da op 4 dezer afgekondige verordening regelende het gebruik en de bescherming van openbare ge meentegrond en gemeente-eigendommen te Schie dam, en wel in het bijzonder op: Art. 12. waaibij het (m afwijking van de vroe gere bepalingen) ook in September ver boden is in de voorgevels buiten de buitensluis te breken 16. waarbij de maand Augustus is aange wezen voor de schouw ever de vloed planken 17. luidende als volgt: De eigenaarvruchtgebruiker of be heerder van een gebouw of erf gelegen aan de Hoofdstraat buiten de buiten sluis, is verplicht den gomeenen weg, loopende langs de watering daarachter gelegen, voor zoover zijn peiceel strekt, in behoorlijk bruikbaren staat te onder houden en te zorgen, dat tot eene hoogte van twee meter boven den beganen grond eene bi eedte van minstens twee twee meter op dien weg geheel vrij en onbelemmerd zij. HIJ is tevens verplicht in de heggen, staande langs den kant dier watering, de noodige openingen te maken en te houden, ten einde, bij het drijven der schouwen, de noodige peilingen zouden kunnen worden gedaan. Hij is almede verplicht de greppels in dien weg, -waardoor bet water van zijn erf in die watering wordt ontlast, over eene uitgestrektheid van twee meter stevig en naar behooren te overdekken en de afsluitingen, op de afscheiding van ieder deel van den weg aange bracht of aan to brengen, te voorzien wan een doorgang van minstens twee jneter breed en dezen te onderhouden. Die doorgangen zullen door de bewo ners of gebruikers van bovenbedoelde gebouwen of erven, bij het drijven der .schouwen, bij liooge vloeden en wel -zoodra het water op den keistraat be gint te staan, alsmede bij bi and aldaar, opgemaakt enzoo lang de hooge watei stand aanhoudt of de brand duurt, ter beoordeeling van burgemeester en wethouders, opengehouden moeten wor den. Wordt het gebouw of erf met bewoond of gebruikt dan is de eigenaar, vruchtgebruiker of beheerder daarvan, voor de nakoming der verplichtingen in het 4de lid van dit art. opgelegd, aan sprakelijk alsmede op de overgangsbepalingen waaibij .den belanghebbenden eene maand tijd wordt ge laten om hunne panden in overeenstemming ae brengen met art. 17. Schiedam, den 6den Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd! VAN DIJK VAN MAÏENESSE. Da Secretaris, /ERNÈDE. Schiedam 6 Mei 1893. De eerste Mei bracht ons dit jaar drie merkwaaidigheden: de betoogingen in het belang van een werkdag van acht uren; de opening van dc wereldtentoonstelling te Chi cago, op echt Amenkaansche manier; einde lek was z'g de eerste dag, waarop zout en zeep tegen verlaagden, gedistilleerd tegen verhoogden prijs te verkrijgen wareD. Be ginnen we met het laatste feit. Een van de bekwaamste leden mt de liberale pait\j, de heer mr. S. van Houten, schrijft daarover in AeMiddellurgscheCourant het volgende«Met fierheid mag de liberale partij den dag van 1 Mei 1893 in hare geschiedrollen aanteeke- nen. die een jaailijkschen last van 8 millioen gulden van zuakke schouders afwentelt en op sterke overbrengt, al is het jammer, dat niettegenstaande den tegenstand o. a. ook van twintig liberalen in de Tweede Kamer ook weder het gedistilleerd heeft moeten dienst doen tot aanvulling van een geraamd, niet eens bewezen tekort in het equivalent. Al denkt men er met schaamte aan, dat een hervorming als deze ook wel reeds tijdens het eerste mmistene-Thorbecke had kunnen zijn tot stand gebiacht, het strekt den libe ralen tot absolutie, dat steeds alle anti-libe ralen eendrachtig elke hervorming tegen- weikten en dat zij deze wetten den tegen stand hadden te overwinnen van alle anti- revolutionnairen, twee derden der katholieken en van de radicalen, voor zoover zij door hunne pers invloed konden oefenen". "Vei volgens somt de heer Van Houten de namen der katholieken op, die VÓoi' de ver mogensbelasting stemden, van de anti-revolu- tionnairen had hij er geen enkele te vermelden, deze allen hebben over Piersons ontwerp hun veto uitgesproken; de heer Tijdens, de radi caal, echter ontvangt een woord van lof, omdat Ir. zich door de oppositie der radicalen buiten de Kamer niet heeft laten weerhouden zijn stem aan deze belastinghervorming te geven. Verder vervolgt de heer Van Houten: «Voor hen, die steeds den overwegenden in vloed van de bezittende klasse op wetgeving en staatsbestuur hebben betreurd en bestie- den, en die ook vooral met leedwezen de liberale partij aan kapitalisme Zagen lijden, is de vermogensbelasting een symptoom van hare genezing. Eene belasting, die feitelijk slechts de upper ten thousand treft, is uniek in de geschiedenis der belastingen. »Aan Pierson komt de lof toe, tot daad te hebben gemaakt het fiere woord, waarmede hg de gevoelens van vele bevoorrechten ver tolkte, yoordat hij kon denken zelf met de leiding dezer hervorming te zullen "Worden belast: «het is een dwaling, dat de rijken •vrijdojn van lasten begeerenzij betreuren veeleer, dat telkens en telkens de pogingen, om hen meer te doen bijdragen mislukken". «Ongetwijfeld telt de libei ale partij tegen woordig vele gegoeden in haar midden, be trekkelijk meer dan andere staatkundige partyen. Des te meer stiekt het haar tot eere, het