Gemengde Berichten. PEK TilL E G It A A F." Onderwijs. maar Reeft een xergadering, waar de Kamerleden de heeren Vermeulen, De Ras en -yan Vlijmen tegenwoordig waren, te- «loten zich b'y de candidatuur-Bastertaante sluiten. De heer Bastert had zich bereid ver klaard de carsdidatuur der katholieke vereeni- gjng te aanvaarden, doch'iiitsluitend in quall- teit van tegenstander der kieswet- 'ak. De centrale anti-revolutionnaire Mesver- eenïging in het district Beverwijk heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geproclameerd den heer H, Waller te Amsterdam. Ten aanzien van de terugtreding van den heer Pekelharing uit het comité, betreffende de vonnissen in Friesland, deelt de Telegraaf het volgende mede: 5 De minister van justitie, mr. Smidt,was zeer verbolgen over de oproeping der heeren Van der Berg c. s. en vond de vrijmoedige critiek, daarin uitgeoefend over een aantal rechterlijke vonnissen, in Friesland gewezen, van zoo ergerlijken aard, dat hij van zijn collega van binnenlandsche zaken het ontslag geëischt heeft van den voorzitter der intus- schen geconstitueerde commissie, den hoog leeraar Pekelharing. De minister Tak was niet bereid aan dien eisch gehoor te geven, en toen is dat verschil van meening in den ministerraad ter sprake gekomen. Toen de heer Smidt daar niet voldoende ondersteund ■werd, heeft hij gedreigd zelf ontslag te nemen, en wel met eenig éclat, zoodat het ministerie daardoor in moeilijkheden kon komen. Dit lekte onmiddellijk uit in parle mentaire kringen, hetgeen ten gevolge had, dat vele vrienden, die de heer Pekelharing telt in de Tweede Kamer, zich met de zaak zijn gaan bemoeien. Ik preciseer en noem u de heeren Van Houten en Kerdqk; want geen van beiden is hier toch een publiek geheim. De vrienden nu van den Delftschen hoogleeraar traden zoo beslist op, dat zelfs de heer Smidt moest inzien dat het ontslag van eerstgenoemde een interpellatie in de Tweede Kamer moest veroorzaken, die heel "wat weerklank in den lande hebben, misschien zelfs een storm van verontwaardiging ver wekken zou. 2oo bleef de heer Tak meester van het terrein. Echter had hij niet onduide lijk te kennen gegeven, dat, als de houding van prof. Pekelharing in de Tweede Kamer tot een bespreking en een vraag aanleiding mocht geven, hij als minister van binnen landsche zaken niet zou schromen, om zyn afkeuring en ernstige ontevredenheid over het deelnemen van den hoogleeraar aan oproeping en commissie uit te spreken. Dit was voor den hoogleeraar reden genoeg om, onder pressie zijner met zooveel energie opgetreden vrienden, zijn bekend briefje van afscheid aan zijne medeleden van de commis sie te schrijven". Dit strookt niet geheel met de verklaring van den heer Pekelharing, dat er geen pressie van hoogerhand is uitgeoefend. Misschien zal er dus nog -wel eene op heldering van deze opheldering volgen. >De Zuidhollandsehe Bond voor algemeen kiesrecht" hield Pinkstermaandag zijn jaar vergadering te Kralingen. De voorzitter, de heer D. de Klerk, opende die met een woord van welkom aan de afge vaardigden en genoodigden. Na het voorlezen van de verslagen en de afdoening der huishoudelijke zaken, bracht de voorzitter aan de orde een voorstel tot opheffing van den bond. Uit de gedachten- wisseling bleek, dat men het doel, algemeen kiesrecht, door de klesrechtsvoorstellen van de regeering nog op verre na niet bereikt achtte. Evenwel werd besloten tot opheffing van den bond, in de verwachting dat de voor stellen van den minister Tak 3oor de volks vertegenwoordiging zullen worden aangeno men en zullen bijdragen tot bevordering van de belangen van het vaderland en tot behoud van de maatschappelijke orde. Men was van meening, dat ook de bond bevorderlijk is geweest aan de opwekking van meer lust en ijver tot het oprichten van plaatselijke kiesvereenigingen, welke in haar program hebben opgenomen een uitgebreide hervorming op sociaal gebied. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Jn de op den 2n Pinksterdag te Berlijn gehouden wielerwedstrijden werd door den heer Adrian uit Scheveningen een eerste prijs behaald. De Rottecdamsche tramwegmaatschappij vervoerde op den lsten Pinksterdag, in ronde cijfers genomen, 25,000 en op den 2den Pink sterdag 33,000 personen. Gedurende de Pinksterdagen zyn door de stoombootreederij Fop Smit Co. 21,988 passagiers vervoerd. Door de politie te Delft is gisterochtend omstreeks 5 uur uit de gracht aan de Buiten- watersloot opgehaald het lijkje van den 7- jarigen P. L., die sedert den 2n Pinksterdag werd vermist. Te 's-Gravenhage heeft dezer dagen ten huize van den luitenant t/z. Ie kl P. eene gasontploffing plaats gehad door het naar beneden zakken van de gaskroon. De zee officier, die in het vertrek lag te slapen, werd bewusteloos op zijn bed gevonden, tengevolge der inademing van het ontsnapte gas. Den zelfden dag herkreeg hij zijn bewustzyn, maar geheel hersteld is hy nog niet. De baden te Scheveningen zullen Donder dag 1 Juni geopend worden. Te Zand voort waar het beide Pinkster dagen stampvol was heeft het Zondag een paar keer flink geregend en een duchtige hagelbui veranderde tot laat in den avond de duinen aan de zijde van O verveen in sneeuw bergen! Uit de Amsterdamsche vaart bij Halfweg is gisterochtend het lijk opgehaald van een net gekleed 60-jarig manspersoon uit Amster dam afkomstig. Hij was vermoedelijk door de duisternis in het water geloopen. Uit Groningen wordt gemeld, dat het ver zoek om gratie voor den veroordeelden en ontslagen commissaris van politie "Vundermk, is afgewezen. Boven Garmelwolde (Groningen) ontlastte zich Dinsdag eene hevige hagelbui. Sommige hagelsteenen bereikten de grootte van wal noten en kleine duiveneieren. Het waren sneeuwkernen waaromheen ijsschalen. De ooftboomen en tuingewassen hebben erg ge leden en ook sommige stukken koren zyn beschadigd. Te Franeker is de heer J. W, directeur van het algemeen armhuis, in ee* sloot bij de begraafplaats verdronken. Te Deventer is zekere I. K., gehuwd en vader van twee jonge kinderen, die bezig was met het hengelen in den Usel, door een duize ling overvallen en in de rivier gestort. Kort daarna werd zijn lijk daaruit opgehaald. Te Buurmalsen stond dezer dagen de hove nier P. Jansen, uit Geldermalsen, met zijn oudsten zoon met hun kar en paard. Op eens schrikte het paard en sloeg op holde zoon viel van den wagen, niet het ongelukkig ge volg dat het wiel hem over den nek ging en hij op de plaats dood bleef. De vader kreeg' slechts weinig letsel. Voor den 'bouw van een protestantsch ziekenhuis te Nijmegen is uit Amsterdam weder een gift van f 500 ontvangen. De persoon, die Maandagavond door de Oosterstoomtram te "Wageningen werd over reden, is gebleken te zijn de heer v. d. "V., uit Zieriksee, 24 jaar oud. die gelogeerd was bij zijne familie te Renen. Tusschen Ulvenhout en Ginneken heeft men vi.n het zoogenaamd Ulvenhoutschebosch eene uitgestrektheid van 10 HA moeten ver branden, om zoodoende bevrijd te worden van de millioenen rupsen, die aldaar waren. Botterdam. Dinsdag was het voor de inrichting voor doofstommen-onderwijs alhier een gewichtige dag. Zij vierde haar 40-jarig bestaan, terwijl nog twee mannen aan de in richting verbonden zijn, die haar van de op richting af hebben helpen groot worden, n.l. de bh. L. Bikkers, directeur, en G. J. Derens, onderwijzer. In een feestelijke samenkomst van het bestuur werden aan beiden onder hartelijke toespraken stoffelijke blijken van waardeering aangeboden. Ook het onderwijzers-personeel wenschte den directeur geluk onder aanbieding van fraaie geschenken. 