Binnenlaiiasclie Berichten,. W*" E S 6 E I A S B. Koningin Victoria vierde gisteren haar 74sten verjaardag. Op 20 Juni as. zalH. M. 56 jaar geregeerd hebben. Deze regeerings- duur werd slechts door twee Britsche monar chen nog overtroflen: door Henry ffl, die ruim 56 jaar, en door Georg Hl, die bijna 60 jaar op den troon zat. Koningin Victoria is, na den koning van Denemarken, hel oudste regeerende hoofd in Europa. De heer Gladstone opende Maandag te Ha war d en een nieuw instituut een lees- en vereenigingslokaal dat aldaar ten ge- bruike der inwoners van het dorp gebouwd werd. Bij deze gelegenheid hield Gladstone eene redevoering over het onmisbare van on schuldige ontspanning, over het noodzakelijke van voortdurende intellectueeleontwikkeling, en over het wenschelyke van het tot elkander brengen der verschillende maatschappelijke klassen op een terrein als dit, waar allen gelijke voordeelen kunnen oogsten. Hieraan knoopte hij eene beschouwing vast over de vertegenwoordigers van den werkmansstand in het Lagerhuis, die, zeide hij, tot bewijs konden strekken van den grooten vooruitgang op dit gebied, en tevens, wat hun karakter betrof, als een bewijs van de intelligentie en het juiste oordeel dergenen, die hen gekozen hadden. Het huweljjk van den hertog van York met prinses Mary van Teek is voorloopigop 6 Juli vastgesteld. De Times meldt uit Simla dat de tusschen Engeland en China loopende onderhandelin gen over den handel in Thibet eene gunstige lichting nemen door weder2ijdsche concessiën. Te Huil blijft de toestand onbevredigend; van 80(X) werkstakers vonden slechts 900 weder plaatsing aan de dokken. NOORWEGEN. Het Kabinet-Stang gaat voort de openbare meening tegen zich in het harnas te jagen. Wekte reeds de aanwezigheid van drie kanon- neerbooten en twee torpedobooten in de haven van Harten groote ontevredenheid, thans is uit Stockholm weer eene groote hoeveelheid vuurwapenen en munitie naar Harten gezon den, met bestemming naar Christiania. Ken nelijk verwacht de regeering ernstige onge regeldheden zelfs heeft het den schijn als wilde zij" die zelve uitlokken. Het ministerie- Stang zal zich in de Storthing over zijne houding opnieuw te verantwoorden hebben. Reeds nu is het zeker dat het niet op de toekenning van verdere kredieten heeft te rekenen, zoodat het óf zal moeten aftreden, óf zonder medewerking der vertegenwoordi ging regeeren, want tot Kamerontbinding is de koning niet bevoegd. De ministerraad, op 20 dezer te Stockholm bijeengekomen, heeft het voorstel der Noor- weegsche regeering aangenomen om vast te houden aan de resolutie van de Storthing terugtrekken der Russen maakte op hem den indruk van een goed overlegd plan en ondanks de onbetwistbare dapperheid van enkelen was het leger der opstandelingen niet tegen een aanval van de veel talrijker Russen bestand. Ook de generaal scheen dergelijke gevoelens te koesteren, terwijl daarentegen verscheidene per sonen uit zijne naaste omgeving hem onop houdelijk tot handelen aanspoorden. Onder dezen speelde generaal Rochebrun commandant der Zuuaven, een belangrijke rol. Deze Franschman was van een geheimzinnige afkomst en had een gebrekkige opvoeding genoten, maar hij trad dapper en aanmati gend op. had met het uitbreken van den opstand dit phantastisch leger opgericht en een half Poolsclie, half Afrikaansche kleeding aan- anomen. Zijne zonderlingheden en aanma tigend optreden brachten hem spoedig tot aanzien, want in zulke tijden gaat iedereen door voor wen hij zich uitgeeft. Zijn persoonlijke moed, hij ging nimmer anders dan met een Stokje gewapend zijne troepen in het gevecht van 27 Juli 1892 over de verdaging der con- sulaatsquaestie. Het voorstel komt heden bij de Storthing in beraadslaging, te gehjk met de interpellatie van Ullmann betreffende het genoemde vraagstuk. OOSTENRIJK. De Folitische Correspondents meldt, dat de keizer het besluit der gezondheidsconfe- rentie te Dresden bekrachtigd heeft." ITALIË. De koning heeft alleen de ontslag-aanvrage- van den minister Bonacci aangenomen en den minister-president Giolitti uitgenoodigd, het Kabinet aan te vullen. De heer Eula, eerste voorzitter van het hof van cassatie, heeft de portefeuille van justitie aangenomen en het Senaatshd Gagliardi die van financiën. SPANJE. Ten huize van den heer Castelar zijn Maan dagavond een aantal possibilistische senatoren en afgevaardigden bijeengekomen, en is be sloten in de Kamer eene welwillende houding tegenover de liberale politiek aan te nemen, zonder daarom een te worden met de