A°. 1893. Woensdag 14 Juni. N°. 8292. Z evenenveertia-ste Jaargang. Tweede Blad. 1.85. - 2.50. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. ïJBiKRAl' B«TKKSTHAAT, E SS 7. Binnenlandsche Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheelc Rijk Afzonderlijke hommers Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. leilere gewone regel meer .- 0.10. Driemaaj. geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Diplomatieke vertegcmvoordiging te Bern. De minister van buiteniandsche zaken, de aanvraag verdedigende van een post op de be- grooting voor de vestiging van een diplomatieke missie te Bern, verklaart dat den te benoemen diplomatieken ambtenaar, die overigens de mini mum jaarwedde zal genieten, ook de werkzaam heden van het consulaat-generaal aldaar zullen worden opgedragen, zoodat eenerzijds de post voor het consulaat zal kunnen verminderd en anderzijds de ontvangsten van de consulaat- rechten zullen kunnen verhoogt! worden. Wordt de aangevraagde verhooging aangeno men, dan zal de .regeering trachten een persoon 'te benoemen, die in staat is de eigenlijke werk- zaamheden van het consulaat-generaal te ver vullen en tevens geacht kan worden op de hoogte te zijn van de vele en uiteenloopende vraagstuk ken van algemeen belang, welke thans in Zwit serland voorbereid of behandeld en geregeld wor den. Waren sommigen van oordeel dat de bedoelde titularis zijn diensten om niet of tegen een geringe bijdrage zou willen verleenen, de. (regeering' is van oordeel dat niet aan de wissel valligheid der keuze van een onbezoldigden ambtenaar uit te Bern verblijvende Nederlanders, en dus aan het toeval mag worden overgelaten, of Nederland ten opzichte van zijne vertegen- woordiging en de behartiging zijner belangen ten achter zal staan bij de andere rijken. j SCHIEDAM,'18 Juni 1893. Er is onder den titelï>De weesvader Van 'tLinderihout ontmaskerd, of onthullingen over de weesinrichting te Neerbosch door G. van Deth, oud-kapitein, en A. J. vau Houten", eene brochure verschenen, waarin beschuldigingen van zeer ernstigen aard, met betrekking tot de toestanden in genoemde weesinrichting worden ingebracht. De - .redactie van het te Amsterdam verschijnende Nieuwsblad voor Nederland heeft naar aan-, leiding daarvan persoonlijk een onderzoek in i deze inrichting' ingesteld, waarvan hetresul- taat was, dat zij tot de overtuiging kwam,' dat de brochure eene aaneenschakeling is' van leugen en laster. Genoemde redactie, deelt mede dat de heer Yan Houten, die als onderwijzer aan de inrichting te Neerbosch ontslagen werd, omdat hij niet is een man' jvan de beginselen, welke aan deze inrichting ten grondslag liggen, hoewel hij dit bij zijne aankomst had beweerd, schriftelijk aange boden had, de brochure niet uit te geven, zoo de lieer Van 't.Lindenhout hem f 300.wilde., betalen.'ri.kri" ■L.A'-"■'-A De schrijvers der brochure zegt de .'■redactie van het. Nieuwsblad voor Nederland), zullen zich weldra voor de justitie te ver- antwoorden hebben, daar de heer Tjessingat te Nijmegen, een schoonzoon van den direc teur, die eveneens zwaar beleedisrh is, eene O aanklacht heeft ingediend bij den officier van. justitie. Ook voor Zuid-Holland is thans definitief oen provinciale bond van afdeelingen van aPatri- monium" tot stand gekomen. Het bestuur bestaat uit de hoerenH, vau der Velden, le voorzitter, Rotterdam,- H. J. Blommendaal, Leiden; A. Smits, Rotterdam; P. J. H. Pieron, Voorschoten; J. H. van den ICeemel, Rot terdam; L. Onderwater, Dordrecht; N. J. H. Slegt, Dordrecht; J. A, Buitenhuis, IJsel- monde; A. Sizoo, Gorinehem. Std Baron Michiels van Verduynen, lid der Tweede Kamer, had Zondag, op zijn rijwiel huiswaarts keerende, op het Tournooiveld te 's-Gravenhage nabij zyne woning het ongeluk met een zijner voeten tusschen het wiel be klemd te geraken, tengevolge waarvan hy met de machine omsloeg en zijnen voet ter hoogte van den enkel brak. Hij werd naar zijne woning gedragen, waar dr. Vinkhuyzen het eerste verband legde. Zijn toestand was gisteren bevredigend. Te Vlodrop (L.) is door den onbezoldigden -rijksveldwachter wegens het jagen in gesloten jachttijd bekeurd zekere vrouw Gr., die, ver- gezeld van twee honden, in de wildrijke bosschen aan het jagen was. Haar geweer 'werd in beslag genomen. Breda. Vier nonnen uit het gasthuis alhier zijn naar Curacao vertrokken, om aldaar, behulpzaam te zijn bij de verpleging van lijders 'aan melaatschheid. Fraueker. Zondag is nabij deze gemeente in de open lucht een openbare vergadering 'gehouden, waarin als sprekers optraden mej. Drucker en dr. Vitus Bruinsma. Het onder werp der voordrachten was: Het skieswet- voorstel van minister Tak". Beiden waren van oordeel, dat een flinke schrede in de goede richting werd gedaan, doch het ont werp ging volgens hen niet ver genoeg. Na afloop van deze landelijke vergadering werd nog een openbare bijeenkomst gehouden, op de bovenzaal van shet Posthuis", waar de motie van de kiesvereeniging üde Unie", te Amsterdam, om gratie aan de veroor deelden, in het Noorden, werd besproken. Het publek was niet talrijk. Wel was het af en toe, zelfs tot laat in den avond, vrij