Binueulaudsclio Berichten. OOSTENRIJK. De commissie uit de Hongaarsche delegatie nam de begrooting van oorlog zonder eenige verandering aan. ZWITSERLAND. De Nationale Raad heeft met 58 tegen 39 stemmen besloten met 1 Oct. e.k. den Midden- europeeschen tijd voor het spoorweg-, post en telegraafverkeer in te voeren. ITALIË. 1, de Kamer heeft de minister-president Giolitti gisteren verklaard, dat de regeering de beraadslaging over het wetsontwerp op de circulatiebanken, welks verwerping het krediet van Italië zou compromitteeren, niet kan laten uitstellen. De volksbetooging, Vrijdagj.l. ter gelegen heid van de herdenking van Garibaldi's dood te Rome gehouden, is zeer indrukwekkend geweest. De plaats van samenkomst was het plein Sopolo, van waar een vijftigtal vereeni- gingen met haar banieren naar het Capitool optrokken. De verschillende muziekkorpsen, die den stoet vergezelden, speelden vader- Jandsehe liederen. Het plein van het Capitool was met vlaggen versierd, Imbriani hield van het balkon, omringd door een veertigtal Garibaldianen, in het bekende roode hemd, een redevoering, waarin Garibaldi werd ver heerlijkt. Spreker bracht in herinnering de geschiedenis van Marius, den overwinnaar der Kimbren en Teutonen, van Cicero, Regulus en andere beroemde Romeinen. Hij maakte een vergelijking tusschen den ellendigen toe stand van het heden en den roem van het veileden en bracht hulde aan Garibaldi, die nooit aan Italië's eenheid heeft gewanhoopt. Imbriani gispte de tegenwoordige buitenland- sehe politiek, die hij koopmans politiek noemde. Na een aanval op het bankwezen deed hij vooi lezing van telegrammen van instem ming, uit Trente en Triest ontvangen. Im- briani's redevoering werd herhaaldelijk on derbroken door luide toejuichingen en de kretenïleve Imbriani, leve Trente, leve Triest, leve Oberdank". Felice, de socialistische afgevaardigde, bracht in een heftige redevoering Garibaldi's optre den als revolutionnair in herinnering, verkon digde den lof van het socialisme en geeselde het bankwezen. Na afloop der redevoeringen gingen de vereenigingen langzaam uiteen en een groote menigte trok naar de gemeente raadszaal, waar een twintigtal prachtige kran sen bij Garibaldi's borstbeeld werden neer gelegd. De manifestatie heeft tot geen enkel incident aanleiding gegeven. SPANJE. Er heerscht te Burgos opnieuw agitatie betreffende de quaestie van den post van kapitein-generaal. Men voorziet onlusten. GRIEKENLAND. Het officieele blad deelt de voorwaarden der nieuwe leening mede. Zij bedraagt 100 millioen dr, tegen 5 pCt., gewaarborgd door de belastingen en betaalbaar in goud40 millioen zal onmiddellijk door een EngelscU syndicaat gegeven worden tegen 67 pCt. daarvan zullen de vervallende coupons be taald worden. S E R T I E. De leiders der radicale party hebben be sloten, het vorig Kabinet in staat van be schuldiging te doen stellen, en een besluit van t\e Skupschtina uit te lokken, waarbij de gewezen regenten Ristitsch en Beümar- kowitsch 31s gevaarlijk voor den staat levens lang uit het land worden verbannen. AMERIKA. De president der Argentijnsche republiek heeft van de ministers verlangd dat zij hun ontslag zouden aanbieden. Men weet niet om welke reden. Het geheele Kabinet heeft daarop ontslag genomen. In verschillende deelen der Vereenigde Staten, vooral in het zuiden, zijn vereeni gingen gesticht tot bestrijding van de toepas; sing der lynchwet. Aan het hoofd der be weging staat het invloedrijke congreslid Frederik Douglas, een gewezen