IJiimenlandscIie Berichten, Letteren, Kunst en Wetenschap. Wordt vervolgd leiding van arbiters door gemeld bestuur aan te wijzen. A F I K A. De verkiezing voor het presidentschap van den Oranje-Vrijstaatis bepaald op 22 Novem ber a.s. Candidaten zijn de heeren Reitz, de tegenwoordige president; Fraser, president van den Volksraad; sir Henry de Villiers; Van der Lingen en Gregarowski. Door den Volksraad wordt de candidatuur van Reitz gesteund. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 2 Juni. De Kamer heeft eerst eenige spoedeischende onderwerpen afgedaan. Goedgekeurd werd het voorstel om het tractaat tegen drankver koop op de Noordzee, zonder medewerking van Frankrijk, in werking te stellen. De minister van buitenlandsche zaken ontkende, dat de commandanten der politie-vaartuigen het recht van onderzoek op de visschersvaar- tuigen verkrijgen en vreesde geen misbruiken onder Fransche vlag. Aangenomen zijn de onteigeningswetten voor den aanleg van eene straat met riolee- ring, die de Prins-Willemstraat met de Duin straat te Scheveningen verbindt, na verkla ring, dat niet onteigend is dan voor het doel opheffing van slechte sanitaire toestanden, noodig is, en voor demping van de Eland- sloot, in het belang van den gezondheidstoe stand en de verbetering van verkeeiswegen. Verder is toegestaan de 'ferkorting van den termijn tot afkondiging van bestuursmaat regelen, waarbij aan den heer Donner door den minister van justitie werd geantwoord, dat ook van maatregelen tot wering van de cholera publicatie zou geschieden in de ge meenten. Daarna werd met art. 3 van de bedrijfs belasting voortgegaan. Door den minister van financiën werd overgenomen een amende mentGoeman Borgesiusom aftrek van kosten van onderhoud en herstelling ten behoeve van voor het beroep, bedrijf of ambt gebezigde zaken, slechts voor de helft toe te laten, •wanneer zij strekken voor persoonlijk genot. Ook dubieuse schuldvorderingen mogen als onverhaalbaar worden afgeschreven. Tegen het toestaan van te ruimen aftrek waarschuwde de heer Gerritsen, uit vrees voor willekeur bij de aangifte door de belastingschuldigen, een bezwaar aan alle aangifte en directe be lastingen eigen, merkten de heer Mees en de minister op. Op paragraaf 6 (verhuur van woningen als bedrijl) Wet d door den heer Donner een amen dement voorgesteld om die alinea te doen vervallen, en een amendementBool, om aan de administratie de beslissing over te laten, wat het bedrijf van womngverhuur vormt. Na lang debat bestreed de minister het amen dementDonner en liet hij de beslissing over het amendement—Bool over aan de Kamer. Op paragraaf 7 (berekening vau pensioe nen, lijfrenten en wachtgelden voor de helft) stelde de heer Heemskerk een amendement voor om-ook voor de helft vrij te stellende jaarwedden van militairen, kerkelijke of bur gerlijke ambtenaren en onderwijzers, en een amendement door den heer Poelman om alle vaste traktementen en voor bepaalden of onbe- paalden tijd vastgestelde inkomsten te bere kenen naar 75 percent. In een uitvoerig debat over paragraaf 7, nabijheid van dezelfde boerderijvanwaar eertijds de troep opstandelingen onder aanvoe ling van den Italiaan Nulto vertrokken was. Ei' was verraad in het spel geweest, anders zou het hem wel gelukt zijn te ontkomen maar Fiankowski, met wraakzucht vervuld, had hem, die hem dubbel beleedigd had, den dood gezworen onvermoeid hitste hij de Russen aan en bracht dezen altijd weer opnieuw op zijnen weg. Zrj hadden zich naar het westen willen begeven, doch overal tegenstand gevonden, en waren eindelijk dezen morgen, nadat de Kozakken hen den geheelen nacht op de hielen gezeten haddenna sen heet gevecht over de grens teruggetrokken. De Russen hielden eerst bij den grenspaal met den dubbelen adelaar halt; een enkele ruiter op een mager paard respecteerde deze echter nietmaar ijlde graaf Hancke na die doodmoedehet laatst van allen streed. De ruiter vuurde in 's graven onmiddellijke nabijheid zijn pistool op hem af. kondigde de heer Conrad als overgangsbepa ling aan, om de bestaande ambtenaars-trakte menten lager te belasten, en de heer A. van Dedem, om