komst "van den burgemeester werd ter hand gesteld. De sBrandersbond" hield gisteravond een belangrijke vergadering. Nadat de voorzitter, de heer J. Tak, had medegedeeld dat H. M. de Koningin-Regentes, op voordracht van den minister van justitie, de statuten van den «Brandersbond" goedgekeurd en de vereeni- ging mitsdien als rechtspersoon erkend heeft, werden de aan de orde gestelde onderwerpen behandeld. Daarvan verdienen vermelding: de onjuiste beursnoteenng van moutwijn, het wensehelijke van algemeene deelneming aan liet ontworpen reglement op den handel in moutwijn, de waardebepaling van bianderijen, in verband met de vermogensbelasting, de bevordering van Zondagsrust in branderijen alsmede invoering van maatregelen voor de veiligheid en verzekeringen van werklieden. Een der leden vestigde de aandacht op het besluit door Hamburg genomen tot wering van vreemde landveihuizers, teneinde de be smetting van cholera te voorkomen In ver band met het groote belang van onzen gist- handel op Engeland, via Rotterdam, wenschte hij, dat bij de autoriteiten werd aangedrongen op het nemen van voorzorgsmaatregelen, teneinde Rotterdam te behoeden voor een ramp zooals Hamburg het vorig jaar getroffen heeft. Bij kon. besluit is aan G. C. Franken op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kapi tein bij de d.d. schutterij alhier. Bij kon. besluit is: do. aan dr. J. A. Wijnne, met ingang van 19 Sept. 1893, eer vol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit te Utrecht, met dankbetui ging voor de door hem gedurende velejaren bewezen diensten2o. tot lioogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit te Utrecht benoemd, om onderwijs te geven in de algemeene geschie denis, de vaderlandsche geschiedenis en de politiscbe aardrijkskunde, F. J. L. Kiamer, leeraar aan het gymnasium te Utrecht. Hedenavond houdt de liberale Kamerclub eene vergadering. De toestand van baron Michiels van Ver- duyijen, lid van de Tweede Kamer, wiens been in een gipsverband werd gelegd, is zeer bevredigend. De toestand van den heer Pijnacker Hor dijk, lid van de Tweede Kamer, was heden meer bevredigend dan gisteren. De patiënt was vrij van koorts. Thans meldt de Staatscourant dat den TOn dezer te Lissabon de onderteekening heeft plaats gehad van eene overeenkomst tot nadere regeling van de verhoudingen tusschenNeder land en Portugal in den Archipel van Timor en Solor. De Staatscourant behelst het volgende Naar aanleiding van een particulier bericht, dat eenige maanden geleden in sommige Nederlandsche nieuwsbladen werd opgenomen betrekkelijk de vooruitzichten in de Kaap kolonie voor Nederlandsche landverhuizers in het algemeen en meer bepaaldelijk voor landbouwers, handwerkslieden en sigaren makers, heeft de consul-generaal te Kaap stad zich geroepen gevoeld tot het zenden van een ambtelijk schnjven, waaraan het volgende is ontleend: «Landbouwers die geene middelen hebben, raad ik niet aan hierheen te komen en die middelen hebben en bepaald hierheen wen- i schen te komen, raad ik aan goede inlich- 1 tingen in te winnen of een hunner hierheen te zenden om alles eens eerst te onderzoeken. «Hollandsche handwerkslieden zouden moeten beginnen met bij Engelsche bazen te werken en wanneer 2g daartoe al genoeg- j stam "Engelsch kenden, zouden de Engelsche bazen aan hunne landgenooten de voorkeur geven. Maar ook aan handwerkslieden is hier over het algemeen volstrekt geen gebrek. «De tabak die hier groeit is voor het maken van sigaren totaal ongeschikt, of wel zij zou met veel meer zorg moeten toebereid