c - mi) Hollandsche maatschappij van landbouw heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met een adres, -waarin zij dringend verzoekt het daarheen te leiden, dat wanneer bij het uitbreken van mond- en klauwzeer het stelsel van afmaken wordt toegepast, vergoed wordt de volle waarde, ook voor de zieke dieren, en dat wanneer eventueel bevel gegeven wordt orn het vee op te stallen, alle kosten en schade, daaraan verbonden, worden vergoed door den staat. Volgens particulier telegram uit Medan, gisteren te Amsterdam ontvangen, beschoten (Ie Atjehers gisternacht Pangkalan Brandan (in Langkat). Te Pangkalan Brandan, dat, volgens tele gram uit Medan door de Atjehers is bescho ten, is een etablissement gevestigd van de aKori. Petroleum-Maatschappij'"; Door dezen aanval is de rees bewaarheid dat de Atjehers voorbij Tamiang tot in Langkat zouden door dringen, want genoemde plaats ligt 2 uren van de hoofdplaats van dit gewest, Tandjong Poera, Daardoor worden ook tabaksonderne mingen van de Deli-maatschappij van de Sum. Tabak-Mij. en van particuliere bezitters be dreigd. Te Pangkalan Brandan ligt eene bezetting van 50 man onder eenen luitenant en de post Tandjong Slamat \an de Deli- maatsch. is ook bezet. Als het bericht zich bevestigt, zullen krach tiger maatregelen moeten genomen worden om de vestigingen op de Oostkust van Suma tra afdoende te beschermen. (Uil.) Het A. Handelsblad sprak onlangs over de ^gewelddaad van de inneming der Nieuwe Kerk te Amsterdam" (in 1880) en voegde er bij, dat zij, die daarvoor verantvvooidelijk zijn, jweï eens ernstig mogen nagaan of het voorbeeld, door hen gegeven, ïom willekeurig de eigenaren te berooven van wat hun, onder de bestaande wetgeving, wettig toekomt", niet nog vaak wiange vruchten draagt. Zij gaven het voorbeeld van het gebiuik van geweld, door, na vooiaf beraamd oveileg, eigenmachtig zich meester te maken van wat hun niet toekwam". De Standaard heeft zich die woorden aan- getiokken en het Handelsblad uitgenoodigd hare beschuldiging te herhalen, letteilijk zooals zij dit deed, maar dan met aanwijzing van de personen, met naam en voornaam, welke zij alzoo beticht. aAlsdan eerst zullen de beschuldigden instaat zijn, het Handels blad voor den i echter ter verantwooi ding te roepen". De Amsterdammer, van de zaak melding makende, geeft te verstaan, dat mannen als prof. Lolnnati en dr. Kuyper voor dieven en rooveis uitgemaakt worden, maar het Han delsblad anlwooidt op de uitnoodigmg van de Standaard o. a. het volgende TV'ij hebben niemand willen beleedigen of belasteren door onze woorden. Doch nu in dezen tijd m ons land menigeen, om zich zelf recht té verschaften, van geweld gebruik maakt, hebben wij tot waai schuwing in her innering gebracht, welk noodlottig vooibeeld weleer in Amsterdam gegeven is door hen, die zieh door geweld meester wilden maken van de Nieuwe Kerk, om zich zelf dus recht te verschaffen. Een van de kenmerken en voordeelen van den beschaafden staat is, dat hij »eigenrich- ting" verbiedt en door zijn eigen organen geschillen tusschen burgers wil laten be slechten. Elke daad, in strijd daarmede, is een ontkentenls van de maatschappelijke orde en een revolutionnaire daad, al meent men ook nog zoo gelijk te hebben. Men mag niet zijn eigen rechter zijn, en zij, die de Nieuwe Kerk binnendrongen, poogden als zoodanig op te treden. Dit? en dit alleen, hebben wij willen zeggen. "Wie juist verantwoordelijk waren voor deze daad en wie zonder voorkennis alleen toevallig er bij waren, is nooit duidelijk uitgemaakt. De Slandanrd noemt het antwoord van het A. Handelsblad bakzeil halen". jAVe willen daarom zegt ze thans onze vraag nog pertinenter stellen, en roepen haar thans op, om loyaal-weg, zonder omwe gen of uitvluchten, met een ja of neen,, dat als de klok van een eerlijk man klinkt, publiek te zeggen, of ze met de N. N., die ze van diefstal en geweldpleging beschuldigde, al dan niet het oog had op een dezer drie heeren DR. A. KUYPER. Jhr. MR. A. F. DE Savornih Lohma.w DR. F. L. Rutgers. jVoor elk van deze drie vragen we een afzonderlijk ja of neen". De heer Th. G. G. Valette, candidaat der liberale kiesvereeniging sBurgerplieht", te Gouda, is in verband met de