Zondag 21 en Maandag 22 Mei. A°. 1893. N°. 8276. Eerste Blad INSPECTIE DER VERLOFGANGERS. Kennisgeving. KENNISGEVING. P O L r T I E. venenveert gate Jaargang'. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ, Torpedo-terrein In het 8chulpengat (3e district). Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers - 0.10. B 0 It B A C: IIOTKKSTRAAT. E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer bestaat uit «21* i e bladen. Burgemeester EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM Gezien het besluit van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland van den 26sten April jj„ A. no. 1286 (2de afd.) prov. blad no, 26, brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de inspectie over de vei lolgangers der militie te land, binnen deze gemeente zal plaats hebben op DINSDAG 20 JUNI 1893, des morgens ten 914 ure, op het terrein achter den Doelen, aan deNoordvest; dat op die inspectie zullen moeten verschijnen de miliciens der lichtingen van 1887, 1888, 1889. 1890, 4891 en 1892. voor zooverre zij vóór den 1 sten April j.l. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, met uitsondering allêcn van hen, die w de maand Juni c.h. in werkeligken dienst moeten komen. En worden mitsdien opgeroepen al de hier boven vermelde, zich met onbepaald verlof binnen deze gemeente bevindende veilofgangers, om op bovengemelden tijd en plaats te verschijnen. Slikkende voorts tot informatie a. dat de vet lofgangers, volgens art. 140 der wet van den lÖden Augustus 1861 staats blad no. 72), ter inspectie hshooren te ver schijnen IN UNIFOÏtM GEKLEED en voorzien van al de kleeding- en uitiustingstukken, hun bij het veitrek met vei lof medegegeven, van hunne zakboekjes on van hunne verlofpassen en b. dat zij, volgens att. 130 der genoemde wet, worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende den lijd, dien het boven bedoeld onderzoek duurt, maar in het alge meen wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan misdrijven schuldig maken bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, fedurende het onderzoek en bij het naar huis eeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens bet crimineel wetboek en het regle ment van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande, bij gemeld art. 130 toepasselijk ver klaard. i En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19den Mei 1893. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNËDE. DEBurgemeesterVAM Schiedam vestigt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de aandacht 'van belanghebbenden op het volgende beiicht aan zeevarende Volgens raededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen in het 3e District, d.d. 4 Jleij 1., zullen vanaf 5 Juni tot 15 Juli a.s. m het Schulpengat zeegat van Texel, buiten het betonde vaarwater, ter hoogte van K'jkduin, torpedo-oefeningen gehou den worden. Het torpedo-teirem 7al aangeduid worden door rood-.® zwart geblokte spitse en stompe tonnen. (Zie »Ned. Krt." no 1). Schiedam, den 20sten Mei 1893. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE, Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht: een R.-k. kerkboekje, een geel-bruine kip, een bonte kinderzak, een grijze gestreepte broek, J/30 lot in de thans trekkende staatsloterij, een klnderschoentjc, een bruin glacé dameshandschoen, een ge kleurde zakdoek, een bijbeltje,een muil korf, een Iel en 3 sleutels. Schiedam 20 Mei 1893. We hebber de laatste week veel nieuws gehoord, en nieuws, dat al kwam het ook van verre, niet nalaten kon, belangstelling te wekken. Daar hebben we het nieuws uit ChicagoJ waar de tentoonstelling, die al haar voorgangsters in de oude wereld zou over treffen, gelde lijk als misl ukt moet worden beschouwd. Wanneer Amerikaansche bladen dit zelf melden, zal het wel zoo zijn; geen vierde gedeelte der bezoekers, die noodig zou den Zijn, door hun entrees de kosten te dek ken, heeft tot nog toe de terreinen betreden. Bovendien schijnt er niet zeer solide gebouwd te zijn. Met het oog op een buitengewoon bezoek zijn er natuuilijk eenige hotels in elkander gezet, en reeds is daarvan een drie tal ingestort, waarlijk geen aanbeveling voor de andere pas gebouwde, die tot nu toeslaande zijn gebleven. Als men een interviewer, een van dat nieuwe listige ras voor bekende per sonen, gelooven mag, dan zou prins Bismarck, door een lid dezer club uitgeb"ord, gezegd hebben, dat hij, de ex-kanselier, die tentoon stelling niet anders beschouwde dan een onder neming op groote schaal van hotelhouders. sMijn vriend, de Amerikaansche gezant, zoo zou Bismarck verder gezegd hebben, ant woordde op mijn vraag naar het doel dezer tentoonstelling, dat zij de Amerikanen amu seerde. En zeker, ging de kanselier voort, het zal hen amuseeren, als zij de Europeanen mee- doogenloos kunnen plukken. Het is een goede zaak voor gaarkeukens, maar voor het overige verwacht ik van deze tentoonstelling weinig heilTot zoover Bismarck. Er is echter, volgens ons, belangrijker nieuws uit Amerika. Dat het anti-semitisme er wortel schiet, is tot nog toe niet gebleken maar in het verre Westen, in Califomië, in de- hoofdstad St. Francisco, tiert welig een ras, welks telgen niet zelden met de kinderen Israels worden vergelekende Chineezen. Welnu, de woede van den Yankee tegen den Chinees is tot een bedenkelijke hoogte ge stegen. Onwillekeurig denken we hier aan een zeer vieze bladzijde uit de geschie den! onzar