Letteren, Kunst en Wetenschap. De gezondheid en veerkracht van den heer Gladstone, Gemengde Berichten. Bij de aankomst onzer Koninginnen te Ludwigsburg werd eene deputatie van Neder landers aan het station door den Nederland- sche consul-generaal aan HH. MM. voorge steld. De dames boden bouqetten aan. De Koningin-Regentes bracht Donderdag te Stuttgart bezoeken aan verschillende vor stelijke personen KoningnWilhelmina be zocht Vrijdag incognito Stuttgart, het konink lijk paleis s"Wilhelma" en aAlhamhra' aldaar, reed langs Rosenstein en bezichtigde daarna de stad. Zondag was er groot diner te Ludwigs burg voor 85 gasten. Hare Majesteiten de Koningin en de Koning in-Regentes, die zich in eenen uitstekenden gezondheidstoestand verheugen, zijn Maan dagavond te 9 Va uur naar Flims vertrokken. De Koningin-Regentes woonde Zondag de bevestiging bij van prinses Pauline van Wurtemberg. Bij het diner, datdes avonds in het konink lijk slot plaats vond, zat Koningin Wilhel- mina rechts van den koning van Wurtem berg en de Koningin-Regentes tegenover de koningin van Wurtemberg, die ter linkerzijde van den koning gezeten was. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van den Raad tan State de heer mr. Asser, buiten gewoon staatsraad. De gewone audiëntie van de ministers van oorlog en van financiën op Donderdag 11 en die van den minister van marine op Vrijdag 12 dezer zullen niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 6 dezer bedroeg by de Nederlandsche Bank 6,715,452.19 en bij de betaalmeesters- 1308,804.31 Te zamen 8,024,256.50 De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de som, welke jaarlijks tot tegemoetkoming in de kosten van de cadettenschool voor iederen leerling moet worden bijgedragen, is vastgesteld op f400. De commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over de bedrijfsbelasting komt heden andermaal bijeen. Naar wij vernemen, zal de staatscommissie voor het vraagstuk der droogmaking van de Zuiderzee 16 en 17 dezer een bezoek bren gen aan verschillende havens langs de Zuider zee, in verband met een onderzoek naar de belangen der scheepvaart en der visscherjj. B- Oi.) De Haagsche correspondent van de Midd.' Cr. schrijft Van welwillendheid heeft de regeering zeker een blijk gegeven bij de benoeming van den minister van waterstaat uit het vorige Kabinet tot de hooge en lucratieve betrekking van directeur-generaal der poste rijen en telegraphie. Dat is nu toch geen partij benoeming. Of dezelfde regeering echter ver standig deed door deu heer Havelaar te kiezen is een andere vraag. Organiseeren is zeker de voornaamste taak van den directeur- generaal, en daarvoor schijnt nu de heer Havelaar wel wat oud, en bovendien is van zjjn organiseerend talent niet veel moois gebleken. Hij heeft ons spoorwegwezen geor ganiseerd, maar hoe? Zóo dat de toestand hoe langer zoo onhoudbaarder wordt èn in de practijk èn wat de financiën betreft. En als de Hollandsche spoorweg eens zal komen met den eisch, waartoe het recht onder minis ter Havelaar is verleend, om te worden ge naast door den staat met al de gevolgen van dien, dan zal er nog wat meer voor den dag komen. Die eisch zal wellicht spoedig wor den gedaan, daar de winst der maatschappij dalende is tot zulk een laagte, dat Je aan deelhouders zelfs niet meer een zeer matige rente genieten. Door die naasting zullen van den staat geldelijke offers worden gevorderd, die eenvoudig niet te brengen zijn zonder zeer buitengewone maatregelen, en wat het ergste is, de maatschappij heeft het geheel in hare hand die offers tot een ongekende hoogte op te voeren. Die regeling is het werk van den minister Havelaar. Moge het met onze posterijen beter afloopen I Uit Leiden verneemt de N. B. Ct. dat sedert gisteren de toestand van prof. Buys minder gunstig is. De maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen heeft met 1 Mei j.l., ter be vordering der Zondagsrust, op de inspectie Zwolle bij wijze van proef den loop der goederentreinen opgeheven. Op andere inspec ties zal deze maatregel ook worden ingevoerd. De Holland Society of New-York" heeft aan de officieren van het Nederlandsche ichroefstoornschip ie kl. Van &peyk, kapt. ter zee W. A. Aniens, in het hotel Waldorf te New-York op 29 April een diner aange boden. De spijskaart, in het Hoilandsch op oranje-papier gedrukt en in het Amerikaansch op wit papier met de Nederlandsche en Ameri- kaansche