Binnenlaiidsche Berichten. buitenl. zaken Br!n, dat dp Italianen te Lima geen ernstig nadeel hebben gehad van de ongeregeldheden, welke daar onlangs voor vielen. De regeering van Peru heeft bovendien een schadeloosstelling toegestaan. Volgens de Hiforma doen de rapporten der prefecten over de schade, door de aan houdende droogte veroorzaakt, reeds voorzien dat 40 millioen HL koren ingevoerd zal moeten worden. Er wordt melding gemaakt van een plot selinge verlaging der temperatuur in de pro vincie Ascoli, waardoor de zijde-oogst in dat gedeelte van Italië ernstig benadeeld zou zijn. SPANJE. Volgens ofQcieeie depêche van Havana hebben alle opstandelingen zich onderworpen. AUEBIKA. De New-York Herald verneemt uit Val paraiso dat men beducht is voor een conflict tusschen Argentinië en Uruguay. In geval van oorlog zal Chili schepen zenden naar den Atlantischen oceaan. Volgens een te Londen ontvangen officieele depêche van den minister van financiën van Brazilië d.d. Rio de Janeiro 3 April, wordt in de boodschap, waarmede het congres is geopend, door president Teixoto gezegd, dat de algemeene toestand van het land bemoedigend is en hoop geeft op een betere toekomst. Volgens te Rio de Janeiro ontvangen be richten is den 3n Mei weer een slag geleverd in de provincie Rio Grande do Sul tusschen de opstandelingen en de troepen der regee ring. De slag bleef onbeslist. Beide partyen schrijven zich de overwinning toe. Te PernarnbucQÜreigt een geschil tusschen den gouverneur en de Provinciale Staten. De politieke beweging tengevolge van de presidents-verkiezing in Peru is bedaard. Of het ministerie al dan niet zal aftreden, zal waarschijnlijk eerst in de volgende week be slist worden. De president heett het ontslag der ministers nog niet aangenomen. SCHIEDAM, 9 Mei 1893. De gemeenteraad vergaderde heden weder om, en zulks in buitengewone zitting. Tegen woordig waren 20 leden, afwezig de heer Bergsma met kennisgeving. Na vaststelling der notulen van 2 Mei j.l. kwamen de volgende stukken in, die reeds ter visie hebben gelegen: Missive van de Ged. Staten dezer provincie, daarby de ont vangst berichtende van de hun in afschrift medegedeelde, door den raad dezer gemeente vastgestelde verordening regelende het ge bruik en de bescherming van openbaren gemeentegrond en gemeente-eigendommen, aangenomen voor kennisgeving; van de commissie, belast met het onderzoeken der bezwaarschriften van aangeslagenen over hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1892/3, hare rapporten nos. 4 en 5, ter visie laten liggen ter behandeling in eene volgende ver gadering; missive van de commissie tot aan koop en bewaring der heel- en verloskundige instrumenten-verzameling van de gemeente, ten geleide van de tekening over 1892, ver gezeld van de daartoe behoorende bewijsstuk ken, deze werd in handen gesteld der finan- cieele commissie, ten fine van onderzoek en rapport; aches van de firma Ant. Jurgens te Os; waarin zij belicht dat zij, op de door den raad m zijne zitting van 2 Mei j.l. vastge- 1 stelde doorwaaiden, den door haar verzochten grond aan den Buitenhavenweg in eigendom wenscht te aanvaarden, aangenomen voor kennisgeving; bezwaarschrift van P. J. Ver stegen tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1892/3, aangehouden en in handen gesteld der daarvoor benoemde raadscommissie. De later ingekomen stukken, bedoeld in art. l|j 2e lid van het reglement van orde, waren: Missive van de Ged Staten dezer provincie, daarbij hunne goedkeuring hechtende aan het raadsbesluit van 18 April j.l. tot het tijdelijk inrichten van de beneden-achter- of groote zaal in den voormaligen St.-Joris- Doelen, tot hulplokaal van de 2e openbare kostelooze school alhier, onder voorwaarde, dat dit tijdelijk gebruik niet langer dure dan ten hoogste een jaar, aangenomen voor ken nisgeving; missive van de raadsleden de hee- ren Maas, Van Harwegen den Breems en De Groot, daarbij aanbiedende een ontwerp-ver- ordening, regelende de samenstelling en den werkkring van een gezondheidscommissie; blijkens schriftelijke mededee l ing aan de leden van 6 Mei j.l. hebben deze stukken reeds ter visie gelegen; naar aanleiding van dit voorstel is ingekomen een missive van bur gemeester en wethouders, waarvan door den secretaris voorlezing werd gedaan. In bedoelde missAe wordt er o. a. op gewezen, dat de behandeling van bepaald aangegeven onder werpen waartoe door den heer Den Breems eene buitengewone vergadering was gevraagd, geheel illusoir dreigde gemaakt te worden, door het vragen van den voorrang voor een onderwerp thans geheel vreemd aan de orde van den dag. Ook de opportuniteit van het indienen eener