Binnenlandsche Berichten. de fine fleur van de Londensche highlife, begroetten den grijzen staatsman roet gesis en gefluit 1 In eene algemeens vergadering van de werkstakende dokwerkers te Hu!}, gistema- middag gehouden, zijn de voorwaarden der overeenkomst bekrachtigd, welke waren ge regeld in de conferentie der vertegenwoordi gers van de reeders en de dokarbeiders. Het werk zal Dinsdag a.s. hervat worden. B U S L A N D. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met het oog op de herleving van het nihilisme, de plaatselijke overheden aangeschreven nauw- lettend het oog te houden op personen, die verdacht worden in betrekking te staan tot geheime genootschappen, voornamelijk in de provinciën van de Weichsel en den Kaukasus. ITALIË. De Kamer heeft gisteren de begrooting van justitie verworpen met B8 tegen 133 stemmen. De Trihuna verzekert dat Bonacci zijn verzoek om ontslag heeft ingediend, zoodra hem de uitslag der stemming bekend was. SPANJE. Het edelmoedig besluit der koningin-regen tes om een millioen pesetas van hare civiele lijst af te staan tot verlichting van de lasten van den staat wordt in nagenoeg alle bla den met geestdrift besproken. iTegenover zulke daden", zegt de liberale Impartial o. a., kunnen woorden niets ver mogen, en geen haat of nijd zou iets kunnen vinden wat de voldoening en de geestdrift, door die edelmoedige schenking van de moeder deskonings gewekt, zou kunnen verzwakken." De opgewondenheid te Barcelona duurt voort. De gemeenteraad dreigt ontslag te uemen, wanneer de gevangengenomen per sonen niet op vrije voeten gesteld worden. PORTUGAL. De Kamer derpairs heeft het door de Kamer van afgevaardigden aangenomen ontwerp be treffende de rente der schuld onveranderd goedgekeurd. R D M E N PE. Koning Karei heeft gelast, dat de gelden, bijeengebracht voor de viering van zijn 42Vs- jarige regeering op 10 Juni, zullen worden aangewend om hulp te verleenen aan degenen, die door de jongste overstroomingen hebben geleden. Hij en de koningin hebben bovendien 30,000 fr. voor dit goede doel bestemd. P E K Z I E. Aan de Times wordt uit Teheran geseind, dat de ongeregeldheden te Schiraz eerder toenemen en de uitgezonden staatstroepen de zijde der oproerlingen kozende stemming van de bevolking echter is niet anti-Europee3ch. A K B I E A. "Volgens bericht uit New-York heeft de regeering der Vereenigde Staten, zooals ver voorposten een geschikt terrein ontdekt voor een kamp en daarheen leidde hij zijn eskadron. Terwijl hij de paarden liet afrijden en de ■wapenoefeningen leidde, was hij met zijne ge dachten steeds afwezig. Het hinderde hem gedocht, dat bij noch van zijne moeder, noch van den prins een brief ontvangen had. Hij verlangde zoozeer te weten, hoe zijn gewaagde stap beoordeeld werd en wat zijne bloedver wanten, fff bet bijzonder zijn vermogende oom, van wien hij jaarlijks een ruime toelage ontving, er van zouden zeggen. De post kwam dagelijks in het leger; hij had van den prins reeds lang antwoord kunnen hebben. Hoe gelukkig en verlicht zou hij zijn, indien zijne vroegere kameraden en meerderen zijn stap een weinig gunstig beoordeelden. Dan wendden zijne gedach ten zich weder tot Martha. De geliefde was hem een raadselnu eens teeder en zacht, dan weder ijskoud, knorrig en verstrooid, hield zij hem door deze wispelturigheid in een bestendige opgewondenheid. Hij gevoelde zich niet recht op zijn gemak bij haar; in baar geheele wijze wacht werd, besloten, dat de wet tegen de Chïneezen niet uit te voeren is. De overheid van San Francisco had haar gerapporteerd, dat zij beginnen zou met een duizendtal slecht befaamde