Binnenlamlsche Berichten Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. klaring inhoudende dat zij de door hnnne landgenooten tentoongestelde voorwerpen bui ten mededinging wenschen beschouwd te zien, ingeval niet het stelsel van afzonderlijke! n ry's ■wordt aangenomen. De commissie voor de bekroning wil namelijk dat eene commissie van deskundigen haar rapport zal uitbrengen, op grond waarvan de bekroningen zullen ge baseerd zijn. Met het oog op de groote desertie van matrozen' van de vreemde oorlogsschepen, welke aan de internationale vlootschouwing nabij New-York hebben deelgenomen, zal bij den Senaat der "Vereenigde Staten, zoodra die weer bijeenkomt, een voorstel worden inge diend om de uitlevering van deserteurs mogelijk te maken. CHINA. De regeering moet haren gezant te Was hington last gegeven hebben voorloopig ten aanzien van de anti-Chineezenwet eene af wachtende houding aan te nemen. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt gemeld Den 3n Juni a.s. zal eene nieuwe samen komst plaats hebben van den gouverneur der Kaapkolonie, sir Henry Loch, met president Kruger van de Zuidafrikaanscherepubliek, in verband met het vraagstuk rakende Swazi land. De Standard ontving uit Johannesburg het bericht dat er weder pogingen worden aan gewend om tegen het einde des jaars eene conferentie te beleggen tot het tot stand brengen van een Zuidafrikaansch tolverbond, waartoe ook Masjonaland zou behooren en vermoedelijk ook Transvaal, indien haar Swaziland werd afgestaan. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat heeft besloten het tegenwoordig handelstrac- taat met de Kaapkolonie niet op te zeggen, maar daarentegen is president Reitz gemach tigd eene conferentie te beleggen tot het stichten van een nlgemeene Zuidafrikaansche tol-unie. Eveneens heeft de Volksraad zijne goedkeuring gehecht aan het voorstel tot het ■vormen van eene Zuidafrikaansche munt-unie. AUSTRALIË. Uit Sydney wordt gemeld dat het ontwerp tot tegemoetkoming der inleggers in de Banken, die hare betalingen hebben gestaakt, door den wetgevenden raad, zonder amendement is aangenomen. Het is zeer gunstig door het publiek opgenomen. SCHIEDAM 27 Mei 1893. Bg kon. besluit van 23 dezer is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Rotterdam mr. J. F. van der Lek de Clercq, thans substituut-griffier bij gemelde rechtbank. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de kieswet zal in de volgende week bijeenkomen. De heer F. Lieftinck, lid van de Tweede Kamer, heeft de benoeming tot lid van het hoofdbestuur dersVereenigingter bevordering der Ned. risscherij" aangenomen. Men schrijft uit Waldeck-Pyrmont aan het Vaderland De begrafenis van den vader van onze Koningin-Regentes heeft Dinsdag met groote plechtigheid onder algemeene deelneming plaats gehad. Het lijk was Maandagavond uit de slotkapel, waar zulk een groote menigte van kransen en palmtakken was opeengestapeld, dat slechts een nauw pad overbleef, naar de stadskerk oyergebiacht. Daar werd Dinsdag ochtend om 10 uur de lijkdienst gehouden. De predikant sprak naar aanleiding van de woordensZabg zijn de dooden, die in den Heer sterven". Daarna zette de stoet, die meer dan een kwartier lang was, zich in beweging, onder de tonen van het koraal sJezus, mijn toeverlaat", door twee militaire kapellen aangeheven. Van Arolsen ging de indrukwekkende optocht naar het 4 uur verder gelegen Rhoden, waar de bijzetting in den vorstenlijken grafkelder na een korten lijkdienst plaats had. Met den jongen vorst Friedrich volgden achter het" lijjk de koning van Wurtemberg, de vorst van" Bentheim, de groothertog" .van Luxemburg en 15 andere vorstelijke personen met de vertegenwoordigers van keizer Wil helm, van de koningin van Engeland, der Nederlandsche Koninginnen (graat Dumonceau en den gezant te Berlijn jhr. Van der Hoeven), van den koning van Zweden, den vorst Von Wied en tal van Duitsche vorstenhuizen. vermolmd