Binnenlaiidsche Berichten. GRIEKENLAND. Ierland al te schaffen, na bestrijding door den minister-president Gladstone, met 265 tegen 219 stemmen verworpen. Sir John Powell verklaarde Dinsdag in het Lagerhuis dat de Fransche regeering hare weigering om het verdrag van 48S7 tot be teugeling van den Verkoop van sterken drank in de Noordzee ten uitvoer te leggen, nim mer heeft, gegrond op het verschil met Engeland in zake Egypte, maar dat zij juist aan de Kamer heeft voorgesteld dat verdrag uit te voeren, welk voorstel evenwel werd verworpen op aanraden der commissie, welke haar advies hoofdzakelijk op den toestand in Egypte gegrond heeft. Officieel wordt bekendgemaakt dat het huwelijk van den hertog van York met prinses May van Teek gesloten zal worden den fin Juli in de kapel der koningin in het St.-James- paleis te Londen. Op uitdrukkelijk verlangen van den paus zal op Peter 'en Paul's dag Engeland met de sedert de hervormiDg grootste katholieke feestpleehtigheid aan de heilige maagd en den apostel Petrus gewijd worden. De Daily News merkt hierbij op, dat de Britten, sedert 1000 jaren een krijgslustig volk, hun ouden krijgshaftigen patroon St. Joris niet zullen laten verdringen, hoewel het niet geloochend kan worden, dat Petrus ook eenmaal het zwaard gevoerd heeft. OOSTENRUK. Het Hongaarsch parlement is tot den 25n September uileengegaan. Maandag heeft het Magnatenhuis nog, ondanks het heftig protest der clericale partij, ■welke en corps de vergadering verliet, een door de regeering warm verdedigd ontwerp tot verbetering van het lot der hulponder wijzers aan sekte-scholen, met groote meerder heid aangenomen. Met het oog op het kerke lijk staatkundig program der regeering is deze beslissing van groot gewicht. K S I A S Te Petersburg verwacht men dat de czaar eerstdaags een besluit zal u itvaardigen, waarbij ook voor mannelijke veroordeelden tot ver banning naar Siberië de lijfstraffen zullen ■worden afgeschaft. ITALIË. De graaf van Turijn vertrok, op uitnoodi- ging van keizer Wilhelm, naar Berlijn, met twee adjudanten, om de manoeuvres in Juni bij te wonen. In de Kamer heeft Fortis gisteren ver klaard dat de commissie voor het nazien der geloofsbrieven der nieuwgekozenen haar ontslag handhaaft. De Kamer heeft daarop eene motie van orde aangenomen, vertrou wen betuigende in de commissie. In den Senaat heeft de minister der schat kist de door de regeering gevolgde gedrags lijn verdedigd. Het wetsontwerp betreffende de pensioenen vormt geenszins het geheele financieele programma van den minister; het dient alleen om aan de regeering tij d te geven tot het onderzoeken van nieuwe maat regelen, waarbij de belastingschuldigen ge spaard worden. POBTÜ 6 AL. De Kamer heeft gisteren het handelsver drag met Spanje aangenomen. R U M E N I E. Dinsdag werden de verkiezingen gehouden, waarvan tot nu toe het resultaat is, dat ge kozen werden 9 progressisten, i liberaal en 5 radicalen. In de hoofdstad werden 3 radi calen en 1 progressist gekozen. De regeering overweegt een leening van 100 miUioen, bepaaldelijk voor de schuld. Wanneer het ontwerp gereed is, zal de Kamer worden bijeengeroepen. B ULGARU E. Er is eene proclamatie van den vorst aan het volk verschenen, inhoudende den tekst der gewijzigde artikelen van de grondwet. T U R K D E. Daily News bevat een mededeeling uit Konstantinopel, waarin geconstateerd wordt, dat Engeland in Turkije tegenwoordig impo pulaire!' is clan eenige andere mogendheid. Dit komt voornamelijk wegens de bezetting van Egypte en het in de bres springen voor de Armeniërs. De sultan ziet, door de bezet ting van Egypte, vooral zijn gezag