Binnenlandsche Berichten. dat zij b^trijden zouden de hervormingen in de organisatie van het leger en in die van de rechterlijke macht, door de ministers van oorlog en van justitie noodig geacht om elf millioen te bezuinigen. Men zegt dat deze ministers nu zullen af treden, te gelijk met die van binnenlandsche zaken en openbare werken, en dat de mi nister van financiën zal trachten de begrooting op eene andere wijze te doen sluiten. De gedelegeerden der provinciën Alava Biscaye en Guipuzcoa zijn gisteren te St.- Sebastïaan bijeengekomen tot het vaststellen eener gedragslijn in het verzet tegen de wijzigingen van belastingen. S E K T 1 E. Het gouvernement heeft besloten, de diplo matieke vertegenwoordigingen te Londen, Rome en Berlijn te herstellen. E 6 Y P T E. Blijkens de berichten omtrent den katoen - oogst zijn de eerste zaaisels tengevolge van koude geheel mislukt. Op verscheidene plaat sen heeft men driemaal moeten zaaien. De oogst is daardoor 30 a 40 dagen ten achter, en als er in het najaar vóór de rijping veel mist komt, zal de oogst er door te lijden hebben. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 25 Mei. De voorstellen tot het toestaan van gelden voor irrigatie en afwatering van de Solo-vallei en voor den bouw van een spoorweg van Pro- bolingo naar Panaroekan lokte financieele be schouwingen uit, allereerst bij den heerBahl- mann, die zijne bezorgdheid kenbaar maakte over den toestand der Indische financiën en het plan om de boogere uitgaven door geldlee- ning te dekken bestreed. Hij betwistte de nood zakelijkheid der bovengenoemde werken en verwacht vanden minister van financiën scher per toezicht op de uitgaven voor oorlog, marine en Indië. Hoewel ook de heer Van Houten den iinancteelen toestand donker inzag, wil hij aan Indië werken van productieven aard als de onderwerpelijkeniet onthouden, altijd zoo het nut hem alsnog werd aangetoond. Bij beval het denkbeeld aan van vereeniging van spoorwegaanleg met de uitgifte van gronden, om zoodoende rente-garantie van staatswege overbodig te maken. De heer Pijnacker Hordijk betoonde zijne volle sympathie met den spoorwegaanlegen de irrigatiewerken, waarvoor de aangevraagde millioenen het voortbrengend vermogen van den bodem zullen verhoogen, hetgeen zal leiden tot ontwikkeling van het land en tot vermeerdering der volkswelvaart, die door snel en goedkoop productenvervoer zeer gediend zijn. De minister van koloniën betoogde ter verdediging van deze ontwerpen, dat zij geheel passen in zijn stelsel om, met inachtneming van gepaste zuinigheid, te tiachten Indie's productief vermogen op te voeren. Hrj be twijfelde of het particulier kapitaal voor dezen spoorwegaanleg zou te vinden zijn. Het denkbeeld-Van Houten acht hij niet ge schikt voor toepassing op Java. Ook de heer Roëll wilde den aanleg dezer werken niet afhankelijk maken van den min der bevredigenden toestand der Indische geldmiddelen. De heer Rutgers van Rozenburg bestreed ook de financieele politiek der regeering, maar zou er, voorstemmen omdat hij de werken zoo nuttig vindt. De minister bleef zqn politiek verdedigen. Het ontwerp van den spoorvvegProbolingo Panaroekan en zijtak RadoeagoenPasirian werd aangenomen met 46 tegen 10 stemmen. De discussie over de verbetering van de afwatering der Solo-vallei is aangevangen. De heer Conrad keurde de zaak goed, maar oppeide verschillende bedenkingen tegen het plan. De heer Land verdedigde het ontwerp en bestieed de bezwaren van den hoer Conrad. Het werd aangenomen met 55 tegen 16 stem men. Voorts werd goedgekeurd de grondverkoop te Grave, Weesp, JBontenisse en Leeuwarden (het laatste ontwerp werd aangenomen met 42 tegen 21 stemmen). Morgen voortzetting van de behandeling der bedrij fsbelasting. IBcdrijfshdasting. Door den heer Hintzen is een amendement voorgesteld om in art. i i (de belasting voor buitenlandsche groote handelshuizen die aan particulieren hier te lande leveren) te doen vervallen. SCHIEDAM, 2C Mei 1803. Door den heer mr. P. A. N. S. van Meurs, commies bij het rijksarchief, worden navor- schingen gedaan in de documenten, welke zich in het raadhuis alhier