Zaterdag 20 Mei, N°. 8275. A". 1893. Feuilleton. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. AAN DB GRENS. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal ƒ1.85. Franco per post, door het geheele Rijk. .2.50. Afzonderlijke noromers. -0.10. BUREAU: BOTEBSTRAA)1, E 4 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer.0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. DDITSCHLAND. Bij het gisteren te Gorlitz gehouden feest maal, naar aanleiding der onthulling \an het standbeeld van 's keizers grootvader, bracht de keizer een dronk uit, waarin hij ongeveer het volgende zeide »Het geldt thans de toekomst des vader land te verzekeren, en daartoe is noodigjver- hooging en versterking onzer weerkracht. ïlk heb de natie verzocht de middelen daarvoor toe te staan. sVoor dit ernstig vraagstuk, waarvan het bestaan des vaderlands afhangt, treden alle andere op den achtergrond. ïWat het Duitsehe volk ook moge schei den, of persoonlijke inzichten in verschillende wegen mogen leiden, is ter zijde gesteld, waar het de toekomst des vaderlands geldt. ïMoge Lausitz, evenals de overige ^deelen der monarchie, de dynastie getrouw ter zijde staan, en de gansche Duitsehe stam vast aaneengeschaard om zijne vorsten. »Ik drink op het welzijn van Lausitz en Gorlitz". incident Baumbach-Herbette is nog verre van gesloten. Gelijk reeds werd mede gedeeld, verklaarde Baumbach tegenover zijne kiezers in het 5e kiesdistrict van Berlijn zijnen tegenstand tegen het militaire ontwerp o. ahierdoor, dat de Fransche ambassadeur te Berlijn, de heer Herbette, hem ten stel ligste had verzekerd, dat er geen Russisch- Fransch bondgenootschap nochiets dergelijks bestaat. Tot niet geringe vreugde van Baum- bach's tegenstanders verzekeren thans offi- cieuse telegrammen uit Parijsdat de heer Herbette by zijne regeering op de meest stellige wijze loochent zulk een onderhoud met den heerBaumbacb ooit gehad te hebben, dien hij verklaait zelfs niet te kennen. Baumbach is Olerhtrgemeistervm Dantzig en was tweede vice-president van den Rijks dag, en in deze qualiteit heeft hij misschien op een of ander ministerieel of hoffeest den heer Herbette ontmoet, maar is de kennis making zoo vluchtig geweest, dat de Fransche ambassadeur zich Baumbach in het geheel niet meer herinnert. Den diplomaat moeter natuurlijk in de eerste plaats alles aan ge legen zijn, zoowel te Parijs als te Berlijn elk vermoeden te doen verdwijnen, alsof hjj zich in den Duitschen verkiezingsstrijd gemengd zou hebben. De heer Herbette gaat dan ook nog verder en logenstraft zelfs dat hy ooit eenige uiting als de hem toegedichte zou hebben gedaan. Baumbach, wien vroeger zoo groote vriende lijkheid en ouderscheiding van den keizer te beurt viel, dat liberale dwepers in hem reeds een toekomstigen candidaat-minister zagen, is nu in eene vrij dwaze positie gebracht, waarover stellig nog wel meer beweging ge maakt zal worden. De Berlijnsche correspondent der JSf. B. Ot. schrijft van gisteren Vandaag een algemeen Och hom! over het grappige intermezzo Baumbach-Herbette. Na tuurlijk verdedigt Baumbach zich, maar zwakjes. Hy blijft er bij, dat hij, in den afge- loopen winter toevallig Herbette ontmoetend, dezen naar het Russisch-F»arisch verbond gevraagd heeft. Hij geeft nu echter .toe, dat Herbette daarop alleen zeideIk geloof niet, dat men van een verbond spreken kan. De National Zeitung verneemt, dat de veelbesproken brief van prins Albrecht van Pruisen zijne bestemming in het geheel niet bereikt heeft, maar dat de oorspronkelijke brief zelf voor de afzending gestolen is. De koning van Denemarken en hertog Johan van Glucksburg zyn gisteren te "Wiesbaden aangekomen tot het houden v«n eene kuur. FRANKRDK. De heer Gamot neemt in beterschap toe; hy heeft het ziekbed verlaten, maar moet nog de kamer houden. De gezant van Siam te Parijs heeft het volgende telegram uit Bangkok ontvangen: Het gerucht loopt hier, dat op 3 Mei een treffen heeft plaats gehad in de nabijheid van de Mekong Een Fransch-Annamitische leger macht had een volksstam uit het land van Laos aangevallen, maar werd afgeslagen met verlies van verscheidene Fransche officieren en vele Annamitische soldaten. Kapitein Thoreux, de commandant der Fransche co lonne, werd door de inboorlingen van Laos krijgsgevangen gemaakt; hij wordt echter met onderscheiding behandeld. De verliezen der stammen uit Laos zyn gering. Men vreest voor verdere botsingen, daar er troepen, door Lanessan gezonden, in aan tocht zijn. De bovenbedoelde inlandsche stam men hebben een eigenaardige manier van vachten en staan bekend als zeer gevaarlijk, wanneer hun woede eenmaal is opgewekt. De gezant van Siam is vast overtuigd, dat de Siameesche regeering maatregelen zal nemen om' de schuldige Laotiërs te straffen. In den Senaat heeft Blavier verzocht de regeering over het jCrédit foucier" te mogen interpelleeren. De heer Develle heeft in den ministerraad medegedeeld dat Siam zijne verontschuldi gingen heeft aangeboden. ENGELAND. Het Huis der lords is tot 30 dezer uit eengegaan. In een gisteren te