N°. 8281. rweede Blad. Feuilleton. A°. 1893 Zondag 28 en Maandag 29 Mei. evenenveert: gst© Jaargang. AAJNT DE GERENS. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Binnenlandse]!e Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 26 Mei. De algemeene beraadslaging over de be drijfsbelasting werd voortgezet. De heer Van de Velde bestreed het invoe ren dezer belasting, die verwarring zal bren gen in de gemeente-financiën en een te klein deel der natie belast, terwijl zij niet een noodzakelijke aanvulling is van de vermogens belasting. Ook voorspelde hjj dat zij het ver lies door afschaffing van het patentrecht niet zou dekken. De heer Van Karnebêek gaf in een repliek te kennen, dat de minister bij dit ontwerp -den landbouw te veel begunstigt en de heer De Metier hoopte alsnog dat de minister het personeel zou herzien onafhankelijk van de opbrengst der vermogensbelasting. Niettegen staande zijne bezwaren tegen de vrijstelling van den landbouw, zou hij ten slotte toch aan het tot stand komen van deze wet mede werken. De heer Bahlmann verklaarde zich in hoofd taak voor de wet, omdat zi] berust op het rechtvaardige beginsel van betaling naar ge maakte '-winsten en een einde maakt aan de revolutionnaire patentbelasting. Verhooging van invoerrechten in het belang der minder welvarende industrie blijft evenwel noodig, maar de bedrijfsbelasting kan alleen aan den middelstand ten goede komen wanneer de personeele belasting alsnog gelijktijdig wordt herzien, waarvan verschuiving der kieswet het -gevolg moet zijn, waarop hij alsnog aandrong. Zijn sympathie voor de wet zou verminderen bij niet of gedeeltelijk belasten der coöpera tieve vereenigingen. De heer De Beaufort (Wijk-bij-Duurstede) wenschte het onderscheid van den aanslag voor het beroep en het bedrijf door aftrek voor de beroepskosten bij kon. besluit ruim te •omschrijven. De heer Roëll bleef de afschaffing van het patent krachtig verdedigen. Sterk protesteerde hjj tegen de notarissen, die de tarieven niet verlagen, en drong aan op eene wettelijke bedreiging met ontslag als zij de wet niet toepassen. De heer Tijdens bestreed het denkbeeld om den landbouw te treffen en protesteerde tegen het denkbeeld van den heer Bahlmann om de kieswet uit te stellen tot na de herziening der personeele belasting. De heer Van Houten bestreed den afstand van het personeel aan de gemeenten. De afschaffing van het patent juichte hij toe, de vrijstelling van den landbouw en de halvee ring der pensioenen keurde hij af. De heer Van Vlijmen behield zich zijn stem voor. Dinsdag te 11 uur is de minister aan het woord. SCHIEDAM, 27 Mei 1893. Door den directeur van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren is aan de burgemeesters een schrijven gezonden, waarin wordt medege deeld, dat gebleken is, dat een aantal weduwen van burgerlijke ambtenaren wegens onbekend heid met de voor haar gunstige bepalingen der wet van 9 Mei 1890 (SM. no. 79) nog geene aanvraag hebben gedaan, om in het genot van pensioen te worden gesteld. Om die reden is, zooveel dit mogelijk was, een onderzoek ingesteld naar de nagelaten be trekkingen dier ambtenaren. Tot het doen van verdere nasporingen, welke kunnen leiden tot ontdekking van weduwen en weezen, die recht hebben op pensioen, doch dit nog niet ontvangen, wordt de hulp der burgemeesters ingeroepen. De algemeene vergadering der a Broeder schap van Candidaat-notarissen in Nederland" zal in Augustus a.s, te Maastricht gehouden worden. Aan de orde zal o. a. zijn de verkie zing van drie leden in het hoofdbestuur, ter vervulling der vacatures, ontstaan door het overlijden