reductie toe te staan voor alle kleine inkomens, totdat het personeel zal zijn herzien. De minister bestreed de amendementen der heeren Heemskerk en Poelman, maar achtte ten slotte het laatstgenoemde meer preferabel dan dat van den heer Heemskerk. Het debat is nog niet afgeloopen. Dinsdag te 11 uur voortzetting. De heer Dobbelman heeft op het wetsontwerp betreffende de bedrijfsbelasting een amendement voorgesteld om te heffen bij inkomsten van fSOOO of minder: f4.50 van elke geheele som van f 100, naarmede zij het bedrag van f600 te boven gaan wanneer zij bedragen meer dan f3000 tot en met f 10,000, eeubedrag van f36, benevens f2 van elke geherie som van f400, waarmede zij het bedrag van f3000 te boven gaan; bedragen zij meer dan f10,000, een vaste som van f476, benevens f2.50 voor elke geheele som van f100 der zuivere in komsten, waarmede zij bet bedrag van f 10,000 te boven gaan. Volgens eene vei beterde Ie/ing van het eerste amendement van den heer Poelman stelt hij voor vaste traktementen en alle andere voor bepaalden of onbepaaiden tijd vastgestelde in komsten te berekenen naar 75 ten honderd. J?ahrieks- en Handelsmerken. Bij bet onderzoek in de afdeehngen werd door enkele leden betoogd, dat het oogenbhk weinig geschikt is om deze voordracht te behandelen. Naar het gevoelen van andere leden is dit ont werp echter zeer wel voor behandeling vatbaar. Door enkelen weid betreurd, dat wij niet meer vrij zijn om dit ontwerp geheel naar eigen in zichten te regelen en veiplicht zijn ten deze met de in bet buitenland gehuldigde beginselen reke ning te houden. Naar het oordeel van zeer vele leden is de redactie van het nieuwe ontwerp juister en min der dubbelzinnig dan die der wet van 25 Mei 1880. Het nieuwe beginsel in dit wetsontwerp, dat het eerste gebruik van het meik het recht daarop zal vestigen, vet diende, naar het oordeel van vele leden, toejuiching. Niettemin vreesden enkelen, dat het bewijs van bet eerste gebruik in vele gevallen uiterst moeilijk Ie leveren zal zijn. Evenzeer juichten vele leden het toe, dat de wetkzaamhedcn der inschrijving van de merken van de verschillende giossiers van de rechtbanken oveigebiacht zal worden naar een centraal buieau. Op verschillende punten werden voorts beden kingen tegen het wetsontwerp in het midden gebracht, al bleven die met onweersproken. In de eerste plaats verklaarden enkelen zich tegen de zooeven genoemde voorgestelde veran dering van stelsel. Zij hadden er o. a. bezwaar tegen, dat de directeur van het bureau op eigen gezag de inschrijving van een rneik zal mogen overgeven. Ook tegen het afzonderlijk bureau voor den industrieelen eigendom werden van verschillende zijden bezwaien ingebracht. Sommige leden hadden niet alleen bezwaar tegen het voorgestelde afzonderlijke bureau met het oog op de kosten, maar ook uit een constitutioneel oogpunt. Enkele leden verklaarden evenwel die gevreesde bezwaren niet in te zien en zich met het voorgestelde te kunnen vereenigen. Verhoogimj van hoofdstuk IX der staatslc- groohng voor 1893. Dit wetsontwerp ontmoette bij de bespreking in de afheelingen vrij algemeen ernstigen tegen stand. Men bi acht in herinnering, dat m het ont werp staatsbegrootmg voor 1892 eene som van Hij kreeg, wel is waar, ©ogenblikkelijk zijn verdiend loon, maar de verrader had, helaas I te goed getroffen de gewonde liet zich met een kogel in de zijde en terwijl hij zich kramp achtig aan den zadel vastklemdedoor zijn hengst verder dragen, tot hij begon te wankelen en de weinigen, die nog bij hem waren, hem van het paard tilden en haastig hulp gingen halen. Dit was het einde van deze avontuurlijke onderneming. Graaf Hanckevoor weinige maanden nog een hoopvol jongmensen een keizerlijk uiaan gezond en vol levensmoed, lag thans in dezelfde hut, waar hij zoo menigmaal was voorbijge- draafd, als een die den dood nabij was. En waarlijk naar menschelijke berekening was de dood den graaf thans de meest welkome vriend geweest. Hij Zou hem verlost hebben van al de moeilijkheden en ongelukken, waarin hij zich door zijne lichtzinnigheid en liefdevuur gestort had. f40.000 was uitgetrokken vóór de verbetering