Londen ten kantore van de bank van Engeland gehouden bij eenkomst, welke ook werd bijgewoond door vertegen woordigers van drie groote Australische bank instellingen, welke hare betalingen nog niet hebben gestaakt, verklaarde de directeur der bank zich bereid alle mogelyke hulp te ver- leenen door de wissels dier banken in dis conto te nemen. OOSTENRIJK. Uit Praag wordt gemeld dat de keizer gisteren aan den gouverneur per telegraaf bevel gegeven heeft om den Landdag te sluiten. Volgens de Magyar Allam, een te Buda pest verschijnend katholiek blad, heeft het Hongaarsche ministerie-Wekerle aan den patriot Kossuth, als belooning voor zijn steun aan het kerkelijk-staatkundig program der regeering, een jaargeld van 10,000 florijnen uit de geheime fondsen toegelegd. Men ver wacht te dier zake eene interpellatie in de Kamer. ITALIË. Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken heeft Pugliese gisteren in de Kamer verklaard, dat hij met de buitenlandsche politiek der regeering onte vreden is. Oostenrijk-Hongaiije behandelde Italié niet altijd vriendschappelijk. Hij ves tigt de aandacht der regeeriug op de verster kingen, welke Frankrijk te Bizerte (Tunis) aanlegt en waarmedehetde verdragen schendt. Pandolfi bestrijdt de uitputtende bewape ningen. Uit Palermo wordtgemeld dat te San Gui- seppe Iato ernstige ongeregeldheden zijn voor gevallen. De bevolking neemt een dreigende houding aan, en waar rustbewaarders of auto riteiten verschijnen, worden zij begroet met de kreten ïlevede republiek I leve het socialismeI" Roman van IOHANNES VAN DE WALL. 61. Graaf Hancke smeekte baar om een blik, een lachje, en daarom versmaadde zij hem. Indien er voor een oogenblik eene goede gedachte bij haar opgekomen was, dan verdween zij onmid dellijk Weer, toen de graaf begon te spreken. »Wees voorzichtig1 is niet noodigdat anderen hooren wat wij spreken fluisterde zij hem achter haren waaier toeen begon daarna op een koelen toon over onverschillige zaken te spreken. Eerst toen zij tot dansen Ultgenoodigd werd en zij bemerkte, hoe oplet tend de beer Ven Garczinski en Helena baar gadesloegen, stond zij op, verzocht den ulaan om zijnen arm en leidde hem naar dezelfde kamer, waarin zij zoo straks nog met den ander gezeten had. Het gewoel werd onderwijl steeds grooteren drong ook tot hier duor Hun samenzijn werd gestoord en zij keerd~i in de zaal terug. Hancke merkte op, boe Martha verbleekte deza had juist in het voorbijgaan een vermetel woord van Garczinski opgevangen en den blik gezien waarmede hij Helena aanzag. sLaat ons verder gaan 'tis hier om te stikken", bracht zij met moeite uit en trok den graaf haastig mede. Spoedig daarop werden zij ge scheiden en maakte Helena zicb weer van den graaf meesterzij bracht hem door blikken en vragen in groote verlegenheid. Garczinski had met zijn vriend Grabowski aan eene tafel plaats genomen waaraan zij samen aten en dronken. Hancke moest zich tegen wil en dank met het scboone meisje bezig- houdentoen na het einde van een dans Uartba op eens met een doodsbleek en toornig gelaat voor hem stond en hem op een barschen toon beval, haar te volgen. De graaf stond eenigszins ontsteld op stamelde een6 verontschuldiging en volgde haar vrij gedwee. Niet ver van de tafelwaaraan Garczinski zatnamen zij plaats. Het scheen nualsof de tot nu toe zoo terughoudende Martha plotseling alle maagdelijke schuwheid had afgelegd en hare liefde openlijk wilde toonen. Zij overlaadde den graaf met beleefd heden werd op eens zeer voorkomend en vriendelijk voor hem en zag hem met vurige blikken aan. Was het wonderdat de graaf dit beantwoordde, steeds meer opgewonden werd door de nabijheid *an het geliefde meisje en meendedat bij de geliefdste en gelukkigste man op de wereld was Doch Martha's wangen werden steeds bleeker en hare oogen schitterden steeds koortsachtiger, tot zij plotseling opstond en een glas cham pagne uitdronk. xGeef mij uwen arm,' sprak Zij afgemat, ven breng mij naar buiten." Zij liet haar rijtuig voorkomen. Grij moet weer naar de zaal terugkeeren," zeide zij en weerde hem af, nadat hij haar in het rijtuig geholpea had. Een vluchtige kus brandde op zijne wangen de deur werd gesloten en hij stond alleen m den somberen nacht op het perron van het slot. Den volgenden uaoigen bracht een adjudant, een jongmenschdie juist de krijgsschool to Parijs verlaten had graaf Hancke zijne be noeming tot ritmeester. Alle liefdesgedachten mossten nu op den achtergrond gedwongen wordenwant de dienstplichten namen een aanvang. De jonge ritmeester begaf zich naar het leger, om zich daar aan te melden en daar vooreerst te blijven. Hij trof den generaal te paard aan deze had de ronds langs de voor posten gedaan, daar eenige verspieders verhaald hadden, dat de Russische troepen op nog geen uur afstands stonden en zicb aanzienlijk ver sterkten. Nog eene bijzondere verrassing wachtte den graaf: toen hij namelijk den generaal naderde, zag hij, dat deze de merrie bereed die vroeger het eigendom van den ritmeester

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1