Chineezen volgens opgemaakte lijst te verdrijven. Het stoomschip Empress of China verliet Vancover met 400 terug gaande Chineezen, wien de regeering het betreden van het gebied der V. St. had ont zegd. Cleveland moet voornemens zijn, aan het congres een ontwerp van wet aan te bieden, waai bij het geheele Anp.erikaansche staats stelsel naar Engelsch model zoude omgewerkt worden. De geschiktheid van najagers van regeeringsambten zou allereerst door eene soort staatsraad van examinatoren worden onderzocht, terwijl de president der V. S. slechts de functionarissen voor de hoogste staatsambten zou benoemen. Uit Rio de Janeiro wordt van gisteren ge meld: Volgens telegrammen uit Rio Grande do Sul is er bij Ponche Verte een slag geleverd tusschen de nationale troepen onder generaal Telles en de Federalisten onder generaal Javaves. De eersten, in eene hinderlaag ge lokt, leden met zware verliezen de nederlaag. Geschut, wapenen en ammunitie vielen in handen der insurgenten, die op Bage aan rukken. Om een eind te maken aan den opstand in de provincie Rio Grande do Sul besloot thans de Braziliaansche regeering den weinig populairen gouverneur-generaal Castilho terug te roepen. A F B I E A. President Kruger van de Transvaalsche republiek heeft aan een deputatie van koop lieden, die kwam aandringen op uitbreiding van den spoorweg'«van Natal tot Johannes burg, geantwoord dat eeue onmiddellijke ver lenging der lijn geheel afhangt van de ver vulling der beloften, door Engeland ten opzichte van Swaziland gedaan. De Times verneemt uit Kaapstad, dat 200 Duitschers onder kapitein Francois de sterk ten van "Witbooi, den hoofdman der Hotten- totten, in Damaraland overvallen hebben, omdat deze het de stammen der Herero's, die onder Duitsch protectoiaat staan, lastig maakte10 inboorlingen, 70 vrouwen en vele kinderen werden gedood. De dood der veie vrouwen verklaren de Duitschers daar door, dat het noodzakelijk was meedoogen- loos op iedereen te schieten. De rust zou volgens hen nu hersteld zfln, anderen be weren echter, dat Witbooi op wraak zint. AUSTRALIË. Het blijkt uit nadere depêches van Sydney, dat de val der ^Commercial Bank" gedeelte lijk het gevolg is van groote vijandigheid der werkmanspartij, welke deze instelling het bolwerk der kapitalisten noemde, omdat zij van handelen was iets raadselachtigs. Martba was hem uit eigen beweging gevolgd, hij kon dus aan hare liefde niet twijfelen, en toch hoe koud, verstrooid en onrustig had zij dien nacht tegenover hem gezeten zij had somber voor zich uit gestaardde armen om de knieén geslagen en zijne teederheid. zijnen dank heftig afgewezen. Zij had hetn verscheidene zonderlinge vragen gedaantoen Zij deze houding eindelijk een weinig liet vaten; graaf Hancke ver moedde met, dat deze vragen alloen in meerdere of mindere mate op dan heer Von Garczinski en op diegenen, waarmede deze in de laatste dagen omgegaan hadvoornamelijk op Helene Von EruscZewska, betrekking hadden. Terwijl hij zich thans met zijne ruiters bezig hield en trachtte deze kwellende gedachten van Zich te Zetten, werd hij nog door iets anders geplaagd, en wel door de nabijheid van een gehaat mensch. Op een nabijzijnden heuvel hieldop zijn mager paard gezeten, de heer Frankowski zich op en sloeg met een honend gelaat en belee- groote oqroerende goederen had. De politie vond aanplakbiljetten op het bankgebouw, waarin stondweg met de bank TWEEDE EAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 19 Mei. De heer Rutgers van Rozenburg verklaarde zich in het algemeen voorstander van deze bedrijfsbelasting, die, ook ten aanzien van de progressie, een