slaaf. Ook na het mooie bericht over de finan- cieele uitkomsten der maand Mei, blijft men volhouden, dat de Chicago-tentoonstelling, voornamelijk aan de logementhouders en ondernemers van publieke vermakelijkheden enorme verliezen berokkent. Het vertrouwen is totaal geschokt en de Meadowrafts-Bank is reeds door het opvragen van alle deposito's gefailleerd. Ook de inlagen van de spaar banken worden schier zonder uitzondering opgevorderd. TWEEDE KAMER DER STATEN GENERAAL. Zitting van 7 Juni. Bedrijfsbelasting. Bij het desbetreffende artikel werd in een herhaling getreden van het reeds bij de algemeene beschouwingen gevoerd debat over de al of niet vrijstelling van het landbouwbedrijf in deze heffing. Het amendement-Poelman stelde de beginsel vraag: het doen vervallen der door de regeering vooi gestelde vrijstelling. De heer Roessingh wilde niet daaraan tornen, nadat bij de vermogensbelasting op vrijdom uitzicht is gegeven, en bepleitte dien op grond dal het landbouwbedrijf niet onaf hankelijk van den bodem is uit te oefenen en het vei lies voor de schatkist niet bedui dend is. De heer De Kanter verklaarde de geheele wet te zullen afstemmen, wanneer de land- bouwstand, die grondbelasting betaalt, wordt betrokken in de bedrijfsbelasting, en zag daarin grooter onrechtvaardigheid dan in behoud van het patent, omdat de boerenarbeiders slechts de dupe worden van verzwaring der lasten voor den landbouw, een druk dien de heer Zijp nader schetste, ter verdediging mede van de landbouwvrijstelling, met verzoek aan den minister om het amendement onaannemelijk te vei klaren. Ook de heer Houwing was ongeneigd de verantwoordelijkheid voor die wet te dragen, wanneer de grondbezitter nog meer belast wordt ten nadeele van den reeds zwaar ge- drukten landbouw. De heer Vnuly Verbrugge motiveerde mede zijn stem voor de vi ijstelling als een daad van eeihjkheiden goede trouw, in \erband met de vermogensbelasting en de perequatie der grondbelasting. De heer Mees, hoewel de redenen daarvoor niet deelende, zou in de landbouwvrijstelling beiusten, in de hoop, dat zy later, bij betere tijden voor den landbouw, zou worden inge trokken, maar wilde haar niet uitstrekken tot de bloembollencultuur. Hij bestreed het niet belasten ran coöperatieve zuivelfabrieken. De heer Tydeman verdedigde de vrijstelling van den landbouw, omdat anders jaarlijks de fiscus een aderlating zou toepassen op den landbouw, die aan bloedarmoede, gemis aan bedrijfskapitaal, lijdt. De heer Pijttersen meende dat de vrijstel ling van den landbouw tot onrechtvaardig heden zou leiden. De heer Feif beschouwde de vrijstelling als verkregen recht zoolang de grondbelasting bestaat. Hij verdedigde ook de vrijstelling der coopeiatieve zuivelfabrieken. De heer De Beaufort (Wijk-bij-Duurstede) beschouwde de vrijstelling als passende in het geheele stelsel des ministers. De heer De Meijier bleef de vrijstelling be strijden, evenals de heer Farncombe Sanders, die meende dat de kleine luiden in de steden het even hard te verantwoorden hebben als de boeren en de vrijstelling ver strekkende gevolgen zou hebben. De heer Van Houten verdedigde, namens de meerderheid der commissie, het amende ment-Poelman, en bestreed de amendementen der heeren Gerritsen en Lieftinck, waarna de heer Rutgers van Rozenburg nogmaals de vrijstelling van den landbouw aanbeval. ite heer Heldt heeft amendementen '"oor- gesteld om de boom- of bloembollenkweeke- ïijen niet vrij te stellen en de fabriekmatige bereidingen annex aan het