A0. 1893. Vrijdag 9 Juni. N°. 8289, p KENNISGEVING. Z evenenveertig'ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. JfÉ Burgemeester EN Wethouders Bnitenlanüsclie Berichten. lBONNEMENTSPKIJSper kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. B U It E A I? BOTEKlTRilAT, B 2 9. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. -firJt inrichtingen welke gevaar, schade of hinder bannen veroorzaken. 'Se. VAN SCHIEDAM; Gezien het verzoek van H. P. S. ENGE- "R1NG, om vergunning tot oprichting van een xnout-roostery in het pand aan het Groenweegje alhier, wijk D no. 1516, kadaster jsectie A no. 1010. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Doen te weten*. dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 2&sten«Ii»nia.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gele genheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijktoe te lichtenen dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8sten Juni 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. DUiTSCnUMD. K eizer "Wilhelm heeft den groothertog van Baden, die Zondag bij gelegenheid eener ver gadering der vereeniging van oud-strijders te Oflenburg met warmte heeft aangedrongen op het zenden van mannen naar den Rijks dag die het legerontwerp, dat noodig is om het rijk in de toekomst voor vernederingen te behoeden, zullen helpen tot stand brengen, per telegraaf zijn hartelijken dank betuigd. De meeste bladen beschouwen de rede, Maandag door graaf Kalnoky in de Oosten- rqkscho delegatie uitgesproken, als het bewijs -eener onloochenbare verkoeling van Oosten- rijk-Hongarije ten aanzien van het drievoudig ■verbond. De Kreuzzeitg. verwij tgraafKalnoky -een spaak in het wiel te steken op het oogen- "blik dat het lot van het legerontwerp moet beslist worden. De Münchener Neucste Nach- richten zegt dat Oosten; ijk-Hongarije toe nadering tot Rusland zoekt ep, al is het nog voor enkele jaren vast aan hetAlrietoudig verbond, hetwelk veel te zware lasten oplegt, reeds nu naar voordeeliger bondgenootschap "uitziet. De National Zeitg. ziet irfKalnoky's rede eene poging om de zware militaire lasten ien de gespannen internationale verhoudingen galleen aan Duïtschtand te wijten, en tevens "de beurs gunstiger voor Oostenrijk te stem- pmen met het oog op de invoering van den Jgouden standaard. Het blad waarschuwt Oostenrijk echter dat, wanneer het met Rus land gaat coquetteeren, Duitschland zijne be trekkingen met dat rijk zelfstandig zou kun nen regelen op den voet als zij van oudsher bestonden, maar alleen ter wille van Oosten rijk werden afgebroken. De Berlijnsche correspondent der NS. Of. schrijft van gisteren Nu heeft ook graaf Herbert Bismarck zich volop in den verkiezingsstrijd geworpen, heeft in het district Genthin, waar can- didaat is en door de conservatieven, vrij- cOnservatieven en nationaal-liberalen gesteund wordt, reeds driemaal eene uitvoerige rede gehouden. Hij erkende de noodzakelijkheid voor Duitschland om het leger te versterken en gaf de hoop te kennen, dat het tusschen de regeering en den nieuwen Rijksdag tot overeenstemming moge komen. Hij vermoedt dat het leger-ontwerp eenigszins gewijzigd ingediend zal worden. Het opbrengen van nieuwe belastingen voor het leger zal gewis zwaarder vallen dan vroeger, daar de door Caprivi gesloten handelstractaten eensdeels eene vermindering der tolinkomsten ten ge volge hebben gehad en anderdeels de natio nale welvaart hebben doen afuemen. Zoo heeft Duitschland b.v. 188 millioen mark aan Oostenrijk-Hongarije opgeofferd, terwijl Oos- tenrijk-Hongarije van zijn kant slechts 63 millioen heeft ingeschoten. Buitendien zijn het niet alleen onze staatkundige bo'ndgenooten die voordeel trekken uit die handelstractaten, ook alle staten die op deh voet der meest begunstigde natiën behandeld worden, zooals Frankrijk, Noord-Amerika, Engeland met zijne kolomen, enz., genieten de voordeeier van die gunstige tariefsbepalingen zonder de minste concessie van bunne zijde te hebben gedaan. De spreker verzekerde dat ook hij voor het sluiten van handelstractaten is, maar zij moeten voordeelig zijn, terwijl heden ten dage bij ons het parool schijnt te zijnWat het ook koste, het moet geschieden!" Deze staat kunde zal zich wreken, terwijl ten slotte bij het gedrukte Duitsc'ne volk een betreurens waardige weerzin tegen het bevoordeelde Oostenrijk ontstaan zal. Graaf Herbert zette hierna nog de gansche politiek van den unieuwren koers" uiteen, waarbij hij herinnerde aan Zanzibar, Kroon stad, de nieuwe Poolsche politiek, die Rus land verbaasd doet zijn, aan de rede van Caprivi in den Rijksdag, waardoor Italië ge ërgerd werd, en de spreker eindigde met de woorden, dat hij wel wist dat er, wegens den grooten naam dien hij geërfd heeft, haat in ontzaglijke mate zich tegen hem opstapelt maar liij houdt zich aan de oude spreuk veel vijanden, veel eer. In een hoog officieus artikel van de Nord- deutscke wordt het als een constitutioneel recht der regeering verdedigd, dat zij bij eene verdere verwerping van het leger-ont- weip, den Rijksdag opnieuw ontbinden kan, hetgeen naar de overeenstemmende