sdynas- tieke" liberalen. Castelar zelf zal slechts indien buitengewone omstandigheden het noodza kelijk maakten, nog in de Kamer verschenen. De meerderheid van de commissie ad hoe uit den Senaat moet gestemd hebben vóór de gerechtelijke vervolging van den vroe- geren burgemeester van Madrid. De minister van justitie heeft aan Sagasta een brief geschreven, waarin hjj zrjn onher roepelijk besluit mededeelt om ontslag te nemen. Ook de minister van oorlog wenscht af te treden. PORTUGAL. De commissie voor de buitenlandsche zaken uit de Kamer van afgevaardigden heeft een rapport uitgebracht, dat gunstig is voor het handelsverdrag tusschen Portugal en Spanje. AMERIKA. Uit Panama wordt nader aan de Hew- Hork Herald gemeld dat het gevecht bij Massaya, in Nicaragua, op j.l. Zaterdag 12uur duurde en dat van de regeeringstroepen de helft gedood of gewond werd of deserteerde, terwijl de andere helft in de grootste wanorde op de vlucht sloeg. De commissie voor de nationale afdeeling der tentoonstelling te Chicago heeft met 30 tegen 27 stemmen besloten dat dit des Zondags zal geopend zijn. Uit Chicago wordt gemeld, dat de Zwit- sersche afdeeling der tentoonstelling gesloten is als protest tegen de arrestatie van den Zwitserschencommissaris bomende afdeeling, waar hij op immuniteit aanspraak maakte, als zijnde Zwitsersch grondgebied. Hij wordt beschuldigd van den verkoop van diamanten zonder de verschuldigde rechten betaald te voor maakte indrukhij noemde zich zelf sden leeuw" en anderen spraken hem na. Dit bijzonder mensch nu spoorde onophoudelijk tot handelen aan terwijl voorzichtige mannen als Lecioranka en Waligorski den dictator waarschuwden en m Henrica Pustowojtow een krachtige voorspreekster hadden. Dit jonge, edele meisje beminde den generaal hartstochtelijk en was zijn goede geest, zoowel hier in het leger, als later in de gevangen schap. Eerst toen graaf Hancke van een'' moeilijken veikanningstockt terugkeerde, en zijne gewon den en eenige gevangenen op een wagen mede- voerde, ontmoette hij den generaal, die voor eene kleine herberg stilhield en daar zijn kwartier wilde opslaan. Een oude bekende kwam met schitterende oogen en uitgestrekte handen den graaf te gemoet loopen. Dierbaarste vriend Gij hier 1 O. welk een onverwachte vreugde 1" riep een klein heer met een blauwen bril op den neus. De Zwitsersche majoor kon de handen wel uitsteken, maar niet geven, want hebben. De Zwitsersche gezant te "Washington vertrok naar Chicago om de zaak te onderzoeken. De overbrenging van het lijk van Jefferson Davis van New-Orleans naar Richmond zal van groote plechtigheden vergezeld gaan. Het zal te Montgomery, te Raleigh alsook in het kapitool te Richmond te pronk worden ge legd. De weduwe van Davis en de gouver neurs van dertien zuidelijke staten zullen aan de overbrenging deelnemen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 24 Mei. Heden was allereerst aan de orde de ver lenging met 5 jaar van de overeenkomst met de Nederl. handelmaatschappij tot verkoop in Nederland van de Indische gouvemements- producten tegen een commissie van 4Vj per cent van de bruto opbrengst der verkochte artikelen. De heer Vrolik verlangde uitstel van be handeling, maar de minister van koloniën achtte dit onnoodig, zich bereid verklarende den heer Vrolik de voor zijn stem noodige inlichtingen te geven, waarna de heer Vrolik, met erkenning van de door het handels lichaam aan staat en handel bewezen diensten, de voordeelen uiteenzette van overname der taak van de handelmaatschappij door den staat zeiven. De heer Gerritsen ondersteunde dit denk beeld, al ware 't tot 1900 als proefneming, en pleitte althans voor geleidelijke uitbreiding van den verkoop van producten in Indié in de eerste jaren. De werkkring der handel maatschappij is geheel administratief, zoodat de regeering niet behoeft te vreezen op han delsgebied te treden, wanneer de staat zich voortaan belast met de regeling der veilingen. Bjj handhaving van het bestaande stelsel zou hij wenschen afschaffing der geheel overbodige tusschenkomst der makelaars; uitbreiding van het gebied der koopers bij de veilingen vrijstelling van registratierechten voor de koopers. Ook betoogde hij dat de opslag van goederen in Dordrecht, Middelburg en Schie dam strijdig was met 's lands financieel belang. Onder de verschillende kosten door de H.