©ntwerp-bpsluiten tot wijziging dier begroo ting dienst 1893, welke straks zullen worden behandeldvoorstel tot toekenning eener be- looning aan eenige gemeente-ambtenaren -voor verrichte buitengewone werkzaamheden als gevolg van de invoering der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, zal straks worden behandeldmissive van de commissie voor de plaatselijke belastingen, met verzoek de bemerkingen van het raadslid, den heer Elzevier Dom, op de door haar ingediende ontwerp-verordeningen op de heffing en in vordering van het havengeld, met de ontwerp- gewijdgde verordeningen van dat raadslid, om onderzoek en advies in hare handen te stellenook dit zal nog heden aan de orde worden gesteld verzoek van A. H. de Lange, geb. Graafland, om vrijstelling van personeele en andere belastingen, wegens het verlaten der gemeente, ter visie gelegd, ter behande ling in eene volgende vergaderingbezwaar schrift van P. de Vogel tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1892/3, aangehouden en in banden gesteld van de daarvoor benoemde raadscommissie. Later waren nog ingekomen: Missive van deGedeputeerdeStatendezerprovincie, daarbij terugzendende het door hen goedgekeurde suppletoir kohier der plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, voor den dienst 1892/3, aangenomen voor kennisgeving; van burgemeester en wethouders het proces-ver baal der door hen op 29 April j.l. gedane opneming van de boeken en kas bij den ge meente-ontvanger. Voorts deelden zjj daarbij mede dat op dien dag f9000.van het beheer der stedelijke gasfabriek bij den ge meente-ontvanger was gedeponeerd, aange nomen voor kennisgeving; idem staat der oninvorderbare posten van de plaatselijke directe belasting, over het jaar 1891, ten bedrage van f 2427.76l/j, ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering van de commissie, belast met het onderzoeken der bezwaarschriften van aangeslagenen over hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1892/3, hare rapporten d.d. 13 Mei j.l. nos. 6 en 7, ook deze werden ter visie gelegd ter behan deling in eene volgende vergaderingmissive van regenten van het St.-Jacobs-gasthuis alhier, ten geleide der rekening over 1892, vergezeld van de daartoe behoorende bewijs stukken; en der begrooting van gezegde in stelling voor 1894; adres van hoofdlieden der kolenmeters, beti effende het weegloon is het ontwerp-reglement voorgesteld, omdat voor het wegen, tegenover het meten, drie in plaats van twee personen moeten werkzaam zijnbeide ter behandeling aangehouden tot eene volgende vergadering. Tot behandeling der voor heden aan de orde gestelde onderwerpen o\ergaande, wer den achtereenvolgens goedgekeurd een ont- werp-besluit tot het voldoen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voorl892, twee ontwerp besluiten tot het doen van af- en overschrij vingen op de gemeente-begrooting voor 1892; een ontwerp-beslu.it tot verhooging van de begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1892, twee ontwerp-besluiten tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeente- begrooting voor 1893 en twee ontwerp-be sluiten tot verhooging van de begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1893, en zulks zonder resumtie. Alsnu was aan de orde het voorstel van burgemeester en wethouders tot toekenning eener belooning aan die gemeente-ambte naren, welke buitengewone werkzaamheden hadden verricht, als gevolg van de invoering der plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Op verzoek van den heer Den Breems, ondersteund door de heeren De Bruijn, De Groot, Maas en Bergscaa, te zamen vertegen woordigende een vijfde deel der vergadering, werd besloten tot het vooraf houden van eene besloten vergadering tot het vrageft tan eenige inlichtingen. Na heropening der deuren hechtte de raad bij acclamatie zijne goed keuring aan de door burgemeester en -wet houders voorgestelde belooningen. Op verzoek van de commissie voor de plaatselijke belastingen werd de nota van bemerkingen met ontwerp-gewyzigde ver ordeningen van het raadslid den heer Elze vier Dom op de door haar ingediende ontwerp verordeningen op het havengeld, in hare handen gesteld om onderzoek en rapport. Aan P. T. "Weber c. s. (te zanten 43) werd ontheffing verleend op hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 4892'3, terwg'1 besloten werd den aanslag van A. C. Weij, H. B. te Veld huis, W. Janse, M. W. de Bruijne, II. Thjjs- sen, P. van der Sloot, J. Tak, A. de Visser, W. tan Zon Pz. en P. Bekker te behouden, alles overeenkomstig het advies der betrok ken raadscommissie Vervolgens verleende de raad aan de wed. A. J. Beukers geb. Herckenrath, afschrijving van plaatselijke directe belasting en aan den heer J. P. Koppenhagen, op diens verzoek eervol ontslag met