""per telegraaf! HET GEHEIM OM IN 'T LEVEN TE SLAGEN, Gem engdeBericIiten. Post en Telegraphïe, Stedelijk Nieuws. doch de wetgever moest geleidelijk optreden ■wie in Nederland onmiddellijk een 8-urigen werkdag wilde invoeren, zou het maatschappelijk samenstel ernstig storen, geleidelijk kon men den arbeidsdag verkorten. Ook zou de wet de woning-qusestie ter hand knnnen nemen, de gemeenten zouden den bouw van geronde arbeiderswoningen kunnen bevor deren het particulier initiatief had op dit gebied nog weinig gedaan. Leerplicht was een dnngende eisch voor de kinderen van den arbeider en gelukkig is bij in Verschiet. Regeling van den rechtstoestand der gehuwde vrouwde verhouding tusschen pachter en landeigenaar, verzekering van den werkman tegen invaliditeit, den ouden dag, werkloosheid (waar van de inleider de verzekering tegen ongelukken, als het meest voor de hand liggend, het eerst langs wettelijken weg wilde invoeren), regeling van bet arbeidscontract, al deze onderwerpen boden gelegenheid te over aan den liberalen wetgever tot heil van het volk handelend op te treden. Doch hij voegde hieraan nog toever beterde armenzorg, verscherpt toezicht op levens middelen, herziening van het burgerlijk wetboek. De heer J. Fiaderiks van Deventer had niet een lijst van punten vei wacht, doch de inleiding van een bepaald onderwerpover zulk een rede was geen debat te voeren. De heer A Machielse van 's-Hage verwondeide Zich er over, dat s leerplicht" m de inleiding zoo weinig gereleveerd was, daarom wilde hij dit punt bespreken. Te vroeg werd het kind van de school genomen, te veel kinderen ver zuimden haai behalve leerplicht wilde spr. ook nog verplicht heihalings onderwijs invoeren. De heer A. Duparc van Leeuwarden verbaasde zich over het ontzettend aantal punten in de in leiding genoemd, werden deze alle wet, dan waren er minstens ean pair menschenlevens noodigallereerst wilde hij de gezondheid van den werkman beschermen. Jhr. mr. De Kempenaar van Zutfen stelde een motie voor om de debatten te sluiten, doch het bestuur stelde de stemming hiei over uit tot na de pauze en verleende daarna aan den heer E, Looman van Enschede het woord, die zich verklaarde tegen het opdringen van te veel staatshulpook wilde hij alle instellingen van hooger en middelbaar onderwijs Voor het al bei- derskind toegankelijk maken. Uit het jaarverslag blijkt, dat de sLiberale Unie" op den 31 n Dec, 91 kiesvereenigmgen met 12050 leden telde. Bovendien waren er op dien datum 978 buitengewone leden en beschermers. In het bestuur weiden gekozen de heeren prof. H. L. Drukker, Leiden mr. L. W. Ebbinge, Kampen mr. E, Fokker, Middelburg, en mr. A. C. Crena de Iongh, Dordrechtallen aanvaard den hunne benoeming. Het bestuur adviseerde de motie-De Kempenaer tot sluiting der debatten te verwerpen, daar het bestuur haar zeer welwillend vond èn voor den inleider èn Voor bet bestuurdaarentegen zou het bestuur aan het einde der vergadering de volgende motie indienen »De vergadering zich blijvende stellen op het standpunt van het program van 1891, instemming betuigende in de inleidende rede, is van oordeel dat de liberale partij krachtig de hand behoort te houden aan de hervormingen op sociaal gebied". Hierna werd de motie De Kenspenaer, die nog even door den steller was verdedigd, met groote meerderheid verworpen. De heer Van Hettinga Tromp van Leeuwarden, lid van het hoofdbestuur," verheugde zich, dat de inl. de