landbouwbedrijf te belasten. Morgen voortzetting. Bedrijfsbelasting. Amendement van de commissie van rapporteurs na art. 55 (verbeterde lezing) Art. 55ter. Tot op het tijdstip dat de wet op de personeele belasting zal zijn herzien, wordt op de belasting verschuldigd volgens deze wet, voor de belastingplichtigen die in de personeele belasting voor de eerste drie grondslagen zijn aangeslagen en wier zuivere inkomsten, berekend volgens artt. 2 en 3 dezer wet, en voor zoover zij in de vermogensbelasting zijn aangeslagen vermeerderd met vier ten honderd van hun ver mogen, niet meer bedragen dan f4500, eene reductie toegestaan van twee ten honderd voor elke f 100 die de zuivere inkomsten blijven be neden f 4500 per jaar, met dien verstande, dat deze reductie nimmer meer dan veertig ten hon derd zal bedragen. SCHIEDAM.8 Juni 1893. hi ons verslag van de vergadering derkies- vereeniging iSchiedam" staatzOndanks de aanmerkingen op zijn beleid werd het bestuur herkozen en liet zich de herbenoeming wel gevallen". Men leze Vóór de aanmerkingen op zijn beleid enz. De afdeelingen van de Eerste Kamer heb ben heden haren arbeid voortgezet. Naar wij vernemen, heeft een wetsontwerp tot herziening van de drankwet den Raad van State reeds verlaten, zoodat het weldra bij de Tweede Kamer zal kunnen inkomen. {Avondp.) Uit Den Haag deelt men a'an de Telegraaf mede, dat als opvolger van den heer Van Reenen als vice-president van den Raad van State, tevens voorzitter van den Raad van Voogdij, genoemd wordt jhr. mr. J. Roell, lid van de Tweede Kamer. Dinsdagmorgen omstreeks 9 uur verliet een extra dagboot van de stoomvaartmaat schappij Zeeland" de haven van Vlissingen met afgevaardigden der internationale winter- dienstregeling-conferentie, op 7 en 8 dezer te Londen te houden. Een honderdtal afgevaardigden uit Rusland, Polen, Oostenrijk, Denemarken, Zweden en Noorwegen, Pruisen, Zuid-Duitschland, den Elzas enz. hadden de route via Vlissingen voor hunne reis verkozen, en de stoomvaart maatschappij nZeeland" stelde daarop een extra dagboot ter beschikking, opdat de den vorigen avond vertrekkende nachtboot niet al te veel passagiers zou vervoeren en het ge wone, in dit seizoen zeer drukke verkeer niet daardoor te veel zou lijden. Met die extra dagboot van negen uur konden de afgevaar digden nog bijtijds in Londen aankomen, om deel te nemen aan de reünie, welke elke halfjaarlijksche conferentie des avonds voor afgaat. Dat het aantal der afgevaardigden, die over Vlissingen wilden reizen, zoo groot is, mag wel als een bewijs dienen, in welke mate de Vlissinger route in het buitenland in eere gehouden en gewaardeerd wordt. Blijkbaar onze zienswijze deelende omtrent de quaestie der beleediging van vreemde vorsten, zegt het Vaderland De Maasbode schrijft, van de koningin van Sardinië en Italië sedert 1848 sprekende, van Vorstelijke stroopoppen. Is dat nu geen be leediging van buitenlandsche souvereinen, die 3) vervolgd" moet worden? ArrihOt.) Men heeft in Centraal Amerika een boom ontdekt, welks bladeren deze kleuren ver- toonen 's morgens zijn ze wit, 's middags rood en 's avonds blauw. Als wij die nu eens tot onzen nationalen boom maakten, roept de Arnh. Ct. uit. Naar aanleiding der bemoeiingen van den burgemeester van Het Bildt zijn thans een 15-tal jongelieden geplaatst bij de zeevisscherij te Vlaardingen en Maassluis, terwijl binnen kort nog eenige zullen volgen. In de vestibule van het in aanbouw zijnde station van de Hollandsche spoor te 's-Graven- liage zijn