behoorlijke aansluiting met de vermogensbelasting vormt en ook in de prac- tijk goed zal werken en gezamenlijk eene algemeens inkomstenbelasting oplevert. Alleen bestreed hij de politiek der regeering ten aanzien der gemeentebelastingen, maar overigens verdedigde hij de afschaffing van de patentbelasting en het betrekken der ambte naren in de bedrijfsbelasting. Voorts achtte hij het minimum van f650 als belastbare som voldoende, maar wilde hij gelijkstelling der naamlooze vennootschappen met particu lieren die meer dan 2 pCt. moeten betalen. De aanslag der coöperatieve vereenigingen, ook voor hare leden, was rechtvaardig, waar die instellingen z. i. evenzeer negotie drijven als de koopman en winkelier, daar de bron van de winst ligt in het saldo en de hoogere waarde der benoodigdheden voor het meeren- deel der deelgereehtigden. Terecht was de landbouw vrijgesteld, getroffen als de inkom sten daaruit reeds in de vermogensbelasting zijn, en gebeurt dit niet, dan is hij tegen de wet. De heer Farncombe Sanders duchtte van deze belasting veel teleurstelling en moeilijk heid bij de controle, terwijl hjj daarin een beletsel zag voor een behoorlijke aansluiting aan het gemeentebelastingstelsel. Toch moe ten zij, die geen indirecte belastingen meer willen, tot deze belasting komen en in het belang der financieele voorzichtigheid waar schuwde hij tegen inkrimping der belasting- kringen, zoodat hij de vrijstelling van den landbouw bestreed, en daarin ligt zijn hoofd bezwaar. De heer Van Beuningen, voorstander der wet, zette uiteen, dat de kooplieden gemak kelijk hunne winsten kunnen berekenen ter opgave aan de administratie en dat den mid delstand verhooging van invoerrechten niet Zou baten. Hij beoordeelde de werking der patentwet zeer ongunstig en was tegen ver mindering der voorgestelde percentage. De heer Dobbelman betoogt dat een samen koppeling van de bedrijfs- en de vermogens belasting te zwaar drukt op den handel, en vooral op de industrie. Ze moet daarom ver vallen. Hij maakt zijn stem afhankelijk van de oplossing zijner bezwaren. De heer Van Gijn was een warm verde diger van het ontwerp en wilde ook den landbouw getroffen zien. De heer De Beaufort (Wyk-bij-Duurstede) digende gebaren de handelwijzen van den graaf gade. Nu en dan verdween hij tusschen de hoornenkwam dan weder plotseling te voor schijn begeleidde cenige ruiters, riep anderen iets toe, en stoorde zoo den dienst. Hoewel de ritmeester alle moeite deed. zich hieraan niet te storen, hinderden hem toch de tegenwoordigheid en handelwijze van ge noemden heer bovenmate, doch hij verkortte daarom de oefening niet. Zijn flink voorkomen, meesterlijk rijden en dirigeeren maakten indruk op zijne manschappen de Pool is een goed soldaat en heeft voor zulke bekwaamheden veel eerbied, en onwillige manschappen werden tegen hun wil medegesleept. De zon ging op en weder vertrokken geheele scharen van menschen naar het leger. De groote dag was daar. waarop Langiewicz zijne procla maties uitvaardigde en eene nationale civiel- rageering instelde. In deze proclamaties riep hij geheel Polen te wapen »te wapen voor de vrijheid en onafhankelijkheid van het vader land". Deze regeering zou uit vier leden bestaan was in het algemeen voor de wet. Voor amb tenaren zou hij het belastbaar bedrag gaarne hebben zien aanvangen bij f 800. Hij is tegen het treffen van den landbouw. De minister van financiën verdedigde het ontwerp uitvoerig; ontkende zich te laten drijven door de geavanceerder!, getuige de scherpe critiek van den heer Gerritsenzeide dat terugkeer tot het bimetallisme afhangt van de mogelijkheid om de