A". 1893. Zaterdag 27 Mei. IM°. 8280. KENNISGEVING. i evenenveertgste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buiteiilandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BnKEAC: BOIERITKAAT, E 2?. ADVERTENTIEPRI1S: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. DriemaAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DE Burgemeester VAN Schiedam Brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen: Dat het kohier van het Patentrecht No. 10 dezer gemeente, over het dienstjaar 1892/93, door den Heer Provincialen InspecteurderDirecteBelastingen te Rotterdam, op den 24sten Mei 1893 executoir -verklaardop heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat van heden af de ter mijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 96sten Mei 189Ï De burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MA.TENÊSSE. DÜITSCHLAND. Volgens de Frankforter General Anzeiger heeft de Pruisische minister van financiën, Miquel, in een onderhoud ten stelligste ont kend dat meerdere uitgaven, welke het leger- ontwerp eischt, de draagkracht der bevolking Houden te boven gaan. Eene nieuwe verwer ping van het ontwerp zou Duilschlands aan dien verminderen en bijgevolg het gevaar voor oorlog vergrooten. Voor een volk dat -de zekerheid bezit althans zoo zeide de minister dat de keizer nooit, zelfs met «en versterkt leger, zich aan oorlogzuchtige ondernemingen zal wagen, is de keuze dus niet moeilijk. De Berlijnsche correspondent der N. B. Ct. schrijft van gisteren: De groote kraak in de centrumpartij valt niet meer te loochenen. Bijna nog meer dan het legerplan werkt aldaar de agrarische be weging, die sedert de verandering derDuit- sche handelspolitiek is ontstaan en eene me nigte kiezers ten plattelande oproerig heeft gemaakt tegen de centrumpartij, die voor de handelsverdragen heeft gestemd. In de provinciale vergadering der centrumpartij in Silezië werd nog alleen de legerquaestie als scheidingmakende twistvraag binnen de partij behandeld en vrijheid van stemming voor de toekomstige afgevaardigden geëischt. Daaren tegen komen er dagelijks uit Beieren berich ten, waarin wordt aangegeven, dat voorna melijk de agrarische beweging oorzaak is van ',en afval van het centrum, die zich bij ge- ,eele scharen landelijke kiezers vertoont. En dn Westfalen is gisteren evenzeer eene scheu- 'ïng volbracht. De bekende baron Schorlemer- -lst, de zoogenaamde Westfaalsche boeren- :oning, vroeger de meest met Windthorst ;evierde centrum-aanvoerder, heeft zich gis teren te Munster, in de aldaar gehouden /provinciale partijvergadering, met zijn geheele Svolg uit den landbouwstand afgescheiden van dejjfficieelecentrumpartij. Heden hebben de Westfaalsche landbouwers, met Schorle- jner-Alst aan het hoofd, reeds een eigen ver- kiezingsmanifestuitgevaardigd,waarinzyzich, in strijd met het ofBcieelecentrum-manifest, voor het legerplan en landbouwbescherming verklaren. De blijkbare reden der scheiding lag hierin, dat gisteren in eene bijeenkomst van commissieleden der provincie bij meer derheid van stemmen een voorstel van Schor- lemer-Alst werd verworpen, waarin hij ver langde, dat van de afgevaardigden, die in de provincie Westfalen zouden worden gekozen, vier personen uit den landbouwstand zouden zijn en het aan iederen afgevaardigde der centrumpartij zou vrijstaan, welke stem hij ten opzichte van het legerplan zou willen uitbrengen. Doordien de hoogbejaarde Schor- lemer-Alst zich zoo openlijk aan het hoofd stelt van de secessionisten in het centrum, verkrijgen de conservatief-agrarischeelemen ten in de partij een zichtbaar en erkend opperhoofd, en daarmede wordt, althans voor zoover Pruisen betreft, de scheiding tusschen aristocratie en democratie in het centrum voltrokken. Toen Scliorlemer-Alst tijdens het leven van Windthorst zich geheel en al aan parlementaire werkzaamheid onttrok, deed lig dit, gelijk het heette, om redenen van gezondheid; maar feitelijk was het omdat hij niet ten volle instemde met de democrati- seerende politiek, welke nu eu dan door Windthorst werd gevolgd, terwijl hij toch niet openlijk de parlementaire diplomatie van Windthorst wilde bestrijden. Zijne tegen woordige optreding is tot nog toe het meest beteekenende verschijnsel in den geheelen verkiezingstrtjd. Zij werpt een scherp licht op het toenemend contrast in het centrum tusschen den adel en de hoogere geestelijk heid eenerzijds en de democratie met de daarmede samengaande lagere geestelijkheid anderzijds. De Krcuzzeihtng verkondigt reeds, dat ook conservatieve protestantsche kiezers steun kunnen verleenen aan katholieke can- didaten van het slag van Schorlemer-Alst. F K A K K JR IJ K. Daar Carnot nog wat vermoeienis gevoelt, zullen de gewone audiënties eerst de volgende week hervat worden. De afgevaardigde Bumay, den eersten Mei in hechtenis genomen, doch weer in vrijheid gesteld, heeft zich bij den procureur-generaal beklaagd, dat hij ten onrechte gearresteerd en in arrest gehouden is iets waartegen artikel 121 van het Oodepénal straf bedreigt. De heer Dumay verzoekt dus den procureur- generaal, tegen den prefect van politie Eozé wegens dit feit een vervolging in te stellen. B B L G I E. Het mijnwerkers-congres te Brussel heeft gisteren art. 7 van het programma, waarin eene