vlag prijkend en aan elkander ge hecht door lint van de Nederlandsche kleuren, vermeldt o. a. gestreepte baars m Van- Speyk-stijl", naatdappelen in Tromp-stijl", Dmondvols van zachte quahogs in De-Ruyter- stijl", ssorbet Piet Hein" enz. Het menu is versierd met de portretten van Piet Hein, De Ruyter en Tromp. Sinds de opening, Maandag 1 dezer, zijn door de Merwedesluis te Gorinchem gepas seerd 220 schepen en stoombooten. Omtrent de vroege ontwikkeling in het plantenrijk in dit voorjaar deelt men aan de Baarl. Ct. de volgende bijzonderheden mede de vogelkers begon te bloeien 18 Apiil, in 1892 op 11 Mei en in 1890 op 8 Meide sering op 22 April en in 1892 op 18 Mei, de meidoorn op 5 Mei en in het vorig jaar 25 Meide kastanje op 20 April en in 1892 op 13 Meide lijsterbes op 27 April, in 1892 op 22 Mei. Het aantal landverhuizers naar Amerika te Rotterdam aanwezig, is zóo groot, dat meer dan 500 Zaterdag geen plaats konden krijgen. Op een stuk weiland in de gemeente Hof- van-Delft, even voorbij de kogelgieterij te Delft, werd Zondagmiddag eene meeting ge houden ten gunste van den normalen ar beidsdag. Als sprekers traden op Gerhard van Amsterdam, Bil en Goudswaard uit Rotter dam, en Van der Goes uit Amsterdam. Laatstgenoemde sloot de bijeenkomst, die door ruim 1600 personen werd bezocht. Mr. Z. van den Bergh, die, naar was aangekon digd, de meeting zou sluiten, was verhinderd te komen, evenals mr. P. J. Troelstra uit Leeuwarden, en mej. Stellingwerf-Jentink. Muziek luisterde het Meifeest op. De orde werd geen oogenblik verstoord. Dezer dagen trad in Den Haag een paartje in het huwelijk, waarvan de man 73 en de vrouw 17 jaar was. De man is nu reeds overleden. Men meldt uit Schipluiden aan de N. R. Ct, Zaterdag is de veldwachter L. C. van de Velde, op voordracht van den burgemeester, door den commissaris der Koningin ont slagen uit zijne betrekking, met ingang van 15 dezer. Aanleiding hieitoe heeft gegeven het goedkeuren, koopen, verkoopen en laten vervoeren van eene uit nood geslachte koe, die blijkens onderzoek van den districts veearts-plaatsvervanger J. A. van Velzen, van Schiedam, aan eene besmettelijke ziekte, <q.1. miltvuur, was gestorven. Bij een paar Ilaagsche wielrijders bestaat het plan in een der aanstaande zomermaan den eene '14-daogsche wielerrondreis te orga niseeren langs Rijn,' Lahn en Moezel, geheel ingericht overeenkomstig de Lissonne-reizen. Het punt van vertrek en terugkeer is 's-Gravenhpge en de verste plaats, welke het gezelschap zal aandoen, Frankfort a/M. Aangezien het aantal deelnemers slechts 20 zal bedragen, kan dit reisje een waar succes voor de samenstellers worden en een aangename zomerontspanning voor de beoefe naars der wielersport en beminnaars van natuurschoon Een banketbakker in Den Haag kreeg dezer dagen personen in zijn winkel, die voor eenen rijksdaalder a contant iets kochten en daarna twee taarten bestelden mooie natuurlijk. De winkelier kreeg, om naam en woonplaats, welke opgegeven werden, achterdocht, infor meerde bij de politie en vernam daar, dat het inderdaad niet te vertrouweu was. Hij zond evenwel toch zijnen knecht naar het aangeduide adres met groote doozen, bezwaard met. steenen. De knecht schelde en terstond werd de bestelling in ontvangst genomen. Toen hij echter om betaling vroeg, weid hem vrij onvriendelijk de deur gewezen. Dat de sftesschentrekkers" op hunnen neus gekeken hebben, laat zich begrijpen. Doch zij hielden zich goed, want toen den volgenden dag de knecht de leege dooze terugvroeg, kreeg hij ze alsof er niets gebeurd was. (-»•) Gisterochtend vonden spoorwegbeambten bij de viaduct aan de Haarlemmerpoort te Amsteidam het lijk van eenen man met ver pletterd hoofd op de rails liggen. Het vermoeden bestaat dat hij gisteravond door den laatsten trein is overreden. In eenen slageiswinkel in de "Willemstraat te Amsterdam wilde een slagersknecht, die door een jongen geplaagd werd, dezen te lijf gaan. De jongen ontvluchtte, maar de knecht wierp hem een mes achterna, dat den jongen zoo ernstig in de zijde trof, dat hij in bedeukelijken toestand naar het Bin- nen-gasthuis moest worden vervoerd. De dader nam de vlucht. Men meldt uit Enkhuizen aan de Standaard: Ter laatste instantie is thans uitspraak gedaan in zake de erflating Snouck van Loosen, die over ettelijke millioenen loopt, ten gunste van de heeren Lakenman en Wendelaar. De aanzienlijke Snouck-van-Loosen-stichting