De i« mi ie Kol nen A0. 1893. Donderdag 1 Juni. N°. 8283. Aan on%e Abonnés. eTenenveertigste J aargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlnndsclie Berichten. Binnenlandsclic Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BCttSAC: BOT KUST KA AT, B 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.iO. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Ingevolge de toezegging van onzen uitgever stelt hij thans de gelegenheid open, het vyrde deel van IIARIilTÏ'S Romans en Nfowellen voor den geringen prijs van "Vijftig' Cents, voor abonnés binnen de stad, en iZeStig OCMTts buiten de stad in eigendom te krijgen. t is zoowel wat aangaat inhoud, als illustra ties en uitvoering, waard om in ruimen kring te werden verspreid. Hij meent zich dus overtuigd te mogen houden, dat onze abonnés de gelegenheid op prijs zullen stellen, die hij hun thans weder aanbiedt. Voor verdere bijzonderheden omtrent dezen aangeboden roman verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Het inteekenbiljet was bij een vorig nummer gevoegd. OU1T8CHLAS D. De "Welilsche Volkszeïtg. te Hannover spreekt ten stelligste de berichten tegen, als zou de hertog van Cumberland zich in den verkiezingsstrijd gemengd hebben, door zich een voorstander van het leger-ontwerp te verklaren. Baron Von Huene, die te Neisse door de nationaal-liberalen, de conservatieven en de liberale katholieken candidaat gesteld is tegen het Centrum, heeft verklaard dat, hoewel hij zich niet candidaat stelde, hij het mandaat zou aannemen als hij gekozen werd. Door de politie te Berlijn is de opvoering verboden van een tooneelstuk, uNoodweer" getiteld, van de hand van Elsa von Schabelsky, omdat in dat stuk tooneekn uit het soldaten leven voorkomen, die den indruk zouden kuonen doen ontstaan, dat de Duitsche sol daten zonder bescherming zouden blootstaan aan de ruwste willekeur hunner meerderen. FBANKBHE. De groep der tot de republiek bekeerde conservatieven, de zoogenaamde rallies, door den minister-president Dupuy te Toulouse op schampere wijze besproken en voor resig ns uitgemaakt, heeft besloten een feestmaal aan te richten en van die gelegenheid ge bruik te maken om door een barer leiders eene redevoering te doen houden tegen de uitingen van den minister-president. Kolonel Lambinet, commandant ad interim van de Fransche troepen in Dahomey, is wegens redenen van gezondheid vervangen door kolonel Dumas. De leden der begrootings-commissie zijn het over alle hoofdzaken eens geworden. B E L G I E. Koning Leopold heeft Maandag te Brussel de inwijding bijgewoond van het voltooide honderdste blok nieuwe arbeiderswoningen der coöperatieve bouwmaatschappij. Z. M. werd daarbij met geestdrift toegejuicht. Bij de verkiezingen voor den raad van nij verheid en arbeid hebben de socialisten een groote overwinning behaald. Hun candidaten verkiegen 6000 stemmen, de liberalen 1200, de anti-socialistische katholieken 4000. Van de 16300 ingeschrevenen namen er 12,000 aan deze verkiezingen deel. De regeering heeft besloten het plan der maatschappij, die van Brussel een zeehaven wil maken, te steunen, door de obligatiën der maatschappij te waarborgen en 6 mil- lioen frs. subsidie te verkenen. ENGELAND. De heer Grey verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat de laatste rapporten betref fende den chronischen staat van oorlog, welke zóo lang in Atjeh bestaat, niet de hoop geven dat deze weldra zal eindigen. Door eene kort geleden gegeven order van de Indisch-Neder- landsche regeering is de blokkade op de kust van Atjeh nochtans voor een deel opgeheven. Het schijnt dat de successieve regeeringen op verschillende tijdstippen van meening waren, dat de bepalingen van het verdrag van 1819 niet altoos van weerszijden werden in het oog gehouden en niet meer beschouwd konden worden geldig te zijn. Bij de beraadslaging over art. 3 van het Home-rule-ontwerp werd het amendement van "Wolmer om eene eigen lersche wet geving tegen te gaan en besluiten te nemen aangaande alle punten omtrent welke men niet met de ontwerpen kan meegaan, be streden door de regeering en met 259 tegen 238 stemmen verworpen. De meerderheid aan den kant der regeering bestond dus uit 21 stemmen. Dit heeft der oppositie aanleiding gegeven tot een hartstochtelijk applaus. Zaterdag heeft lord Salisbury te London derry eene groote demonstratie tegen de Home-rule-voordrachtbijgewoond. Zij bestond in een optocht van 15,000 personen, door de feestelijk versierde straten, waartoe met extra treinen duizenden toeschouwers waren over gekomen. In rijen van vier defileerden de deelnemers voor het stadhuis, op welks balkon lord en lady Salisbury hadden plaatsgenomen. Schoon men snel marcheerde, duurde het ruim een uur eer allen voorbij waren. Dit geschiedde met muziek en onder gejuich. In triumf deed men Salisbury des avonds uitgeleide. Te Ballymena, werwaarts de con servatieve leider zich vervolgens begaf, wer den door het volk de paarden van zijn rijtuig gespannen en dit onder gejuich naar Gle- narm getrokken, het slot van lord Antrim, waar Salisbury verblijf had gekozen. Lord Randolph Churchill is ook ijverig tegen Home-i