van den Neder Rijn en de Lek onder Arnhem, Oostaibeek, Ravens waai en bij den Giebbenberg en tot het opruimen van hinderlijke ondiepten. Die post werd met f 200.000 verhoogd voor verbetering van de riviervakken bij Dorenwerd, Ravenswaai Tul en 't-Wanl en Huisen en tot uitvoering van baggerwerk voor de som van f 75.000. De regeering wilde de resultaten der werken van 1892 afwachten alvorens nieuwe voorstellen te doen, en thans wordt hoewel die werken zelfs nog niet zijn afgeloopen, op nieuw een bedrag van 200 000 aangevraagd voor kosten van normaliseering van Beneden- Rijn en Lek als deel van nieuwe uitgaven tot een totaal bedrag van minstens f 4.000.000, doch vermoedelijk van f 1.550.000 of well.cht nog meer. Op grond hiervan constateerde men dat de regeering hare afwachtende houding heeft laten varen en men vroeg naar de reden daat- van. Voorts vroeg men of de verdere opgaven van kosten voor de normaliseering van meerdere riviervakken op eene nauwkeurige begrooting steunt en of het c. q. niet zal blijken dat die kosten te laag geraamd zijn. Sommigen achtten het zelfs zeer waarschijnlijk dat die kosten voor later uit te voeren welken oveischreden zullen worden. Voorts vteesde men dat de te verkrijgen diepte van 2 meter op Neder-Rijn en Lek ten koste van aanzienlijke offers zal moeten worden in stand gehouden Vooits werden nog verschil lende opmei kingen van technischen aard ge maakt. Van de belangen, die volgens de mem. van toe!, door de uitvoering der werken zullen worden gebaat, bleef, meende men. ten -slotte alleen het belang van den Amnteidaiuschen Rijnhandel over en tegen het denkbeeld om nu voor dit doel eene zoo aanzienlijke uitgave te doen, had men ernstig bezwaar. Andeie leden betuigden hunne ingenomenheid met de wets- -voordiacht en brachten hulde aan de regeering voor de betoonde activiteit. Sommigeleden had den tegen het wetsontwerp nog bedenkingen van technischen aaid. SCHIEDAM3 Juni 1893. De algemeene vergadering der Nederland- sche vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal op 19 en 20 Juli te Deventer worden gehouden. In de maand Mei werden door de Koning- Innesluis, te Vreeswijk, geschut 3230 stoom- en zeilschepen, te zamen groot 330,129 ton- ueo, en 4 houtvlotten, metende 2531 M». Men verwondert zich er vaak over dat nog altijd lieden slachtoffers worden van de over bekende kunstgrepen der kaartspelende j>kwartjesvin<1 ers" en moet dus tot de slotsom komen dat de bedrogenen menschen zjjn die nooit couranten lezen of ze niet kunnen lezen. Wat te denken echter van een student, die te 's-Gravenhage in een koffiehuis op dezelfde onuoozele manier f 100 kwijtraakte Evenals zijne voorgangers is hij onmiddellijk na zijn verlies naar de politie geloopen om te gaan kla gen, iets wat in den regel in zulke gevallen niet baat. Te Scheveningen is tusschen twee steenen muren een kat gevonden, welke daar 31 dagen tusschen bekneld had gezeten en in al dien tijd geen voedsel had gehad. Men zal trachten het taaie dier in het leven te houden. De werkloosheid in Friesland neemt, helaas 1 toe. Tal van kregele arbeiders reizen alles af om werk te krijgen, doch tevergeefs. En dat in den besten tijd van het jaar. In de veen derijen zijn de helft minder arbeiders dan in 1892. Bovendien loopt het graven en De dokter kwam eu constateerde eene zware verwonding in de rechterzijdede kogel was in het lichaam blijven zitten. Met eene laatste krachtsinspanning protes teerde de deserteur tegen eene overbrenging naar Krakau, die de dokter dringend noodzakelijk achtte. De toestand was ernstig, en slechts bij eene zeer zorgvuldige verpleging was er uitzicht op beterschapzulk eene verpleging was echter in de hut van den armen Majewski niet mogelijk. Terwijl zij daarover nog aan het beraadslagen waren, kwam een licht, half geopend rijtuig voorbijrijden, waarin als eenige passagier eene dame zat, wier jeugdig, schoon gelaat van onder haren sluier te voorschijn kwam. Agnes werd baar gewaar. Zonder een woord te spreken ijlde zij naar buiten, riep den koetsier luid toe, stil te hou den, en begen daarna levendig met de jonge dame te spreken. De gevolgen hiervan waren dat de dame eerst ontsteld en ontroerd voor baggeren dit jaar ook veel vroeger af dan< gewoonlijk, omdat er nog een ongewoon groot e voorraad brandstof op het veld staat,, die grootendeels het kapitaal van de ver- veners vertegenwoordigt. (U. D.) Amsterdam. Door wijlen mej. F. C. Lublink, overleden den 21n Februari j.lzijn o. a. de volgende legaten vermaaktAan het keikbestuur der Waalsche hervormde ge meente alhier f24,000; aan de diaconie der evangelisch-Luthersche gemeente alhier het huis door haar bewoond, Heerengracht 203; aan het fonds voor de noodlijdende ker ken der Ned.