worden." De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. schrijft Dat de kieswet 12 Juli in openbare behan deling zal komen, wordt meer en meer waar schijnlijk. Dezer dagen zeide nog een Kamer lid, die tot de besliste tegenstanders kan worden gerekend, dat ook hij voor de behan deling w.is, want dat 's lands belang een schielijke beslissing, in welken zin dan ook, noodig maakte, dat de Kamer in het najaar zeker geen tijd zou hebben om zich eenige weken met dit vraagstuk bezig te houden, en dat het, zoo het tot ee$ conflict tusschen regeering en Kamer moest komen, in elk geval veel beter was, dat dit in den zomer dan in het najaar gebeurde. Op zijn terugkeer uit Oost-Indië is plot seling te St. Quentin, in den ouderdom van 43 jaar, overleden de heer mr. C. A. Henny, oud-landsadvocaat en advocaat en procureur te Batavia. De vrijzinnige kiesvereeniging te Westzaan heeft nu definitief tot candidaat voor lid der Tweede Kamer gekozen den heer J. van Loenen Martinet, te Santpoort. Naar men aan het Vad. mededeelt, zou mr. Van Houten zijne medewerking aan de Midd. Ct. hebben opgezegd. Wijl vooral in het zuiden van Frankrijk veel gevallen van de gevreesde cholera voor komen, bestaat bij sommigen de vrees, dat die ziekte weder spoedig onze grenzen zal naderen. Hieromtrent heeft de redactie van het Handelsblad de meening gevraagd van dr. R. H, Saltet, den directeur van gemeente lijken gezondheidsdienst in Amsterdam. Naar de meening van dr. Saltet behoeft er vooralsnog geen vrees te bestaan, dat de cholera van Frankrijk uit onze grenzen zal naderen. Het is bewezen dat decholera-epidemieën, die achtereenvolgens ons land bezochten, tot ons kwamen niet uit het zuiden, doch uit het oosten, en thans is in het Oosten de toe stand zeer gunstig. Duitschland is geheel vrij van cholera; Oostenrijk ook; in Rusland lieerscht de ziekte matig, breidt zich niet uit, en is in sommige gouvernementen zelfs ge heel geweken. Te Hamburg is de sterfte beneden het gemiddelde cijfer der laatste tien jaar en buikaandoeningen komen er byna niet voor. Ook de steden in de buurt van ons land gelegen, hebben een sterftecijfer beneden het gemiddelde, behalve daar waar veel influenza is, zooals te Aken en Keulen, maar ook daar treden darmziekten niet op den voorgrond, De gevallen in Frankrijk zullen waarschijn lijk op ons land geen invloed hebben, wat ook de meening der regeering schijnt te zijn, daar zij o. a. de haven van Lorient niet be smet heeft verklaard. Er schijnt uit ons land geen handelsverkeer met die plaatsen te bestaan. Zindelijkheid en matigheid zgn echter nooit overbodig. Men schrijft aan het JD. o. Z.-H, en 's-Qrav.: Het schijnt met de verbetering van den Leid- schen Rijn nu ernst te worden. Althans een belangrijke stap in goede richting is gedaan door het rapport der raadscommissie te Utrecht, die advies had uit te brengen over de vraag van Gedeputeerde Staten, of de stad wil medewerken tot de ontworpen verbetering, waardoor het ka naal de afmetingen zal eriangen, die overeen komen met die voor het Rijn-Schiekanaal, en het thans nagenoeg onbruikbare vaarwater een belangt ijke schakel zal worden in het net onzer hinnenlandscbe waterwegen. Uit het rapport blijkt voldoende, dat de commissie tot medewerking bereid is, al tracht zij, zeer verklaarbaar, aan te toonen, dat Ged. Staten van de gemeente wat veel eischen, als zij 1/3 in de kosten van aan leg vragen en in de kosten van onder houd. Tot dit laatste willen zij, dat de gemeente zich bereid verklare, maar over het eerste punt wenschen zij, dat onderhandeld worde, en wel het eerst, nadat bekend zal zijn wat