A°. 1893. Zondag 28 en Maandag 29 Mei. N°. 8281. Eerste Blad. Zevn©n ve ert g st e Jaargang. Builenlandsclie Berichten Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. gbiekenland. SGHIEDK Abonnementsprijs, per kwartaal franco per port, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers ƒ1.85. -2.50. - 0.10. BUREAU: BOTK KlTRAAT, E 3 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer..- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. BELGIS. In de Kamer interpelleerde de progressist Feion gisteren de regeering over de uitzetting der Fransche afgevaardigden op het mijnwer kers-congres Basly en Lamendin. Hij keurde daarbij evenwel hun gedrag tijdens de onge regeldheden aan de grenzen af, maar noemde het optreden der regeering onhandig, daar zij het gewicht van Basly en Lamendin over schatte. Be minister van justitie Lejeune eischte voor zich de bevoegdheid personen het land -te doen uitzetten, zonder deswege aan het Parlement verantwoording schuldig te zijn. Basly en Lamendin hebben de Belgische mijnwerkers trachten te misleiden. De Kamer heeft de door de regeering ge nomen maatregelen en hare verklaringen te dier zake goedgekeurd met 75 tegen 20 stemmen en 13 onthoudingen. De Association liberale heeft gisteren te Brussel in eene algemeens vergadering, na eene zeer opgewekte gedachtenwisseling, eene motie aangenomen, waarbij de leden der radicale linkerzijde worden gelukgewenscht met'de door hen tijdens de crisis in de be handeling der grondwetsherziening gevolgde gedragslijn, en waarby de wensch wordt uitgesproken dat de vooruitstrevende partij -worde gereorganiseerd voor den toekomstigen verkiezingsstrijd. Aldus is de eenheid her steld tusschen alle fractiën der Association liberale. Het internationaal mijnwerkers-congres te Brussel heeft gisteren bij acclamatie besloten, dat het eerstvolgend congres in een Duitsch mijndistrict zal gehouden werden. "Voorts werd aangenomen een voorstel van den heer Calvignac, om op de agenda voor het eerstvolgend congres te plaatsen den wensen, dat het gebruik van electrisch licht in de mijnen verplicht gesteld zal worden. P E A K K B IJ K. Sprekende over den maatregel, door de Belgische regeering tegen de heeren Basly en Lamendin genomen, zegt de Temps, het recht van België erkennende: stiet ongeval aan onze beide volksvertegenwoordigers over komen, zou tot waarschuwing kunnen dienen. Door in het buitenland de internationale te prediken en te gelijker tijd in het eigen land een gewelddadig nationalisme voor te staan, maakt men zich schuldig aan eene contra dictie, waarvan men de gevolgen wel kan trolseeren, maar niet kan weren". "Volgens de Figaro heerscht er sinds twee maanden eene ongelooflijke gisting te Bangkok. Van alle streken zijn de Siameezen naar de hoofdstad komen opzetten. In den grooten raad, den 14n April gehouden, zouden drie personen, onder wie een Belg was, met groote heftigheid op eenen oorlog met Frankrijk hebben aangedrongen. ÖF1TS CBLAND. Het onderzoek betreffende den bekenden brief van prins Albrecht van Pruisen wordt voortgezet. Er is nader geconstateerd, dat de brief hier door de post behoorlijk is afgeleverd, echter niet in handen van "Winterfeldt is gekomen, maar op weg naar hem uit de han den is geraakt. Voorts is nu bekend gewor den, dat de vrije-conservatieve afgevaardigde baron Kardorff heeft deelgenomen aan de pogingen om eene verzoening tusschen den keizer en Bismarck te beweiken, waarover de brief handelde. Met het oog op de wen- schen naar zoodanige verzoening, welke wenschen van verschillende zijden steeds krachtiger worden gehoord, -wordt officieus verzekerd, dat de keizer wel tot eene ver zoening bereid zou zijn, maar dat Bismarck daartoe alsdan den eersten stap zou moeten doen, en hiertoe is Bismarck, gelijk men weet, niet te bewegen, omdat hij zich gekrenkt gevoelt. Een onaangenaam opzien maakt thans de bekend geworden woordelijke inhoud eener uitspraak van het Pruisische Kavimer gericht, volgens welke de kinderen van dissidenten, wanneer zij de volksschool bezoeken, moeten deelnemen aan het van staatswege erkende godsdienstonderwijs, hetwelk aldaar wordt gegeven. INGELAND. Gladstone heeft aangekondigd dat de regee ring niet voornemens is een voorstel te doen tot het toestaan van eene nationale huwelijks gift voor den hertog van York. Koningin Victoria moet dezer dagen in een onderhoud met den minister-president Glad stone als hare meening hebben uitgesproken dat, wanneer het Hoogerhuis het homerule- ontwerp verwerpt, het Lagerhuis terstond ont bonden ,en nieuwe verkiezingen uitgeschreven motsten worden. De heer Gladstone zou daar tegen hebben aangevoerd dat zijns inziens een votum van wantrouwen 'van het Hoogerhuis geen voldoenden grond oplevert om een ministerie, dat door de meerderheid in het Lagerhuis gesteund wordt, tot aftreden te noodzaken. Lord Salisbury is Donderdag van Belfast naar London derrie vertrokken. De bevolking spande de paarden van zijn rijtuig en bracht hem onder daverend gejuich naar het station. De toestand te Hull is verbeterd door het vertrek