.A0. 1893. Zondag 4 en Maandag 5 Juni. N°. 8286. e ©nenyeertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J ODÉ. Eerste Bladr Binileiilandsche Berichten. COURANT. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal franco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. 2.50. 0.10. BlUlBAC: BOTKHSTKAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM 3 Juni 1893. 'tls geen wonder, dat de voorbereidende werkzaamheden voor de aanstaande verkie zingen in Duitschland alom de aandacht trek ken. Duidelijk is het, dat men aan den voor avond staat van belangrijke gebeurtenissen. De legerwet, zoo zeggen de vooistanders •■van de regeering, is onvermijdelijk noodig, ■en 't is jammer, maar 't kan nu eenmaal niet .anders, dat dergelijke zaken zoo luid worden verkondigd. Waarom is de aanneming van die legerwet, met de verzwaring van lasten, die zij op de natie legt, zoo hoog noodig Wijl Duitschland, zoo zeggen regeeringsge- zinde bladen, niet meer bestand is tegen de Fransehe en Russische krijgsmacht afzonder lijk. laat staan tegen beide machten vereemgd. Dit is een zeer gewichtige bekentenismaar -er zijn er nog krachtiger. De Kölmscho Zeitunq, die voor de aanneming der wet ge stemd is, verkondigt hoe de tijden ver anderen het volgendede Franschen zijn in 1870 slechts daarom door de Duit- •scheis verslagen, wijl deze laatsten. wat krijgsiolk en bewapening aangaat, de eersten vei re overtroffen. Om aan dit aigument .kracht bij te zetten, worden de cijfers ge noemd der troepenmachten, die bij Weissen- burg en Worth tegenover elkander stonden, en dan houdt de bewondering voor de Duit- schei s wel wat opwant met zulk een minderheid aan den kant der Franschen moesten ze wel verslagen worden. Lang, zeer lang, heeft men geloofd aan de zedelijke meerderheid, aan de uitstekende organisatie •der JDuitschers aan de demoralisatie van het Fransehe legeraan de onbekwame bevelhebbersen 't zijn de Duitschers vooral geweest, die deze meeningen ingang hebben doen vinden. Eindelijk wordt het Fransehe leger van 1870 weer op zijn voetstuk geplaatst, en wel door de Duitschers zelf. Hadden we niet zulk een sterke overmacht gehad, we zouden zooveel overwinningen niet hebben behaald! Frankrijk heeft sedert dien tijd zijn leger op uitstekenden voet ingericht, 't is machtiger dan wij. Zal Duitschland bij een eventueelen oorlog gunstige kansen hebben, dan moet de legerwet methare lasten worden aangenomen. Dan is er nog iets. Wie de vergaderingen nagaat, die hier en daar worden gehouden teneinde de aanstaande verkiezingen te be spreken, moet wel getroffen worden doorde uitingen, waartoe deze bijeenkomsten aan leiding gaven. Dat een socialistisch spreker, als de bekende afgevaardigde Singer, te Keulen declameert, dat aan den avond van den ver kiezingsdag de roode vaan van het socialisme zegevierend over Keulen zal wapperen, is een van die zevenklappers, waarmede men het in den verkiezingsstrijd, ook volgens dr. Schaep- rnan, zoo nauw niet moet nemen. Trouwens een ander afgevaardigde van hetzelfde allooi liet op deze toespraak er een volgen, die vrij wat bezadigder was, en tot kalmte stemde. De vergadering van de Centrum-partij te Keulen, onder het voorzitterschap van graaf Hompesch gehouden, was druk bezocht. De toestand werd flink onder de oogen gezien, en een der sprekers aarzelde niet de leger wet een nationaal onheil te noemenhij hoopt dan ook, dat de Centrum-partij zoo mogelijk versterkt in den nieuwen Rijksdag zal terugkeeren. Erger is het in Beieren gestelddaar worden gevoelens geuit, die nu juist niet van ingenomenheid met de eenheid des ïijks getuigen. Met boersche rondborstigheid wordt er ge sproken van den Pi uis, die Beieren zou willen ten onder brengen; zulke