ule in de weer. Onder de militairen in het kamp te Alder- shot woedt het roodvonk in hevige mate. Verscheidene manschappen zijn er reeds aan bezweken. ITALIË. In de gisteren gehouden zitting van den Senaat hebben de leden Blanc, Ferrari en Saracio bij de beiaadslagingen over heront werp van wet op de pensioenen van burger lijke ambtenaren en militairen daartegen ge sproken heden is de minister aan het woord. De Kamer heeft gisteren, in strijd met de conclusién van het j-apport der commissie tot onderzoek der geloofsbrieven, de laatste ver kiezingen geldig verklaard; de commissie heeft ontslag genomen. Alle goederen uit Ooslenrijk-Hongarijewor- den weer vrij toegelaten. SPANJE. Uit Pampeluna wordt gemeld: Daar de agitators van plan zijn met alle mogelijke middelen de economische hervor mingen te bestrijden, denkt men, dat de minister Jvan financiën zijn ontwerp betref fende de Baskische en Navareesche provinciën zal verdagen of intrekken. S E B T I E. De jonge koning zet zijne benoemingen voort en verhief o. a. den door hem weggejaag- den oud-minister-president Garaschanine tot den kolonelsrang bij het leger. Verder schonk hij amnestie aan de ver oordeelden wegens verzet tegen de tenuit voerlegging van het over ex-koningin Natha lie uitgesproken banvonnis. B D AI E N I E. Tegen de voornaamste leden der nationale partij is een aanklacht wegens hoogverraad ingediend. Deze zaak wekt veel sensatie in de staatkundige kringen. De overstrooming heeft ten minste 200,000 HA van den besten, vruchtbaarsten grond verwoest. Schat men nu en dat is niet hoog de opbrengst van een HA op 1000 fr., dan bedraagt de schade 10,000,000 fr. De regeering heeft aan de Kamer een krediet gevraagd om de noodlijdenden bij te staan. A M E B I K A. De Vereenigde staten en Italië zijn overeen gekomen hun gezanten te Washington en te Rome wederzijds den rang van ambassa deur te verkenen. Ook de Duitsche gezant bij de unie is tot ambassadeur verheven. De toestand der geldmiddelen van deAr- gentijnsche provincie Buenos-Ayres zal tot moeilijkheden leiden. Terwijl de minister van financien beweert slechts 1 Va of 2 pCt. rente te kunnen betalen, wanneer buitenlandsche banken hem willen helpen de achterstallige renten en aflossingen te regelen en bovendien 800.000 kenen voor het voltooien der haven werken van la Plata, beweert de bondsminis- ter van financiën, dat de slechte toestand der provinciale geldmiddelen aan zorgeloosheid en slecht beheer is te wijten en dat gemak kelijk 4 pCt. 'sjaars voor den dienst der schuld kan worden afgezonderd. CHINA. De regeering moet met afbreking der diplo matieke en handelsbetrekkingen en uitzet ting van alk Amerikanen hebben gedreigd, wanneer de Vereenigde Staten, de nieuwe Chineezen-wet ten uitvoer leggend, de Chi- neesche emigranten in massa het land doet verlaten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 30 Mei. Bij de voortzetting der behandeling van de bedrijfs- en beroepsbelasting voerde minister Pierson voor de tweede maal het woord ter beantwooi'eing van de sprekers en hunne bezwaren. Hij zette uiteen hoedelandbouw- winsten, al worden zij vrijgesteld in de be drijfsbelasting, door omzetting vau de opcen ten in een vaste percentage voor de gemeen ten dienstbaar zijn te maken, ofschoon de heffing van opcenten nog vooreerst zal blijven rusten. De afstand van het personeel aan de gemeenten achtte de minister zeer wel mogelijk, mits aan vaste regels gebonden. Hij bleef een tusschentijdsche verbetering van het personeel, ter vermindering van den druk voor den minderen man beloven, maar zeide nu reeds, dat de progressie daarin geen hoofdbestanddeel zal zijn en dat zij financieeie offers zal kosten, die het noodig maken eerst de opbrengst der bedrijfsbelas ting af te wachten. Binnenkort zal hij een herziening der grondbelasting indieneneen tijdstip voor indiening van voorstellen tot afschaffing der tollen op wegen en vaarten kon hij nog niez toezeggen, terwijl hij met den minister van justitie reeds had besproken hoe te voorko men, dat het doel der afschaffing van de mutatierechten niet verijdeld werd door de notarissen. Bij de onmogelijkheid tot verbetering der patentwet, was z. i. een belasting op de be drijfswinsten de meest zuivere, terwijl hjj verder door vergelijking aantoonde, dat de bedrijfsbelasting den druk van den middel stand integendeel zal verlichten. Maar hij waarschuwde vooral tegen te hooge opvoering der progressie, omdat daardoor de fraude zou bevorderd worden. De talrijkheid van het gezin zou b« het personeel in rekening ge bracht worden en het maken van onderscheid in belasting van beroepen en bedrijven' achtte de minister moeilijk en onbillijk. Den vrijdom der landbouwwinsten bleef hij ver dedigen. Met het oog op het groote aantal sprekers, nog ingeschreven, maande de voorzitter aan tot beperking en dreigde hij met een avond zitting. De heer Ruys van Beerenbroek achtte de patentwet nog wel vatbaar voor verbetering en verklaarde hare afschaffing alleen hieruit, dat zij niet past in het vrijhandelsstelsel. Tegen de bedrijfsbelasting zelve had hij ver-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1