-herv. gem. in Nederland f4000; aan het college sZeemanshoop" f8000; aan de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaat schappij f 2000aan de Prins-Hendrik-Stich ting te Egmond f5000 aan het Doorgangs huis te Hoenderlo f2000; aan het instituut voor doofstommen te Groningen f 2000aan de school voor havelocze kinderen f2000; aan de vereeniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden f 3000 aan de ver eeniging voor ziekenverpleging f 2000 aan het kinderziekenhuis f2000; aan het instituut tot onderwijs van blinden f 2000aan het geuzengesticht te Brielle f 500aan het Amaliafonds te Amsterdam f5000 aan de Frouwen-Gustaaf-Adolf-vereeniging f 2000; aan de vereeniging Tabitha f 3000 aan het liefdefonds der evangelisch-Luthersche ge meente f 2000, enz. Wij vernemen, dat het Hare Majesteit de Koningin Regentes behaagd heeft, gunstig be schikkende op een daartoe gedaan verzoek der regehngs-commissie, als beschermvrouw op te treden van het XXIIe Nederlandsche taal- en letterkundig congres, dat van 28 tot 31 Augus tus te Arnhem zal worden gehouden. Manden Belgischen minister van bmnenlandschc zaken De Burlet heeft de regelings-commissio het bericht ontvangen, dat 'L.Ex. den heei I. A. van Droogenhroeck, afdeelings-oveiste bij het algemeen bestuur van wetenschappen, letteren en fraaie kunsten in zijn departement, heeft aange wezen als vertegenwoaidiger der Belgische re geering bij het XXIIe Nederlandsche taal- en letterkundig congres. Ook het bestuur der ïVereeniging tot bevor dering van de belangen des boekhandels" wees reeds twee vertegenwoordigers aan. ArnhCt.) De heer H. W. Mesdag deelt mede dat hij Donderdagavond van den i Acting Commissioner" der afdeelmg schoone kunsten van Nederland op de tentoonstelling te Chicago ondeistaand- telegram heeft ontvangen: ïOnze afdreling schoone kunsten is een groot succes en een der beste. »Na'ler rapport volgt. vJury-quaestie nog onbeslist". Naar aanleiding van het berichtje, overgeno men uit het Nbl. v. d. Boekhomtrent de por tretten der ouders van prins Willem I, is ons de opmerking gemaakt dat deze beeltenissen ook te zien zijn in het album van het Prinsenhof te Delft. Inderdaad zijn van de portretten, waarnaar de firma Frederik Muller Co. den heer Steelink opdroeg een paai' etsen te maken, photographieén genomen, '••elke zich in het be doelde album bevinden. Z'bevinden ztchechter nog maar weinige maanden op het Prinsenhof, daar de origineele portrettom eerst in de tweede helft van het vorig jaar zijn ontdekt. Ook zijn zij, naar men ons verzekerd heeft, niet in den handel gebracht. (N. fi. Ct.) zich uit staarde, daarna echter, een kort be sluit nemende, het rijtuig verliet en de vrouw in de nederige hut volgde. Behalve de dokter en de smid bevonden zich nu nog alleen de luitenant der opstandelingen en Lóbol Pincus in het vertrek, daar Rob zich met de anderen verwijderd bad, om deze voor de Oostenrijkers te verbergen. Een zwakke straal van vreugde vloog over het gelaat van den gewonde, toen hij de jeug dige vrouwengestalte naast zijn leger bespeurde, een zacht rood bedekte zijne wangen en zijne lippen fluisterden een naam. Een bevriend ge zicht in dezen nood. lohanna 1 die hem gekend had in die vroegere, bitter-zalige dagen, die hem berichten kon geven van baai; die hij beminde welk een ongebc-opt geluk was dit 1 Hij deed eene zwakke poging om zich op te richten, zonk echter afgemat, met een smartelijkea kreet weder neder en bewoog alleen de hand.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6