GRIEKENLAND. Binnenlandscltj» Berichten. heeft de paus voor van het Roomsch- 1 prins en de prinses werden met geestdrift te- groet Prins Ferdinand zeide bij de opening der Sobranje, dat deze bijeengeroepen is voor het behandelen van ernstige belangen. De vorst verklaarde dat door zijjn huwelijk de natio nale dynastie gegrondvest is, welke de toe komst en de belangen des lands verzekert. Te Tirnova hadden groote feesten plaats ter eere van vorst Ferdinand, tot wien twee patriotische redevoeringen werden gericht. S E B TIE. Heden vertrekt koning Alexander naar Jagodina, ïopchider en Posarevatz, -waar hij een bezoek aan de tentoonstelling brengt. Den 19n dezer zal hij eene samenkomst heb ben met zijne moeder, de ex-koningin Nathalie, te Kladova, en den volgenden dag naar Bel grado terugkeeren. De president van den ministerraad vergezelt hem. Het program van het nieuwe ministerie bevat in hoofdzaak de volgende punteneer biediging der bestaande verdragen met het buitenland, betaling der eerstvolgende coupon, uitgebreide bezuinigingen in de staatshuishou ding en invoering van het tabaksmonopolie. AMERIKA. Volgens bericht uit New-York ontvingen de overheden bevel van de regeering om alle ongehoorzame Chineezen terstond uitte wij- zendoch men betwijfelt de uitvoerbaarheid van dezen maatregel, daar er honderd duizend Chineezen uit te wijzen zouden zijn, terwijl het congres slechts een krediet van 100,000 dollars ten behoeve van de uitvoering der wet beschikbaar stelde. De congres-akte der Unie, welke e regi stratie der Chineezen in de Vereenigde Sta ten voorschrijtt, blijft volkomen onuitgevoerd; slechts 3043 zijn er ingeschreven. De over heden echter gaan voort de niet ingeschre ven Chineezen streng te weren; het stoom schip JDanuie kwam te Portland in -Oregon aan met 612 Chineezen, van welken slechts 202 mochten landen, terwijl de regeering de anderen dwong naar Hongkong terug te gaan. De gezant van Nicaragua te Washington ont kent de zegepraal der opstandelingen, die de telegraafkantoren bezetten en daarom slechts voor hen gunstige tijdingen doorlaten. De gezant wijt de onlusten aan kuiperijen van Amerikanen die zekere concessien gewijzigd willen zien, hetgeen de regeering van de hand wees. Dit slaat blijkbaar op de Niearagua- Kanaalcompagnie, welker president echter de beschuldiging met verontwaardiging afwijst. De jongste telegrammen uit Nicaragua be vestigen het bericht, dat de opstandelingen de kanaalwerken hebben bezet en de regee- ringstroepen van de Atlantische kust hebben afgesneden. Naar het heet, zijn de opstande lingen de Amerikaansche kanaalzaak toege daan. TWEEDE KAMER DER STATEN-CENERAAL, Klcsrechthervormlug. De memorie van antwoord omtrent de ont werpen tot kiesrechthervorming is verschenen. Het stuk is 50 pagina's groot, zonder de bijlagen, bevattende tal van statistische opgaven, terwijl de verschillende wijzigingen, in de ontwerpen gebracht, in gewijzigde wetsontwerpen zijn op genomen. Uit het ontwerp tot, regeling van de kiesbe voegdheid is vervallen de bepaling, dat bij bestuui s- maatregelen de vorm der aanvraag om op de kiezerslijsten te worden geplaatst en de wijze van inlevering zal worden geregeld. De regeering stelt thans voor de daartoe strekkende bepalingen in de wet zelf op te nemen, en wel in het ontwerp dat de uitoefening van het kiesrecht regelt. Daarin is alsnu bepaald, dat de aanvraag wordt geschreven m een door den gemeenteraad daartoe aangewezen voor bet publiek toegankelijk lokaal, onder toezicht van eenen, daartoe door het gemeentebestuur aangewezen ambtenaar, en j op een daartoe door het gemeentebestuur verstrekt blad papier, overeenkomstig met een aan de wet j gehecht mode! B.. I Tevens wordt in eon nieuw artikel bepaald, dat bij algemeenen maatregel van bestuur voor schriften worden gegeven omtrent de inrichting van het lokaal en omtrent de orde bij de inleve ring der