bevinde*. Nevens allerlei stukken van rechterlijken aard, welke een plaats zullen vinden in het rijksarchief, werden verschillende oude docu menten aan het licht gebracht. Tot de be langrijkste onder deze behooren de z.g. electieboeken van 1482 tot 1758, behelzende de aanstelling van ambtenaren gedurende die jarenhet belecnhoek van de heerlijk heid Mathenesse van af 1344een kopie van de akte, waarbij genoemde heerlijkheid het eigendom onzer gemeente is geworden; de oude justitiekeuren, behelzende de rechts pleging in vroeger dagen een model quitantie voor een rooden sperwer (voldoening van den leenplicht, waarvoor de leenplichtige een zeldzamen en moeilijk te bemachtigen vogel te verschaffen had); een zijden banier door J. Breij, aan weerszijden beschilderd met het vrijheidsbeeld en versierd met een drietal initialen. 'tLaat zich aanzien dat deze geregelde navorschingen nog el meer aan de ver getelheid zullen ontrukken. Mogen dan de noodige maatregelen worden getroflen, ten einde deze belangrijke vondst in een daar voor geschikte localiteit te bewaren. De minister van binnenlandsche zaken j brengt ter kennis van belanghebbenden, dat i de commissarissen der Koningin in de onder- 1 scheidene provinciën gemachtigd zjjn wederom i afwijking toe te staan van het verbod van in- en doorvoer uit het buitenland van versche huiden (met inbegrip van versch gezouten huiden), van mest en van versche (niet ge droogde) klauwen en hoornen. Met het oog op pogingen die hier te lande mochten worden aangewend om landverhui zers aan te werven voor Brazilië, meent de minister van buitenlandsche zaken in over weging te moeten geven niet tot landver huizing naar Brazilië over te gaan, alvorens ook aan zijn departement of bij den consul- generaal te Rio de Janeiro inlichtingen te hebben ingewonnen. Voor de betrekking van kommies 4e klasse brj 's rijks belastingen, op eene jaarwedde van f 480, hebben zich aangemeld ruim 350 personen. Er zijn 50 plaatsen beschikbaar. Te Amsterdam werd Woensdag en Donder dag de 107e alg. vergcdenng der nMaatschappij tot Nut van 't Algemeen" gehouden. Prof. Van Hamel hield de gebruikelijke openingsrede. Uit het jaarverslag van den alg. secretaris bleek, dat het getal leden bedroeg 15,619, verdeeld over 327 depanementen, en 334 eere- en 14 algemeene leden. De toestand der geldmiddelen was bij den aanvang van het jaar gunstiger dan in de laatst voorafgaande jaren. Na afdoening van eenige huishoudelijke aan gelegenheden, werd besloten gedut ende 1893/94 ter verdere uitvoering van het besluit van 1891 (onderzoek naar den toestand en de wer king van de ziekenfondsen hier te lande) andermaal een geldelijk bedrag ter beschikking van het hoofdbestuur te stellen, ditmaal groot flOOO. Bedoeld verslag zal ter kennis van de hooge regeering worden gebracht en, zoo mogelijk kosteloos, liefst bij uittreksels, onder het volk Worden veispreid. Voor het onderzoek naar hetgeen tot verbete ring \an de armenzorg is of wordt beproefd in ons land, waartoe vroeger werd besloten, werd andermaal f1500 toegestaan; voor het onderzoek naar hetgeen b'-ir en elders persoon lijk on plaatselijk wordt gedaan om de minder bevoorrechten verstandelijk te ontwikkelen, weid thans f dOOOter beschikking van het hoofdbestuur gesteld. Voorts werd tot verdere uitvoering van het vroegere besluit, om een Nederl. volksliederen boek uit te geven, f1000 toegestaan. Verder f800 voor het voortzetten van het onderzoek naar de werking van het leerlingwezenf2250 voor het houden van voordrachten gedurende 1893/94; f 1000 om het tot stand komen van plaatselijke volksbanken te bevorderen. Na du pauze was aan de orde een -voorstel- Enkhuizen sde algemeene vergadering besluite het hoofdbestuur uit te noodigen adhaesie te betuigen aan de pogingen van het uNederlandsch Onderwijzers-Genootschap" bij den minister, om pensioenen voor weduwen en weezen van onder wijzers te verkrijgen". De financieele commissie verklaarde zien tegen de behandeling van dat voorstel, omdat zij van de zaak met voldoende op de hoogte is. Conform werd besloten. Overeenkomstig het voorstel van het hoofd bestuur