het rijk zal willen doen. In het rapport wordt overigens bet belang van het werk uitvoerig aangetoond, maar tevens wordt er op gewezen, dat de aangenomen afme tingen verder gaan dan dadelijk noodig is, althans met het oog op de belangen der stad Utrecht. Toch heoben die giooteie afmetingen het voordeel, dat, zooals gezegd is, het kanaal bruik baar wordt voor de grootste schepen, die het Rijn-Schiekanaal bevaren. Ook zal het varen met groote snelheid mogelijk worden, daar de oevers door sterke steengluoiingen en beschoeiingen tegen alslag zullen worden beschermd, een weik, waarvoor meer geld geraamd is dan voor de overige kunstwerken te zarnen en meer dan daarvoor op andere kanalen wordt besteed. Dit treft, volgens de commissie, te meer, omdat waarschijnlijk door die hooge kosten andere noodige veibeteiingen achterwege zijn gebleven. Er blijven althans gebreken bestaan, die de commissie uit den weg geruimd wil hebben, met name wil zij de groote bochten bij Harmelen en Woerden uit het vaarwater verwijderd zien, met de sluis bij Heldam, en tevens wil zij op Zuidbollandsch gebied een afsnijding gemaakt Zien, m plaats van de voorgestelde, van Bresveld langs de Vestinggracht benoorden Woerden, voor mijlpaal 50 op den weg van Woerden naar Bodegiaven. Dit zal meer kosten, maar het kanaal belangrijk in bruikbaarheid doen winnen. Door de veibeteiing van den Leulschen Rijn woidt een korte ondeihnge verbindingsweg ge vormd voor AmsterdamUtrecht, Woerden, Leiden, Haarlem, 's-Gravenhage, Delft, Schiedam, Vlaardmgen, Rotterdam, Gouda, Oudewater. Er worden rondvaarten mogelijk, die het voordeel opleveren, dat op een heen- en weerreis meer plaatsen worden aangedaan. De commissie toont verder aan, dat het wel licht m het belang der gemeente kan zijn, meer te doen dan met billijkheid van haar verlant/d kan wordenomdat de provincie we! eens van het werk Zou kunnen afzien. Voorts wordt er in het rapport de aandacht op gevestigd, dat Ged. Staten van Utrecht en Zuid Holland willen samenwerken om een flinke verbetering tot stand te brengen, terwijl het de vraag is, of laatstgenoemden daaitoe bereid zullen zijn ter verkrijging eenergeleidelijke ver betering. De conclusie van het rapport is reeds mede gedeeld. Zij strekt om te verklaren, dat de ge vraagds bijdrage van '/a hl de aanlegkosten bui- tenspoiig hoog is in verhouding tot het belang, dat de gemeente Utrecht bij de voorgestelde vei betering heeft, doch dat zij bereid is het tot stand komen dier verbetering te bevordei en door het toeleggen van een jaarlijksche bijdrage van ijl in de kosten van onderhoud en bediening en. zoo noodig, van een bijdrage in de aanleg kosten vast te stellen, nadat gebleken is, op welke rijksbijdrage mag gerekend worden. Namens het centraal bestuur van het «Al gemeen Nederlandsch Werkliedenverbond" is door de commissie van voorbereiding, be staande uit de heerenB. H. Heldt, Th. de Rot en I. C. Siebenlist, eene circulaire, in den vorm eener oproeping, uitgevaardigd van den volgenden inhoud »Do tijd waarop de kiesreebtvoorstellen in be handeling zullen worden genomen nadertde maand Juk scbijnt door de Tweede Kamer voor dezen hoogst belangrijken arbeid te zullen worden bestemd. Het centraal bestuur van het «Algemeen Ne derlandsch Werkliedenverbond", dat eene op dracht heeft om de voorstanders der regeenngs- ontwerpen op te roepen tot een gemeenschappelijk en openlijk vei klaren en getuigen, acht thans den tijd gekomen daaraan gevolg te geven. Het noodigt tof deelneming aan zulk eene be weging uitwerklieden- en andere vereenigin- gen en peisonen die heil