N°. 8273: A0. 1893. Donderdag 18 Mei. ZeVenenyeerti^ste Jaargang. Buitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. bSy D00ÜANT. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Ihrneo per post, door het geheele Ryk 2.50. Afzonderlijke nommers - 0.10. BÜHEAB: B OTKHfTKAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer.- O.IO. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. DU1TSCIILAND. De minister van oorlog heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij 146,330 man der reserve onder de wapenen worden gehouden, zoodat zq niet aan de verkiezingen kunnen deelnemeD. Verschillende bladen zqn daar over zeer ontstemd. Te Berlijn en omstreken hebben Zondag socialistische vergaderingen plaats gehad om over de verkiezingen te spreken. Onder levendige toejuichingen -werd medegedeeld dat de Zwitsersche socialisten besloten hebben hunne Duitsche broederen geldelijk te steunen, om den verkiezingsstrijd te kunnen volhouden. De Berlijnsche correspondent der N. S. Ct. schrijft van Maandag Tot nog toe heeft de verkiezingsstrijd zon der bijzondere voorvallen zijn gewoon beloop. Ahlwardt roert zich verbazend in zijn kies district, en anti-semitisehe bladen beweren, dat hij eene goede kans op eene heikiezing heeft. De eers<< .burgemeester van Dantzig Baumbach sJen van de vrijzinnigen van Etigen Richter), verzekert, dat de Fransche gezant te Berlijn in een gesprek met hem het zeggen, als zou er een Fransch-Russisch verbond of wat dan ook van dien aard bestaan, ten stelligste tegengesproken heeft. Baumbach wordt daarover door de pers der tegenpartij hefligaangevallenzoo onnoozel te wezen, bij eenen tegenstander steun te zoeken 1 Kardinaal Rampolla heeft aan Duitsche bedevaartgangers verklaard, dat de Heilige Stoel zich niet in het militair conflict ge mengd heeft noch zich mengen zal, aangezien het met het kerkelijk vraagstuk in geen verband staat. In het eerste Berlijnsche kiesdistrict zal eene belangwekkende candidatuur gesteld worden. De bekende voorvechter voor een algemeen Christendom, Von Egedy, wil op eigen hand, door geene partij ondersteund, zich als een zoogenaamde wilde candi- daat stellen. Van het Duitsche consulaat te Kaapstad is te Berlijn bericht ontvangen, dat kapitein Francois heeft gerapporteerd, hoe op 12 April Hornkranz is bestormd, waarbij het Hotten- tottenhoofd "Witbooi 80 dooden verloor en 100 gewonden had, terwijl van Duitsche zijde een korporaal sneuvelde en twee a drie gewond werden. F B A N K B IJ K. President Camot neemt in beterschap toe, maar hij zal nog een paar dagen rust moeten houden. In den tengevolge van zijne onge steldheid aan het ministerie van buitenland- sche zaken gehouden Kabinetsraad deelde de minister Develle mede, dat de Siameesche regeering door haren gezant te Pai'jjs haar leedwezen heeft laten betuigen over het te Khong gebeurde, waaraan zij hoegenaamd geen schuld heeft. Te Levallois-Perret zijn vijf anarchisten gevangengenomen, die zich bezighielden met het maken van ontploffingsmiddelen. De werkstaking in de rijwielenfah riek van Clement te Parijs is geëindigd. De werkstaking in het kolenbekken van Sainte Florine bij St. Etienne, neemt ernstiger verhoudingen aan. Een eskadron van het 30e regiment dragonders is gisteren uit Saint-Etienne vertrokken. ENGELAND. In de gisteren gehouden zitting van het Lageihuis, bij de behandeling van art. 2 der Home-rule-bill, stelde Henry James een amendement voor, strekkende om te bepalen dat het oppergezag des rtjkspai lements over alle personen en zaken binnen het gebied der koningin onverzwakt en onverhinderd blijven zal. Gladstone achtte dit amendement niet noodig, doch verklaarde zich bereid het aan te nemen, indien James er in toestemt het als een speciaal artikel in te dienen Na een vrij levendig debat heeft Gladstone er in toegestemd het amendement van James te aanvaarden als toevoegsel aan art. 2. Hij verklaarde echter dat de legeering zicu het recht voorbehoudt om later dit toevoegsel te hervormen in een afzonderlijk artikel, en dat zij zich beslist verzetten zal tegen de bedoe ling van Chamberlain om het amendement van James te maken tot grondslag voor vei dereamendementen om de bevoegdheid der lersche wetgevende macht te beperken. Het amendement van James werd hierop aange nomen. De heer Buxton deelde mede dat de Trans- vaalsche regeering het verdrag van 1890 betreffende Swaziland heeft opgezegd. Bij het onderhoud tusschen president Kruger en den gouverneur der Kaapkolonie, sir Henry Loch, zijn sommige grondslagen voor de toekom stige onderhandelingen besproken, welke, naar de regeering hoopt, tot eene bevredi gende oplossing zullen leiden. De regeering zal te gelegener tijd verdere inlichtingen geven en de betrekkelijke stuk ken zoo spoedig mogelijk mededeelen. Onder voorzitterschap van den aartsbis schop van Canterbury werd gisteren in de Albert Hall een groote bijeenkomst gehouden om te protesteeren tegen het ministerieele ontwerp tot eventueele secularisatie der goe deren van de Anglicaansche kerk in Wales. De groote zaal was stampvol. Onder de aan wezigen waren de meeste bisschoppen en talrijke leden van de Anglicaansche geestelijk heid. Er werd eene resolutie