Woensdag 14 Juni. A0. 1883. N°. 8292. Eerste Blad S CHÜTTERIJ. Kennisgeving. KENNISGEVING. KENNISGEVING. KENNISGEVING. evenenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Schiedamsclie Indrukken. Buitenlandsclic Berichten. UITGEVER: J." ODÉ. i. COURA Abonnementsprijs, per kwaitaal Branco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke Hommers 1.85. - 2.50. - 010. BCBEAt't ÜOTKRITRAAT, B 2 9. Advertentieprijs: va a 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant.1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. Burgemeester EN WETHOUDERS VAN Schiedam, Brengen ter kennis van de belanghebbenden: dat dl ALPHABETISCHE NAAMLIJST van de inge schrevenen voor de schutterij, te rekenen van 14 dezei, ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente; dat DE LOTING voor de schutterij, tusschen de ingeschrevenen van dit jaar, alsmede DE NALO- TING van de van elders ingekomen dienstplichtigen, zal plaats hebben ten raadhuize op Maandag 2(> Juni eerstkomende, den namiddags ten tes ure En eindelijk dat bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld, om de redenen van vrijstelling op te geven. En is hieivan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 12den lunl 1803. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. DE Burgemeester VAN Schiedam biengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen: Dat het kohier vooi de belasting op het Personeel «o. 1 bevattende de wijken A en B dezer Gemeente, over het dienstjaar 1893/94, door den Heer Provin cialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotter dam, op den 9den Juni 1893 exeeutou verklaard, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter mvoi dering is overgemaakt. Voorts wordt dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, vvaarhetbe- hooit, den 13den Juni 1893. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. DE Burgemeester VAN SCHIEDAM Brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen: Dat het kohier van het Patentrecht No. 1 (bevat tende schippers, kramers en tappers) dezei gemeente, over het dienstjaarl893/94, doorden Heei Provincialen Inspecteur der Duecte Belastingen te Rotterdam, op den 811 Juni 1893 executoir verklaard, op heden aan -den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invorde ring is overgemaakt. "Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver- -plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden •ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 12n Juni 1893. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. DE Burgemeester VAN Schiedam vestigt op uitnoodiging van den heer Com- Tnissaiis der Koningin in deze Provincie de aandacht van belanghebbenden op de navolgende kennisgevingen aan zeevarenden lo. No. 769. Schietoefeningen uit het fort kaap Hoofd, den Helder. Volgens raededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen in het 3e District dd. 2 Juni zullen in het tijdvak van 10 Juli tot ultimo September n. s. van het fort Kaap Hoofd, den Helder, schietoefeningen gehouden worden. De richting waarin gevuurd zal worden is N.N.W. Tijdens de oefeningen zal aan een hooge staak op de zandplaat Onrust, een roode vlag waaien ter aanduiding van de onveiligheid van het tenein, dat zich over genoemde zandplaat en da aangrenzende vaarwaters uitstrekt. 2o No. 770. Schietoefeningen uit de forten bij den Hoek van-Holland, te IJmutden en op de Harssens. Volgens mededeelmg van Z. B. den Minister van Oorlog, bestaat het voornemen, geduiende de daarbij aangegeven dagen, schietoefeningen te houden als volgt: 1. Op 22 Juni a. s. en volgende dagen op het fort bij den Hoek van-IIolland, m Z W.lijke richting op eene schijf geplaatst aan de 'L zijde van den Nieuwen Rotlardamschen Waterweg. 2. Op 4 Juli a. s. en volgende dagon op het fort te I J muiden m een sector, die begiensd wordt door de lichtingen Z VV. en N W. 3. Op 18 Juli a. s. en volgende dagen op het fort op de Harssens, m een sector van 60" beoos ten de lijn Ilarssens-Oude schild. 3o. No. 783 Torpedo-terrein m het Haring vliet, 4e District Volgens mededeelmg van den Inspecteur over het Loodswezen m het 4e en 5e District, dd. 6 Juni j.l,, zullen van af '1 7 Juli tot 21 Augustus a. E. ir, het Haringvliet, 400 M. beneden Hellevoetstuis, torpedo-oefeningen gehouden worden. Het onveilige terrein /al door witte of zwarte tonnen naar omstandigheden buiten het vaar water woiden gebiacht. No 784. Torpedo-oefeningen in het Volkeralt ge ëindigd 5e District, Volgens mededeelmg als voien, zijnde torpedo oefeningen in het Volkerall, 5e Distuct, geéindigd en de aldaar tijdelijk gelegde witte tonnen opgenomen. 785. Diepte op het wrak Miranda in den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg, 4e District. Volgens mededeelmg als voren, levert liet wrak •sMirandain den Nicuucn Ilotlerdamschen Waterweg, 4e Distuct, nog een gevaar op voor de scheepvaart, daar men op enkele punten 45 dM. water en op éen punt slechts 28 dM. water vindt. Het wrak wordt gedekt door de stompe ton nen No. 1 en 2 Maatiegelen tot opruiming worden voorbereid. Schiedam, 13 Juni 1893. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK "VAN MATENESSE. "Wij zijn van plan, onder bovenstaanden titel van tijd tot tijd in ons blad een soort van causerie te plaatsen. We hebben daarmee vooral ten doel belangstelling te wekken in zaken van plaatselijken aard. Het is van alge- meene bekendheid dat deze in Schiedam zeer veel te wenschen overlaat. Wil men ver hoeden dat Schiedam in geestelijken zin eene -ville morte worde, dan moet de hand aan den ploeg geslagen. De ledactie wil in dezen een goed voorbeeld geven ze is zich bewust niet gedaan te hebben wat zij had kunnen doen; niet met vaste hand de leidiug van het intel- lectueeJe leven barer stad te hebben gevoerd. Voortaan wil zij trachten hare roeping meer getiouw te zijn: misschien vindt haar voor beeld goedkeuring en navolging. Dat er op het gebied van politiek leven bijv. nog wel wat aan hapert, bewijst de ver gadering der liberale kiesveieeniging in de vorige week. Een tiental leden behalve het onvoltallige bestuurEn dat, terwijl er een nieuw bestuur moest gekozen worden, van welks samenstelling zoo oneindig veel aihangt voor de richting en het werken der vei eeni- ging I Het komt er blijkbaar niet veel op aanStraks komen de verkiezingen, en dan is alles in rep en roerHet vaderland is in gevaar; stemmen, stemmen! Waarom nu eigenlijk deze candidaat, en niet die of gene gekozen moet worden, is een Ytaag, die met ernstig onder 'toog gezien wordt. Hg is nu eenmaal de officieele candidaat en dus zal hij wel de beste zijn. Vooruit dan, vooruit dan, ter stembus Begrijpt men dan niet dat men op deze wijze de vrye volkskeuze tot een paskwil maakt! Alsof eene kiesvereeniging mets anders te doen had dan candidaten proclameeren en verder eens per jaar te vergaderen om het aftiedende bestuur te hei kiezen en de ïekening goed te keuren 1 Wij willen hiermede geen blaam werpen op het tegenwoordig bestuur. Wij gelooven wel, dat het anders zou willen, dat het zijn taak breeder zou willen opvat ten. Maar wij weten ook dat het lam ge slagen wordt door de onverschilligheid der leden. En dit moet anders worden. Ieder kiezer heeft naast zyn recht een plicht, een cinstigen plicht jegens gemeente en vader land, dien hij op verre na nog niet nakomt als hij bij gelegenheid zijn stembriefje in de bus werpt. En om hem dezen plicht gemak kelijker te maken, daarvoor dient de kies vereeniging. Daar moet hij hooren welke de telkens belangrijkste quaesties zijndaar moet zijn belangstelling gewekt worden door sprekers, die het onderwerp inleiden, en Juj mag nu miet rusten voor hij zich een oor deel gevormd heeft. Op de meest ontwik kelden rust in dezen de zwaarste verplichting. Er komt een tijd en deze is niet meer verre dat een breede stroom vanbuigers dit lang begeei, 3 recht zal hebben verkregen. Men zij er op bedacht, voor dezen stroom intijds een bedding te graven. En die bedding is niet in den dag klaar en de lichting daarvan aangeven is niet het werk van Jan en Alleman. Politiek leven wekken dat is de taak eener kiesvereeniging. Alleen van leven kan kracht uitgaan. Wil de liberale partij hier ter stede haar eigen graf delven en zij heeft daartoe volle vrijheid dan ga zij op den ingeslagen weg voort. Maarzij verbeurt dan ook alle recht tot klagen, en medelijden verdient zij niet. Voelt ze echter in z>ch nog iets van heilig vuur branden, dan toone zjj dat door daden. Dan kome zij trouw op ter vergadering, dan sluite zij zich meer dan tot dusverre aan bij de eenmaal bestaande kies vereeniging. Kan men op de wegen, die in geslagen worden, niet meegaan, men vei heffe daartegen op de vergadering zijn stem. Men blijve niet thuis: men verspeelt daarmee het recht van cntiek en door zijne onthouding heeft men evengoed schuld aan eventueele fouten. Fouten worden er en zijn er begaan men kome en wijze er op. Men stelle het bestuur in staat de belangrijkste quaesties door der zaken kundige mannen te doen in leiden men kome en oordeele, ga naar huis, overdenke en bespreke met elkander. F R A N E B IJ E. Piesident Carnot is opnieuw ongesteld en zal heden den ministerraad niet voorzitten. Gisteravond hebben vier geneesheeren op het Elyseum consult gehouden, om uit maken of de heer Carnot zyne reis naar Bretagne zal kunnen doen. Zy verklaarden dat de pi esi- dent ernstig verzwakt is, zonder dat nochtans zijn geheele toestand eenig ernstig gevaar oplevert. Tegen de reis van 18 Juni hebben deze geneesheeren zich echter verzet en haar nadrukkelijk verboden. Bij de interpellatie in de Kamerzitting van gisteren, rakende knoeienjen bij de leveling van laken voor de troepen, heeft de minister van oorlog eenegroote meeiderheid veikiegen Eene eenvoudige orde van den dag werd aan genomen, terwijl een votum van afkeuiing was voorgesteld. De minister-president Dupuy is Zondag bjj zijne komst te Albi met levendigen bijval begroet. Op zijn tocht naar de prefectuur werd door eene groep mijnwerkers gefloten en geroepen: »Leve Baudin!" De heer Dupuy heeft de geestelijkheid, aan het hoofd waarvan do aartsbisschop was, ontvangen. Er werden vaderlandlievende woorden gewisseld. Op een feestmaal ter eere \an den minister weidde dexe in lof uit over de republiek en hare instellingen, die zelfs hare tegenstanders tot bekeeiing gebracht hebben. Hij veiheugde er zich innig over, dat de godsdienstige ge voelens samengaan met de vaderlandlievende gevoelens van alle Franschen. Er valt, spiak hij verder, nog veel te doen, want de voor uitgang op den weg der democratie, naar welke de ic, fcliek al meer en meer haie blikken moet richten, is eindeloos. De plicht, die aan allen is opgelegd tot verwezenlijking der democratische hervormingen, is de eei- bied voor de wet. De directeur van de registratie heeft een schrijven gericht aan een bankier, verklaiende dat iedere operatie ter beurze, gedaan voor eigen rekening, en niet voor rekening vaa

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1