aanstaande herstemming voor de Tweede Kamer voor nemens op verschillende plaatsen van het district politieke voordrachten te houden. Een bedelaar vervoegde zich gistermorgen op het kantoor van den heer S., tabaks handelaar aan de Hoogstraat te Rotterdam, en vroeg om geld, hetgeen hem geweigerd werd. De man dreigde toen met een mes en wist zoo een geldstuk af te dwingen, waarop hij heenging. De heer S. volgde hem echter en wees hem op den Steiger aan een agent, die het gevaarlijk personage arresteerde. Tot directrice van het eerlang te Rotter dam te openen diakouessenhuis is benoemd mevrouw de wed. Baljon-Horkel. Gisteren had in het venduhuis te 's-Hage de verkooping plaats van het Amstel- en Saksische porselein en der meubelen, nage laten door mevr. de weduwe prof. Evers E'-eling. Het antieke Saksische eetservies werd voor f10400 aangekocht door een particulier te 's-Hage; eene dito poiseleinen koffie-en thee servies bracht f355 op, een Saksisch pors. kop en schotel f 19, vijf Amstel-vazen f 1000, een Am stel-porseleinen doos f 130, een dito f 105, een porseleinen schenkkan f42, een flacon f24, de klok f155, het buffet f425 en de secretaiie f 155. De geheele verkooping, bestaande uit 14 nummers, bracht f 42.661 op. (rad.) Op 21 Juli zal te Boidrecht eene hard draverij plaats hebben voor paarden van alle landen en ra«sen, ingespannen of onder den man, ter keuze van den eigenaar. Prijs f350; 4e premie f 100; 2e premie f50. liet bestuur der »Christelijke Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte", te Haai lem, heeft vele en belang rijke giften ontvangen, als van J. M., te Amstr, dam, voor de inrichting f500, voor de nieuwe gebouwen van de J. S. en mevr. L. v. L te Amsterdam, elk f 1000, mej. M. E. S. de H„ te Haarlem, flOOO, E. L, te te Amsterdam, f 500, C. II., te N. N,, f 500, en voor de suppletiekas, van J. M-, te Amster dam. f500. Voorts nog een gift \anf200 en eenige tan f25 en minder bedrag. Te Amsterdam hebben veertien vereeni- gingen, te zamen uitmakende het scomitó ter verkrijging vrm stedelijke stoom vvasscherijen" zich tot den gemeenteraad gewend met het verzoek dat in verschillende gedeelten der stad Amsteidam stedelijke stoomwasscherijen zullen worden gebouwd en geëxploiteerd. Zij doen dit vei zoek in de overtuiging dat alleen de gemeente met goed gevolg eene zaak kan in handen nemen, die zoozeer de volksgezondheid en het volksbelang raakt. Wat hun hierbij moed schenkt, is de weten schap dat, waar dergelijke gemeente-wasclt- huizen in exploitatie zijn, de onderneming geen nadeel oplevert voor de gemeentekas. Een aardig buitenkansje hebben eenige timmerlieden van de laudswerf te Amster dam gehad. Op de 2 loten, welke zij in de staatsloterij genomen hadden, is n 1. de f50,C00 en f25,060 gevallen. De eerste proeven met prof. Loefflersmui- zengift in Groningen genomen, hebben ver rassende gevolgen gehad. De heer D Gastman, te Beerta, vermengde 13 en 15 Mei het gift met wittebrood en deed dit in de muize- gaten. Thans zijn in de oude gaten geene versche plantendeelen te vindenevenmin treft men er nieuwe gaten aan, terwijl in" de omliggende velden de muizen hunne ver nieling steeds voortzetten. Volgens de Prov. Gr. Ct. heeft zekere Kok, een 80-jarig man, zich voor een paar dagen te Groningen met een vischgraat in de hand gestoken, waardoor bloedvergiftiging moet zijn ontstaan. Kok, die daar vertoefde wegens het huwelijk van zijn zoon, is aan de gevolgen overleden. Tegen den bekenden heftigen sociaal-demo craat Hermans (Max), van Amsterdam, is te Wiklervank pioces-verbaal opgemaakt wegens beleedigende uitdrukkingen tegen het open baar gezag in eene openbare vergadering. De Maandag te Heerenveen geëindigde kermis heeft nog een treurig naspel gehaU. De pikeur van het hippodrome van "Wolff heeft Dinsdagavond een der aan die inrichting verbonden stalknechts met een mestvork eene zeer ernstige verwonding toegebracht. Hij is terstond in verzekerde bewaring genomen. Te Mierlo bij Helmond is door eenen boerenknecht bij het opbreken van een ouden steenen vloer een steen en pot gevon den, die 490 zilveren muntstukken bevatte, voor het meerendeel afkomstig uit de 16e en het begin der 17e eeuw. De giften, voor de