woorden zijn in jaren niet gehoord; maar ze geven stof tot denken, en daarom wordtdoor ganscli Duitsch land en niet minder over de grenzen de uit slag van den verkiezingsstrijd op 15Juni a.s. met spanning te gemoet gezien. Intussehen heeft keizer Frans Jozef van Oostenrijk gelegenheid gehad, een edevoe ring te houden, die de voorstandeis van den vrede weder wat moed zal hebben geschonken, 't Was bij de opening van de jaailyksche bijeenkomst der rijksdelegatién. Deze zijn geen wetgevende vergadering, maar een college, dat de gemeenschappelijke aangelegenheden van alle deelen des rijks behandeltfiuancièn, leger en buitenlandsche staatkunde. Gewoonlijk spreekt de keizer bij de opening der bijeenkomsten een woord, en kenners hebben nu uit de wooiden, die de keizer bezigde, opgemaakt, dat de toestand in Europa minder ernstig is dan verleden jaar, en de hoop op het benoud van den vrede grooter. Hierbij komt nog, dat ook in Frankrijk op dit oogenblik eene vredelievende politiek den boventoon voert. Men schijnt er aan de innige verhouding met Rusland minder te hechten, sedert er een toenadering tusschen Oosten rijk en eerstgenoemd land heeft plaats gegre pen. Derhalve, 't zal voorloopigvrede blijven In Frankrijk begint men zich met de aan staande verkiezingen bezig te houden. De Kamer van afgevaardigden is thans bezig met de behandeling eener wet tot herziening van de kiesdistricten, en men moet zeggen, ze doet bij deze gelegenheid kranige zaken. Zoo is er besloten, dat een verkiezingscandidaat op het oogenblik zijner benoeming geen be zoldigd ambt mag bekleeden. De minister Dupuy had het daartoe strekkende voorstel wel zeer ernstig bestreden, doch de Kamer stemde voor het inovenvegingnemen daarvan met 312 tegen 216 stemmen. Dat zal voor verscheidene afgevaardigden een zware strijd tusschen hun beurs en hun eerzucht zijn. Men rekent, dat een zestigtal afgevaardigden, ongerekend de geestelijken, die afgevaardigden zijn, niet herkozen zullen kunnen worden, de voorzitter der Kamer van afgevaardigden, Casimir Périer, in de eerste plaats. Ook ondernemers, die met den staat contracten hebben aangegaan, worden gere kend tot deze categorie te behooren. De oud-minister Constans heeft zich reeds doen hooren, en waar Constans, de ge vreesde, spreekt, hebben zijne woorden gezag. Hij wil en de tegenwoordige ministers, die onlangs zoo sterk op de monarchalen afgaven, mogen deze woorden in het oor knoo- pen hij wil, dat de republiek opengesteld wordt voor allen, die haar beginselen als de hunne erkennen. De republiek moet een verzoenende staatkunde volgen de militaire wetten en die op het onderwijs dienen ge haaid te woulen, doch met gematigdheid ten uitvoer worden gelegd. De buitensporigheden der pers moeten door een wet worden be perkt; dit is juist een denkbeeld voor een streng man, als Constans. Eveneens wil hij, dat een svet de macht der werklieden- syndicaten zal beperken. Nu, de wil is goed, maar of deze maatregel bijval zal vinden, staat te bezien, al zullen degenen, die als werkgevers of eigenaars met bedoelde syndi caten in aanraking kwamen, het denkbeeld toejuichen. Ook de heer Léon Say heeft de aanstaande verkiezingen besproken. Volgens hem heeft de liberale partij zich steeds tot taak gesteld de vi ijheid der burgers, waar ze wordt onder drukt, te verdedigen. Daarom bestreed hij het uitsluitings-systeem van den minister Dupuy, en betuigde, niet tevreden te zijn, maar te willen weten, waarheen de republiek werd geleid. Welnu, de regeering die op zeer hoogen toon onlangs verklaarde de verkie zingen te zullen leiden, is wel verplicht het noodige licht te ontsteken. SCHIEDAM, 3 Juni 1893. Vergadering van dén raad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 6n Juni 1893, des namiddags ten kwartier voor 2 ure. Onderwerpen Ingekomen stukken. Voorstellen van burgemeester en wethou ders tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1892. Staat van oninbare posten der pi. dir. be lasting, dienst 1891. Rekening over 1892 en begrooting voor 1894 van het St.