aangenomen, waarbij al de leden der Anglicaansche kerk worden aangemaand om het bedoelde ont werp als onrechtvaardig en schadelijk aan de belangen der kerk te bestrijden. Lord Salisbury zal op Pinkster-Maandag de reis naar Belfast aanvaarden, om aldaar op Woensdag en te Londonderry op Viijdag het woord te voeren bij een groote unionistische betooging. Hij zal vergezeld zijn van lady Salisbury, lady Gwendolen Cecil en lord Hugh Cecil. De markies van Londonderry, die voor deze gelegenheid een schitterend gezelschap op zijn vorstelijke huizinge Mount Stewart heeft uitgenoodigd, zal zijn gastheer zijn. OOSTENRIJK. Na een stormachtig debat nam de Hon- gaarsche Kamer van afgevaardigden gisteren met eene sterke meerderheid akte van Fejervary's antwoord op de interpellatie van Apponyi betreffende den maatregel, welke aan Hongaarsche officieren verbiedt de onthul ling van het Hom ed-monument bij te wonen. B U S L A N D. Uit St.-Petersburg wordt aan de Standard gemeld: Volgens geruchten zou de regee ring aan de commandanten der legerkorpsen te Odessa en Kiew bevelen hebben gezon den om zich gereed te houden voor eene eventueele bezetting van Bulgarije, maar zouden de groote mogendheden aan Rusland de gevaren van zulk eene tactiek hebben voorgehouden, tengevolge waarvan er contra order was gegeven. De gegrondheid van deze geruchten lijkt wel zeer twijfelachtig; maar de Russische regeering is zoodanig verbitterd over de houding van het Bulgaarsche be wind, dat niemand zich zou behoeven te ver bazen over de gewelddadigste maatregelen harerzijds. ITALIË. In de Kamerzitting van gisteren beloofde de minister der schatkist weldra doortastende voorstellen te zullen indienen, om een einde te maken aan het nijpende gebrek aan pasmunt. De Senaat zal heden de wet op de pensioe nen behandelen. Het ministerie schijnt zeker van eene meerderheid. Door een onverwacht votum van de com missie, belast met het onderzoek van het regeeringsontwerp tot hervorming van het bankwezen, is aan de regeering een groote teleurstelling bereid. Het compromis tusschen de Nationale Bank en de Romeinsche Bank schijnt een onmogelijkheid geworden te zyn, en laatstgenoemde bank zal niet volgens de plannen der regeering geliquideerd kunnen worden. Dezer dagen weigerde de provinciale raad van Bergamo, een motie ten gunste van Italiê's eenheid goed te keuren. De bevolking heeft heftig tegen dit besluit geprotesteerd, en de raad is op last der regeering door den prefect ontbonden verklaard. PORTUGAL. De minister van financiën heeft Maandag bij de Kamer van afgevaardigden het budget en eenige wijzigingen in het plan van den heer Diaz Ferreira ingediend. De betaling van 33 pCt. in goud van de rente der buitenland- sche schuld wordt gehandhaafd en vermeer derd met een half aandeel in de toekomstige veibetering van het goud-agio, wat betreft de som benoodigd voor dezen dienst. Bovendien zal den obligatiehouders 50 pCt. ten goede komen van het excedent der douane-inkom sten, zoodra deze boven 11,400 conto's de reis stijgen, tot grondslag nemende het gemid delde der laatste dienstjaren, totdat de buiten- landsche schuld in denzelfden toestand is ge bracht als de binnenlandsche. Zoodra de buitenlandsche en binnenland sche schuld in gelijken toestand zijn, zullen beide de bonification genieten, totdat de ren ten en aflossingen onverkort betaald worden. De schulden blijven integraal bestaan. Het plan is naar de financieele commissie der Kamer verzonden. De gelegenheid tot conversie van buitenlandsche in binnenland sche schuld zal voor de houders nog gedu rende drie maanden open blijven. De regee ring zal geen belasting noch verlaging voor stellen op de tabaksobligatiën. De vastgestelde rente op de binnenlansche schuld blijft in de •verhouding der tegenwoordige verlaging bestaan. De financieele commissie uit de Kamer heeft de wijzigingen in het ontwerp van den mi nister Ferreira, betreffende de rente der schuld, goedgekeurd. De rente der buitenlandsche schuld zal voor het vervolg worden vermeerderd met de voordeelen van het goud-agio, wanneer dat minder dan 22 pCt. bedraagt. De Kamer van afgevaardigden heeft giste ren definitief en met algemeene stemmen de republikeinen uitgezonderd het ontwerp omtrent de buitenlandsche schuld, met de door den minister voorgestelde wijzigingen, aangenomen. De regeling zal reeds gelden by de coupons, vervallende 1 Juli. B D SI E N I E. In de Kamer heeft Flava de regeering ge ïnterpelleerd over 's koning s weigering om audiëntie te veileenen aan de liberalen. Lahoviitz antwoordde, dat de overheid de wetten wil doen eerbiedigen hij herinnerde aan den diep droevigen staat, waarin het land onder liberaal bestuur is gekomen, en aan her vormingen door de conservatieven bewerk stelligd. De stap der liberalen is ongrond wettig geweestalle steden zijn op wettige wijze vertegenwoordigdde koning heeft indertijd eveneens geweigerd een delegatie der conservatieven te ontvangende partijen moesten zich liever verstaan om den koning buiten haar geschillen te houden. B U L (J A B IJ E. De Sobranje is Maandag te Tirnova ge opend, en het oude bureau herkozen. De

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5