waren. De eerste indruk, dat schen dende handen het monument zouden hebben omvergeworpen, wordt door die mededeeling natuu: lijk zeer gewijzigd en er behoeft dus niet aan baldadigheid gedacht te worden. Ingevolge door de staatsspoorwegen geno men beslissing, bedraagt van 1 Juni af de geldigheidsduur der retourbiljetten, tusschen stations der Nederlandsche spoorwegen en Londen via VlissingenQueenboro' algemeen CO dagen. Tot dusver waren alleen de kaarten tusschen BotterdamLonden 60 dagen geldig. In een artikel over de verkiezing te Gouda, voorkomende in Set Centrumdeelt de heer Schaepman mede, dat, naar men hem rneldt, de keus der anti-revolutionnaire partij in het district Gouda voor de candidatuur voor de Tweede Kamer niet op den heer De Savornin Lohman is gevallen, omdat deze onvoldoende op de door het centraal bestuur gestelde vragen zou hebben geantwoord. De zaak-Pekelharing. Het Kamerlid mr. A. Kerdijk, schrijft aan de Telegraaf, dat hij nóch direct, nóch indirect gemoeid geweest is in de veelbesproken zaak-Pekelharing. Hij stond zelfs zoo totaal buiten alle bemoeiing in die quaestie, dat hem van alles, wat de cor respondent van de Telegraaf »een publiek ge heim" noemde, volstrekt niets bekend was. De Telegraaf betreurt het, dat haar bericht gever ten onrechte den naam van den heer Kerdijk in de historie betrok, doch sdehoofd- zakelijke juistheid" van diens bericht houdt het blad staande. Daarentegen schrrjftmen uit 's-Gravenhage aan het Utr. Dagll. dat van al de verhalen, naar aanleiding van het uittreden van prof. Pekelharing uit de bekende commissie, geen woord waar is. Ieder trouwens, zegt de be richtgever, die hei karakter kent van den mi nister van justitie, moetterstond begrepen heb ben, dat hij tot handelingen als hem werden toegedicht, niet in staat is. Er is noch door denministervanjustitieaangedrongenopeeni- gen maatregel tegen den hoogleeraar, noch is van regeeringswege op dezen eenige pressie hoegenaamd geoefend. Waarom kan het niet zijn, dat de heer Pe kelharing, die van den beginne afvan alle kan ten uit den kring zjjner vrienden heeft moeten hooren, datzij het optreden van bedoeld comité onvoorwaardelijk afkeurden, ten slotte zelf heeft gezien dat zijn deelname aan dat comité moeilijk was overeen te brengen met het door hem bekleed openbaar ambt? Terwijl v. E., schilder te Apeldoorn, den avond bij zijne ouders had doorgebracht, vond hij bij zijn tehuiskomst de deur zijner woning geopend en eenen man bezig o:n met eene bijl de kast te openen. Hij greep den inbre ker en leverde hem aan de politie over. Deze bracht hem gevankelijk naar Zutfen over, alwaar bleek dat men met een zeer gevaarlijk individu te doen had, die de laatste achtjaar in de gevangenis had doorgebracht. De 58-jarige metselaar E. M., werkzaam aan den buitenmuur van de celgevangenis te Arnhem, had Donderdag het ongeluk van een 32 sports ladder te vallen, welke val zijn onmiddellijken dood ten gevolge had. In een bespreking van hetgeen in sociaal democratische vergaderingen zooal verkondigd ■wordt, brengt de Amst. Ct, het volgendein herinnering: dZoo deelde Üomela Nieuwenbuis aan zijn gehoor in het Volkspark eens mede, neen, verklaarde hij, wat zeggen wij toonde hij aan, dat Jules Ferry, de toenmalige Fransche minister, oorlog had gemaakt met Tonkin, om de gelegenheid te hebben, Fransche regimenten te zenden naar een door cholera besmet land, met het doel, wanneer zij sgoed besmet" waren, ze te doen terugkomen in Frankrijk en ze in garnizoen te leggen in steden met eene talrijke arbeidersbevol king, als Lyon en Marseille, waar dan weldra evenzeer de cholera zou uitbreken en het doel het houden eener groote opruiming onder de arbeiders bereikt zou worden". Zou er iemand ter wereld zijn die dit geloofde, wij zeggen niet behalve Domela Nieuwenhuis, want die gelooft het zeker ook niet. Maar waarom vertelt hij het dan Bij nader onderzoek is gebleken, dat het "Vosmaer-monument in de Scheveningsclie Boscbjes op houten pootjes rustte, welke Op de Prins-Hendrikkade te Amsterdam is een dienstbode bij het glazenwasschen uit het raam op straat gevallen. Zwaar gekwetst ■werd zg opgenomen. In eene te Umuiden gehouden vergadering der locale R.