als Jkhalïf bedreigd. Ten onrechte evenwel, want Enge land heeft aldaar, gelijk met de stukken te bewijzen is, aan de Arabische emirs en andere hoofden het vestigen van een onaf- hankelijken Arabischen staat onder Britsch protectoraat dringend ontraden. Wanneer dus eindigt de mededeeling des sultans raadgevers aan Z. M, onder het oog wilden brengen hoe Engeland in dezen altijd geweigeid heeft zich te bedienen van een voor de hand liggend machtig wapen, het begunstigen namelijk der beweging tot het vormen van een lchalifaat onder den sherif van Mekka, zou Turkije waarschijnlijk de bezetting van Egypte met minder leede oogen aanzien. A M E K I X A. Het departement van buitenlandsche zaken heeft gisteren een officieus bericht ontvangen, volgens hetwelk president Sacaza Dinsdag avond afgetreden is als president der repu bliek Nicaragua, na de vredesvoorwaarden te hebben geteekend. Zondag j.l. werd de tentoonstelling te Chicago door meer dan 80.000 personen be zocht. De regeering der Unie zoowel als par ticulieren hebben bij de rechterlijke macht aanvragen gedaan om de verdere openstel ling op Zondagen te verbieden. De districts- rechter Minoïs betwijfelt of eenige wet de openstelling op Zondag verbiedt. AFRIKA. Te Johannesburg in Transvaal is Dins dag eene druk bezochte volksvergadering ge houden, waaromtrent aan de Londensche j&anrfardgemeldwordt, dat er met algemeane stemmen besluiten werden genomen ten gunste van belastingvermindering en het ver- leenen van stemrecht aan alle burgers van steden. Door een der sprekers, den heer Tudhope, oud-lid van het Kaapsche ministerie, werd burgeroorlog voorspeld, wanneer met de rech ten der »uitlanders" niet beter rekening werd gehouden, eene vei klaring, die gezegd wordt diepen indruk te hebben gemaakt. Er is eene deputatie benoemd om de wen- schen der suitlauders" in dezen ter kennis van de regeering te brengen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 31 Mei. De vergadering begon met de belangrijke mededeeling, dat het eindverslag ovei'de kies wet door de commissie van rapporteurs is uitgebracht. De voorzitter zeide, zonder voor alsnog een bepaald voorstel te doen, dat hij voornemens was het daarheen te leiden, dat, na afdoening der bedrijfsbelasting en eenige kleine ontwerpen en na een kort reces, de behandeling der kieswet zal kunnen aanvan gen op 12 Juli a.s. Later komt hij met een definitief voorstel. Daarna werd bij de voortgezette behande ling der bedrijfsbelasting verder gedebatteerd over de vraag of de coöperatieve vereenigingen in deze belasting zullen worden aangeslagen of weialleen wanneer zij aan derden verkoopen. De heeren Van Houten en Harte ontwik kelden, dat de coöperatieve veieemgingen zijn zelfstandig belastingschuldige personen, die dezelfde winsten en voordeelen maken als particulierenwant 't zijn gewone handels- en bedrijfswinsten, waaraan de coöperatieve vorm niets afdoet, gezwegen nog van de schade die door vrijstelling den staat zou worden berokkend. Zelfs wilde de heer Harte de wet tegenover de coöperatieve vereenigingen verscherpen door de belasting hooger te stellen dan de voorgestelde 2 pCt. en gelijk te stellen met de percentage van 3Vc, waaraan de winkeliers onderworpen worden. Liefst zou hij die ver eenigingen naar den omzet willen belasten. De heer Lieftinck vroeg uitzondering voor de coöperatieve zuivelvereenigingendie in coöperatieven vorm slechts eigen grondstof verwerken, en de heer Van Beuningen ver haalde hoe door misbruiken de verkoop aan niet-leden is te Vermijden en protesteerde tegen 's heeren Kerdijks beschouwing, dat alleen coöperatieve vereenigingen