..*1 N°. 8269. Feuilleton. A°. 1893. Donderdag 11 Mei. Eerste Blad. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Morgen- (Donderdag) avond zal de Scliiedamsche Courant NIET verschijnen. Buitenlandsclie Berichten. AAJST DE GRENS. sl i.85. - o.-to. f ODURJl Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het gebeele Rijk Afzonderlijke nommers 2.50. BVBHAOt BOT B KITBAAT, 2 ff. Advertentieprijs: vau I10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. .- 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. D ii 1 T 8 C II L A N D. Het Huis van afgevaardigden heeft gisteren het geheele voorstel betreffende de hervorming der belastingen in derde lezing aangenomen. Het Huis is uiteengegaan tot den 30n a.s. Naar de Norddeutsche Allgemeine Zeitung mededeelt, heeft de keizer gisteren na eene wapenschouwing tot de officieren van den generalen staf gezegd»Ik heb mij, helaas, vergist in de hoop dat de Rijksdag het leger- ontwerp zou aannemen. Ik hoop nu dat de nieuwe Rijksdag er zijne goedkeuring aan zal hechten. Mocht ik ook in deze hoop wor den teleurgesteld, dan ben ik geneigd alles wat in mijn vermogen ligt aan te wenden om de goedkeuring te verkrijgen, want ik ben te zeer overtuigd van de noodzakelijkheid van het lot stand komen der regeling voor het be houd van den vredeen ik geloof niet dat het volk zich door onbevoegden zal laten lei den. Integendeel, ik weet dat ik ten aanzien van dit legerontwerp eens van zin ben met de bondsstaten, het volk en het leger". De keizer heeft bisschop Fleck, door tus- schenkomst van prins Hohenlohe, den stad houder van Elzas-Lotharingen, een zeer ge matigde schriftelijke bcri spi ng doen toekomen, tengevolge van de houding van den prelaat, die den paus verzekerd had, dat het katholieke Lotharingen zucht over zjjn gevangenschap en dat het hoopt, dat weldra deze toestand zal veranderd worden. Vorst Adolf Georg van Schaumburg—Lippe is Maandag te Bückebunr overleden. De vorst leed reeds geruimen tij aan een nierziekte; den 5n Mei onderging hij eene operatie tot verwijdering van een niersteen, maar daarna werd zjjn toestand steeds zorgijjker. Adolf Georg was 1 Augustus 1817 te Buckeburg geboren. Den 25n October 1844 trad hij in het huwelijk met Her mine, prinses van Wal deck en Pyrmont, een tante der Koningin- Regentes van Nederland. Zijne moeder was ook een prinses van Waldeck en Pyrmont. Hij wordt opgevolgd door zijn zoon prins Georg, geboren 10 October 1846. Volgens het Mannheimer Volksblad is de ex-Jezuïetenpater graaf Hoensbroeck, die over de biecht valsche mededeelingen heet te heb ben gedaan, geëxcommuniceerd. Graaf "Von Huene is uit de centrums-partij getreden, wijl hij zich niet vereenigen kon met het ontworpen verkiezings-manifest. De Pruisische gezant bij het Vaticaan, de heer Von Bülow, heeft namens de Duitsche keizerin aan pater Coza Luzzi, directeur der boekerij van het "Vaticaan, een kostbaren ju- weelen ring met het keizerlijk naamcijfer in briljanten en robijnen ten geschenke gegeven, als herinnering aan haar bezoek aan die boe kerij. BELGIË. Te Brussel is een commissie, bestaande uit senatoren, volksvertegenwoordigers, rech ters en hooge ambtenaren van het ministerie van binnenlandsche zaken, geïnstalleerd, be last met het uitwerken der kieswet, met het oog op het beginsel van meervoudig stem recht F B A N K R IJ K. De procureur der republiek heeft bjj den ministerraad verlof gevraagd tot vervolging van Baudin, wegens beleedigingen, welke hij den lsten Mei agenten van politie aangedaan heeft. Het verzoek zal bü de Kamer ingediend worden. De regeering heeft besloten het onder secretariaat van koloniën tot een ministerie te verheffen. Te Dole (Jura), de geboorteplaats van Jules Grévy, zal den 22n dezer een standbeeld voor den ex-president der republiek ont huld worden. Het beeld is van de hand van Falguière. Er is te Parijs een brochure verschenen, waarin krachtig propaganda gemaakt wordt voor een candidatuur van generaal Saussier voor het presidentschap der republiek. Vooral in de provincie is ze zeer verspreid. De ge neraal schijnt in de publiceering volstrekt niet betrokken. ENGELAND. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis, by de behandeling van art. 1 der HomeSule-Bill, weid een amendement van Redmond, strekkende om de omschrijving van de wetgevende macht in Ierland het woord Parlement in de plaats te stellen voor Wetgevend Lichaam, bestreden door Glad stone, Balfour en Chamberlain en verworpen met 466 tegen 40 stemmen. Het Lagerhuis heeft het ontwerp tot scheiding van kerk en staat in Schotland, op voorstel van den heer Cameron, gesteund door de regeering, bij eerste lezing met 246 tegen 180 stemmen goedgekeurd. Gisteren heeft de Court ojAldermen, onder voorzitterschap van den lord mayor, eene vergadering gehouden om een oordeel te vel len over de handelwijze van den lord mayor, toen deze onlangs bjj het feestmaal, aange boden aan den aartsbisschop Vaughan, eenen toost heeft ingesteld, eerst op den paus en daarna op de koningin. Er waren twee peti tiën, met een groot aantal onderteekeningen, ingeleverd, om op te