Binuenlaiidsche Berichten. Het ontwerp word vervolgens naar <H "behan deling in comité verwezen. Het Lagerhuis heeft gisteren bij derde lezing de begrooting der inkomsten aange nomen. Alle groote bladen bevatten gisteren uitin gen van ingenomenheid met de verloving van den hertog van York met prinses May van Teek. Heel de natie verheugt zich in dit feit, in dit voorgenomen huwelijk zonder staatkundige berekeningen, in die keuze van den vermoedelijken troonopvolger, van een echte Engelsche, door haar gaven van hoofd en hart als 't ware reeds bestemd om de ïeerste vrouw" van 't land te worden. De Times brengt een veel goeds voorspellend precedent van zulk een »in treurige her inneringen geworteld huwelijk" m herinne ring. De zuster van de prinses van Wales, de gemalin van czaar Alexander m, was n.l. ook eerst verloofd geweest met zijn oude ren broeder, destijds czarewitchna diens ovei lijden huwde Alexander haar en, naar men weet, was dit echtverbond zeer gelukkig. NOORWEGEN. In den Storthing heeft gisteren, bij de be handeling van een door Horst voorgestelde motie van wantrouwen, de vroegere voor zitter van den Storthing, SievertNielsen, het ministerie gevraagd, met welke personen de koning getracht heeft eene regeering uit de meerderheid samen te stellen; voor het geval de minister-president niet antwoordde, zou iedereen weten waarom hij niet antwoorden mocht. De minister-p5psideat Stang antwoordde, dat de regeering de op haar rustende ver- antwQO''de!ijk'lei,J zou weten te dragonhaar voornemen was eene oplossing der consulaats- quaestie te verdagen. Ullmann, de voorzitter der radicale linker zijde, zeide dat deze regeeiing slechts was benoemd om den koning den weg naarCanossa te besparen. Hij zou voor de motie van wan trouwen stemmen om het de regeering mogelijk te rnaken ten spoedigste hare levens dagen ten einde te brengen. OOSTENRIJK. In antwoord aan eene deputatie van het gemeentebestuur van Buda-Pest heeft keizer JFians Jozef gezegd te hopen, dat de vertegen woordigers der stad hem steeds dezelfde ge hechtheid en trouw zouden bewijzen als waarvan hij bij zijne aankomst de blijken ontvangen had. Het heeft bijzonder de aandacht getrokken dat keizer Frans Jozef bij zijne aankomst te Buda-Pest den minister-president "Wekerle en den minister van eeredienst Czaky met meer dan gewone onderscheiding heeft be handeld, waarin men een bewijs wil zien voor zijne goedkeuring der kerkelijke staat kunde van het Kabinet. Te ICiakau hebben 4000 werklieden den De majoor kwam terughet zoeken, over leggen en vragen begon opnieuw, er werd in het bijzonder naar Peter gezocht en Johanna ondervraagd zij dreigden haar zelfs, doch de eerstgenoemde was niet te vinden en Johanna verklaarde onder tranen en zuchten, dat zij van niets Wist. Welk eene onachtzaamheid tegenover tnij 1 In welk een toestand heeft hij tnij gebracht 1" riep de majooi en liep woedend heen en weer. »Nu, hopen guj het beste 1" Hoe zullen wij den generaal ondei de oogen durven komen indien hij werkelijk gedeserteerd ismijne lieeren Dit was het refrein; daarna boten zi, hunne paarden zadelen en reden naar de stad. De majoor bracht bij den commandant een pijnlijk half uur door; er werd over zaken gesproken, die met zeer verblijdend waren. Niet alleen de kleine majoor, maar het geheele regiment werd van de grens teruggeroepen en gedegradeerd toen het uitkwam, dat graaf Hancke, de adju dant van het regiment, tot de Polen overgegaan firboid getankt. Zij ei«chen booger loon en korter werktijd. De Politiache Correspondent meldt dat de delegaties tegen den 25n dezer maand bijeen geroepen zullen worden. ITALIË. In de Kamer heeft de minister Brin giste ren geweigerd de vraag van Barziiai te beant woorden, omtrent de houding der Oosten- rijksche politie te Triest, welks bevolking ter gelegenheid van de zilveren bruiloft van het Italiaansche koninklijk paar openlijk bewijzen van sympathie aan den dag legde. Te Sienna zal een ruiterstandbeeld voor Garibaldi worden opgericht. Aan den beeld houwer Romanelli te Florence is de vervaar diging opgedragen. PORTUGAL. Naar uit Lissabon aan de Timet gemeld wordt, zullen de Cortes den d5na.s. geopend worden. Gedelegeerden van de buitenlandsche sehuldeischers zijn ter genoemde plaatse aan gekomen, doch onder dezen niet die uit Engeland. R U M E N I E. In den Senaat worden op het oogenblik heftige debatten gevoerd van theologischen aard Was tot dusver de benoeming van lagere geestelijken geheel aan de bisschoppen over