twee tegelbeschilderingen in de wanden aangebracht, voorstellende de ïOude" en de sNieuwe Tijd". Op de eene ziet men het vervoer per trekschuit en postwagen, op de andere met de stoommachines. Uit een der vijvers van de waterpartij in de Scheveningsche boschjes is gisterochtend het lijk opgehaald van eene onbekende vrouw. Van de nachtboot, varende tusschen Am sterdam en Rotterdam, is nabij deVijfgaten- brug bij Ter-Aar een passagier overboord gevallen en verdronken. Den volgenden ochtend is het lijk opgevischt en bleek de verongelukte te zijn een 24-jarig jongeling uit Friesland, op weg naar Vlaardingen, om zich daar voor de visscherij te laten aan monsteren. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft goedgekeurd de voordracht voor burg. en weth. om het onderwijs in de Chineesche en Maleische taal aan de Handelsschool voor den tijd van 3 jaar op te dragen, wat de Chineesche taal betreft, aan dr. J. I. M. de Groot, hoogleeraar aan de universiteit te Lei den, op eene jaarwedde van f 1200 's jaars, en, wat de Maleische taal aangaat, aan den heer A. A. Fokker te Leiden, op een jaar wedde van f 800, in te gaan met den cursus 1893/94en aan te nemen de toezegging van de Deli-maatschappij, de Amsterdamsche Deli-compagnie en de Deli-Batavia-maat- schappij, waarbij deze zich verbinden gedu rende drie jaar, aanvangende met dien cursus 4893/94, gezamenlijk ten bediage van f 1000 per jaar bij te dragen in de bezoldiging van gemelde leeraren. Bij de herstemming over de voordracht van burg. en weth. tot oprichting eener tweede hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus, waarover in de vorige zittiog de stemmen staakten, werd deze voordracht verworpen met 16 tegen 14 stemmen. Door mej. Lrouwina Ebels van Kroonpolder, gem. Beerta (prov. Groningen), is de vorige week op een tweewieler de reis gemaakt naar Amsterdam. Zij bereikte Donderdag Kampen en arri veerde Vrijdagochtend vóór 12 uur te Amsterdam. De toestand van den koetsier H. J. uit Heerenveen, die bij het Huis ter Heide van den bok sloeg en bewusteloos werd opge nomen, is iets beter. Het bewustzijn keert nu en dan terug, en hij klaagt dan over pijn over het geheele lichaam. Hij mag nog niet vervoerd worden. Uit Joure (Lr.) schrijft men van Maan dag aan het HandelsbladOngeveer honderd arbeiders van heinde en verre zag men heden hier op de weekmarkt, om zich te verhuren bij de boeren voor den maai- en hooitijd. Er waren er onder, die 7 a 8 uur hadden geloo- pen. Bitter werden zij teleurgesteld, want slechts 10 konden geplaatst worden en dan nog tegen lager loon dan anders. In de Kolderveensche Bovenboer, in de nabijheid van Steenwqk, woont de oud-strijder Hendrik Wolters Snijder, geboren 16 Juni 1793 en dus binnen enkele dagen honderd jaar oud. Hq is een der laatst overgeblevenen van hen die de slag van "Waterloo mede gemaakt en met de legers der verbonden mogendheden onder de muren van Parijs ver toefd hebben. Vijf jaarlang heeft hij de zware vermoeienissen van het krijgsmansleven in die dagen uitgestaan en daarvoor later de zilveren Waterloo-medaiHe ontvangen. Tot vóór korten tijd verrichtte de krasse grijsaard, die niet groot, doch zwaar en sterk gebouwd is, nog zijne dagelijkschebezigheden; maar nadat hij verleden jaar door de influenza werd aangetast, moet hij meer rust nemen. Zijne zintuigen zijn nog goed, zyne geestver mogens tamelijk helder. Hij loopt nog rechtop. Het zal den dapperen oud-strijder op zijn

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2