rechtspositie der vrouw, ds hervorming van het burgerlijk wetboek en de verhouding tusschen pachter en eigenaar besproken had. De heer H. N. Thoden van Velzen, van En schede, wenschte leerplicht tot het 14e jaar. De beer D. de Klerk, van Rotterdam, betuigde instemming met den inleider en brak een lans voor pensioenverzekering. De heer Vas Diaz, van 's-Hage, achtte het niet onmogelijk, dat de liberale partij den langsten tijd geloefd bad slechts kon zij blijven bestaan, indien zij als werkelijk het vormende partij optrad dan ook zouden de nieuwe kiezers zich bij haar aansluiten. De heer mr. A. J. Cohen Smart, van Am sterdam, meende.dat wat ook het lot der kieswet mocht zijn, de beide stioomingen in de liberale partij zich weder Zouden vereenigen. Hierna had de stemming over de bestuurs- motie (zie boven) plaats en werd zij met groote meerderheid aangenomen, waarna de vergade ring gesloten werd. liet nieuwe bestuur heeft tot voorzitter ge kozen nadat prof. mr. G. A. van Hamel wegens gezondheidsredenen voor de op hem uitgebrachte keuze had bedankt prof. mr. H. L, Drucker, tot onder-voorzitter mr. T. van Hettinga Tiomp, tot penningmeester mr. A. C. Crena de Jongh. Omtrent hetgeen de Amsterdammer mede deelde over de verdeeldheid onder de libe ralen, schrijft de Haagsche correspondent van het U. D »De waarheid is, dat de radicale bericht gever schrikbarend overdlijft, of misschien wel uit zijn duim zuigt. Er zijn er onder de liberalen werkelijk velen, die tegen de kies wet, zooals zij daar ligt, ernstig bezwaar heb ben, maar dit was algemeen bekend en be hoefde niet nu eerst uit eene partij-vergade ring te blijken. Onwaar echter is, dat de helft van de kieswet 'ntet wil weten. Er zijn er maar enkelen, van wie dat misschien ge zegd kan worden. Al de overigen, voor zoover zij geen onvoorwaardelijke ooi standers zijn, hebben nog altijd de hoop, dat hunne be zwaren zullen weg te nemen zijn door ver beteringen in de wet bij de openbare be handeling. De mededeeling van den radicalen bericht gever zou kunnen doen denken, dat ertusschen de liberale partij en de regeeiing, of althans den minister Tak, eene gespannen verhouding bestaat; zelfs dat er onder de liberalen een vijandige geest heerscht tegen dien minister. Dit zou eene onjuiste opvatting zijn. De bes ten en invloedrijksten onder de liberalen zijn gezind om met de regeering het moeilijke vraagstuk tot eene bevredigende oplossing te brengen". Lenige weken geleden veiloor schipper Ponslee voor Vlissingen zijn vaartuig, zonder eenige assurantie voor schip of inventaris. Thans heeft hij weer een tjalk, waaraan H. M. de Koningin-Regentes f150 heeft bijge dragen. De heer Tijdens, lid der Tweede Kamer, vertiekt binnenkort naar Amerika, om een kijkje te nemen op de tentoonstelling te Chicago. Omtrent een der candidaten voor de Tweede Kamer in het district Beverwijk, mr. Ge- rardus Jan Grashuis, die zich zelf heeft can- didaat gesteld, wordt gemeld, dat hij in het geheele district geducht in de weer is Mor gen zal hij te Beverwijk eene politieke lezing houden. Voorts wordt aan de Standaard gemeld, dat mr. Grashuis allerwegen bezoe ken aflegt zoowel bij de notabelste ingezete nen als bij de kleine burgerij, en ;eh niet geneert, om de hoofden der verschillende partijen te bezoeken en bij hen zijn eigen candidatuur met kracht en klem aan te be velen. ïln tal van plaatselijke blaadjes zet hij zijn staatkundige beginselen uiteen, zich