De Coen-feesten te Hoorn. schillende bezwaren, vooral deze, dat zij een nieuwen diuk legt op den middelstand en de draagkracht niet telt. De heer Lambrechts gaf de voorkeur aan een algemeene inkomstenbelasting boven de gesplitste \ennogens- en bedrijfsbelasting, die het grondbezit dubbel treft, ja zou nog liever ivenschen een effecten belasting, naast patent-, grond- en personeele belasting. De landbouw- vrijstelling achtte hij noodig ter opbeuring tan dit bedrijf, maar overigens is hij beducht dat de overschotten zullen gebruikt worden tot opdrijving der militaire lasten. Nadat de heer Dobbelman de -wpt was blijven bestrijden, bestreed ook de heer Poel man haar, omdat ze geen rekening hield met de beginselen der sociale politiek, en druk legde op den middelstand, ten voordeele van hoogere standen. Hij stelde een motie voor om, overwegende dat de regeling van het kiesrecht door niets vertraagd mag worden, het debat over de bedrijfsbelasting te ver dagen, totdat het kiesrecht zal zijn afgehandeld. De \oor/itter en de minister bestteden deze motie. Eerstgenoemde deed opmeiken dat bij aanneming de Kamer niets te doen zou heb ben, daar liet Jriesiecht nog niet in staat van •wijzen is, maar toch spoedig het eindverslag kan verwacht worden. De heer Poelman trok zijne motie in. Het algpmeen debat is gesloten. De behandeling van art. 1 ts aangevangen. Bij ait. 1 veidedigde de heer Van Karne- beek zijn amendement, om niet in de belas ting te treilen de coopeiatieve en andere ver eenigingen, wier vverkkiing zich tot hare leden bepaalt. De heer Kerdijk verdedigde het amende ment. hetwelk hij met de heeren Levy en Veegens heeft vooigesteld, om de coöperatieve vereenigingen enkel te treflen voor de levering aan niet-ieden. De beide laatsten betoogden dat de coopeiatieve vereenigingen geen winst maken wegens vei koop aan leden en de heer Kerdijk bepleitte zijn amendement zoowel in het belang der coöperatieve vereenigingen als van hare tegenstanders, die anders grooter concun enten te duchten hebben. De heer Goeman Borgesius bestreed de amendementen als onpractisch en oubillijk en juist zullende strekken om den strijd tegen de coöperatie te doen toenemen. Morgen voortzetting. Bedrijfsbelasting. De lieer Pijttersen heeft zijn amendement op art. 9, om den druk voor de kleine inkomsten te ■vellichten, zoodanig gewijzigd, dat nu ook wordt gelet op de mindere draagkracht van ongehuw- den, bij gelijke inkomsten als gehuwden. HIJ vvenscht d» belasting te doen bedragen wanneer de zuivere inkomsten bediagen f2000 of mmdei f\.50 f2001 tot t 3000 f 1.75 f3001 tot t 5000 12: f5001 tot f8200 f2.25 voor elke 100 boven f400. Boven f §200 eene vaste som van f d 75 50, benevens f3.20 voor elke f 100 boven f 8200. Eene vermindering van f 100 stelt hij voor voor gehuwde of weduwnaar niet een of meer kinderen; met nogmaals f 100 voor éenenf50 voor elk volgend eigen, aangehuwd kind, klein kind of pupil beneden 18 jaar. De heei P' elman heeft op datzelfde artikel een amendement vooigesteld om de belasting te bepalen voor f1200 of minder 25 centen voor elke f 50 boven f 600; voor fd250 tot t2100 50 centen voor elke f50 boven f 600voor f2100 tot f4000 f 1.50 voor iedere f 100 boven f600 en van i 4100 tot f8200 f2 voor elke f 100 boven f600. Verder heeft de heer Poelman voorgesteld de vrijstelling voor land-, tuin-en boschbouw in art. 3 te doen vei vallen en om jaai wedden van amb tenaren en belooningen voor werkzaamheden buiten hun ambt te berekenen naar 75 ten hon derd. Ofilcieele Berichten. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw F- Leen hoff, hoogleeraar aan de rijks-academie van beeldende kunsten te Amsterdamtot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. J. Aghina, secretaris van het uitvoerend comité Toor de oprichting van een standbeeld voor J. Pz. Coen, te Hoorn. SCHIEDAM, 31 Mei 1893. Zondag j.l. hield de Schiedamsche cricket en footballclub »Hermes" haar tweeden com petitie-wedstrijd tegen de Kraüngsche cricket- en footballclub sKralingen" op het veld aan dc Damlaan alhier. il.Iermes" be- liaalde met 47 runs de overwinning, welke hoofdzakelijk te danken was aan de heeren Jansen, Lalau, Meijer, en Dirkzwager, terwijl laatstgenoemde en de heer F. van Buijsen zeer goed bowlden. Op 1 Juni treedt in werking een nieuw tarief voor het Oosienrijksch-Nederlandsch- Engelsch reizigersverkeer via Tetschen en Bodenbach, waardoor het thans bestaande, van i Juni 1889, gelijktijdig komt te ver vallen. Wie zich eenigszins op de hoogte heeft ge steld der ironographie van het vorstenhuis Oranje-Nassau, weet dat tot voor weinige maanden de portretten der ouders van onzen Willem I onbekend waren. Uit Duitschland kwam dikwijls de vraag naar Nederland of ook bij ons het portret school van de vrome Juliana van Stolberg, die op haar grooten zoon zulk een weldadigen invloed heeft gehad. Omgekeerd richtte men hetzelfde verzoek van Nederlandsche zijden aan Duitsche geleeiden, totdat in het vorige jaar op het kasteel Som- merhausen a,d Main, eigendom van het grafe lijk geslacht Van Rechleren Limpurg, het portret van "Willems moeder teruggevonden werd. Bijna gelijktijdig ontdekte men te Groningen in de Statenzaal het portret van Willem van Nassau, bijgenaamd de Oude, echtgenoot van Juliana. In Eigen Haard" werden deze pol tretten 't eerst afgebeeld. De firma Frederik Muller Co. brengt nu twee etsen in den handel, gcgiaveeid door TVilm Steelink. (AT. v. d. JB.) B,j den Rotterdamschen gemeenteraad is door burg. en vvetli. een ontvverp-adres aan de Tweede Kamer ingediend, om zich aan te sluiten bij het adres van den gemeenteraad van Amsterdam, waarin verzocht wordt het wetsontwerp der bedrijfsbelasting zoodanig te wijzigen, dat de hoofdambtenaren der directe belastingen gemachtigd kunnen worden aan de gemeentebesturen, volgens regels, door den minister van financiën vast te stellen, inlichtingen betreffende het bedrijf of beroep der belastingschuldigen te verstrekken, welke voor de opmaking der gemeentekohieren ge vraagd worden In eene vergadering van de Rotterdamsche bootwerkers vereen! gfin g sde Nederlandsche Vlag" is de werkstaking te Huil ter sprake gekomen. Enkele leden waren van oordeel, dat de leden, die naar Huil waren gegaan om de werkstakers aldaar te vervangen, als leden der vereeniging moesten geschrapt worden. De voorzitter, N. de Heer, was het niet met hen eenshad hij in de plaats gestaan van die personen, die door nun kantoor aange zocht werden om naar Huil te gaan, om daar de boot te laden en te lossen, dan zou hij het ook gedaan hebben. Hij noemde het een onzedelijke daad ztjn gezin op te offeren en ten prooi te laten worden aan totale armoede en ellende. Wilde de vereeniging een anderen weg op, dan stelde hij zijn functie als voorzitter ter beschikking. Besloten werd de bedoelde personen niet te schrappen. Op een nader vast te stellen datum zal bij gelegenheid der tentoonstelling van katho liek onderwijs te Rotterdam, in den Doelen ten gehoore worden gebiacht de kindercantate sDe wereld in," van Peter Benoit, door een koor van 800 kinderen. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., arriveerde in 10 dagen van Rotterdam via Boulogne te New-York. Een aantal Pruisische rijksambtenaren zul len Delft bezoeken, o. a. om de inrichting van den heer Van Marken in oogenscliouw te nemen. Onze kampioen-roeier Ooms zal nu binnen kort deelnemen aan den roeiwedstrijd te Frankfort, waar hij ingeschreven is voor den prijs ïVon der Gerbermiihle". Hij zal daarbij, behalve verschillende Duitschers, ook een sciffeurvan de Londensche Rowing-Club tegen over zich hebben. Door de marechaussees te Muntendam is, na afloop van eene sociale vergadering te Veendam, door den wachtmeester Droog, tegen een der sprekers proces-verbaal opgemaakt wegens