Oostindische Compagnie. Over bevolking is de kwaal, waaraan China sinds eeuwen laboreert. Wie dus wilskracht en werkkracht heeft, verlaat zijn land. en zoekt elders een goed heenkomen. Zoo was op Java in de eerste helft der voorgaande eeuw het aantal Chineezen tot een aanzienlijk getal gestegen. Wat den Chinees vau onze dagen kenmerkt, was hem ook in dien tijd eigen Hij was uit zijn land gegaan, arm, maar vol werkkracht; welk baahtjehij kon aanpakken, hij liet het niet loopen, als er maai' wat te verdienen was. En van zijn verdiensten hield hij altijd over. Hij had weinig behoeften, was matig, en verzamelde gaarne,, om en dit was zijn hoogste wensch eenmaal als gezeten, liever rijk burger naar het Herwel- sche Rijk terug te keeren. Maar hij had ook zijn ondeugden, en daaronder zeer leelijke, die we nu liefst maar niet noemen. Hij heette op Java in 1740 gevaarlijk voor de Com pagnie en de gouverneur-generaal Valckenier liet een veertigduizendtal zijner stamgenooten vermoordenf Dat was een gemakkelijke manier om van de vreemdelingen verlost te worden. Voegen we er tot eer van het toenmalige bewind tij, dat Valckenier ge vangengenomen werd, doch op de thuisreis naai' Nederland stierf, dus zonder gevonnist te zgn. We zijn anderhalve eeuw verder, en we zijn vooruitgegaan. In Californie vooral ge voelt men al de zwarigheden, aan de tegen woordigheid van een groot aantal Chineezen verbonden. Ze vermoorden, a la Valckenier, daar denkt men niet aanmen pist een andere methode toemen maakt een wet. die bepaalt, dat de Chineezen de groote repu bliek der Vereenig de Staten, die haar deuren wijd voor alle natiën openstelt, zullen verlaten. Het is echter gebleken, dat een wel als deze onuitvoerbaar is, en men heeft enkel een opruiming gehouden onder het laagste soort dor zonen van het Hemelsche Rijk. De Chi- neesche gezant in Amerika heeft natuurlijk geprotesteerd, en aangezien er in China vrij wat zonen der Amerikaansche republiek ge vestigd zijn, op wie de Chineesche regeering dezelfde bewerking zou kunnen toepassen, Iftl de zaak wel een vredelievend verloop hebben, Een oorlog tusschen China en Amerika, dat zou anders wel een buiten kansje zijn voor hen, die belust zijn op voor vallen van buitengewoner ".ard. De Chineezen zijn als tegenstanders ni - te verachten Nieuws uil ons eigen werelddeel. Twee gedenkteekenen voor keizer Wilhelm I ont huld, en bij geen van beide de man tegen woordig, die toch als de geestfc'ijke vader van het tegenwoordige keizerrijk Duitschland te be schouwen is 1 Bismarck was afwezigDoch wat deert het hem Wat kan hem dit deren, was op het slagveld aan 's vorsten zijde; hij was te Versailles, bjj de vergadering van vorsten toen Pruisens koning tot keizer van Duitschland werd uitgeroepen. Nu er stand beelden worden opgericht voor den helden- keïze-, wordt de eenig overgeblevene van diens raadsgevers, van diens bezielers, thuis gelaten. Toch schijnt ook in hoogere kringen in Duitschland het besef levendig te zijn, dat er aan de tegenwoordige vei houdiugen iets hapertdat de man, die voor twee en twin tig jaar schier alvermogend was, niet goed wordt behandeld. De prins-regent van Bruns- wijk, prins Albert van Pruisen, zou aan een hooggeplaatst persoon een brief hebben ge schreven, waarin over de wenschelijkheid van een verzoening tusschen den keizer en prins lismarek werd gewaagd. Een socialistisch blad publiceerde dien blief, welke eerst voor verzonnen werd verklaard. Hoe dit zij, er bestaat toch nog vereering voor den grijzen staatsman, al blijkt ze bij den jongen keizer niet groot; ten minste er wordt verzekerd, dat van hoogerhand was bevolen, Bismarck niet uit te noodigen bij de feestelijkheden, die plaats hadden bij gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken voor keizer Wilhelm te Gorlitz. Natuurlijk heeft keizer Wilhelm II daar het woord gevoerd; natuurlijk bracht hij daar den tegen woord igen toestand ter sprake. De versterking van het leger zooals die bij de door den Rijksdag verworpen legerwet was vastgesteld, is en blijft voor de eer en veilig heid van het hoogste belang en volstrekt noodzakelijk. De keizer hoopte, dat het trouwe Duitsche volk hemdnaibij den noodigen steun niet zou onthouden. Te Trier, waar insgelijks een gedenkteeken voor keizer Wilhelm I werd onthuld, zeide een spreker, dat ieder Duitscher verplicht was te handelen, zooals keizer Wilhelm, leefde deïe nog, het zou hebben gewild. Nu gelooven wfl zeer aan de trouw \an het Duitsche volkniets doet ook maar eenigen twijfel ontstaan aan de gehechtheid dan den Duitschen keizer aan vaderland en koning of keizer, maarer is den groot bezwaar. Wie zal de kosten be talen? In het Deutsche Wochenblatt wordt omtrent deze aangelegenheid het een en ander in het licht gesteld. De Bondsstaten zouden gezamenlijk deze kosten moeten betalen, welke voor het koninkrijk Pruisen ongeveer 24 mil- lioen gulden jaarlijks zullen bedragen. Een inderdaad achtbare som, waartegen zelfs de meest opgewonden Pruis bedenkelijk zal opzien. Om deze som te veikrijgen, zou de in komstenbelasting met 25 pCt., dus een vierde deel van het tegenwoordig bedrag, moeten wor den verhoogd. Maar dan is men er nog niet, en blijft volgens genoemd blad seen financieele maatregel op groote schaal" noodzakelijk. Een ander blad voorspelt, dat deze maatregel zal uitloopen op een monopolieplan. Dat moet er

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1