aan dienende als verjongd Thorbeekiaan, niet tegenstaande ieder die hem ziet, dadelijk tot de conclusie komt, dat hij met een stijven zeyentiger te doen heeft." Bij het leger zal woiden ingevoerd een zelfwerkende poetsmachine voor paarden, uit gevonden en vervaardigd door den heer Henri Peeters te Roermond. Bij het Russische leger zijn met dit werk tuig reeds proeven genomen, die uitmuntend hebben voldaan. Een ingezetene van Huizen, die bezig was eene boot te vervaardigen van eene bijzondere constructie, voorzien van eene trapmachine, slechts bestuurd door den persoon en die in snelheid eene stoomboot zal evenaren, is thans met zijn werk gereed, waaraan hij, door om heining van het terrein, drie jaien onder geheimhouding heeft gearbeid. De uitvinder is voornemens nog in den loop dezer maand met zijne boot, voor het publiek, te Huizen proeven te nemen en zal bij slaging ook te Amsterdam zijne vinding te water laten en doen bezichtigen. (N.v. d. D.) De toestand van den sergeant, die in de legerplaats bij Oldenbroek gewond werd, is vrij gunstig te noemen. Koorts heeft hij be trekkelijk weinig, alleen veroorzaken hem de brandwonden aan hals en aangezicht de meeste pijn, doch hierin wordt door zorgvul dige verpleging zoo goed mogelijk voorzien. Aan de sHoornsche Cronyk" is hetvolgende ontleend In het jaar 1540 was het zoo heete droge zomer als men niet veel gezien heeft, dies de mieren en slooten weinig vvatet hadden en de beesten veel leden bij gebrek aan drinken als van voeder, dat door de dioogteniet veel wies De levensmiddelen stegen zepr in prijs, duizenden muizen vi aten het land kaal, zoodat de nood hoog steeg. In 1556 vielen zeer -weinig regens, zoo in Holland,"West-Fnesland,Gelderland, jaoieral; zoodat dit geheel jaar door de ellende zeer groot was In 1601 was de zomet uitermate droog en het gias was zoo weinig, dat de beesten op vele plaatsen van den honger vei gingen en er weinig boter en kaas gemaakt werd. In 1612 bleef de droogte tot 26 Juni aan houden, daar op dien dag een vieesehjke storm vele ongelukken veiooizaakte. Ook in 1624 was de zomer dioog; in het najaar stierven tengevolge daarvan vele men- schen door onderscheidene sooi ten van ziekten. Dordrecht. Naar wij vernemen, bestaat hier ter stede het plan, op den a.s. Oianjedag een historische» optocht te houden. (D Ct.) fngczondeiiraiedciiecllnt;en,bctrelfende «alien van particulier handcls- cn n|Jvérlicldsbcïang. 20 Cent sper regel- de wensch zich eene positie te scheppen en onder zijne medemenschen uit te blinken, wordt dikwijls verflauwd of geheel gedood door slechte spijsvertering of de een of andere maag- of leverziekte. Wanneer 't bloed be zwaard is door gal, lijkt alles ons even donker toe, en 't geringste struikelblok wordt voor ons een onoverkomelijk bezwaar. Scquah's Prairie Flower doet al deze verschijnselen zeker en spoedig verdwijnen; laat de lijder eens baat en verlichting door dit middel onder vonden hebben, en hij zal er steeds een flesch van in huis willen hebben. Uitsluitend veikrijgbaar bij D. MALTHA Gzn., Drogist, Hoogstraat 343, Schiedam. Prijs l.