gelaten, de regeering heeft thans een ontwerp ingediend, bepalende dat die benoemingen voortaan zullen geschieden in overleg met den minister van eeredienst, opdat het centraal gezag zich kunne doen gelden tegenover de lagere geestelijken, die zoo grooten invloed op de bevolking bezitten. De hoogere geeste lijkheid is met dio machlsinkrimping lang niet gediend en bestrijdt het ontwerp als ongrondwettig, welke zienswijze door de re geering natuurlijk betwist wordt. AMERIKA. Aan de New- York Herald wordt uit Val paraiso geseind dat, blijkens daar uit Monte video ontvangen berichten, de Brazilioansche kolonel Amaro nabij Rivera op Uruguaysch grondgebied is gekomen om paarden te stelen. Eene afdeeling Uruguaysche troepen trachtte dit te beletten, waarop een gevecht ontstond, waarin 12 hunner en 43 Brazilianen sneu velden. Vermoedelijk zal dit feit leiden tot afbre king der diplomatieke betrekkingen tusschen Brazilië en Uruguay. Uit Panama wordt aan hetzelfde blad ge seind, dat generaal Vasquez eene volledige overwinning heeft behaald op de opstandelin gen in Honduras en het voorloopig bewind op zich heeft genomen. De voornaamste bladen hebben tegenstrij dige berichten uit Hawaï ontvangen. De cor respondent der JVtSw/idseinde dat het herstel van het koningschap ophanden was. De roya listen hoycotten de voorloopige regeering. was, en de tante uit Weenen kon haren neef niet tegen verscheidene harde maatregelen, die naderhand nog volgden, beschermen. De bewoners van Wicelowiec vonden tenge volge van dit alles toen zij eene week later terugkeerden, een nieuwe en minder toegevende wkwartieiing teiug. Deze hield streng toezicht aan de grens en sloeg geen acht op de beleefd heden, waaimede de Polen haar overlaadden. Van den bediende van den graaf, die gelukkig terugkeerde vernam men het verblijf der paarden en ontving men den brief van den giaaf uit Goszcza, waardoor alles opgehelderd werd gedreven door medelijden met de lijdende Polen, en den cotlog. zijn beroep, wenschende te leeren kennen, had hij ontslag aangevraagd. In het rapport over het voorgevallene schreef prins Loozdat hij alle reden had aan te nemen dat dit treurig besluit door andere ge voelens tot rijpheid was gekomendoch de graaf had dit zoo geheimgehouden, dat niemand er iets van had kunnen vermoeden. De bediende verhaalde, dat een van de onder- Daarentegen schrijft de reporter van de Sun dat de voorloopige regeering krachtig genoeg is om alle pogingen tot omverwerping te verijdelen, terwijl de berichtgever van de New-York Herald een Amerikaansch pro tectoraat of de inlijving bij Amerika onwaar schijnlijk noemt, aangezien een internationaal protectoraat de eenige practische oplossing brengen kan. AFRIKA. Uit Pretoria wordt gemeld dat de politieke spanning geweken is, nu de Volksraad eene commissie van leden der twee partgen belast heeft met een onderzoek en rapport over de aanspraken van de beide mededingers naar het presidentschap, Kruger en Joubert. Deze houding van Kruger heeft de oppositie vol doening geschonken. CHINA. In Korea dreigt een opstand, die tegen de vreemdelingen gericht is. Eene politieke en godsdienstige partij, de sTogakuto" genaamd en ongeveer 200,000 personen lellend, dringt bij de regeering er op aan, dat alle vreemde lingen uit het land zouden gezet worden. Toen deze eisch afgewezen werd, ontstond eene groote gisting en de toestand werd voor vreemdelingen zoo gevaarlijk, dat oorlogs schepen naar Seoul gezonden zijn tot hunue bescherming. De telegraphische gemeenschap tusschen Korea en Japan is verbroken. SCHIEDAM, 6 Mei 1893. Van den consul-generaal te Pretoria is het onderstaand bericht ontvangen nopens de verzending van goederen uit Nederland naar Transvaal. jNu de Nederlandsch-Zuidafrikaansche spoorlijn van de Delagoabaai af het bewoonde gebied van Transvaal allengs nadert, treedt het vervoer van goederen over Lourenco Marques meer en meer op den voorgrond. dHel tegenwoordig eindstation van de lijn is Nelspruit, van waar gelegenheid is om goederen tegen billijke prijzen per wagen naar Lijdenburg, Barberton, Middelburg, Pre toria en Joliaunesburg te vervoeren, welke nog zal Verbeteren, zoodra de lijn totElands- hoek in gebruik zal komen, vermoedelijk in April a.s. :&De firma De Waal en Co. te Durban, die ook te Lourenco Marques eene filiaal heeft opgericht, geeft per circulaire de voox'deelen aan, die het goederenvervoer langs bovenge noemde route aanbevelen, waaronder be- hooren »dat van alle goederen bestemd