Werd besloten om over het dienstjaar 1893/94 ter beschikking van het hoofdbestuur te stellen een bedrag van f500, om dit aan de inkomsten van het schoolfonds toete voegen, indien en voor zoover het hoofdbestuur zulks noodig zal oordeelen, in verband met de werkzaamheden en plannen der gemengde commissie voor onder wij sbelangen. Een Toorstel-Haarlem om, in plaats van f500, f2000 beschikbaar te stellen, werd verworpen. De vergadering vereenigde zich met het vol gende voorstel van het hoofdbestuur a. het hoofdbestuur op te dragen om uit te lokken, aan te moedigen en te steunen bemoeiin gen van departementen en anderen in de onder scheidene deelen van het land, ter bestrijding van de werkloosheid en hare nadeden; b. het hoofdbestuur op te dragen om daarvoor, zoo noodig, ook de geldelijke medewerking van anderen iri~te roepen; c. voor dezo bemoeiingen der maatschappij op de begrooting 1893/94 uit te trekken een bedrag van f 3000. Vervolgens kwam aan de orde het volgende voorstel van het hoofdbestuur 1. het hoofdbestuur op te dragen, de organisatie te bevorderen in de departementen van tijdelijke cursussen in koken en andere huishoudelijke bezig heden, tot onderricht a. van huisvrouwen en toekomstige huisvrou wen uit de kleine burgerij en den werkmansstand b. van vrouwen, die zich willen voorbereiden, om als dienstboden hare diensten te verhuren; 2. het hoofdbestuur te machtigen, daartoo te doen bewerken, uit te geven, ean alle departe menten gratis te verstrekken, voor de Nutsleden tegen een geringen prijs verkrijgbaar te stellen, en verder m den handel te brengen eene uitge werkte handleiding voor de inrichting van derge lijke cursussen, met toelichting ook van de finan cieele zijde der zaak; 3. het hoofdbestuur te verzoeken om, met de middelen die hem dienstig voorkomen, voor deze gelegenheid de belangstelling van departementen. Nutsleden en anderen op te wekken en hunno medewerking te verkrijgen; 4. het hoofdbestuur te machtigen om, onder door hem to stellen voorwaarden, uit de algemeene kas de oprichting vanwege de departementen te steunen 5. ten dienste van deze onderscheiden bemoei ingen, op de begrooting 1893/94 beschikbaar te stellen een bedrag van f 3000. Na een ongunstig praeadvies der financieele commissie volgde een uitvoerig debat, waarvan bet resultaat was, dat bet vooistel met 465 tegen 319 stemmen weid verworpen. De werkzaamheden van den eersten dag waren daarmede afgeloopen. Den tweeden dag werden de werkzaamheden aangevangen met eene bespieking der vraag: »Wat is ter verspreiding van degelijke kennis in de richting van de ^University Extension Movement" (hooger ""dersvijs buiten de univer siteiten) voor onze maatschappij te doen 1" Prof. dr. H. Oort van Leiden leidde dit punt in, dat uit den aard der zaak niet au fond kon behandeld worden, daar hiervoor ernstige over weging èn in de departementen èn m den boezem van het hoofdbestuur noodig is. Hierna stond de vergadering, op voorstel van het hoofdbestuur, hoogstens f500 toe voor een vervolg op de in 1879 uitgegeven eerste proeve eener lijst van boeken voor volksbibliotheken en op de in 1889 verschenen proeve van zulk een lijst voor bibliotheken voor jongelieden. Het voorstel-Woerden om een maandblad uit te geven werd verworpen. Het voorstel-Leeuwarden om opnieuw gedu rende 3 jaar f500 ter beschikking van het hoofdbestuur te stellen, om, voor zoover noodig, de pogingen der departementen te steunen, die aan het hulppersoneel van bewaai scholen, door onderwijs van bevoegde personen, de gelegen heid verschaffen om zich voor die zaak te bekwamen, werd aangenomen. Een amende ment-Middelburg om 1000 m plaats van f 500 toe te staan, werd verworpen. Het volgende punt der agenda was een voor- stel-Appingedam, strekkende om art. 67 der reglementen en voorwaarden (subsidién worden verleend in eens en voor eens; te schrappen, en om een post van hoogstens f5000 op de begrooting te brengen en het hoofdbestuur op te dragen uit dien post de noodlijdende instel lingen der verschillende departementen met milde hand te steunen, zoo noodig ook bij her haling. De financieele commissie