ïS «ld. per flacon. Het hof van Louvieis heeft eenon man, die, uit vrees voor ontrouw van zijn vrouw, haar bij zijn afwezigheid in een koffer opsloot, tot 50 frs. boete veroordeeld. Onder de helpers der slachtoffeis van de instorting van het Ford-operagebouw te Washing ton heeft zich een jonge neger, Basil Lockwood, onderscheiden. HIJ ging vooibij het gebouw op het oogenblik van het instorten en toen de wolk van stof wat weggeti okken was, zag lil beamb ten die aan de vensters van de dei de verdieping hingen, boven den pas ontstanen afgrond. HIJ haalde een ladder, klom op een naburige tele graafpaal, heesch de ladder mede op en met groote krachtsinspanning, waai bij zijn leven her haalde malen in gevaar was, wist hp het eene eind van de ladder Vast te maken aan den tele graafpaal en het andere eind te laten steunen onder een der vensters van bet vernielde gebouw. Langs dien weg konden 15 beamdten veilig beneden komen. 'i-GKiVENIUGE, i3Juni. Tweede Kamer. Op art. 5 van de bedrijfsbelasting is aangenomen met 41 tegen 23 stemmen liet amendement om geen aftrek toe te staan voor rente van kapitalen door stichtingen ni be drijven gestoken en aangenomen met 48 tegen 16 stemmen het amendement om winst- uitkeering aan vei zekerden door levensver zekeringmaatschappijen te belasten. Verwor pen werd met 33 tegen 29 stemmen het amendement-Lieftinckom coöperatieve zuivel fabrieken vi ij te stellen. Ook zijn aangenomen de amendementen om geen aftrek toe te staan van rente der kapitalen van buiten landers. De minister heeft de opcenten in het eeiste belastingjaar te heften teruggenomen. De behandeling van art. 9 (tarief) mat tal van amendementen is aangevangen. Bij het heden gehouden akte-evameu lager onderwijs is geslaagd de heer A. Smit te Schiedam. O i gelegenheid lot vei zending der cuu «spon den tia naar Bergen {Noorwegen) bestaat door middel van bet stoomschip OlajKyt re. De laatste buslichting aan hot postkantoor te Rotlei dam is bepaald op 15 dezer, des avonds ten 5 30 ure spooitijd. De wijze van verzending behoort duidelijk °P het adres vermeld Ie wot dan. Naar ons gemeld wordt, is de positie van de assistenten dei postenj'en belangnjk vei beleid, doordat thans de bezoldiging in vei houding jg gebracht tot hunne dienstjaien. Door deze gunstige beschikking van den nieuwen directcui-geneiaai der postenjen en telegiuplne is te genioet gekomen aan «enen meermalen geuten wensch (N. R CV) OFFIClEXEX.l'IjlKEEüilCme. AfdeehngMuziekuitvoeringen. CONCERT door het korps stafmuzikanten der d.d. schutterij te Schiedam, op Woensdag U Juni 1893, des avonds ten acht ure. PROGRAMMA. EEnsTc Atdeeling. 1. In Bataille, Marsch, J. Lehn hard t. 2. Festgesang an die Kunstier, F. Mendels sohn3. .T'y Pense, Gavotte, R. Ei 1 en- berg. 4 Jérome, Quadrille, H. Zi ehrer. 5. Finale a. d. Oper sAriele", E. Bach. Tweede Atdeeling. 6. Ouverture DÏphigenia auf Tauris", Ch. W. Gluck. 7. Thema et Variations, Tenor Solo, M. Cari. 8. Estudiantina, Spani- scher Walzer, E. Waldteufel. 9. Postage, Polka, C. J. Brainard. NOS. 2, 3, 4, G, 7 en 9 zijn nieuwe nummers. (Eerste uitvoering.) BURGERLIJKE STAND. Geboren: 10 Juni. Johannes, zoon van J. de Jong en A. de Munnik, Singel Johanna Maria en Alida Maria, dochters van H. van Vonderen en M. T. Blom, Singel_ Elisabeth Johanna, dochter van A. van der Windt en F. P. G. Sluijters, Br eedstraat Jan, zoon van D. Sohnger en H. Krommen hoek, Sagastraat. 11. Willem Jacobus, zoon van A. Schot en A. P. Krommenhoek, Zwaansteeg. 12. Elisabeth Anna, dochter van M. Tak en B. van der Giessen, JYiemoe Singelstraat. Sophia, dochter van I. Raske en R. Ekstein, Helen astraat. Overleden10 Juni. Aaltje van Geest, oud 1 maand, Bieuie-WestfrankenlanJsche laan.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3