goedkoope en goede waar leveren. De minister van financiën, alle sympathie betuigende voor het beginsel der coöperatie, vond het billijk de winst, hoedanig zij vaak ook is besparing van uitgaven, der coöpera tieve vereenigingen te belasten, te meer, daar bij uitsluiting dier lichamen vele maatschap pijen en Vennootschappen zich slechts in coöperatieve vereenigingen hebben om te zetten om de belasting te ontgaan. Ook de zuivelvereenigingen maken zich belastbare winst. De heer Levy betoogde dat de belasting plichtigheid van de coöperatieve vereenigin gen niet berust op een rechtsgrond het bestaan van winst, en was overtuigd dat de minister zich niet zou laten leiden door politieke redenen of een waan van den dag. De heer Levy betoogde dat de coöperatieve vereenigingen geen winst maken en dat er geen rechtsgrond bestaat om ze belasting plichtig te maken. De heer Rutgers van Rozenburg bestreed sterk den heer Levy. De heer Veegens verdedigde het amende ment. Nadat de minister het woord had gevoerd, was de quaestie der coöperatie afgehandeld. De stemming volgt aan het einde van het artikel. Ook werd besproken de belasting van buitenlaudsche huizen en -het amende ment-Hintzen omdie te doen vervallen. Voorts wil deze alleen treffen als hier depots of filialen zijn gevestigd. De heeren Mutsaeis en Van Houten be streden dit amendement. Morgen voortzetting. Bedrijfsbelasting. De heer Lieftinck heeft voorgesteld in 8 van art. 3 onder de inkomsten uit land-, tuin- of boschbouw enz., die geacht woiden met meer dan 4 pCt. netto jaarlijks van het daartoe aangewende kapitaal te bedragen (en dus niet in de bedrijfs belasting vallen) ook te begrijpen die, welke door zuivelbereiding in coöperatie worden verkregen. De heer Gerritsen heeft een soortgelijk amen dement voorgesteld in dezen zin, dat de bedoelde vrijstelling wordt verleend waarde zuivelbereiding geschiedt door hen die een of meer der landbouw bedrijven uitoefenen sof door coöperatieve ver eenigingen waarvan het lidmaatschap is beperkt tot de liierbedoelde personen en wier werkkring tot deiden zich niet verder uitstrekt dan tot den verkoop der verkregen producten". Kieswetten. Het door de commissie van rapporteurs voor de wetsontwerpen betrekkelijk het kiesrecht vast gestelde eindverslag bevat niets dan het gewone formulier, waarbij de commissie de openbare beraadslaging over de ontwerpen genoegzaam voorbereid verklaart te zijn. Door den heer De Beaufort (Wijk-bij-Duur- stedej is als amendement op de bed rij fsbc lasting voorgesteld, om met betrekking tot ht-n, die traktement of schadeloosstelling gemeten van rijk. provincie of gemeente, het bedrag der afte trekken kosten ter berekening van de zuivere winst of belooning te doen bepalen volgens bij koninklijk besluit vast te stellen regelen. Door den heer Heemskerk is een amendement op art. 3 voorgesteld, om jaarwedden van hen, die in militairen, kerkelijke!! oïopenbaren burger lijken dienst 2ijn geplaatst of bij het onderwijs werkzaam zijn, te rekenen op de helft van het bedrag. Door den heer Levy is een amendement voor gesteld op art. 56, om art. 17 der wet van 22 Mei "1845 op de invordering van 's rijks directe belastingen, handelende over de inlegering van militairen als dwangmaatregel tot betaling van belasting, bij de bedrijfsbelasting niet van toe passing te verklaren, als in strijd met art. 156, eerste lid. der grondwet. SCHIEDAM, 1 Juni 1893. Zooals wij reeds in ons vorig nummer met een enkel woord mededeelden, is jhr. mr. G. C. J, van Reenen, minister van staat, vice-president van den Raad van State, gis teren plotseling overleden. Nader