aanvragen. In art. 5 is vervallen de uitsluiting van het kiesrecht voor hen dio den verschuldigden aanslag in *s rijks directe belasting niet hebben voldaan. Dientengevolge is ook art. 9 (uitsluiting van het kiesrecht voor de Provinciale Staten voor hen die de provinciale belasting niet hebben ge kweten) vervallen. De inwerkingtreding der wet is voorgesteld op 1 Jannari 1094, zoodat de nieuwe verkiezin gen voor de Tweede Kamer in Mei of Juni 1894 kunnen plaats vinden. Bij bestuursmaatregel kan echter woiden geregeld om reeds voorafgelegen heid te geven tot het doen van aanvraag om op de kiezerslijst te worden geplaatst, terwijl ver der is voorgesteld om te bepalen ora van plaat sen, openvallende in de Tweede Kamer na 1 December 1893, de vervulling eerst te doen ge- schieden na 15 April 1894, wanneer de nieuwe kiezerslijsten zijn vastgesteld. In het wetsontwerp tot regeling van de uit oefening van het kiesrecht wordt nu ook bepaald dat de aanvraag moet zijn ingericht volgens een model A, aan de wet toegevoegd. In art. 13 wordt aan het gemeentebestuur in plaats van aan burg. en weth., de beslissing gegeven omtrent de aanvraag tot plaatsing op de kiezerslijst. In art 18 is nu bepaald, dat de openbare kennisgeving van den burgemeester omtrent de beslissing van den raad over verzoeken om ver betering op de kiezerslijst moet geschieden ten spoedigste, uiterlijk op den Ssten dag na de beslissing van dien raad. In art 45 is bepaald dat indien het aantal raadsleden niet toereikend is om daaruit voor zitters voor alle stem bureax in de gemeente aan te wijzen, de raad daartoe kan benoemen in woners in de gemeente, tevens kiezers in het kiesdistrict. Uitdrukkelijk is bepaald dat de in aitt. 4,47 en 64 bedoelde strafbaie feiten als overtreding kunnen worden beschouwd, terwijl er een af zonderlijk artikel is bepaald, dat waar de dag- teekening, of de laatste dag van een termijn op een Zondag vallen mocht, daarvoor de eerst volgende M a a n d a g m de plaats treedt. Ter verlichting van de werkzaamheden aan de samenstelling van de kiezerslijsten, na de invoe ring van de nieuwe kieswet verbondenis voorgesteld om hen die voorkomen op de sedert 25 April 1893 van kracht zijnde kiezerslijsten, bijaldien zij overigens aan de vereischten voor kiesbevoegdheid voldoen, door het gemeentebe stuur in Januari 1894op de kiezerslijsten te doen plaatsen, zonder dat daartoe hunnerzijds eene aanvrage wordt vereischt. In het wetsontwerp legelende de benoeming en aftreding der leden van de Eerste en Tweede Kamer is in art. 6 nu voorgeschreven, dat de aanslag in de verschillende belastingen op de lijsten der hoogstaangeslagenen voortaan in éeno totaalsom zullen worden uitgettokken de af zonderlijke opgaaf der aanslagen in de vermo gensbelasting wordt alzoo vermeden en het bedrag daarvan kan nimmer met juistheid uit de lijst woiden berekend. Deze wijziging is ge schied in overleg met den minister van finan ciën. In art. 31 is de gewone tijd ter verkiezing van leden der Tweede Kamer bepaald op den eersten Dinsdag der maand Juni. Art. 34 (proclamatie van den gekozen candi- daat) isgewijzigd overeenkomstig de opmerkingen van het voorlooplg verslag, terwijl twee nieuwe artikelen zijn toegevoegd omtrent het ontslag- nemen door leden der Tweede Kamer en het verlies der vereischten voor dat lidmaatschap. De afdeelingen hebben benoemd tot rappor teurs over de wetsontwerpen betreffende de comptabiliteitswet voor West-Indië de heeren Van Vlijmen, Cremer, Bool, Pyttersenen Plate; den aanleg van den spoorweg MalangBlitar, de heeren PijnackerHordijk, Cremer, Kielstra, Guyot en Van Kerkwijk. 