weduwe Hoekman en kinderen te Os, bij den kapitein der mare chaussee W. C. de Rooij, te Nijmegen inge komen, bedragen in totaal f 1617.64, waar onder van de officieren, onder-officieren en marechaussees van de 4e divisie koninklijke marechaussee f235, van de 2e divisie f 258 en van de 3e divisie f296.25. De besmettelijke keelziekte sdiphtheiitis" is te Gulpen (Limburg) nog steeds heersehende en eischte weder eenige offers. Donderdag werd door den landbouwer B. aldaar aangifte gedaan, dat zijn vierde zoontje aan deze ziekte overleed. Den vorigen dag werden twee zijner kindei en ter aarde besteld. De trap in een der Newyorksche spoorweg stations is kort geleden vervangen door eeti schuin oploopende »Wandelbahn", zooals de Duitschers zeggen. Dit is een schuinstaande transporteur bestaande uit twee kettingen zonder eind, waarop een vloer van planken is bevestigd, die met eene snelheid van 35 centimeter in de seconde rondloopt; alleen de bovenhelft is zichtbaar en dient a's tiap, beweegt zich dus van beneden naar boven (teiwijl voor het naar beneden gaan een gewone trap blijft dienst doen). Het spreekt vanzelf, dat ook de leuningen uit bekleede kettingen zonder eind bestaan, die met dezelfde snelheid als de Wandelbahn" zich voortbewegen. De geheele inrichting wordt door electrici- teit bewogende lengte is 16 meter, de hoogte 6 meter. Uet publiek is uiterst voldaan over deze zeer gemakkelijke wijze van trappenklimmen. Nu de Nederlandsche spoorwegstations in de laatste jaien het tunnel- en trappenstelsel (Amsterdam, Den Haag, Delft, Schiedam enz. enz.) gaan huldigen, zouden de spoorweg maatschappijen aan alle bejaarden en hulp behoevenden eene weldaad bewijzen, indien zij den proef wilden nemen met dezen reizigers-transporteur. (He Nijverheid.) Rotterdam. In den gemeenteraad werd Donderdag na afloop van de zaken eene inter pellatie gehouden door den heer Muller, die zich niet kon vereenigen met hetgeen B. en W buiten den raad om hadden verricht om zelfstandig tot de Tweede Kamer een adres te richten. Hij vroeg of B. en W. daartoe bevoegd ■warenook betreurde hij de afzending van het adres, omdat verscheidene punten van het adres van den Amsterdarnschen raai verzwakt waren. De voorzitter, zoowel als de wethouder Van Raalte, veidedigde de bevoegdheid van B. en "W., tevens opmerkende dat geen enkel raads lid het initiatief voor een adres had genomen. Met 25 tegen 5 stemmen betuigde de raad zijn instemming met het adres. De heer v. Gennep had zich verwijderd bij de stemming. Haarlem. Gistermorgen is naar het huis van bewaring overgebracht Johannes George Lucas, oud 30 jaar, zonder beroep, geboren en laatst woonachtig te Amsterdamdie Donderdagmiddag ten huize van den heer v. G., emeritus predikant alhier, een brief had bezorgd, waarin hij werd aangemaand om te 10 uur des avonds aan een persoon, ge kleed met donker kostuum en hoed, die zich op de Groote Markt nabij de Jansstraat zou bevinden, de somma van f50 te overhandi-' gen, terwijl bij niet-nakoming daaivan een poging tot moord zou gedaan worden op een zijner huisgenooten. De briefschrijver was op den bepaalden tijdi en plaats aanwezig en is door de agenten van politie Verkerk en Van Hulst gearresteerd. Amsterdam. De uNederl. Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging" hield Maandagmiddag vergadering in ïOdeon" alhier. De voorzitter, piof. dr. J. W. Gunning, bracht hulde aan de nagedachtenis van het overleden bestuurslid prof. Buys. In het jaarverslag werd roeiiedeeling gedaan omtrent de coriespondeiuten m Zuid-Afrika en elders. Het aantal leden was niet met zekerheid op te geven; het aantal leden op de lijst ver minderde van 1365 tot 4327, waarbij nog wel licht 50 namen uit Afrika zouden moeten ge schrapt worden. Dit geeft aanleiding om aan te dringen op vernieuwde propaganda voor de Vereeniging. De inkomsten worden geschat op f4100, de vermoedelijke uitgaven op f 5940, waaruit mede volgt, dat de vereeniping krachtig aan spraak maakt op steun, zooals zij ditjaar mocht ontvangen van de Z,-Afr. republiek en van den heer Van Weideren baron Rengers hier te lande. Omtrent den Taalbond wordt opgemerkt dat sedert het vertrek van prof. Mansvelt naar de Kaapkolonie, thans