vernemen wij dat de heer Van Reenen gisternamiddag omstreeks 5 uur, te midden van zijne werk zaamheden in een der lokalen van den Raad van State, door eene beroerte getroffen werd. De heer Van Reenen, vroeger burgemees ter van Amsterdam, die tot de voormalige conservatieve partij behoorde, trad, na de Aprilbeweging, op als minister van binnen- landsche zaken in het Kabinet-Van Hall van 4853-1856, waarin bij de schoolwet in diende, waardoor dit ministerie is gevallen. Van Mei 1858 tot September 1875 was hij lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal en schier onafgebroken haar voorzitter. In 1876 volgde hij mr. JE. baron Mackay van Ophemert en Zennewijnen op als vice- president van den Raad van State, welke hooge betrekking hij tot aan zijn dood, op 74-jarigen leeftijd, vervulde. In 1889 werd hij benoemd tot minister van staat, na reeds te voren in den adel stand te zijn verheven. In jhr. mr. G. C. J. van Reenen daalt een bekwaam en algemeen geacht staatsman ten grave, die zijn land groote diensten heeft bewezen. In het Britsche Lagerhuis werd Dinsdag onze oorlog met Atjeh ter sprake gebracht. Dit geschiedde door den heer T, G. Bowles, die de volgende vragen richtte tot den onder secretaris van buitenlandsche zaken (Sir E. Grey)sof H. M. regeering eenrgerlei in lichting had bekomen nopens den voortgang, den tegenwoordigenstand, en de vooruitzichten van den oorlog, welke door Nederland gedurende de laatste 20 jaar gevoerd wordt tegen de Atjehersof bij het tractaat van voortdurend defensief verbond van 22 April 1819, gesloten tusschen Groot-Britannie en Atjeh, Groot-Britannie op zich genomen heeft de Atjehers te verdedigen tegen aanvallen of krachten* de volkenrechtelijke beginselen, vastgesteld bij de Zwarte-Zee-Conferentie te Londen, op den 47n Januari 1871, Groot- Britanmé nog steeds gebonden was door genoemd tractaat, dan wel of het te eenigei* tijd van zijne verplichtingen ontslagen is door Atjeh en of H. M. regeering, op grond van het tractaat van 1819, thans hetzij de daaruit voortvloeiende verplichtingen wil nakomen, hetzij haren invloed wil aanwenden de Nederlandsche regeering om zoodanige maatregelen te nemen, als geschikt zijn om den oorlog in Atjeh een einde te doen nemen." Op deze vragen gaf Sir E. Grey (volgens het verslag der Times) het volgende antwoord >De laatst ontvangen bei ichtenwy zen niet aan dat er zich eenig vooruitzicht voordoet op het eindigen van den chronisehen staat van oorlog, welke, ongelukkiglijk, reeds zoo lang geduurd heeft. Eene onlangs door de Nederlandschindische regeering uitgevaar digde verordening heeft echter voor een groot gedeelte de blokkade der kust van Atjeh opgeheven. Op verschillende tijdstippen schijnen de opeenvolgende regeeringen als hare opvatting kenbaar ts hebben gemaakt, dat beide partijen de bepalingen van het tractaat van 4819 niet ten allen tijde hebben nageleefd en dat die bepalingen niet meer als van kracht waren te beschouwen. Tot lid van den pensioenraad voor burger lijke ambtenaren is benoemd de heer mr. J. Ph. van Bosse, voorzitter van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de verbodsbepalingen op den invoer van sommige artikelen uit Nederland in Oosten- rijk-Hongarije, welke verleden jaar ten tijde van het voorkomen van choleragevallen hier te lande werden uitgevaardigd, thans weder om zijn ingetrokken. Naar een lid der Tweede Kamer aan de Telegraaf verzekerdezou de kieswet in Juli worden behandeld. Wel zou er een voorstel worden gedaan om die behandeling tot October uit te stellen, maar er bestond

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2