ontwerp-instructie voor de gezondheids-commissie, in het stadium waarin de ontwerp-verordeningen op de openbare reinheid en gezondheid thans verkeeren, wordt door burgemeester en wethouders ten sterkste betwist. En wat nu den inhoud van het voorstel der drie raadsleden betreft, bur gemeester en wethouders kunnen zich daar mede zoo weinig vereenigen, dat zij aan den raad in overweging geven dat voorstel zelf met de daaraan toegevoegde ontwerp-instruc tie voor keniu-gevtog aan te nemen. Het schrijven van het dagelyksch bestuur eindigt met de mededeeling, dat mocht eene instructie voor de gezondheidscommissie worden vast gesteld, welke steunt op het beginsel neer gelegd in het ontwerp der meergenoemde leden, de voorzitter van hun college in ernstige overweging zal nemen datbeslu.it, als strijdig met de wel, aan H. M. de Koningin-Regentes ter vernietiging voor te dragen; adies van J. P. Koppenhagen, om eervol ontslag als onder wijzer 3e klasse aan de derde openbare koste looze school, met ingang van 1 Juli a.s., ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering: adressen van J. F. Scheffer en J. Krabbendam, ambtenaren bij de plaatse lijke belastingen alhier, beiden den leeftijd van 70 jaren reeds en dien van 75 nog niet bereikt hebbende, daarbij op grond van het bepaalde in art. 29 der verordening op de pensioenen, verzoekende om nog een jaar in dienst der gemeente te mogen blyven, ter visie ter behandeling in een volgende ver gadering; een schrijven van het bestuurder afdeelmg Schiedam van de sNederlandsche Maatschappy tot bevordering van Nijverheid", waarin het mededeelt dat het zich voorstelt gedurende de aanstaande week in het gebouw sMusis Sacrum" alhier eene tentoonstelling te houden van voorwerpen van kunstnijverheid, en die tentoonstelling te openen op Zondag 7 Mei a.s. 'savondste 7 uur; daarditreeds schrif telijk aan de leden was medegedeeld, werd dit schrijven nu voor kennisgeving aangeno men; adressen van P. Krommenhoek Dz., P. van Dijk en R. de Groot, houdende be zwaar tegen hunnen aanslag in de plaatselyke directe belasting naar het inkomen, dienst 1892/3, aangehouden en in handen gesteld van de daaivoor benoemde raadscommissie; adres van L. Koster c. s., allen schippers- visschets van en wonende te Pernis, om vrij stelling van de betaling van haven- en sluis- geld voor de roeibooten, waarmede zy visch alhier ter markt brengen, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Alsnu tot behandeling der voor heden aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, 1 kwam het eerst ter tafel het ontwerp-regle- tnent voor de kolenmeters-wegers. By de algemeene beraadslaging beklaagde zich de heer Hoogendam over het feit, dat by de samenstelling van dit reglement zoo weinig op het advies der Kamer van koophandel was gelet. Big de daarop gevolgde be handeling der artikelen trachtte zoo even genoemde heer, door het indienen van amendementen, aan dezelfde Kamer op de benoeming, zoowel van de meters-wegers 1 als van hunne commissarissen, den invloed te verschaffen, die haar, naar zijne meening, als vertegenwoordigster van den handel toe kwam, welke amendementen echter alle werden verworpen. Na breedvoerige beraad slaging werden overigens alle artikelen van het reglement, sommige met minder be langrijke redactie-wyzigingen goedgekeurd. Alleen de behandeling van de artikelen, die betrekking hebben op de wijze, waarop het pensioen-fonds der corporatie zal worden beheerd is tot eene volgende vergadering aangehouden. Baarbij geldt het voornamelijk de vraag, of het beheer geheel aan de cor poratie zal worden overgelaten, dan wel het gemeentebestuur daarop eene controle zal uitoefenen. In de volgende vergadering zal over dit beginsel alsmede over het lot van het ont- werp-reglement in zyn geheel worden beslist. Aan het verslag van den toestand der ge meente Schiedam ontleenen we het volgende: De bevolking, die op 31 December 1891 vyf en twintig duizend driehonderd een en zeventig zielen bedroeg, verminderde in den loop van 1892 met 13 mannen en 78 vrou wen, zoodat het aantal inwoners op 31 Decem ber 1892bedroeg \jjf en twintig duizend twee honderd tachtig. Het aantal Nederduitsch- Hervormden was 13385, dat der Lutherschen 688, dat der gereformeerden gezamenlijk 836 der R -katholieken 10178der Roomschen van de Bisschoppelijke Cierezy54; der Israë lieten 89. Het aantal huwelijken, in 1892 gesloten, bedroeg 197. Het aantal kiezers voor leden Tan de Tweede Kamer der Staten-Generaal was 1306; voor leden van de Provinciale Staten 1299voor leden van den gemeenteraad 1292. Er wer den in 1892 geen verkiezingen voor leden van den gemeenteraad gehouden. De