-k. kiesvereeniging van Velzen (kiesdistrict Beverwijk) is mr. Th. Borret met 33 van de 35 stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Gisterochtend zijn twee Urker visschers, Jacob Visser en Jan H. Post, verdronken, doordat, nadat zij hunneansjovisnettenhadden ingehaald, de boot door het stormachtige weder kantelde. De Kneippsche inrichting van dr. Soer, aan het Mastbosch bij Breda, neemt steeds in omvang toe en telt reeds ruim honderd patiënten. Men spreekt er van, dat, als concurrent van dr. Soer, door een paar dokters, onder leiding van een Duitsch professor, een warm water-inrichting terzelfder plaatse zal worden gevestigd. Het dertigste jaarfeest van de weesinrich ting te Neerbosch zal den 14n Juni a.s. gevierd worden. Om halfelf 's morgens wordt de vergade ring geopend met een feestrede door ds. C. L. Laan, predikant te Rotterdam. Daarna wordt verslag uitgebracht van den arbeid onder de weezen in het afgeloopen jaar en 's namid dags halftwee een gedenksteen geplaatst in het in aanbouw zijnde ziekenhuis. Te Breda heeft zich een geval van honds dolheid voorgedaan. Dieateugevolge is aldaar de muilkorvenwet voor den tijd van vier maanden afgekondigd. Gelijk bekend is, bestaat er bij de inwoners van Os zulk eene vrees voor de bende mis dadigers, welke die gemeente teistert, dat zij ook voor den rechter geen getuigenis durven afleggen. Onlangs werden een paar echtelieden wegens meineed tot gevangenisstraf veroor deeld, omdat zij hieraan de voorkeur gaven boven het bijna zeker vooruitzicht dat hg, tegen wien zij getuigenis aflegden, zich op hen wreken zou. Een soortgelijk geval schijnt zich nu weder voor te doen. Voor de arrondissements-rechtbank te 's-Bosch stoncf een herbergier uit Os terecht, beklaagd van in de zitting dier rechtbank van 30 Maart opzettelijk tegen beter weten in, voor die rechtbank een valsche verklaring onder eede te hebben afgelegd. De zaak komt hierop neer. Op een der eerste dagen van dit jaar hadden twee per sonen in de herberg twist gezocht; zij ver nielden een en ander, verbrijzelden de ruiten en gaven den herbergier ten slotte een ge ducht pak slaag. Zelfs een stoel sloegen zij op ziyn lichaam stuk. Den volgenden morgen deed de man aan gifte bij de marechaussee en vertelde de toe dracht der zaak in kleuren en geuren, tevens verzoekende proces-verbaal op te maken. In de zitting van 30 Maart nu verklaarde hij van niets te weten, zelfs niet eens zich te herinneren, bij de marechaussee geweest te zijn. Later persisteerde hij bij die verklaring. Het O. M. aeH'.e de schuld wettig en over tuigend bewezen en eischte 2 jaar gevangenis. Te Maastricht maakt men zich ongerust over de Maasbrugwaarvan een der pijlers door strooming en wieling grootendeels onder mijnd is. Het gemeentebestuur aldaar heeft aan de regeeriug voorgesteld met behulp van rijkssubsidie een ballastdam te leggen, ten einde het vertier uithollen der rivierbedding aan de pijlers tegen te gaan. De regeering schijnt hiertoe echter niet genegen te zijn, maar zou liever de tegen woordige brug door een nieuwe vervangen Te Heinsberg, een provinciaal grensstadje bij Roermond, is een dienstmeisje om de volgende oorzaak in hechtenis genomen. Voor eenigen tijd brandde destal van den landbou wer Schiffers geheel af en twee dagen later zijn huis. De oorzaak was onbekend. In de vorige week heeft S. met zijn gezin eene nieuwe woning betrokken en thans is wederom niet alleen zijn huis, maar ook een aangren zend gebouw geheel door brand vernield. Men is echter nu tot de ontdekking gekomen dat het dienstmeisje telkens de brandsticht ster was^ en alleen uit wrok, omdat zij den dienst bÜ S. wilde verlaten en hare ouders haar dwongen aldaar in dienst te blijven. 