van vele manschappen van den reeders- bond. Dientengevolge steeg de percentage van nu geplaatste werkstakers tot veertig. Er hebben verder geen wanordelijkheden plaats gehad. OOSTENEIJK. Te Weenen is in 88-jarigen ouderdom overleden de bekende liberale staatsman dr. Anton von Schmerling, die in het begin van de tweede helft dezer eeuw zoo grooten in vloed op de Middeleuropeesche staatkunde heeft geoefend. In 1848 was hij eerste minister van aartshertog Johann, van 1860 tot 1865 opnieuw minister, sedert 1870 voor zitter van het Heerenhuis. Bovendien be kleedde Von Schmerling van 1865 tot 1890 het voorzitterschap van het hooggerechtshof. Tot zijn dood was hij een van de toongeveis der liberale partij in Oostenrijk. Keizer Fi ans Jozef, de aartshertogen en de ministers woon den gisteren de begrafenis bij. IC U S L A N D. De Standard verneemt uit Petersburg dat de regeering zes militaire instructeurs naar Abessinië heeft gezondeneen maatregel welke schijnt te duiden op een actief optreden aldaar door de Russische regeering. ITALIË. De algemeene opinie omtrent de regeering is nog zwakker dan voor de crisis. Ook de politie te Napels moet eene anar chistische samenzwering hebben ontdekt. Bij eene huiszoeking moet zij beslag hebben gelegd op verscheidene bommen van dyna miet. De Kamer heeft, op verzoek van den minister der schatkist, de behandeling van de voor- loopige begrooting verdaagd tot den 30n Juni. Bij de daarop gevolgde beraadslaging over de voorgestelde motie van vertrouwen, be streed Colajani deze motie, terwijl zjj door Giovagnoli verdedigd wtrd. Bovio bestreed de politiek der regeering, waarop Giolitti ontkende dat de regeering het recht van vergadering niet heeft geëer biedigd, en de beschuldigingen weerlegde, door Colajani uitgesproken in verband met de verkiezingen. Giolitti stelde vervolgens de belangrijkheid van het sociale vraagstuk en het gevaar van het clericalisme in het licht, en noodigde de Kamer uit, te zeggen of zij deze regeering al dan niet bekwaam acht voor hare taak. Di Rudini verweet aan het ministerie op de radicalen te steunen, en ver klaarde tegen het Kabinet-Giolitti te zullen stemmen. Na de stemming over de begrooting van justitie zou men zien of liet Kabinet al dan niet gesteund werd door de meerderheid der Kamer. De Kamer heeft daarna met 227 tegen 72 stemmen de motie van vertrouwen in de tegeerihg aangenomen. SPANJE. Bij de beraadslaging over de koninklijke boodschap in de Cortes, viel Cossoyon heftig den minister van justitie aan, die zijn ontslag reeds heeft medegedeeld. Canovas verklaarde dat de conservatieven eene politiek van ob- structionisme zouden volgen ten opzichte van de financieele plannen der regeermg, waar over niet voor i Juli zal kunnen worden gestemd. In de Kamer heeft de minister vanjustitie gisteren met klem de reorganisatie der ge rechtshoven verdedigd. De oplossmg der ministerieele crisis is verdaagd tot de volgende week. In den ministerraad zijn de liandelstrac- taten met Zwitserland, Nederland en Zweden goedgekeurd. POETUGAL. De dagbladen achten eene ministerieele crisis niet waarschijnlijk. B U I G A B IJ E. In het adres van antwoord der Sob range wordt dank betuigd aan den vorst en zijne regeering voor de behartiging en de verde diging der nationale belangen. Het huwelijk van den vorst grondvest hecht de nationale dynastie, waarborgt het vaderland tegen ver schillende mogelijke gevaren, en werpt een dam op tegen aanslagen op de autonomie en de onafhankelijkheid des lands. De vei kozenen des volks zullen alle aandacht wijden aan de wijziging der constitutie, welke niets anders beoogt dan het welzijn van land en troon. De Standard verneemt uit Athene, dat voortdurende aardbevingen Thebe alsook de omliggende dorpen teisteren. Geen huis is onbeschadigd gebleven. De regeering heeft hulp gezonden. A M E B I K A. De New-York Times zegt, dat president Cleveland zonder twijfelde opheffing wenscht van de Shermanwet, maar in den tegen- woordigen financieelen toestand geen grond vindt om het congres vóór den herfst bijeen te roepen. Blijkens een telegram uit San Juan del Sur, in Nicaragua, aan de JSfew-York Ilerald, hebben de vertegenwoordigers van de Ver- eenigde Staten en Oostenrijk-Hongarije zich na het gevecht van 20 dezer als vredes-comité gevormd en onderhandelingen geopend met de opstandelingen. Welke de grondslagen daarvan zijn is vooralsnog onbekendalleen dit weet men echter, dat de president zou n eten aftreden ten behoeve van een der hoofden van de opstandelingen. Een wapen stilstand blijkt niet gesloten te zijn, want Donderdag hebben laatstgenoemden nog een aanval gedaan. Nadat het hoofdbestuur der wereldtentoon stelling Dinsdag had besloten dat de tentoon stelling ook des Zondags zou zijn geopend, hebben de tegenstanders van dezen maat regel besloten een poging te doen om de opening langs gerechtelijken weg verboden te krijgen. De vertegenwoordigeis van 17 aan de wereldtentoonstelling te Chicago deelnemende natiën hebben een besluit geteekeud, de ver-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1