ingang van 1 Juli a. s. als onderwijzer 3e klasse aan de derde openbare kostelooze school. Omtrent een adres van L. Koster c s., allen wonende te Pemis, om vrijstelling der beta ling van haven- en sluisgeld voorde roeibooten waarmede zij visch ter markt brengen, werd besloten dit adres in handen te stellen der commissie voor de plaatselijke belastingen, ten fine van onderzoek en rapport. Het voorstel van het raadslid den heer De Groot, om burgemeester en wethouders °P te dragen te trachten eene verhooging van het rijkssubsidie voor de hoogere burgerschoolte verkrijgen, werd aangenomen met 12 tegen 4 stemmen, die van de heeren Loncq, Schuur man, Bergsma en Loopuyt. Op het verzoek van hetzelfde raadslid om verlof tot het aan burgemeester en wethou ders richten van de volgende vragen1». of thans van hen de spoedige indiening van een plcn tot i eorganisatie der burger-avondschool te wachten is; 2°. of zij bereid zijn voor te stellen de kostelooze toelating op hetgymna- sium en de hoogere burgerschool van hen, wier ouders on- of minvermogend zijnwerd door den raad bij acclamatie gunstig beschikt. Het antwoord van burgemeester en wet houders luidde: ad 4®. Dat, na de beslissing genomen in de raadszitting van 18 April j.l ten aanzien van het gymnasium en de hoo gere burgerschool, burgemeester en wethou ders zich thans voorstellen binnenkort een plan tot reorganisatie der burger-avondschool aan den raad in te dienenad 2°. dat bur gemeester en wethoudersofschoon gaarne de toezegging willende doen van ook ten aanzien van het in deze vraag bedoelde ont werp, eveneens binnenkort een voorstel bij den raad ter tafel te brengen zq zich echter niet wenschen te verbinden, hun voor stel, van geheel gelijke strekking te doen zijn als het verzoek vervat in de vraag van den heer De Groot. Beide mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Thans kwam in behandeling de missive van 6 dezer van de raadsleden de heeren Maas, Van Harwegen den Breems en De Groot, aanbiedende eene ontwerp-verordening rege lende de samenstelling van den werkkring van eene gezondheidscommissie, met het daarop in de vorige zitting ingekomen rapport van burgemeester en wethouders. De heer Maas ontwikkelde al dadelijk in eene uitvoerige rede de gronden, waarop de voorstellers besloten hadden hunne ontwerp-verordening in te trekken. Tot die gronden behoorde o. a. ook de overweging, dat wanneer ook al die commissie,zooals de voorstellers die in het leven wenschten te roepen, -werkelijk tot stand kwam, er van samenwerking met die commissie van de zijde van het dagelijksch bestuur toch geen sprake zou kunnen zijn. Zij vertrouwen echter dat burgemeester en wethouders nu ook onverwijld zullen overgaan tot uitvoering van het raadsbesluit van 30 Augustus j.l., ■waarbij tot instelling van eene gezondheids commissie besloten werd. Na nog breedvoerige discussie, en nadat de heer De Bruijn, als zijne persoonlijke meening had te kennen ge geven, dateenegezondheidscommissiezeer goed naast een reeds bestaande cholera-commissie kon worden ingesteld, besloot de raad tot aanhouding van het voorstel van burgemeester en wethouders, beoogende de instelling van eene vaste gezondheidscommissie uit den raad, op den voet bepaald bjj art. 54 der ge meentewet. Ten slotte deed de raad nog een negental artikelen af der ontwerp-verordening op de openbare reinheid en gezondheid te Schie dam waarna de vergadering werd gesloten. Gisternamiddag is B. Laven, werkzaam in de branderij van de firma Legner aan de Noordvest alhier, bij het storten van een zak meel in een beslagbak, in dien bak gevallen, "waaibij hij het rechterbeen geheel, en het linkerbeen gedeeltelijk heeft gebrand. De geneesheer Rutschy verleende de eerste hulp, waarna L. ter verpleging in het zieken- ziekenhuis alhier is opgenomen. De Koninginnen doen dagelijks groote rijtoeren in de omstreken van Fiims. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt, dat het hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Regentes, voor den tijd van drie maanden den rouw zal aan nemen, ingaande den 13n dezer, te weten eene maand grooten, eene maand halven en eene maand lichten rouw, wegens het over lijden van Zijne Doorluchtige Hoogheid George Victor, vorst van Waldeck-Pyrmont. Blijkens het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen, levert de maand April een voordeelig verschil op van f550,000 tegenover dezelfde maand van 1892, n.l. f 10,485,862.21, tegen f9,935,445.54ys, maar eigenlijk zijn de cijfers wat de onderdeden betreft niet geschikt om onderling vergeleken te worden. De sprongen zijn, wat de accijnzen betreft, onnatuurlijk met het oog op de ver hooging of verlaging welke met 1 Mei op de betrokken artikelen werd toegepast. Zoo werd aan accijns op gedistilleerd alleen