beleedigiDg van bevriende monarchen, n.l. den keizer van Duitschland en den czaar van Rusland. Toen de wachtmeester hem naar zijn beroep vroeg, gaf hij als vak op s Reiziger in oproer". Bij Winschoten is op den spoorweg het lijk gevonden van een onbekend man, tus- schen 60 en 70 jaar. Men veronderstelt, dat door den laatsten trein is aangereden. In den afgeloopen nacht is te Renswoude de veeschuur van J. Hoogeweg verbrand. Twee zoons van den bewoner, 12 en ISjaar oud, kwamen in de vlammen om. Te Dieren is de 16-jarige zoon van den stalhouder B,, bij het uithalen van een vogel nestje, uit een hoogen populier gevallen, met het ongelukkig gevolg dat hij weinige uren later is overleden. Het seherpschuttersgilde z>St. Hubertus", ie Prinsenhage, bij Breda, zal ter gelegenheid van zijn 350-jarig bestaan, op 4 Juni a.s., een groote piijsverschieting houden, waartoe vele toebereidselen worden gemaakt. Het kasteel van Blaerthum, op 45 minuten afstand van Eindhoven gelegen, is geheel door brand vernield. Van het eertijds fraaie kasteel, dat waarschijnlijk dagteekent uit de 15e eeuw, is niets meer over dan de naakte muren. Men heeft rnet moeite een fraai bordes van groote kunstwaarde uit de vestibule en eene antieke deur kunnen ledden. Men vermoedt, dat de brand veroorzaakt werd door wei kvolk, dat eenige herstellingen had te verrichten. Het kasteel was vroeger de woonplaats der Jonkers Van Eijk, heeren tot Blaerthom Zeelst en Velthoven, zooals de grafsteen ver meldt van Jonker Rodolf van Eijk en diens echtgenoote, in 1580 overleden. Het ging laten in eigendom over aan de baronnen Van Belmermol, te Brussel, van wie de tegen woordige eigenaars, de familie Verduijnen, nabij Luik, het geërfd hebben. In het jaar 1804 werd het kasteel nog gedeeltelijk ver nieuwd. Gedurende de laatste zes jaren was het onbewoond. Wegens schaking van een minderjarig meisje is naar de gevangenis te Middelburg overgebracht een persoon uit Yhssingen. Haarlem. Bij de gisteren gehouden ver kiezing van een lid der Provinciale Staten, vacature—mr. E. A. Jordens, werden uitge bracht 2833 geldige stemmen. Hiervan ver kreeg jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen (lib.) 1445, de heer J. W. A. Beynes (ultram.) 850, dr, E. A. van Royen (antirev.) 383 en de heer C. A. Braam (ultiam.) 104 stemmen, zoodat gekozen is jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. De feestelijkheden ter gelegenheid der ont hulling van het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen werden Zondagavond te Hoorn in het Park geopend met eene opvoering van het tooneelspel van mr. Jacob van Lennepde iStichting van Batavia", door de rederijkers kamer sWest-Frisia". Dit was echter slechts een inleiding, want het eigenlijke feest begon met de voorstel ling van de Vereeniging voor Volksver maken", waarbij »West-Frisia" weder mede werking verleende. De uitvoering bestond in de vertooning van de schitterende tableaux-vivants, vroeger ver meld. Zij hadden groot succes en loktea telkens daverende toejuichingen uit. De leden van sWest-Frisia" hadden blijkbaar moeite noch kosten gespaard om de kostumes en de omgeving geheel in overeenstemming te brengen %net den tijd. De uitvoering werd bijgewoond door de leden van het dagelijkscli bestuur en ver schillende officieren van de oorlogsbodems, welke met kanongebulder de onthulling van het standbeeld zouden begroeten. Na de uitvoering gingen de feestvierenden in den tuin, waar omstreeks elf uur eeu vuur werk werd afgestoken. Daarna volgde weder een bal. De feestredenaar, dr. H. J. A. M. Schaep- inan, zeide in zijn rede aan den voet van het standbeeld ongeveer het volgende Het is op den 30n Mei 1619. Voor eenige dagen is de Gouverneur-Gene raal, die namens de Indische Compagnie de Nederlandsche bezittingen m Indie beheert en bestiert, van zijn schijnbare vlucht uit de Mo- lukken teruggekeeid. Met eon vloot Van 