vermeerdering van het aantal inspec teurs wordt geëischt, alsook art. 8, inhoudende dat degenen die in de mijnen werken of ge werkt hebben tot inspecteurs behooren te worden benoemd, met algemeene stemmen aangenomen. Art. 9, luidende: a Er mag geen onderscheid worden gemaakt tusschen mijn werkers boven of onder den grond", werd met groote meerderheid van stemmen aan genomen verscheidene Engelsche vertegen woordigers onthielden zich hierbij van stem ming de meeste Belgen, Duitschers, Oosten rijkers en Franschen stemden er voor. ENGELAND. Te Belfast, de hoofdstad van het Iersche protestantsche graafschap Ulster, heeft Woens dag de markies van Salisbury voor een, uit verscheidene duizenden personen bestaand gehoor eene redevoering tegea hetHome-Rule- ontwerp gehouden. Hoewel hij daarin tot gematigdheid aan spoorde en zich, anders dan zijn neefen ex- collega Balfour, bepaaldelijk verklaarde tegen het bezigen van geweld, veroordeelde Salis bury in zijne redevoering den voorgestelden maatregel toch zoo scherp mogelijk. Het ontwerp, zeide hij, was het persoonlijke werk van Gladstone en geenszins een uitvloeisel der openbare meening. De amendementen, in het ontwerp aangebracht en waarbij de oppermacht van het rijks-parlement en het recht van veto der kroon uitdrukkelijk waren vastgesteld, zouden geenerlei bescherming aanbieden tegen een beheer, dat al spoedig in handen zou wezen van aartsbisschop Walsh en den heer Healy, met andere woordenvan de katholieke geestelijkheid en de rumoerige volksleiders. Salisbury's plechtanker der hoop was even wel het Huis der Lords. Onaantastbaar in zijne stelling, vertegenwoordigde dat het eigenlijk gevoelen van Engeland, zoowel als van Ulster, en voor geenerlei bedreiging zouden zijne leden ooit wigken. De Times verneemt uit Simla, dat een uit Pamir teruggekeerd officier bericht heeft dat de Russen eene bezetting van 1600 man gelegd hebben in het fort Murghabi, blijkbaar met het voornemen in den loop van den zomer troepen te zenden naar het Oxusdal, zulks ondanks de vroegere verzekeringen dat het niet zou geschieden. NOOBWEGEN. De Storthing heeft gisteren met 62 tegen 51 stemmen eene motie der linkerzijde aan genomen, inhoudende dat de Storthing vast houdt aan het besluit van 26 Juni 1892, betreffende verdaging der consulaatsquaestie, mits het besluit van 10 Juni 1892 tot oprich ting van eigen Noorsche consulaten voor het einde van den loopenden begrootingstermijn bij den koning zou worden afgedaan. Zoodra de regeering kennis kreeg van het ongeluk te Vardalen, werd de zitting van de Storthing geschorst en een voorstel inge diend om de regeering een onbeperkt krediet toe te staan voor het zenden van hulp. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aan genomen. 10,000 kronen, levensmiddelen in overvloed en een aanzienlijk materiaal zijn reeds naar de plaats des onheus gezonden. BüSLANB. Te Warschau zijn ruim 80 studenten, 60 werklieden en 8 vrouwen gearresteerd, onder beschuldiging van te behooren tot een geheim nihilistisch verbond van het proletariaat. OOSTEN KIJK. De keizer is Woensdag te Brack aange komen, om de troepen te inspecteeren. In het ontwerp van het gemeenschappelijk rijksbudget, hetwelk aan de delegatiën wordt aangeboden, zijnde totale uitgaven uitgetrok ken tot een bedrag van fl. 100,878,320, na aftrek van fl. 44,370,180 als opbrengst der douane-rechten. De gewone uitgaven voor het leger zijn fl. 5,276,800 hooger, de buitenge wone fl. 1,274,800 lager geraamd dan het vorige jaar. In het totaal der aangevraagde kredieten komt het leger voor met een be drag van fl. 127,003,829 en de marine met fl. 12,477,680. De opbrengst der douane is 727,334 hooger geraamd dan het vorige jaar. De begrooting voor Bosnië en de Herze- gowina, die bij de delegaties is ingediend, sluit met een batig saldo van fl. 67.364. In de gisteren gehouden zitting der Oosten- rijksche delegatie hebben de .Tong-Czechen gereclameerd, omdat er geen Boheemsche vertegenwoordiger tot lid der begrootings- commissie is benoemd. Plener verklaarde, dat alle partijen voornemens zijn tot afbre king der betrekkingen met de Jong-Czechen, wier gedrag alle grenzen van parlementaire betamelijkheid te buiten gaat. De delegatie der Cisleithaansche Kamers heeft Windischgratz tot voorzitter benoemd. In zijne rede heeft hij het verbond met na burige mogendheden een waarborg voor den vrede genoemd. ITALIË. De minister-president, Giolitti, heeft giste ren in de Kamer van afgevaardigden mede gedeeld, dat alleen het ontslag van den heer Bonacci is aangenomen. De heer Eula is belast met de portefeulle vanjustitie, de heer Gagliardi met die^ van financiën. Het pro gramma van het ministerie is onveranderd. De vaststelling derbegrooting en reorganisatie vóór het reces is onvermijdelijk noodig. Het ministerie vraagt een votum van vertrouwen. Door den heer Fortes werd eene orde van den dag in dien zin voorgesteld. De discus sie werd daarop tot heden verdaagd. SPANJE. De heer Sagasta heeft een langdurig onder houd gehad met den heer Canovas, die hem moet verklaard hebben dat de conservatieven 'bij de behandeling van de begrooting en van alle noodzakelijke financieele voorstellen niet obstructionistisch zouden te werk gaan, maar

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1