richesse oblige in toepassing te hebben gebiacht. »Te meer omdat ieder weet, dat in het tot stand brengen van hervormingen als deze in staatkundig opzicht gevaar schuilt. Met de heffing, waarin men bei ust, gaan onderzoek en controle gepaard, die onaangenaam zijn. En ook niet allen vinden met den minister Pierson het betalen zoo billijk en daarom een niet onaangenamen plicht. «De bank-directeur Quack b.v. moet, blij kens zijn laatste ffjJs-artikel, heel andere ervaringen gemaakt hebben, dan de voor malige bank-president. Er zijn ook in liberale kringen vele ontevredenen, en tegenover die ontevredenen staat geen vermeerderde steun bij de massa, die van onbillijke belastingen wordt bevrijd. De opgeheven of verminderde belastingen waren geschoeid op de leest der aloude financiekunst, de zakkenrollers-kunst vaardigheid, die van het nationaal vermogen een ruim deel in de schatkist wist te doen vloeien, zonder dat de burgerij bemerkte wat ZQ betaalde; der fiscaliteit, die de bevolking bloedarm maakte, zonder dat zij hare bloed zuigers ontdekte. De nieuwe last zal dus veel zwaarder worden gevoeld, dan de ontheffing bevrediging geeft. «Wel ven e van persoonlijk ofpai tijbelangna te jagen, heeft de liberale partij het eerste ter zijde gesteld en haar hei kregen politiek overwicht in de waagschaal gesteld ter wille van hetgeen het volksbelang en de rechtvaar digheid naai hare opvatting eischten. Zij heeft in de staatkunde een zedelijk bf^ isel in toepassing gebracht. Mocht haar als gevolg daarvan beschoien zijn opnieuw het veld voor de gecombineerde clericalen en radicalen te moeten ruimen, niettemin zal het volk van hare werkzaamheid wederom eene blijvende vrucht genieten. Aan hetgeen is tot stand gebracht, zal geen reactie durven tornen". Tot dusverre de heer Van Houten. Als nu de klasse, te wier behoeve, de belangrijke hervormingen Zijn tot stand gebracht, maar niet vergeet, dat de macht van het kleine bijzonder groot is. Zij, die afzonderen, wat hun bij geringe sommetjes door de afschaffing of vermindering van den accijns op zeep en zout, ten goede komen, zullen na een niet groot tijdperk, reeds ervaren, dat de bedoelde hervorming een weldaad is geweest. De 1ste Mei was de dag van de opening der wereldtentoonstelling te Chicago. Ofschoon nog op verre na niet gereed, dat heeft deze tentoonstelling met al haai- voorgang sters gemeen, heeft president Cleveland toch de plechtigheid der opening verricht, in tegenwoordigheid van een overgroote menigte, vertegenwoordigers van alle be schaafde natiën. Een afstammeling van Co lumbus, de hei tog van Veragua, afgevaar digde van Spanje, stond aan zijn rechterzijde. Van zijn rede was natuurlijk voor het groote publiek niet veel te verstaan, maar nauwe lijks had de president zijn rede geëindigd, of kanongebulder doet zich hooren de president drukt op een knop. en onmiddellijk beginnen in de machinegalerijen de werktuigen hun wonderen te verrichten. Doch dit is niet alles; een opening van zulk een tentoon stelling zonder muzikale wijding mocht geen opening heeten. Een reusachtig orkest, dat zeshonderd medewerkenden telde, heft het groot «Hallelujah" van Handelaan. De vei beel ding veiplaatst ons, nuchtere Europeanen, naar <ie wereldstad, die voor een halve eeuw nog een onbeduidende plaats was die twee maal een ontzaglijke brand wist te boven te komen, en die door een net van spooi wegen met de overige deelen van de gioote repu bliek verbonden is, terwijl de gemeenschap met de groote meren van Nooi'd-Amenka door vloten van stoomschepen wordt onder houden. Chicago zelf is reeds een wonder, wat zal er dezen zomer zijn, als de beschaafde wereld haar het beste toezendt, wat men- schelyke wetenschap en kunst in onze dagen opleveren. Duitschland wordt bijzonder om zijn inzendingen geroemd. Bovendien heeft Duitschland nog een reden om zich gelukkig te gevoelen vanwege deze tentoonstelling. Een inwijdingscantate, een gelegenheidsstuk, ja, dat had een Atnetikaanseh componist, ook kunnen leveren. Maar muziek, om op indruk wekkende wijze de opening te verkondigen van een tentoonstelling, die tot de wereld wonderen mag gerekend WOl den, zulke muziek moet het werk van een genie zijn. Prijzen we het daarom in de overigens op hun land en volk zoo trotsche Amerikanen, dat ze dat begrepen hebben, en dat ze in dit opzicht de meerderheid van het oude Europa hebben eikend. De betoogingen op 1 Mei hebben een be trekkelijk rustig vei loop gehad. In België ontbrak het dit jaar aan de noodige opge wektheid voor manifestationmen had blijk baar nog zijn bekomst van de gebeurtenissen der laatste weken. Buitendien de Senaat heeft het kiesontwerp-Nyssens aangenomen, en daar de bekrachtiging van dit ontwerp door koning Leopold aan geen i edelijken twijfel onderhevig is, zijn de gemoederen onzer zuidelijke naburen natuurlijk gekal meerd. Te Parijs ging het op een enkele plaats rumoeriger toe, en kwam het tot een botsing, die reeds aanleiding gaf tot een interpellatie in de Kamer. Overigens geen incidenten van ernstigen aard. Natuurlijk, dat er schier C' v j 7'7 A \c?°' 'C j-'V

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1