-Mij. in rekening gebracht, wraakte hij vooral het kassiersloon an ten slotte drong hy aan op vermindering van het waarborg kapitaal dat de maatschappij moet storten, omdat door die vijf millioen onnoodig geld aan de circulatie wordt onttrokken. De heer Plate achtte het ontwerp zeer een voudig, ais men de zaak ontdoet van alle quaesties, die er niet direct mee te maken hebben. Hij wees op de noodzakelijkheid van den verkoop in Nederland, doch betoogde dat een bepaalde beslissing van omstandig heden afhangt, en dat het ontwerp niets prejudicieert. Hij bestreed den heer Gerritsen in de eene had hij het bekende notitieboekje en in de andere een reusachtigen telescoop. Een vroolijke stemming maakte zich van den graafmeester een bekend gezicht..een vriend, al was hij ook nog zu lkeen zonderlinge, hiermidden onder al deze Polen I Hij gevoelde zich hier nog steeds vreemd, en had geen kameraad, waar aan hij zich nauwer wilde aansluitende begroeting was daarom bijna hartelijk. nGij, majoor? Hoe komt gij lner?" riep de rit meester naïef, »en niet eens te paard aO 1 met waar, 't is veel te erg antwoordde de ander en bekeek hoofdschuddend zijne voeten en kleederen. a Denk eens men heeft mij ik zou haast zeggen met geweld, uit het gast vrije huis te Wicelowiec weggehaald. Dat on gestadige mensch, die heer Von Garczinski. heeft mij, hoewel ik mij nog trachtte te verzetten, daar ik nog berichten van mijne vrouw ver wachtte, in een rijtuig gestopt, zoodat ik bijna zonder afscheid te nemen weg moesten heeft mij hierheen gebracht, waar ik mij zelf gevoel als het vijfde rad aan een wagen. Sedert drie dagen en ontkende dat staatsambtenaren de Necter- landsche handelmaatschappij zouden kunnen vervangen. De heer Hintzen verdedigde ook het con tract en bestreed den heer Gerritsen, die op vele punten overdreef of blijk gafvan onvol doend inzicht. De grief van slecht beheer der handelmaatschappij is volkomen ongegrond. De minister van koloniën verdedigde uit voerig het contract en de handelmaatschappij, die met onkreukbare eerlijkheid haar plicht verricht. Staatsambtenaren kunnen haar niet vervangen. Het ontwerp is daarop aange nomen met 64 tegen 9 stemmen. SCHIEDAM, 25 Mei 1893. Hedenmiddag ten twee ure werd door bur gemeester en wethouders in twee perceelen aanbesteed het verven van den watertoren met ai de daarbij behoorende gebouwen enz, en het teren van de afrasteringen, bruggen, palen, den kolensteiger enz., alles op het terrein der gemeente-drinkwaterleiding. Ingekomen waren de volgende inschrijvin gen W. Rodenburg te Vlaardingen, perceel I f621, perceel H f 179; P. F. van der Ham men alhier, perceel II f174 J. E. J. Marchal te Rotterdam, perceel I 1244.60, perceel II f203.25, in massa 1425; P. Hoogenboezem alhier, perceel I f 419, perceel II f 140J. C. Meijer alhier, perceel II f248M. H. Eijsvogel te Rumpt, perceel I f473, perceel Hf 195; en A. J. Schreuder alhier, perceel l 1358. De uitvoering is opgedragen aan de laagste inschrijvers, en wel perceel I aan J. E. J. Marchal te Rotterdam voor f244.60 en per ceel II aan P. Hoogenboezem alhier voor f140. De heer H. Romein alhier is voor f1034 laagste inschrijver voor het herstellen en verbeteren van rijkstelegraaflijnen in Fries land, Overysel en Drente. Gisteravond te ongeveer 11 uur is door het vallen van een petroleumlamp brand ontstaan in den kruidenierswinkel van J. W. de Jongh aan den Singel alhier, die door hem, met hulp van buren, met emmers water is gebluscht. De schade is gering. De minister van justitie heeft bij de amb tenaren van de Openbare Ministeriën aange drongen op spoedige berechting van over tredingen van de veterinaire politie, opdat bij de bestrijding mond- en klauwzeer de ver oordeeling op delinquent en omgeving den gewensebten indruk make. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 26 dezer niet plaats hebben De katholieke centrale kiesvereeniging in het district Gouda heeft niet, zooals de Tijd nog verw?' itte, een eigen candidaat gesteld, ga ik van den een naar den ander en nog is mij geen commando toevertrouwd. tZeg nu zelf, geachte graaf, is dit geen leelijke behandeling Ben ik daarom uit mijn dierbaar vaderland vertrokken?" »Zeer zeker; maar waarom wendt ge u niet direct tot den generaal?" »Dat komt door mijn ongelukkige bescheiden heid 1" riep de majoor opgewonden en zwaaide met de hand. »Ik wil nnj niet gaarne opdringen, dat is hetHet liefst ging ik bij de genie dat is mijn vak maar ik geloof niet, dat er hier iets van dien aard voorhanden is." »Ik wil u een voorslag doen," hernam de graaf en viel de majoor in den rede. «Ga met mij, misschien kunnen wij morgen raad schaffen." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2