voor Trans vaal, door het Portugeesch gouvernement een transito recht geheven wordt van slechts 3 pCtterwijl daarvan vrijgesteld zijn leyende dieren, cement, kalk, banknoten, specie, boeken, muziek, kaarten en gedrukte school- hoorigen in het huis hem bevolen hadde paarden te zadelendaar zijn heer verlangde die te hebben. Hij was zonder erg met deze naast het rijtuig medegereden, waarin Peter zathad naderhand de burgerlijke kleeding aangetrokkenzonder daarover veel na te denkenen was op een schriftelijk bevel van den graaf teruggekeerd, om den brief, volgens zijn voorschrift, over te geven. Peterwas spoorloosverdwenen. Op Wicelowiec werd lot straf een geheel eskadron en eene afdeeling infanterie ingekwartierd. Het «ngehoordste was geschied een keizerlijk officier was gedeserteerd. Graaf Hancke werd, daar op zijn brief geen acht werd geslagen, ah voortvluchtige uit de rijen zijner kameraden uitgestooten. 'tls niet te bepalen, hoe lang de verschillende partijen te Krakau nog aan het redetwisten zouden zijn geblevenindien graaf Adam Grabowski niet mot een snel [opgevatte zinrijke gedachte was tusschen beide gekomen. De graaf hehoeftea, nieuwsbladen, tijdschriften, steen kool en cokes, meel, versche vruchten, zaden, ijs, gereedschappen, muziek, andere instru menten, metselsteenen en dergelijke bouw materialen, en dat de onkosten van vervoer stellig niet hooger komen dan over Durban> in Natal en East London in de Kaapkolonie,, vooral gedurende het droge seizoen, wanneer er wagens in overvloed te verkrijgen zullen, zijn tegen lage vraehtloonen. s Mocht de Nederlandsehe handel van boven genoemde route gebruik wenschen te maken, dan geschiedde het vervotr uit Nederland bij voorkeur per Deutsche Ost-Afiika-Linie, wier stoomschepen geregeld eenmaal 's maands van Amsterdam door het Suezkanaal naar de Oost kust van Afrika vertrekken en de verschil lende havens, waaronder ook de Delagoabaai, aandoen. Van daar kunnen de goederen dan per spoor verder worden verzonden. De firma De Waal en Co. zal gaarne alle mogelijke inlichting geven en zich met de expeditie belasten. (St.-Ct.) De 44e algemeene vergadering der Neder landsehe maatschappij tot bevordering der geneeskunst wordt gehouden te Dordrecht op Zondag, Maandag en Dinsdag, 2, 3en4Juli e.k. *s Dinsdags komen alsdan o. a. de volgende onderwerpen ter sprake; A. Van de afdeeling Schiedam en omstre ken Dat de algemeene vergadering aan het hoofdbestuur opdrage, de leden, die door voortdurende ziekte behoeftig zijn geworden, ruim te ondersteunen en hiervoor een onder steuningskas te vormen door het heffenvan lioofdelijken omslag. B. Van de afdeeling Rotterdam enomstreken i 1. Dat art. 19 der statuten van de maat schappij tot bevordering der geneeskunst in dien gessst worde veranderd, dat de keus van een secretaris geschieden kan uit alle leden der maatschappij en niet meer tot de afdee ling Amsterdam bepeikt worde 2. Het hoofdbestuur neme de noodige maatregelen, om de deelneming aan het fonds ter ondersteuning vanbehoeftige weduwen van leden en van behoeftige leden der maatschappij voor alle leden in de wet verplicht te doen stellen. C. Van de afdeeling OldambtDe alge meene vergadering spreke de meening uit, dat de arbeidsduur in sommige plaatsen bij de wet worde ingekort. Tot toelichting van dit voorstel voert deze afdeeling aan, dat de arbeidsduur bij sommige door haar genoemde beroepen een Schadelij ken Invloed op den gezondheidstoestand oefent en zij het daarom wenschelijk acht hierover besprekingen te openen. Tot het houden van voordrachten hebben zich op uitnoodiging van het hoofdbestuur bereid verklaard de heeren dr. H. Klinkert, van Rotterdam, en prof. W. Einthoven, van Leiden. had door zijne manieren en zijn bevallig, be schaafd voorkomen toegang tot de aristocratische kringen te Krakau* gekregen hij speelde daar na reeds eenige dagen een rol. Garczinski bad voor hem den weg gebaand met behulp van dezen en zijn pas wist hij het geloof te ver breiden, dat hij in Warschau een rol gespeeld had en nu met gewichtige geheime opril achten van het comité hierheen was gezonden. Door de geheele manier van zijn optreden en zijn ijver voor de belangen zijner partij wist de brutale indringer zijne nieuwe bekenden geheel en al in te nemen zij geloofden, dat de graaf als een commissaris van de regeering naar Kiakau gezonden was met de opdrachtvoor de nog steeds onvervulde plaats van dictator laad te verschaffen. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6