1 >e gewone audiëntie Tan den minister van binnenlandsche zaken op Zaterdag 20 dezer zal niet plaats hebben. De commissie, door de regeering benoemd tot onderzoek van de plannen voor de droog making der Zuiderzee, bezocht gisteren Mar ken en Volendam. Van laatstgenoemd dorp vertrok zg naar Hoorn. Naar aanleiding van het voorloopig verslag der Tweede Kamer in zake de Nederlandsche Handelmaatschappij hebben de besturen van de iVereeniging voor den koffiehandel" te Amsterdam en van de vVereeniging voor den Goederenhandel" te Rotterdam een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarbij op ver schillende gronden wordt gewezen op de wenschelijkheid der verlenging van de over eenkomst met de Nederlandsche Handelmaat schappij, als zijnde in het belang van den staat, terwijl bij ontbinding der overeenkomst voor den handel gevaren dreigen, die niet naar waarde schijnen geteld te worden. Uit eene aan de leden der Tweede Kamer toegezonden nota over het getal en het gehalte van hen, die het bekende Haag- sche adres tegen de kieswet hebben onder teekend, blijkt dat dit adres 1400 hand- teekeningen draagt. In de nota wordt ge zegd, dat dit cijfer hoewel slechts een zesde van het kiezerkorps de verwach ting van het comité nog overtreft, met het oog op den afkeer van velen om openlijk op te treden in staatszaken. Nog meer dan het getal geeft het gehalte der adressanten het comité stof tot tevredenheid. De nota eindigt met de verklaring, dat de eigenschap pen, die een verzoekschrift waardig maken om door eene hooge vergadering ernstig te worden overwogen, in het adres zgn ver- eenigd, t. w. groot gewicht van het onder werp, en talrijkheid en goed gehalte der adressanten. Te Gouda heeft de kiesvereeniging jBurger- plicht" tot voorloopigen candidaat gekozen den heer Th. G. G. Valette, leeraar aan het gymnasium en de rijks hoogere burgerschool aldaar, met 52 stemmen. De heer J. N. Bastert verkreeg 27 stemmen. Mei 1893. SCHIEDAM, 17 Naar wij vernemen, de loterij ten behoeve katholiek onderwijs te dezer stede een fraaien prijs geschonken, bestaande in een ivoren bijouterie-kistje, waarvan het deksel is ver sierd met het portret van den paus en de zijkanten met de pauselijke wapens. Vanwege de Hollandsche spoor is Maandag aanbesteed het wijzigen der spcorinrichtingen, het maken van een verhoogd perron met ijzeren overkapping en bijkomende werken op het stations-emplacement Hilversum. Minste inschrijver was de heer H. "Wienhoven al hier, voor f43,930. Door de liberale kiesvereeniging te Velzen zijn tot vooiloopige candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Beverwijk gesteld de heerenF. W. C. H. baion van Tuyll vati Serooskerken te Velzen, Halverhout te IJmuiden, Zur Mühlen te Amsterdam, Bick te Velzen, Van Loenen Martinet te Sandpoort, en K. de Boer Cz. te Assendelft. De candidatuur vanjhr. Hartsen Ie Bever wijk zal, als het gezag van de Standaard in vloed oefent, niet op den steun der anti-revo- lutionnairen kunnen rekenen. De Standaard gaat zelfs zóo ver om hare partij aan te raden, bij eventueele herstemming, liever hunne stem uit te brengen op een liberaal dan op dezen versteenden conservatief. Behalve de reeds genoemde candidaten is thans te Beverwijk ook opgetreden mr. G. J. Grashuis, lector aan de Leidsche universiteit in de Soendaneesche taal. Hij noemt zich een voorstander van het verjongd Thorbeckianisme.' De conclusies, waartoe de sectiën van het con gres van Roomscb katholieke vakvereenigingen te Rotterdam kwamen, zijn de volgende ■fe sectie. Kamers van Arbeid. Bij acclamatie werd aangenomen een motie van Sneek »De vergadering erkent de noodzakelijkheid der oprichting van Kamers van arbeid; erkent dat deze van staatswege moeten worden opgericht en dat patroon en werkman er gecombineerd zitting in hehooren te nemen, bij verkiezing door werklieden en patroons". Zondagsrust cn vrije dagen. Aangenomen werd een motie van den geeste lijken adviseur van Schiedam >Het congres, overtuigd van het algemeen maatschappelijk belang van volledige Zondags rust, dringt aan op een wettelijke regeling ia deze zaak, zoo mogelijk met beperking van arbeid op Zaterdag". Minimum