's-Gravenhage. De hertog van Chartres en zijne dochter prinses Margaretha van Orleans bezochten heden de residentie en bezichtigden eenige merkwaardigheden der stad. Zij zijn afgestapt aan het hotel J)Den Ouden Doelen". Hoom. Behalve door den ministervan koloniën, die voorzitter is van het uitvoerend comité, zal de onthulling van Coens stand beeld te Hoorn worden bijgewoond door de ministers van huitenlandsche zaken, van marine en van waterstaat Ook zullen aan wezig zijn de commissaris der Koningin en de griffier der Staten van Noord-Holland en de leden van Ged. Staten, de heeren Ferf, De Le&o Laguna en baron Roëll. Zeer te betreuren is het dat de ontwerper van liet beeld, prof. Leenhof, wegens sterf geval in zijne familie, verhinderd is dien dag het voltooide werk te aanschouwen. De burgemeester van Brussel zal bij den gemeenteraad een voordracht tot oprichting van een fonds tegen werkloosheid indienen. Het fonds zou bestuurd worden door eene commissie, ge kozen uit de patroons, de werklieden en den gemeenteraad. Het noodige geld zou verkregen worden uit eene subsidie der stad, giften van particulieren en eene contributie der toetredende werklieden, ten bedrage van 40 centime per maand. Daarvoor krijgen, in geval van werk loosheid, de ongehuwden fr. per dag, de ge huwden 150 fr., doch alleen in den winter. Een drievoudige moord is te Parijs gepleegd in de Rue de la Glacière. Een wijnkooper, Coupé genaamd, heeft, door wedrenverliezen tot razer nij gebracht, zijne vrouw entwee zijner kinderen (een knaap van 14 en een meisje van 13 jaar) doodgeschoten en zijn jongste kind, een 8-jarig meisje, ernstig gewond. Hij trachtte daarna zelfmoord te plegen, maar bracht zich eene wonde toewaarvan hij waarschijnlijk her stellen zal. 'a-G BiTESIClGE, 25 Mei. - Tweede Kamer. Na financieele beschouwingen daar over gevoerd te hebben, is aangenomen met 46 tegen 16 stemmen de spoorwegaanleg Probolingo- Panaroekan en met 55 tegen 16 stemmen de verbetering der irrigatie van de Solo-vallei. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat het eind-examen aan het gymnasium te Schiedam zal gehouden worden op 29 en 30 Juni. Als gecommitteerden, te wier overstaan het examen zal worden afgenomen, zijn aange wezen de heeren dr. H. van Herwerden, hoog leeraar aan de rijks-universiteit te Utrechtdr. J. te Winkel, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, en dr. H. G. van de Sande Bakhuyzenhoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden. Te Amsterdam werd Dinsdag en Woensdag de algemeene vergadering gehouden van sVolks onderwijs", onder leiding van den heer D. de Groot. De rekening over *t afgeloopen jaar sluit met een zeer gunstig saldo. Het hoofdbestuur werd gemachtigd voor het schoolfonds over dit jaar uit de kas der ver- eeniging een bijdrage van f500 te storten. Aan de ïVereeniging tot bevordering van bet ambachtsonderwijs in Drente" werd, op voorstel van het bestuur, f 100 als subsidie verleend, hoofdzakelijk voor het instellen van examens voor aanstaande handwerksgezellen. Het bestuursvoor stel, om met gelijk doel aan sArti etlndustriao" te 's-Hage f 50 te geven, werd met 57 tegen 43 stemmen verworpen. De contributie voor 1894 werd bepaald op f0.65, nadat een voorstel was verworpen om dit tot 50 centen terug te brengen. De heer mr. Goeman Borgesius werd met alge meene stemmen in het hoofdbestuur herkozen; verder werden benoemd jhr. mr. L. filichiels van Ressenich en de heer Y. Ykema. Met groote meerderheid werd de