'i'tJruTeiiliage. In de plaats van den heer Thayer is benoemd tot gezant der Ver. Staten van N.- Amerika alhier de heer W., Quinby uit Michigan. De zangvereeniging iCreseendo" te "Wage- mngen heeft besloten in September a.s. een nationalen zang wedstrijd voor mannenkoren te houden. Naar het Nieuwsblad voor den Boekhandel verneemt, is mej, Louise Stratenus de schrijf ster van sDe Ijzeren Kanselier" en sTwee Levens", beide oorspronkelijke romans, welke zij, onder het pseudoniem Meta von 2wei- marck, in 't vorigejaar heeft doen verschijnen. De opvoering van Wagners Walkure", Maandagavond in de opera te Parijs, heeft 22,695 francs opgebracht de grootste ont vangst sinds de opening van het operagebouw. Naar de lndépendance verneemt, heeft een Luxemburger, Rueller geheeten, te Oelnitz in Saksen aangehouden, bekend medeplehtig te zijn aan, ja zelfs de hoofddader te zijn van den diefstal der juweelen in het paleis van den graaf van Vlaanderen. Aan de Rêforme wordt verder uit Londen gemeld, dat ook tegen den aldaar aan gehouden bookmaker James White nieuwe bewij zen van zijn mededaderschap zijn ingekomen. De instructie beeft, naar bet blad verder meldt, er bovendien toe geleid dat de plaats, waar de kostbaarheden op het oogeebhk verborgen zijn, aan de justitie bekend is. In Pruispn is door den minister van onderwijs bepaald, dat, als de thermometer om 10 uur 's morgens 25° C 77° F. aanwijst, het onderwijs in de lageie scholen gestaakt en den kinderen voor dien dag vrijgegeven moet worden. Bij groote klassen, of als men zich in kleine lokalen moet behelpen, belioot t dit reeds bij lagere temporatuur te geschieden. Ook is bepaald, dat voor kinderen, die een langen scbaduwloozen weg hebben af te leggen, gedurende den zomer slacbts éen schooltijd mag gehouden worden. De uitvinder van de kogelwerende pantserstof, de kleedermaker Dowe, te Mannheim, wiens fortuin men al gemaakt achtte, is, naar men na bericht, geheel achterop geraakt. Hij moet uit zijn woning gezet zijn en zijn meubelen en klee deren, ook eenige zijder pantsers, moeten ge rechtelijk verkocht worden. In zake de ongeregeldheden in de kerk te St. Denis, bij Parijs, is nu door de rechtbank uitspraak gedaan. V an de twaalf beschuldigden is éen vrijgesproken. De elf anderen, waaronder vier leden van den gemeenteraad, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van veertien dagen, twee en drie maanden, en boeten van 100, 200 en 300 francs. Uit Petersburg wordt gemeld dat het lossen van stoomschepen op de Newa weder gestaakt is moeten worden wegens den sterken ijsgang. Uit de posttreinen van Konstantinopel naar Bulgarije zijn in den laatsten tijd weder Jjer_ haaldehjk aangeteekende brieven gestolen. Ta Para is een Turksch postbeambte gevangenge- j nomen, die een kasbriefje trachtte in te wisselen, dat uit een aldus gestolen brief afkomstig was. De vreemde gezanten hebben besloten, geza- menlijk op te treden, om op een betere bescher- ~f ming van de buitenlandscbe briavenzakken aaa te dringen. Te Montreal heeft een hevige storm gewoed, die de daken van de huizen slingerde, telegraaf- en telephoonpalen omverwierp en de draden deed breken. Het gebouw van de Banque du Peuple stortte in van de klerken werd er éen gedood, 7 bekwamen ernstige wonden. De schade is aan zienlijk. Nu de onderneming van het Panama-kanaal mislukt is, wordt die van het andere scheidings kanaal der beide Amerika's krachtiger doorge- zet. Er is nu te San Francisco een Internatio nal Construction Company" gesticht, een maat schappij met een kapitaal van 10 millioen dollars (f25,000,000), die de oude Nicaragua-kanaal- maatschappij steunen zal en zich het graven van het westelijk deel van het kanaal ten doel stelt. De regeering van Canada heeft eene wet aan genomen bepalende dat, in het belang der open-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2