rekening der gemeente over het dienst jaar 1891, waarvan bij raadsbesluit van 30 September 1892 het bedrag der ontvangsten en uitgaven voorloopig werd vastgesteld, te weten de ontvangsten op f589,27943 de uitgaven op - 572,8I9.53ys en het voordeelig saldo op f 16,459.89'/3 werd door Gedeputeerde Staten, bij resolutie van 25 October 1892, goedgekeurd. De schuldenlast bedroeg éen millioen drie en vijftig duizend vijfhonderd gulden; ter wijl in den loop des jaars f 70,000 werd ge plaatst van de geldleening groot f188,000 a 3k pCt., ter bestrijding der kosten voor het maken van openbare werken en voor het doen van vernieuwingen aan de gemeente gasfabriek. De ongebouwde eigendommen der gemeente brachten in huur op f 18,176.20. De uitgaven voor aanleg en onderhouden der straten, pleinen, plantsoenen, riolen, waterloopen, wegen en voetpaden hebben, voor zoover de rekeningen zijn ingekomen, de som bedragen van f 27,483.19die voor het onderhoud van waterkeeringenkanalen, havens, kaden enz. bedroegen f34,816.64. Aan vergunningsrecht werd ontvangen f1820, betaald door 79 inrichtingen voorden kleinhandel in sterken drank. De brandweer werd in 1892 driemaal op geroepen. De kosten van het lager onderwijs be droegen f 63,069.64. De schoolgelden brachten op f 9,677.44>i/s, de vergoeding vanhetrijkbedroeg f13,299.951/?, zoodat ten laste van de gemeente bleef de som van f40,092.24. De openbare scholen telden op het einde van 1892 1059 mannelijke en 1049 vrouwe lijke leerlingen. De herhalingsschool werddoor 146 vrouwelijke leerlingen bezocht. De byzondere scholen hadden een bevol king van 939 mannelijke en 747 vrouwelyke leerlingen. De burger-avondschool ving den cursus aan met 83 leerlingen. Aan 'de hoogere burger school ontvingen bij den aanvang van 1892 zes en vijftig leerlingen in alle en vier in enkele vakken les. De cursus .1892/93 begon met 56 leerlingen voor alle ea 6 voor enkele lessen. Vijf leerlingen deden met goed gevolg eind-examen. Aan het gymnasium weid de cursus begonnen met 28 leerlingen. Er zijn thans 5105 woningen aangesloten aan de waterleiding152 branderijen20 distilleerderijen, 32 gistpakhuizen en 18 mou terijen. Het geheele aantal aansluitingen be draagt 5501. Door de commissie vau de afdeeling Schie dam en omstreken van de Nederl. maat schappij tot bevordering der geneeskunst werden 300 personen gevaccineerd en 177 gerevaccineerd. Opgaven aangaande nijverheid, in het ge meente-verslag voorkomende, zijn reeds in het verslag der Kamer van koophandel ver meld, en door ons medegedeeld. Gisteravond hield het departement Schie dam der »Maatschapprj tot Nu t van 't Alge meen" eene vergadering met de leden. Uit het verslag van den secretaris aan het hoofd bestuur bleek dat de toestand van het depar tement gunstig ishet ledental gaat nog altijd vooruitde financieele positie van de bewaarscholen is veel versterkt; de volkslees- inrichting is aanmerkelijk in bloei toege nomen de volksvoorlezingen zullen dezen winter weder worden gehouden. De begrooting over 4893—1894werd, met geringe verhooging, in haar geheel goedge keurd het praeadvies van het bestuur over de punten van beschry ving voor de algemeene vergadering in zijn geheel aangenomen. Tot directeur der bewaarscholen werd benoemd de heer S. A. Maastot afgevaardigde ter algemeene vergadering de heer J. L. Liezen- bei g en tot diens plaatsvervanger de heer S. A. Vernède. Als nieuwe leden werden aangenomen de heeren N. F. Elzevier Dom en A. F. van Lissa. De heer J. C. Smitt, die van 18671883 de betrekking van directeur van het post kantoor alhier met veel toewijding vervulde, is gisteren te Rotterdam (Oud-Delftshaven), waar hy in den laatsten tijd verblijf hield, plotseling overleden. Zondag had alhier de eerste wedstrijd plaats tusschen de Schiedamsch. cricket- en foolballclub «Hennes" en de »Maas Cricket Club" van Rotterdam. De captain der jM. C. C." won de tass en verkoos het batten. Score der »M. O. C," 107 runs. sHermes" 44 in de eerste en 66 runs in de tweede inning, en moest alzoo nog 4 runs door »M. C. C." in 2e inning gemaakt worden, hetwelk zonder verlies van wickets geschiedde, en de ïM. C. C," dus de overwinning be haalde met 10 wickets. Gisternamiddag werd brand ontdekt vermoedelijk ontstaan door zelfontbranding van vuil in het dak der branderij van den heer M. Kranen aan den Noordvestsingel alhier, die door burgers met emmers water is gebluscht. Gisteravond is door een onbekende oorzaak brand ontstaan in de broodbakkerij van ge broeders Van Hees in het Broers veld 552 alhier, die eveneens zonder tusschenkomst der brandweer gebluscht is.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2