volgende motie van het hoofdbestuur aangenomen zDe vergadering spreekt als hare overtuiging uithet is in het belang van het onderwijs, dat in ge bleken behoeften bij schoolgaandekinderen inhun voeding en kleeding zooveel mogelijk voorzien worde". De motie 's-Gravenhagehet veileenen van steun door de gemeentebesturen aan bestaande conimissien, werd verwol pen. Een amendement- Winschoten, stiekkende om het woord schoeisel te doen vervallen, werd wgetiokken. Her voorstel der afdeehngen Amsterdam I en 's-Gravenhage I weid, hoewel gewijzigd, daarop verworpen met 54 tegen 40 stemmen en 4 ui blanco. Een voorstel-Nijmegen om de afdelingsbe sturen op te wekken, te onderzoeken of het niet vvenschehjk is de zwakken van geest in afzonder lijke klassen te vereenigen, werd bij acclamatie aangenomen. Een vooistel van 's-Gravenhage 1, om bij de regeering aan te dringen op naleving van art. 192 (al. 3) der giondwet (poveral" en' ivol- doend" onderwijs), werd schier eenpat ig ver worpen. Ad: essen, meende men, zouden niet hatenalleen plaatselijke inspanning kon den toestand verbeteien. Eveneens met gioote meerderheid werd ver worpen een vooistel-Zivolle om bij de regeering een poging te doen tot geleidelijke invoering van vrije en oide-oefamngen voor die gemeen ten, welke op 't punt waren die in te voeren, door een buitengewoon subsidie de invoering gemakkelijker te maken, om zoodoende aan de» halfslachtigen toestand een einde te maken, waarin men tot 1897 zal veikeeren; de afdee- lmg had overgenomen een voorstel-Rotterdam om ook de gesubsidieeide bijzondere scholen te hel pen. Het hoofdbestuur betoonde zich een voor- Stander van het facultatief laten van vak en bestreed het geven van een subsidie. Een volledig onderzoek werd het hoofdbestuur opgediagen naai een beteie regeling van d» onderwijzerstraktementen. Ten opzichte van een voorstel-Haarlem, om de wenscheiykheid uit te spreken dat den wedu wen en weezen van ondei wijzers van staatswege een pensioen woide verleend, werd door het hoofdbestuur medegedeeld, dat bet reeds adhaesie - had geschonken aan het desbeti eflendadres Van het Ned. onderw.-genootschapwaarna dit punt als afgedaan werd beschouwd. Hierna kwam aan de orde het volgende voorstel van 's-Gravenhage IuDe algemeene vergade ring protesteert tegen de bekende circulaire der Leeuwarder schoolautoriteiten en is van oordeel, dat eene regeering, die de onderwijzers belem meren wil in hun grondwettig recht om in ver gaderingen vrij hunne meening over de politiek te mogen zeggen, die de onderwijzers ontslaat omdat deze eene andere politieke meening voor staan en propageeien dan die der regeeiende klasse, zich schuldig maakt aan eene daad van willekeur en tirannie". Het hoofdbestuur deelde, bij monde van mr. J. A. van Gilse, mede. dat het geenszins instemt met den inhoud der Leeuwarder circulaire, maar dat het daaiom met van meening is, dat den onderwijzer in zijne hoedanigheid van staats ambtenaar alles vrijstaat wat een gewocn burger veroorloofd ismen kan niet eischen dat de staat een ambtenaar in zijnen dienst zal handha ven. die zich beijvert de verbreiding der denk beelden van den sociaal-democratischen bond te bevorderen, die blijkens de Zwolscbe motie de omverwerping van dienzelfden staat met alle ten dienste staande middelen, wettigp of onwettige, beoogt. Na uitvoerig debat werden twee moties in stemming gebracht. De eerste, van den heer Heldt, uitsprekende de oveituiging, dat de onder wijzers behooren vrij te blijvjn in het uiten hunner politieke en sociale overtuiging buiten de school. Wei d verworpen. De andere, van den heer mr. J. A. van Gilse, luidendeJ>De ver-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3