verhouding 1 tot 20 aan te nemen zonder versmelting van zilver, en verklaarde dat de verbetering van het personeel moet wachten tot de opbrengst der vermogensbelasting bekend is, in het belang eener bedachtzame financieele politiek. Een regeling der gemeente-financiën is noodig, doch niet alles kan op eens ter hand worden genomen. De heffing van opcenten voor de gemeenten kan later afzonderlijk geregeld worden. Tal van punten liet de minister rusten tot de artikelen aan de orde waren. Woensdag te 11 uur voortzetting. Suikeraccijns. De regeenng heeft een wetsontwerp ingediend, houdende nadere bepaling omtrent den accijns op de suiker. De minister van financiën wijst in de toelich ting er op. dat de tegenwoordige wetgeving op de binnenlandsche suiker op een ongezondan grondslag berust, Hoe beter de grondstof, hoe uitgebreider de weikzaamheden der fabrieken, des te grooter is het nadeel voor de schatkist, dat door nabelasting binnen zekere grenzen be perkt moet worden. In afwachting nu van eene principieele beslissing bij eene volledige herzie ning der wet. wenscht de minister in de eerste plaats tot de wetenschapte geraken, welke be scherming de nijverheid onder de tegenwoordige belastingwetgeving geniet. Het ontwerp nu beoogt in de eerste plaats stellige gegevens ie verkrijgen omtrent de hoeveel heid suiker, die in de verschillende fabneken uit het sap Vervaardigd wordt. Het meest een voudige middel daartoe is, volgens den minister, tijdelijk aan de fabrikanten voor te schrijven geen suiker in of uit te slaan andeis dan met voorkennis van ambtenaren, die de soort en de hoeveelheid opnemen. De maatregel kan geheel op zich zelf staan en behoeft dus gedurende zijn werking geen invloed te hebben op hot bedrag van den aanslag of op de wijze en de tijdstippen waarop deze moet worden aangezuiverd. Ook Zal voor dien maatregel geen meerdere inmen ging van de administratie in de fabiieken noodig zijn dan thans. Alleen zal moeten blijken hoe veel suiker in de fabriek Voorhanden is, wanneer de maatregel wordt ingevoerd, en lioevoel, wan neer die een einde neomt. Stroopers zullen niet in de opgaaf en de opne ming worden begrepen, wegens de moeilijkheid om de opbrengst daarvan met j uistheid te schatten, maar zooveel mogelijk zullen vóór het begin en het einde van het hierbedoelde toezicht tijdstip pen worden gekozen, waarop weinig stroopen in de fabriek aanwezig zijn. De tijd, die noodig zal zijn voor het onder zoek naar de productie der beetwortelsuikerfa- bvieken, zal tevens worden benuttigd voor een onderzoek van gelijke strekking ten opzichte vatt de raffinaderijen. Ook voor deze kan men zich, naar het voorkomt, bepalen tot een veibodvan in- en uitslag van suiker, zonder voorkennis van voor de vier verschillende departementen vatl oorlogfinanciën binnenlandsche en buiten- landscbe zaken de namen dezer heeren zouden voorloopig nog geheim blijven en hij stelde ook ■verscheidens burgerlijke en militaire overheden buiten functie. Nadat dit geschied was. brak hij plotseling het leger op en vertrok naar Sosnowice. onttrok zich aldus aan een menigte onwelkome be zoeken en bracht zijn schitterend gevolg, be staande uit de meergenoemde pronkers, daardoor in de grootste verlegenheid. »Toen ik in het begin van den oorlog mijne wakkere strijders tegen de Russen aanvoerde," sprak naderhand dikwijls de gevangen dicta tor met weemoed. »ïoen was bet mijjwel en licht om het hart. Sedert mij echter het voor name en gemeene gepeupel uit Krakau omringde, kreeg ik een bang voorgevoel, en dit heeft mij niet bedrogen." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6