-Jacobs-Gasthuis. Rekening over 1892 der commissie van beheer der heel- en verloskundige instru menten-verzameling Bezwaarschriften van aari§eslagenen over hunnen aanslag in de pl. directe "belasting naar het inkomen, dienstjaar 1892/bmet het advies daaiop der betrekkelijke raads commissie. Adres van A. H. de Lange, geb. Graaüand, om vrijstelling der betaling van belasting wegens het verlaten der gemeente. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het instellen eener commissie, als bedoeld hij art. 54, 2e lid der gemeentewet, om hen bij te staan in het beheer van dien tak der gemeentehuishouding, welke op de openbare gezondheid betrekking heeft. Voortzetting der behandeling van de ont- werp-strafveiordeningen rakende de openbare reinheid en gezondheid. En verdere voorstellen en mededeelingen. Schiedam heeft een zijner waardigste bur gers door den dood verloren. De heer L. W. Jansen is aan de ziekte, waaraan hij sedert eenige weken leed, bezweken. Aan een helder hoofd paarde hij een goed hart, en bezat hij groote opgewektheid voor de behartiging der openbare belangen. Deze eigenschappen verschaften hem de achting en de waardeering ook van hen, wier denkbeelden met de zijne in strijd waien. De heer Jansen heeft een en twintig jaar het lidmaatschap van den gemeenteraad, zes jaar dat van de Provinciale Staten van Zuid- Holland bekleed. Moge zijn weikzaam leven een voorbeeld zjjn voor velen De geopende spoorweglijn Hoek-van-Hol- landSchiedam biedt het reizend publiek ontzaglijke voordeden aan. De Chelmsfor&'an de Harwich-maatschappij volbracht den over tocht op 1 Juni in 7 en een halfuur. Ineen uitstekend ingerichte restauratiezaal konden de reizigers vinden, wat zij behoefden, om na eenig oponthoud onmiddellijk naar Amster dam te worden vervoerd; eenige minuten later vertrok de trein naar Rotterdam Keulen. De waggons dezer speciale treinen, le- en 2e-klasse-wagens zijn zeer gemak kelijk ingericht, doorloopend en vol comfort. 'tKan niet anders of op deze lijn zal eer. ^eer druk verkeer plaats vinden. Een der aangenaamste buiten-uitspannin gen is zeker wel »De Wijkerbrug" nabij Voor burg. Met rijtuig van hier uit is tiet een heerlijke rijtoervan 's-Gravenhage voei t de spoortrein tot Voorburg, en van daar tot aan de Wijkerbrug is de weg. 't zij langs den straatweg, hetzij langs de Trekvaart, aller- bekooi iijkst. De IJsel-stoomtram van's-Gra venhage zet bezoekers van de Wijkerbrug in de onmiddellijke nabijheid van de uitspanning af. Vanouds is dit etablissement bekend door schoone ligging, amusementen, en, wat niet het minst zegt, door uitstekende be diening. Een tochtje naar de Wijkerbrug is vooral ook voor kinderen ten zeerste aan te bevelen. Het vice-presidentschap van den Raad van State wordt waargenomen door het oudste lid van dit staatscollege, jhr. mr. W. A. C. de Jonge. De aandacht van belanghebbenden wordt ge vestigd op de in de St.-Ct. no. 127 opgenomen prijscourant voor de aangifte gedut ende het 2e kwartaal 1893 van de waaide der daarin vermelde goederen, ter berekening van het in- en uitvoerrecht in het tolgebied van Nederlandsen Indië te heffen. Blijkens mededeelmg van het consulaat- generaal te Hamburg, is de invoer via Neder land van onbewerkt overzeesch varkenshaar wederom in het staatsgebied van Hamburg toegelaten. De afdeeling Leiden en omstreken der

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1