meening van Eugen Richter en prins Bismarck met den geest der constitutie in strijd is. De katholieken die te Bremen gewoonlijk met eigen candidaten optreden, zullen dit maal als éen man met de liberalen optrek ken, om den vrijzinnigen koopman Frese tot lid van den Rijksdag te doen verkiezen. FKANEBUK. De rede, door den oud-minister Constans te Toulouse gehouden, waarin hij o. a. als zijn verwachting uitsprak, dat de aanstaande verkiezingen, volgens enkele bladen op 20 Augustus a.s. "vastgesteld, bijna eenstemmig in repubhkeinschen geest zullen uitvallen, wordt in de Fransche pers druk besproken. La France zegtDe door den heer Constats uitgedrukte denkbeelden zijn alleszins passend voor het land. Paris schrijftTe Toulouse is eene taal gevoerd, het hoofd eens staats waai dig. La Nation verklaart zich slechts te kunnen verheugen over de door den heer Constans geopenbaarde bedoeling om eene tory-partij in de republiek te vormen. De National juicht het zoo helder ontwikkelde programma toe. Het blad vindt echter dat Constans al te inschikkelijk is voor de rallies. La Libert' zegt dat Constans zich nu aan het hoofd heeft gesteld van de conservatieve republikeinsche partijDe Temps gelooft dat de rede den grootsten en gelukkigsten indruk -in het land zal maken. Zelden hebben de gouvernementeel-gezinde republikeinen eene rede gehooid, die van meer ei varing, van schrandeider inzicht getuigt. Zelden is het piogramma der republiek, welks verwezen lijking wij sinds eene eeuw nastreven, met zooveel vastberadenheid en nadruk geformu leerd. Wij houden ons overtuigd, dat het bij de stembus de meerderheid krijgen zal; in de gemoederen heeft het die nu reeds. Het Journal des Débats schrijftWij vinden in de denkbeelden van den heer Constans de denkbeelden terug, die wij sinds lang verde digd hebben de denkbeelden die het radica lisme. en ook de opportunisten, tegen Ons in het harnas gejaagd hebben, die de conce'n- tration républicaine in de armen, of aan de voeten van den heer Clémenceau werpt. Tot ons innig genoegen zien wij die denkbeelden verdedigd door een republikein van ouden datum, door den minister \an gisteren, die door zijn schrander inzicht en geestkracht de republiek diensten bewezen heeft (ten tijde van het Boulangisme), welke het land niet vergeet. De regeering heeft langs diplomatischen weg bij de Britsche regeering vergunning gevraagd en verkregen, om den toestand van den heer Cornelius Herz, die nog te Barne- moutll verblijf houdt, te doen onderzoeken. Volgens Figaro is de heer Herz nog wei lijdende, maar wordt aan het toezicht, dat eerst zoo scherp was, bijna niet meer de hand gehouden. De aandeelhouders der Suez-kanaal-maat- schappij hielden gisteren te Parijs een ver gadering tot het verkiezen van nieuwe admi nistrateurs, in de plaats van eenige aftreden den (allen administrateurs der Panama-Mij.) waaronder baron Cottu. Een motie om ook de beide heeren De Lesseps als administra teurs te schrappen, werd door het bestuur niet in stemming gebiacht, daar er hiervoor 2. i. geen aanleiding bestond. Volgens verscheidene bladen zijn de onder handelingen met Rusland, betreffende den invoer van petroleum tilt Rusland, volkomen geslaagd. In ruil voor de tegemoetkoming, dóór Frankrijk op dat artikel verleend, zal Rusland op een 60-tal Fransche producten een verlaagd tarief toepassen. B E L (J I E. De commissie der Kamer, belast met het onderzoek van het voorstel tot afstand van Bar-le-Duc (Baer de Hertog) aan Nederland, in ruil van de gehuchten Castelre en Mer- caten, is gisteren bijeengekomen. De leden van zes afdeelingen der Kamer verwierpen het voorstel; een enkel ministerieel lid nam het aan. Men meldt uit Brussel, dat de commissie, ingesteld door het staatsbestuur om de ver mindering der haveniechten te bestudeeren, aanbeveeltde afschaffing der vuur- en baken gelden op de Scheldede vermindering der 'onkosten van loodsen, experten en griffie de opzegging der overeenkomst met den spoorweg MechelenTerneuzen het gra ven van een kanaal naar de Roer. Dienover eenkomstig verzoekt de commi ssie de Belgische regeering zich met de Hollandsche te verstaan over de loodsrechten op de Schelde. Het ver slag is aan den minister ter hand gesteld het schenkt voldoening nagenoeg aan al de eischen van den Antwerpschen handel. ENGELAND, In het Lagerhuis werd gisteren tri de be handeling van de Home-Rule-wet een amen dement van Morley, ondersteund door de oppo sitie, maar bestreden door de Iersche leden, met 328 tegen 139 stemmen aangenomen. Het strekte om de vreemdelingen, in Ierland wonende, te onttrekken aan de Iersche wetge vende macht. Gladstone betoogde, dat het amendement geen nieuw principe in de wet bracht en noo dig was om quaesties, die de buitenlandsche betrekkingen konden raken, te houden onder de controle van het lijksparlement. Het amendement van den heer Lawson volgens hetwelk de wet tot het afleggen van een eed van trouw voor de Iersche wetgeving niet van toepassing is, weid door de legeenng bestreden en verworpen met 2SS tegen 242 st. ,j i/f A J 'tja*

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1