16 schepen, door andere voorafgegaan, is hij op de reede van Jakatra verschenen met door tastenden spoed heeft hij zijn volk ontscheept en in het foit geworpen. Het ziet er slecht uit in het lang belegerde fort. Al heeft ook den 12n Maart de kapitein Van Baaij onder het hijsclien der vlaggen, het luiden der klokken, het drin ken van den eerewijn de kleine sterkte met den weidschen naam Batavia gedoopt, al noemde hij de vier bolweiken Holland, West-Fi lesl.mrl. Zeeland en Gelderland dit vertoon van moed is mets andeis dan vertoon. Van waren moed is geen sprake. In het fort heeischen disordres en ongeregeldheden. Er is gegastteerd, verschon ken, verteeid, gerooid. Er zijn bededacen ge houden, maar de bededagen zijn door drinkge lagen besloten. Meer dan 's vijands geweld hebben zijn dreigementen tegen de bezetting vermocht; 'slands eere is bitteihjk gekrenkt. Eén man zal met éen slag dat alles veranderen. Op den dertigsten Mei *1619 trekt de Gouverneur-Generaal met zij'n 13 compagnieën, ongeveer duizend man steik, met vliegende vaandelen op de stad Jakatia los. Van ve' dediger, van lui en loom veuleriigei, woidt hij aanvaller. Waar de poging tot stand houden woidt be proefd, daar wordt de poging zelve ter neer geslagen. Als d'avond daalt, is met alleen de stad veroverd, maar met den grond gelijkgemaakt. Een oude wereld is veidwenen. een nirüwe ver schijnt. De Hollandsche kleuren,'t Oranje-blanje- bleu, wapperen onder den Javaanschen hemel jj het d Wilhelmus van Nassouwe" schetteit klaar en heider als een morgenlied door de lucht onder dit vaandel en onder deze tonen begint de historie een nieuwen marsen. De redenaar gaf hierna een denkbeeld van het gioote gewicht der eerste versteikte ves tiging en het oordeel, dat Coen zelf daarover had, o. a. toen hij schreef aan heeren Zeven tienen sSiet en consideiecrt doch, wat een goede coeiagie vermach en hoe d'Alruogende voor ons gestreden en ons gesegeni heeft". Vóór het beeld zichtbaar werd, zou spreker den held teekenen zouals hij was, naar het uiterlijk en naar den geest. Jan Pieterszoon Coen was, met al zijne hoe danigheden, al zijn deugden en de gebreken zijner deugden, een zoon van zijn stam, een zoon van zijn voik en van zijn tijd, maar dat alles in den breeden zin en in dien grootschen, machtmen voim, die de helden teekent. Een Westfnos, met al de stoerheid, de onverzettelijkheid, den vrijheidszin, het rechtsgevoel, de stugge mannelijkheid, de onbuigbare onafhankelijkheid, het harde zwijgen en de laai opvlammende drift van den Fi leschen stam. Maar dat alles niet zoozeer getemperd, dan wel lenig geworden en, zonder iets van de kracht te verliezen, toch gemakkelijker van beweging en vluggsr en buigzamer, zonder in het minst tot buigen geneigd te zijn. De strijdakst, de bijl der vaderen, is omge smeed en omgeslepen tot een degen, die minder geweldig houwen maar nog zekerder treffen zal. Hij draagt zijn stad en zijn streek in het hart; lag de keuze aan hem, Batavia zou Nieuw-Hoorn moeten heeten. En toch verliet Inj Hoorn Ja, Hoorn is een handelsstad. Hoorn hgt aan da zee, en al ls die zee slechts de Zuiderzee, in da korte deining van haar golven wordt soms de bree- dere maatslag uit het noorden bespeurd, en het geheimzinnige, het tot tochten verleidende, het tot daden verlokkende lied van den oceaan klinkt ook hier. Naar den lande van overzee trekt Jan Pieterszoon in den lande van overzee vindt hij de wereld voor zijne daden. De spreker zette de karakterbeschrijving voort, o. a. herinnerend aan de vrijmoedigheid waar mede Coen zijn meesters, do bewindhebbers, de les lasmaar hij teekende hem ook als een Kind van zijn tijd, met zijn tekortkomingen, maar ook met al zijn deugden. In hem leefde het grootsche, het de wereld om vattende, de lust om van verovering tot verove ring, van schepping tot schepping voort te

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2