loon en maximale werktijd. Aangenomen werd de motie van den heer Weesing: sHet congres, gehoord hebbende de inleiding en de daaruit gevolgde beraadslaging, draagt het centraal bestuur op die maatregelen te nemen, waardoor men kan verkrijgen datgene, wat m de encycliek door Z. H. den paus ajg recht voor den werkman kan geacht worden" 2e sectie. Wering van werkloosheid. De vergadering spreekt als haar oordeel dat het militaire en gemeente-schoenwerk alleen door handenarbeid worde vervaardigd. Er worde voor de verschillende bouwwerken m alle plaatselijke verordeningen een vaste tnd voor de uitvoering gesteld en zoo geregeld, dat het werk met een getal werklieden evenredig aan de ®o*n g den gestelden tijd kan gereed komen, zonder gebruik te maken van machinaal werk. Bevoordeeling van itilandsche nijverheid. De vergadering is van meening, dat alle scheepsbouw en alle andere gemeente- en lands- werken in Nederland hehooren te worden ver vaardigd. Invoerrechten. Bij de regeering aan te dringen op een spoe dige herziening onzer toltarieven, opdat de Nederlandsche industrie en landbouw niet ten doode gedoemd worden door de buitenlandsche concurrentie. Palenten. De vergadering is van oordeel, dat het patent recht niet door geld moet gekocht maar door bewijs van bekwaamheid verkregen worden. Pachten. De vergadering spreekt als haar oordeel uit, dat het kleine giondbezitmoet worden bevorderd door niet te veel grond in handen van éen persoon te stellen en dat het centiaal bestuur den grooten grondbezitters verzoeke niet meer land te verpachten aan éen persoon dan 25 HA. 3e sectie. Rijks en gemeentewerken. Brj stemming verklaarde de meerderheid zich tegen de uitbreiding van rijksmerkplaatsen en werd een conclusie aangenomen, waaiin een minimum loonstandaard bij rijksaanbestedingen van militaire kleeding en schoeisel wordt ge vorderd. Ook werd een resolutie aangenomen tegen het bezigen van militairen door Zoogenaamde gar nizoensbazen. Gevangenuict m Het congres sprak de wenschelijkheid uit, dat de gevangenen werk verrichten wat de particu liere industrie niet schaadt, hetgeen in onze dagen door te laag gesteld taiief gebeurt. Gepasporlecrden. Dit punt werd niet behandeld. Na voorlezing van de conclusiën in de sectiën, werd in de vergadeiing van Maandag het ant woord meegedeeld op de telegrammen, aan den paus en de Koningin gezonden. Eerst trad als spreker op de heer Bax uit Antwerpen, die wees op het geringe resultaat der ajheidsheweging als men godsdienst en liefde wegcijfoit. Hij vestigde de aandacht op de schoone resultaten der Antwerpsche maatschappij «Vrede' en noodigde de Nederlandsche broeders uit in vereenigde deviesen van de Belgische en Nederlandsche wapens kracht te zoeken. Daarna trad de heer Ruys van Beerenhroek op, die de geschiedenis der arheidsheweging van den gildetijd af naging, voorts hij eenige hoofd punten der quaestie van heden stilstond, en aantoonde dat slechts dan met succes kan worden gestreden, als het christelijk beginsel aan den strijd ten grondslag ligt. De werkman Smit spoorde aan om met moed voorwaarts te gaanwaar bewijzen aanwezig schenen dat men vooruitgaande ismaar steeds moest de vaan van den godsdienst worden omhooggehouden. De werkman De Hoog eindelijk besprak de grieven tegen de kapitalisten, waarna de voorzitter met dank aan de sprekers de vergadering sloot. De heer J. P. Th. van Nanen, oud-lid van de Tweede Kamer, is in zooverre hersteld, dat hij Leiden, waar hij onlangs eene belang rijke operatie in «Hópital YVallon" onderging, heeft verlaten en tot verder herstel zijner gezondheid thans te Breda verblijf houdt. Naar de dLoc. bericht, is den lOn April de kroonprins van Djokjokarta overleden. In de algemeene vergadering van de afdee- bng Amsterdam der Noordhollandsche ver- eeniging »het Witte Kruis", 13 Mei gehouden,

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6