en het hoofdbestuur adviseerden tot verwerping van dit voorstel, dat ten slotte door het departement werd inge trokken. Ten slotte kwam o. a. aan de orde bet rapport der commissie benoemd in zake -feef'voorstel- Dordrecht van het vorig jaar en tot onderzoek van de mogelijkheid om meer samenwei king, tusschen de verschillende klassen te verkrijgen,, zoowel als middel tot bereiking van onderling vertrouwen en wederzijdsche waardeering, als van wederzijdsche voorlichting ten bate van allen. De commissie verklaart instemming met de mea ning, dat ook minder bevoorrechten van goeden wille als leden der maatschappij behooren te worden toegelaten; om tot dit doel de contributién te verlagen, bleek niet mogelijk. Een ander middel vond de commissie in het denkbeeld om vereenigingen als leden van een departement toe te laten, met het recht om tegen betaling voor iederen afgevaardigde van de con tributie namens haar eenige leden af te vaardigen, bijv. 1 op 25. Voor de toepassing van dit beginsel is echter wetswijziging noodig; de commissie meent, dat de toepassing van het beginsel mogelijk wordt door de toevoeging van art. 5 der wet van de volgende woorden j ver eenigingen van personen kunnen als laden van een departement worden toegelaten; met bevoegd heid zich door zoovele barer leden te doen ver tegenwoordigen als in het reglement van het departement ten aanzien van vereenigingen is- bepaald. Die vertegenwoordigers hebben dezelfde rechten als de gewone leden". De departementen Nieuwer-Amstel en Warga dienden hierop amendementen in, die evenwel over wetsherziening liepen, zoodat de voorzitter voorstelde die amendementen te stellen in handen der commissie die in 18Ü4 voorstellen tot wets herziening zal doen. Het hoofdbestuur stelde voor, de commissie dank te zeggen voor hare werkzaamheid en de zaak aan de commissién voor "wetsherziening in handen te geven. Dordrecht echter wenschte, dat men zich nu niettemin over het wezen der zaak zou uit spreken. De afgevaardigde van VGravenhage meende, dat men geen beslissing kan uitlokken, omdat de afgevaardigden hiei omtrent geen mandaat hadden medegekregen. De afgevaardigde van Dordrecht wilde dan de quaestie opnieuw in de departemen doen brengen en formeel op de agenda der volgende vergadering doen plaatsen; het lapport naarde commissie voor wetsherziening te verzenden beschouwde hij min of meer als van de baan schuiven der zaak. De heer Bloembergen zeide namens het hoofd bestuur dat hiervan geen sprake zou zijn, waarop Dordt zijn voorstel introk en dus be sloten werd, volgens de bedoeling van het hoofdbestuur te handelen. Vanwege de H. IJ. S. M. zullen op 30 en 31 dezer proefritten plaats hebben met de Engelsche zuid-exprestreinen, die van 1 Juni af zullen loopen tusschen Hoek-van-Holland-— Kleef en terug. Uit een dezer dagen verschenen blauwboek over het verkeer door het Suez-kanaal in 1892 blijkt het voor Nederland zeer ver blijdende feit, dat, terwijl het verkeer door het kanaal met 14 a 15 pCt. is afgenomen, het aantal Nederlandsche schepen van 147 tot 177 is toegenomen. Nederland, dat tot nu toe de vierde in de rq stond, is thans, wat het aantal schepen aangaat, de derde- geworden. In tonnenmaat staan vrij echter nog bij (Frankrijk ten achteren, maar ook S in dit opzicht zijn wij vooruitgaande, K In het geheel zijn er in 1892 3559 schepen A door het Suez-kanaal gekomen, 648 minder dan in 1891, maar 470 meer dan in 1890. De J„s tonnenmaat was 10.9 millioen bruto, tegen 12.2 in 1891 en 9.7 in 1890. De ontvangsten *7* waren 74t/j millioen francs tegen 834 in 1891 en 67 in 1890. Van de schepen waren j 2581 onder Britsche vlag, 292 onder Daitsche, f ill onder Nederlandsche, 174 onder Fran- 5 sche, 74 onder Italiaansche, 66 onder Noorsche, 61 onder Oostenrijksche, De percentage der Engelsche schepen daalde van 76.47 tot f 72.52die van Nederland steeg van 3.49- ).- tot 4.97. Van de schepen maakten 90 pCt. - gebruik van de gelegenheid om 's nachts door te varen, (Ingenieur.) Het sLeger des Heils" is voornemens evenals verleden jaar een Velddag te hou-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2