van mr. J. Post van Everdingen, te Zutfen, en door de periodieke aftreding der heeren A. Tukker, te Os, en W. H. Voskuil, te Amsterdam, die niet herkiesbaar zijn. »Het notariaat als bezoldigd staatsambt" zal een onderwerp van bespreking uitmaken. Als praeadviseurs omtrent deze belangrijke quaestie zullen optredeu de candidaat-notaris sen mr. M. W. F. Treub, te Amsterdam, en N. J. Verkoren te 's-Gravenhage. Mr. Treub behoort onder de warme ver dedigers van het door den staat bezoldigd notariaat. In een der laatste nummers van het Sociaal Weekblad schrijft hij nog »Zoo- lang de staat den notarissen geeir cent be taalt en hun niets anders meegeett dan den bemoedigenden raadsziet maar hoe je aan den kost komt," zoo lang heeft de staat het zich zeiven te wijten, wanneer die ambtenaren bij het waarnemen hunner betrekking in de eerste plaats op hun eigen belang bedacht zijn". De Vereeniging tot Christelijke verzor ging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland" zal op Donderdag 8 Juni te Am sterdam haar negende algemeene vergadering houden, 's morgens te 10 uur, in zEensge- zindheid". Den daaropvolgenden dag zal de alge meene vergadering worden gehouden van be langstellenden in de gereformeerde zieken verzorging in Nederland. Op 24 Maart j.l. werd te Hamburg opge richt de vereeniging tot ondersteuning van behoeftige Nederlanders te Hamburg, Altona, Wandsbek en omstreken (Koningin-Wilhel- mina-fonds), waarvan het eere-voorzitterscnap werd opgedragen aan den heer Richard von Schmidt-Pauli, consul-generaal van Nederland te Hamburg, terwijl tot eersten voorzitter benoemd werd de heer W. L. Bosschart, consul van Nederland aldaar. De vereeniging beoogt onder meer: het verleenen van rentelooze voorschotten aan verdienstelijke personen of gezinnen, die door tijdelijke of bijzondere omstandigheden in moeilijkheid zijn geraakt; het geven van onderstand, waar ziekte ofde onmogelijkheid om werk te verkrijgen geldelijken bijstand noodzakelijk inaakthet uitreiken van giften aan behoeftigendie naar hunne woonplaats venschen terug te keeren. Gewone, stemgerechtigde leden zijn Neder landers van geboorte ofNederlandsche onder danen, te Hamburg, Altona of Wandsbek woonachtig, die eene jaarlijksche contributie van niet minder dan 20 mark betalen. Buitenleden zijn zij, die eene jaarlijksche contributie van ten minste 20 mat k betalen, doch buiten Hamburg, Altona en Wandsbek wonen. Donateurs en donatrices zijn zij, die eene gift schenken van ten minste 100 mark begunstigers zij, die eene eenmalige ofjaar- lyksche gift schenken beneden 100 mark en niet tot de gewone of buitenleden gerekend kunnen worden. Terwijl wij op het loffelijk doel dezer, ten behoeve van onze minvermogende te Hamburg enz. verblijvende landgenooten opgerichte vereeniging de aandacht vestigen, vermelden wij nog, dat de heeren G. M. Boissevain te Amsterdam en Hijmans van Wadenoijen te 's-Gravenhage de vertegenwoordiging der Vereeniging voor Nederland op zich genomen hebben en gerechtigd zijn, giften en bijdragen in ontvangst te nemen. (N. R. Ct.) Op kosten der cantines wordt bij het garnizoen te Amsterdam aan alle onderoffi cieren en manschappen een B Liederbundel voor Janmaat en Soldaat" uitgereikt. Deze Roman van JOHANNES VAN DEWALL. Des morgens om twee uur vielen de Russen COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers. 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAU! BOTEK STRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 |ewóoe regels met inbegrip van eene Courant 1.10. Iedere gewone regel meer.- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal "berekend. 