f 1,744,000 meer ontvangen, daarentegen aan zout f73,000 en aan zeep f88,000 minder; maar ook de suiker, hoezeer deze met de gewijzigde be lasting niets heeft te maken, gaf een groot verschiltenbate van de schatkist, n.l. f226,000; de bieren en azijnen waren ook bijna f6000 hooger, maar de wijn f6000 en het ge slacht f24,000 lager. De slotsom is, dat de geheele rubriek accijnzen over April 1.1. met f/,785,000 meer geboekt staat dan in dezelfde maand van het vorig jaar. De rubriek »indirecte belastingen" vertoont zich niet minder onder den invloed der be lastingwijziging. De registratie-rechten toch bleven f585,000, da hypotheek-rechten f 62,000 en de zegelrechten f 22,000 beneden April 4892, terwijl het recht van successie, hoezeer geheel buiten de wijziging staande, ook aan de verlaging meedoet met een bedrag van f358,000. De geheele rubriek toont dan ook eene mindere opbrengst aan van f 1,028,000. Aan directe belastingen (grondbel., perso neel- en patentbelasting) werd f249,000 minder geïnd. Ook de rechten op den invoer waren f 7500 lager, evenzoo de waarborg en belasting der gouden en zilveren werken ruim f1400. De domeinen waren f 63,000, de rijkstelegrafen bijna f 3000 voordeeliger, doch de posterijen moesten f15,000 prijsgeven, evenals de loodsgelden f4000. De uitkomst over de eerste vier maan den des jaar« is f35,538,743.27, tegen f 34,820,304.03 in hetzelfde tijdvak van 1892. De raming voor 4 maanden beloopt £38,396,043.08. financiën maakt bekend 'srijks schatkist op 13 De minister van dat het saldo van dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank 5,893,665.26 en bij de betaalmeesters- 4,525,196.54}$ Te zamen 7,418,861.80i/2 De gewone audiëntie van den minister van financiën op Donderdag 18 dezer zal niet plaats hebben. Aan de leden der Tweede Kamer is toege zonden het verslag van de bevindingen en handelingen van het geneeskundig staatstoe zicht in 1890. Op het drietal voor de benoeming van een hoofd-opzichter bij de gemeente-reiniging te Rotterdam zijn geplaatst de heeren V. (jg. Groot te SchiedamW. A. de Jong te Dor drecht, en H. G. Hemmes te Pemis. Wat de laatste berichten uit Leiden om trent den toestand van den hoogleeraar Buys maar al te zeer deden verwachten, is ge beurd Nederland heeft weder een zijner voortreffelijkste mannen verloren. Mr. J0han Theodoor Buys is op vijfenzestigjarigen tijd overleden en niet slechts der Leidsche- universiteit, waarbij hij sedert 1864 den leer stoel voor staatsrecht, administratief recht en volkenrecht bekleedde, is daardoor een ge voelige slag toegebracht, maar de geheele denkende samenleving betreurt zijn heengaan- Vele jaren lang was tfuys het middelpunt van de liberale politiek in ons land; een Gids artikel wees velen den weg; zijn woord had hoog gezag in den breeden kring van jien die Thorbecke's beginselen beleden. Mot de wijziging Van politieke inzichten, het voorbij streven der denkbeelden, die in 1848 hadden gezegevierd, verminderde natuurlijk ook Je- aanhang aan hetgeen Buys verkondigde. Niemand echter zal het vergeten hebbenen allen, die aan de constitutioneele begrippen getrouw bleven, zullen nog met dankbaar heid waardeeren, wat de Leidsche hoogleeraar in 1866 voor ons land gedaan heeft, toen hij tegen de ontbindingsmanie van Heemskerk optrad. Aan hem is men het verschuldigd, dat de geest onzer staatsinstellingen onge krenkt bleef. Dat de minister Heemskerk hem niet herbenoemde tot secretaris van het college voor zeevxsseherijen deerde hem min der dan den man, die het besluit contrasig neerde. Trouwens later, in 1891, werd Mj tot lid van dat college benoemd. Meermalen is er sprake geweest van zyn optreden in een Kabinst, maar Buys gaf voorkeur om in zijn gewichtigen werkkring: van hoogleeraar de beginselen te verkondigen, die hij met groote overtuiging beleed, en djg. hij in haren vollen omvang en samenhang leerde en toepaste. Zijne studies op dit gebied dan ook meesterstukken en zijn werk over de grondwet is een standaardwerk van de hoogste waarde, dat dagelijks nog geraad pleegd wordt door velen. Hij was dan ook in de hoogste mate be voegd daarover te oordeelen; hij was een der staatsheden, aan wie in 1887 de voorbe reiding der Grondwetsherziening werd opge dragen. Kort na zijn optreden als hoogleeraar werd hij tot staatsraad in buitengewonen dienst benoemd. Hij was de oudste der levende staatsraden. De collegies van den hoogleeraar Buys be hoorden tot de meest bezochte en de jongelui die daar kwamen, verschenen alleen om het geen zij er hoorden, geheel afgescheiden van de gevolgen die een trouw collegebezoak voor den student medebrengt Zij bewonderden de zeldzame helderheid van zijn betoog, maar niet minder de groote objectiviteit, welke hij nog

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2