hier ter stede, deftig en prachtvol ingericht, blijft dus en zal binnenkort door de recht hebbenden betrokken worden. Een groot deel van het kapitaal blijft hier; naar men ons verzekert, zal ook een gedeelte worden be steed voor den aanbouw van 50 werkmans woningen. Vele familieleden, die zich in deze quaestie arm hebben gepleit, ontvingen niets. De heer J. P. v. Hoorn te Groningen heeft op de vélocipède-wedstrijden te Dortmund een lsten eu 2den prijs behaald. Zaterdag woedde een hevige boschbrand tusschen Molenschot en Gilse bij Breda, waarbij ongeveer 100 hectaren vernield werden. Te Tilburg heeft het in den nacht van Zaterdag op Zondag zóo gevroren, dat vele akkers met aardappelen totaal zijn afgevroren. Het geiucht als zou de moordenaar van Anna Houben, uit Eehterbosch, zich verdron ken hebben, heeft zich bewaarheid. Zondagnamiddag is onder Asselt, gemeente Swalmen, het lijk van D, S. uit de Maas opgevischt. 's-Gravenhage. De Stoompostdcc\i aan gaande de binnenhaven te Scheveningen met een kanaal naar Hoek-van-Holland voor den aanleg waarvan door den heer M. de Mos Sr., reeder te Scheveningen, concessie is aange vraagd, het volgende mede Die buitenhaven, ontworpen in den Seg- broekpolder, dichtbij het ververscliingskanaal, zal ongeveer 12 HA beslaan en een loswal verkrijgen van 1500 M lengte met 20 M breedte; zij zal worden verbonden met den stoomtramweg der Holl. ijz.-spoorweg-maat- schappij van Scheveningen naar Den Haag. Het ontworpen kanaal zal aanvangen in de berghaven aan den Rotterdamschen water weg, nabij het nieuwe spoorwegstation, om van daar in N.O. richting naar 's-Graveuzande, vervolgens met een geringe bocht tot nabij Poeldijk en eindelijk in ongeveer rechte rich ting tot Yredenburg te loopen, waar het in 2 takken zal worden verdeeld, de een naar het ontworpen Laakkanaal, en de andere naar bovenbedoelde binnenhaven. Leeuwarden. Gisteren is in de raad kamer van het stadhuis, in tegenwoordigheid van den commissaris der Koningin, de raads leden en verschillende genoodigden, door- regenten van het St.-Anthony-Gasthuis aan het gemeentebestuur het por tret der Koningin- Regentes aangeboden en in eigendom over gedragen. De vorstin is voorgesteld levensgroot, ten voete uit, gekleed in zwart satijn met langen sleep, het hoofd en de corsage met diamanten versierd, staande in een vertrek, waarin het volle zonlicht naar binnen valt. Het portret is treffend door gelijkenis in gelaat en in houding. Daartoe uitgenoochgd, heeft de beeldhouwer A. W. M Odé Jz te VGravenhage, op de internationale kunsttentoonstellingwelke dit jaar te Munclien zal gehouden worden, een viertal zijner werken ingezonden. Bij den internationalen zangwedstrijd, uitge schreven door de mannenzangvereeniging jKunst en Broederschap" te Amsterdam, heeft, m de eerste nationale afdeeling, de nRottenlamsche Liedertafel" (directeur de heer Georg Rijken) den eerslen jirijs behaald (een verguld zilveien medaille en f250). Daarna verkteeg dezelfde vereeriigirg nog den eereprijs in den kamp tusschen dopMj'swiri- ners* der velschillende afdeehngen. Ingezonden ntedcdccllngen, betreffende zaken van particulier handels- en nijverheidsbelang. 20 Ce n t p e reeg e l. eersten minister van Engeland, wekt de be wondering der gansche wereld.Het aantal mannen en vrouwen, die in 't bezit van een krachtige gezondheid den leeftijd van zeventig jaar overschrijden, is gering. De heer Glad stone maakt hierop eene uitzondering, maai er bestaat geen enkele reden waarom hij de eenige zoude zijn. Wanneer lijders aan lever en nierziekten of slechte spijsvertering af stand wilden doen van hun pillen, rabarber, Enpelsch zout etc. en niet anders wilden nemen dan Sequah's Prairie Flower, zoude de hoofdpijn verdwijnen, de geest helder worden, en de werking van de verschillende organen gezond en geregeld zijn. In hardnekkige gevallen kan eene flinke, krachtige wrijving met Sequah's OLIE van 't grootste nut zijn. Uitsluitend verkrijgbaar bij D, MALTHA Gzn., Drogist, Hoogstraat 343, Schiedam. Prijs 1.25 «ld. per flacon. In de Oosterdistricten van Sicilië hebben ook hevige schokken van aardbeving de bevolking van verschillende doi pen doen vluchten. De Etna blijft in beweging, zonder dat 't nochtans tot een eruptie is gekomen. Dezer dagen is eenjong rueisj'ete Kopenhagen, mejuffrouw Sofie Christensen, als schrijnwerk-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3