komen tegen den toost, als blijk gevende van gemis aan verknocht heid jegens de koningin. De Court nam deze petitiën aan. De lord mayor verdedigde zich tegen de daarin voorkomende beschuldigingen, verklarende dat het hem nooit in het hoofd gekomen was, iemand, wien ook, boven de koningin in hare burgerlijke en wereldlijke heerschappij te willen stellen. Hij betreurt het, dat aan enkele der door hem gebezigde uitdrukkingen eene onjuiste uitlegging is gegeven, waardoor aan zijne collega's alder men moeite is berokkend. De khan van Kelat, die onlangs zyrt eer sten minister liet onthoofden en zijne overige raadslieden liet verminken, alleen op vermoe den dat zij tegen hem samenspanden, heeft thans bekend gedurende zijne regeering 3000 zijner onderdanen te hebben doen ombrengen. Men gelooft dat de Britschindische regeering hem zal afzetten en vervangen door zjjn oudsten Zoon. De toestand te Huil wordt gaandeweg on houdbaar. De wethouder Symonds, president van het comité voor het loodswezen, ver- klaardeaan den correspondent van Daily News, dat het verkeer in de haven op onrustbarende wijze vermindert. Als het geschil tusschen Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 59. Eene algemeene vergadering der witte partij, waarbij ook eenigen uit Polen ontboden waren, werd belegd, en in deze trad de voorgewende gevolmachtigde uit Warschau op met den for meelen voorslag, generaal Langiewicz tot dictator te benoemen. Hoe onverwacht en verrassend deze voorslag ook kwam, zoo moesten de vergaderden erkennen dat hij geheel met hunne wenschen overeenstemde had Langiewicz ook nog geene bewijzen van buitengewone bekwaamheden gegeven zoo wist men toch dat hij een partijgenoot was, en dat door zijne benoeming Mieroslawski geheel ter zijde ge schoven werd. Het kwam niemand in de gedachte, den graaf, die voorgaf, uit naam van het comité te Warschau te handelen, naar zijne volmacht te vragen en die te onderzoeken. Grabowski's voorslag werd eenstemmig aange nomen en eene uit hem zelf en twee der aanzienlijkste mannen uit Krakau, Seminski en Kalaczkowski bestaande deputatie uitgekozen om den generaal, die met zijn leger bij Goszcza stondop te zoekenen hem namens het centraal comité van Lemberg, Krakau en Posen met de gedane keus in kennis te stellen. Terwijl deze vergadering des morgens vroeg gehouden werd, en, dank zij het buitengewoon energiek optreden van graaf Grabowskieen buitengewoon snel verloop had stonden ver scheidene rijtuigen met vaderlandlievende dames, die den uitslag verbeidden, te wachten. Uit een dezer boog de schoons vorstin haar donker gelokthalf gesluierd hoofd en achter deze merkte men mevrouw Von Bordowski met hare beide dochters op. Martha was zonder oponthoud naar Krakau teruggekeerd. De heer Von Garczinski ijlde op dit rijtuig toe. Met een door vreugde gekleurd gelaat en schit terende oogen verhaalde hij den afloop der vergadering, die allen op het aangenaamst verraste, daar de graaf zijn plan zorgvuldig had geheimgehouden. Vele mannen drongen in een zenuwachtige stemming naderbij'onder hen merkte men bet eerwaardige gelaat van den ouden heer Braniczki en het edele gelaat zijns zoons op. Het gelukte den heer Von Garczinski in de algemeene drukte Martha on gemerkt een briefje te geven, dat deze snel in haar inof verborg. Geheel Krakau geraakte in een vroolijke, opgewonden stemmingde straten en herbergen waren gevuld met menschen, die luid jubeldenLangiewicz, die dappere gene raal, die overwinnaar van SwientokrijZjWochnock en Staszow, is tot dictator gekozen. Lang leve Langiewicz Het gelukte Marthaongemerkt het briefje te lezen bet luiddenik spoed mij naar het leger. Hedenavond, indien het mogelijk is in Swierczwaar wij eten en blijven. Ik kus u banden en voeten 1 L. G." Over Martha's fijn gezicht vloog een ver raderlijke kleur; een zonderlinge onrust maakte zich van haar meester, en nog lang daarna brandden twee donkerroode vlekken op hare wangen. Den half uitvorschenden, half bestraf- fenden blik der moeder, die onophoudelijk op baar rusttedoorstond Martha met somberen ongeduldigen trots. Toen Garczinski vertrokken was, naderde de netgekleede en gefriseerde graaf Tardowski. Na eenigezacht tusschen hem en Martha ge sproken woorden werd hij zeer roodzette een eigenaardig verbaasd gezicht en legde de hand op het vesthetgeen beteekendedat hij aan haar verlangen niet kon voldoen. Een toornige blik van Martha trof hem l»'j haalde ge hoorzaam den hoed etfc verdween, doch slechts om na vijf minuten terug te keeren en Martha te zeggen, dat hij haar wegens dringende zaken noodzakelijk spreken moest. Reeds een kwartier later reed Martha dien tengevolge uit zij had gewichtige zaken voor gewend het vaderland riep. Onderwijl was Miroslawskivoor wien men de vergadering streng had geheimgehouden in het leger geweest en waszooals hij ver diend had, afgewezen. Generaal Langiewicz had daarna een krijgsraad samengeroepen waarin door graaf Waligurski een gepensionneerd 2weedsch overste en het hoofd, van Langiewicz's staf Winnicki werd deelge»' na. f

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1