levendig langs de straten, maar de orde werd nergens verstoord. ■eefc^iBrTrg^mrir;-j n.i jj_i w iw-lu-11— De groothertog van Mecklenburg—Strelitz heeft den violoncellist Joseph Hollman be noemd, tot ridder der 1ste klasse van de Wen- discfie kroonorde. Eigen Haard geeft twee beeltenissen van j prof. Buyseene van den Interen tijd en eene naar eene photographic van omstreeks •1860. Prof. Van der "Vlugt doet in een bij schrift nog eens gevoelen welk een groot en goed mensen en welk een voortreffelijk leer meester prof. Buys is geweest. Het standbeeld van Kamerling te Weid- hofen a/d. Thaya zal den lGn Juli a.s. ont huld worden. Een nieuw wonder zal Woensdag te Londen optreden een Amerikaansche jongen, Cyril Tyler geheelen, die een mooie sopraanstem bezithy zal o. a. de juweelen-aria uit »Faust" zingen. Op de veiling van de kunstverzameling- Spitzer te Parijs is een eigenaardig kofferslot, in den vorm van een triptiek, verkocht voor 20,000 francs, een sleutel voor 9200 francs, en een deurklopper voor 8500 francs. Te Karlsbad, zoo meldt het Berl. Tagcbl vertoeft op 't oogenblik can Oostersch potentaat de sultan van Jehore, wiens neefdaar smoorlijk verliefd geworden is op de schoone dochter van den smid Gebhardt. Met toestemming van zijn oom zal hij 't meisje huwen, de bruiloft zal over drie weken in Pupps etablissement gevierd worden. De milde Oosterling moet voor de bruid een kapitaal van een millioen flor. en voor haar ouders een som van 300.000 flor. bij een Weener bank hebben gedeponeerd. Zooals vermoed werd, is gebleken dat dé be langrijke diefstal in het klooster van Tchudoffin het Kremlin te Moskou door monniken gepleegd werd. De gestolen schatten zijn onder het altaar verborgen teruggevonden terwijl een aantal verdachte monniken zijn gevangengenomen. Blijkens de laatste volkstellingen telt Europa 170,818,561 mannen en 174,914,119 vrouwen, dus ruim 4 millioen vrouwen meer. Echter niet in alle landen is de vrouwelijke sekso talrijker dan de mannelijke. Terwijl in Portugal en Noorwegen de verhouding is 10SJ vr. tegen 1000 m. en in Frankrijk en België 1007 tegen 1000, is het juist omgekeerd in Italië ?o. de meeste Balkan-staten in Bosoió zelfs 895 vrouwen tegen 1000 mannen. Luitenant Peary is te New-York bezig met de laatste toebereidselen voor zijn nieuwe expeditie naar de Poolstreken. Zijn schip. The Falcon, komt daar den 27n Juni aan. De reiziger hoopt in het laatst van Juli op de westkust van Groenland te landen. Zijn expedi tie bestaande uit 12 personen zal aan de Walviscbsond haar hoofdkwartier vestigen. Het schip keert dan naar St. Johns terug en de reizi gers blijven in het hooge Noorden,'totzij inden zomer van 1895 weer afgehaald worden door The Falcon. Peary hoopt, de grens van den noordelijken - archipel to bepalen en de thans bestaan-do leem ten op de kaart der westkust van Groenland aan te vullen. Ook zal hij de gletschers onder zoeken. Hij verklaarde, niet bepaald van plan te zijn een poging te doen om do Noordpool te bereiken, »maar als de omstandigheden gunstig zijn", zeide hij, zal ik liet misschien beproeven, want de pool is slechts 500 mijlen ton noorden van mijn hoofdkwartier". Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de 2e helft der maand Mei, welke op schriftelijk verzoek aan liet postkan toor alhier kunnen worden gereclameerd. Brieven. W. van 't Hof, Rotterdam. J. Klerk, id. Briclliaart. E. Terlaak, 's-Gravenhage. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Vcemlam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 14 dezer, des voormiddags ten 10.30 ure spoortijd. Do wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Onlangs zijn te Londen de tramwagens van brievenbussen voorzien, zoodat de passagiers".' hunne brieven kunnen verzenden, zonder hunnon rit te onderbreken. De bussen worden zoo dik wijls geledigd, als' de tramwagens voorbij een hoofdpostkantoor rijden, en zijn zoodaning ver- vaardigd, dat het oponthoud, veroorzaakt door het -ledigen der bussen zeer gering is. -' Nabij de Koog op Texel zijn uitgestrekte zand gronden aangekocht, met het doel om daar de bloembollenteelt op groote schaal uit te oefenen. Voorioopige proeven, nabij het terrein genomen, moeten boven verwachting geslaagd zijn. Te Zevenbergen wordt het hooigras verpacht voor f 36 per 500 kilovele landbouwers heb ben voor hun groot aantal vee en paarden bijna geen gras meer beschikbaar, wijl het nog maar steeds 'niet regenen wil. Volgens het bericht van het departement van landbouw te Washington voor de maand Juni is de met katoen beplakte oppervlakte een half 'percent meer dan in 1892. Tengevolge van 'gunstiger weder zijn Je vooruitzichten voorden oogst verbeterd. In doorsnede was de stand van katoen op 1 Juni 85.7, wintertarwe 75.5, voor-- jaarstarwe 86.4, haver 88.9, rogge 84.6. De heer Fr. Gallagher, wien concessie is toege staan voor den veikoop van bloemen in al de, ■gebouwen der wei eldten toonstelling te Chicago heeft het plan opgevat om tijdens het bezoek van president Cleveland, in het tuinbouwpaleis een reusachtig portret te doen vervaardigen van":'1

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5