64. iO, gij voortreffelijke vriend riep de majoor weder met geestdrifttik neem van harte gaarne uwe vriendelijke uitnoodiging aan. Maar laat mij te voet gaanwant ik zou met mijn vuile kleederen uwen zadel bederven bovendien moet ik bekennen, dat ik sedert langen tijd niet te paard gezeten heb." iZooals gij verkiest," antwoordde de graaf; «dan verwacht ik n fn het leger." Met deze woorden verwijderde de ritmeester zich en reed aan de spits van zijn eskadron verder. Toen de zon ondergingzaten de beide heeren voor de eenvoudige linnen tent van den graaf en spraken over Wicelowiec en zijne be woners. Met een ernstig, bijna weemoedig gelaat staarde de deserteur naar het avondrood en roerde nauwelijks de spijs aandie zijne man schappen voor hem hadden gereedgemaakt. Was hij minder afgetrokken geweestdan zou hij uit de gesprekken van den majoordie heden door de vriendelijkheid van den graaf bijzonder spraakzaam was opgemerkt hebben dat deze van beroep geen soldaat kon zijn. De heete grog steeg den majoor ten laatste naar het boofd, zoodat hij ten stelligste verzekerde, den volgenden morgen den dictator te zullen dwin gen, hem een commando te geven. Hij moest een plaats, overeenkomende met zijn waardigheid, hebben, of hij keerde de Polen voor altijd den rug toe en zou zich wreken. Hierbij sloeg hij niet kracht op zijn notitieboekje, waarschijnlijk een teeken, dat hij dit slechts schriftelijk wilde doen. De arme man vermoedde niet, toen hij naderhand zijn vermoeid hoofd op het leger van stroo liet nederzïnkendat bet noodlot reeds zijn ijzeren hand naar hem uitstrekte. aan. Langiewicz liet onder een steeds toenemend geweervuur het leger oproepen. Een nachtge vecht maakt op jonge soldaten altijd een eigenaardigen indruk. De duisternis maakt menigen held tot een bloodaardomdat zijne phantasie hem allerlei verschrikkelijke beelden voor oogen toovert-; zij verhindert vooral ook den bevelhebbersde troepen goed te kunnen overzien. Hier in het dichte geboomte was het dubbel moeilijk om de orde te handhaven doch de Polen rangschikten zich met eene schier voorbeeldige orde en leverden alzoo het bewijs, dat een bekwaam generaal veel over zijne troepen vermag. De cavalerie zond patrouilles uit, afdeelingen infanterie gingen het bosch in, terwijl de rest, en voornamelijk de Kosijniers, in reserve bleven staan. Wegens bet nachtelijk alarm kon graaf Hancke van zijn gast slechts een haastig afscheid nemen en weinig acht slaan op diens klachten, want de dienst nam hem geheel in beslag. Het gevecht nam hoe langs hoe meer in hevigheid toe; nieuwe troepen rukten aan men riep reeds om dokters en gewonden wer den weggebracht. De generaal hield met zijn staf op een vlakte in het bosch halt, toen er plotseling schoten van een anderen kant vielen. Allen luisterden en voelden een huivering door de leden gaanmen werd alzoo van twee kanten en klaarblijkelijk door sterke troepen- afdeelingen aangevallen. De vijand kwant nu van het noorden van Szijdiowwaar gisteren nog niemand te zien was. De kleine proviandwagens werden voor zichtigheidshalve teruggezonden en generaal Rocbebrun met zijne Zouaven tegen den nieuw- optredenden vijand uitgezonden. .Hij kwant na een half uur terug met het berichtdat hij sterke fctrijdkrachten tegenover zich had. Men moest erkennendat men tegenover een zeer sterk leger stonddat volgens een vast plan aanviel. Tegen den morgeit brachten de Russen ook eene talrijke artillerie in bet gevecht; de dictator zag zich daarom genoodzaakt terug ta trekken, wilde hij geen gevaar loopen m da

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5