correspondent aldaar, van de werkzaamheden van dien bond niets werd ver nomen. Te Kaapstad zal men er waarschijnlijk in slagen oen Nederiandscben boekhandel te vesti gen, sedert de plaatsing van een aitikel door den secietaris in Het Nieuws van den Dag van 3 Oct. 4892, waardoor de gewenschtebespreking hierte- lande en in Afiika werd uitgelokt en de onder handelingen werden geopend. Van den catalogus van boekvveiken voor schooi en doipsbibliotheken in Zuid-Afrika wordt door de firma De Bussy thans een tweede uitgaaf gereedgemaakt. Aan den vvenscli, dat Nedeiland een beroeps consul benoemde te Kaapstad, werd gehoor ge geven door de aanstelling van den heer B. II. de Waal, vroeger te Duiban. De commissie moest ook dit jaar voor de stichting van een emigratiefonds een afwachten de houding blijven aannemen. Na nj'p beraad heeft het comité van emigratie, om de hooge reiskosten en andere leiskosten, besloten de landverhuizers niet naar Transvaal, maar naar Canada uit te zenden. Dit besluit is begi ijpelijk, maar toch zeer te betreuren. Do veieeniging geeft echter de hoop niet op, want er zijn be moedigende verschijnselen, als de benoeming van den nieuwen consul-geuei aai te Kaapstad, de op lichting van de Nederlandsche Vereeniging te Johannesbuig en te gelijk de goede vooruitzich ten van Nederlandsche onderwijzers en ondei vvij- zetessen m de Z-A. republiek; de tegenwoor dige super-intemlent van onderwijs, aldaar, heeft daarover het een en ander meegedeeld, waai uit moet volgen, dat daas meer ondei vvijzeis gevraagd worden dan Nedeiland kan uitzenden. Maar ongelukkig is de soort, die men vven=cht, met zeer tainjk te onzent. De bijbelsclio geschie denis, het Jeeren van den lleidelbeigschen Catechismus zijn gewis hoofdzaken op school en het huisgezin; daaibij kornl Engelsch, wat zingen en het bespelen van een muziekinstru ment op den vooigiond, Intusschen komen de vele ondernemende onderwijzeis die hun geluk in Z.-Afrika bepioeven, goed terecht. Prof. Mans- velt is hier te lande geweest, om de organisatie van het hooger ondei wijs te beoordeelen. Het plan tot een universiteit te Pretona is opgege ven, maar wel zal daar het gymnasium op 1 Augustus worden geo_pend, waar als leeraren zullen optieden de heeTen H. Ueimnk, te Kam pen, en H. B. Breyer, te Amsterdam. Koit na zijn terugkemst heeft de heer Mansvelt bij den Volksraad een nieuwe wet op het L. O. inge diend, welke op 2 Juni werd aangenomen. De vereeniging weikte o. a. mede tot de uit gaaf van een wandkaart van Zuid-Atrika voor schoolgebruik en tot den herdruk van het sRegtsgeleeidPracticaal en Koopmans-Hand- boek" van mr. J. v. d. Linden, Amsterdam 1806, dat in Afrika nog altijd gebruikt wordt en nu bij Fredenk Muller en De Bussy onver anderd opnieuw verscheen. De vroegere door de vereeniging uitgegeven schoolboeken vinden ge regeld plaatsing. Het verslag maakt voorts nog melding van de bemoeiingen ter verspreiding van Nederlandsche muziek, waarvoor nog veel kan gedaan worden, evenals voor Nederlandsche tooneelstukjes, welke voor Zuid-Afnka geschikt zijn. Het Zuulafrihaansch Tijdschrift is door de vereeniging m Nederland eemgszins meer bekend gemaakt. In het vei slag over de verrichtingen van het studiefonds worden mededeelingen gedaan over de loopbaan der verschillende jongelieden, die aan de vereeniging ter opleiding worden toever trouwd. Het aantal beurskinderen verminderde, door het vei trek van J. F. Wolmaraus, met éen en bedroeg op 1 Januari 12. Weder was er een kleine vermindering in het bedrag der contri- butién. De rpkening van dit fonds sloot in ontvangst en uitgaaf met ruim f6900. De heer J. A. Bientjes drukte de wenschelijk- heid uit, dat de vereeniging zich zou beijveren in nan wet e betrekking te komen met de Zuid- afrikaansche pers. Dit zou dan aldus kunnen ge schieden, dat de vereeniging bij bestaande vaea- tuies aan de Nederlandsche bladen in Zuid- Afrika zich bereid zou verklaren, daartoe alleszins geschikte personen in Nederland aan te wijzen, 't Kwam immers den spr. voor, dat een dergelijke zaak minstens even belangrijk kon worden als de vesti ging van een Nederlandschen boekhandel te Kaap-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2