verwachten van staat kundigeen maatschappelijliehervormingen. binnen de perken der wet, en die niet staan op bet standpunt, ingenomen door het op 25 en 26 De cember 1.1. te Zwolle gehouden sociaal-democra tisch congres. Het plan is om lo. Op den Zondag, onmiddellijk voorafgaande aan den dag waarop de Tweede Kamer beslo ten heeft de kiesrecht-ontwerpen in behandeling te nemen, te 's-Gravenhage eene vergadering te houden 2o» een door deze vergadering aan te nemen motie, door eene commissie uit baar midden, aan den voorzitter der Tweede Kamer te doen over handigen. Eenige bijzondere aansporing tot deelneming aan de vereenigingen en personen, die voor standers zijn van de regeeringsvoorstellen tot uitbreiding van het kiesrecht, schijnt ons over bodig toe. Ofschoon reeds in tal van vergaderin gen, beperkt of openbaar, in verschillende deelen des lands gehouden instemming met de regee ringsvoorstellen is betuigd, is eene algemeens stem nog niet gehoord. Zulk eene stem uit te- lokken, is het doel dezer oproeping. Dat die stem gehoord worde en zoo algemeen mogelijk gehoord worde, is te eeidergewenschtr sedert de tegenstanders van kiesrechtuitbreiding of van eene ruime uitbreiding zich groepeeren en van dien tegenstand eveneens openlijk en gemeen schappelijk doen blijken. Als aanstonds de Ides- rechtontwerpen m de Tweede Kamer aan de orde komen, moet er geen ruimte zijn voor het be weren, dat het volk zulk eene uitbreiding niet wenscht of daar onverschillig voor zou zijn. Uit dien hoofde meenen wij op da meest alge meene deelneming te mogen rekenen". In het vanwege het hoofdbestuur der Ne derlandsche afdeeling van het Algemeen Israê- lietisch Verbond («Alliance Israelite") uit gebracht jaarverslag wordt onder de afdeeling buitenland o. a geconstateerd, dat de arbeid der «Alliance", de door haar opgerichte en onderhouden scholen, zich mogen verheugen in de meest mogelijke sympathie van de zijde des sultans en die der hooge ambtenaren en door allen worden gewaardeerd als centra van beschaving. Het verslag betreurt voorts het verlies o. a. van drie der beste, invloedrijkste leden van het verbond: Isidore Loeb, Michel Erlanger en Léonce Lehman, en van verscheidene andere bestuurders van plaatselijke comité's. De «Alliance" trachtte ook nu weder, inzon- derheid in Oost-Europa, Azië of Afrika, -de gevolgen te lenigen van algemeene of bijzon dere rampen en verongelijkingen. Zij beijverde zich de uitgaaf of de verspreiding te bevor deren van degelijke verweerschriften tegen het in Midden-Europa nog niet uitgedoofde anti-semitisme. Aan de ontwikkeling harer geloofsgenooten in het Oosten bleven de tal rijke scholen wakker medewerken. De «Al liance" heeft behalve de kweekschool te Parjjs, meer dan 50 scholen voor lager onder wijs en 40 ambachts- en Industriescholen. De te Jeruzalem gevestigde school, waar de- beide inrichtingen verbonden zijn en aan elkan der aansluiten, verheugt zich in bijzonderen bloei. Hetzelfde geldt van de landbouwschool te Jaffa. Het onderhoud dezer instellingen van onderwijs kost meer dan fr. 560,000 jaarlijks; en daar de contributie der leden over gelijk tijdperk nog niet tot 180,000 fr. stijgt, is het aan de milddadigheid vooral van den bekenden baron M. de Hirsch te danken, dat het beschavingswerk kan worden onder nomen en voortgezet In den loop des jaars trachtte het hoofd bestuur hier te lande, overeenkomstig een ten vorigen jare genomen besluit, eene meer algemeene organisatie te bevorderen, teneinde onderling verband en samenwerking te bren gen in de aan Russische uitgewekenen té verleenen ondersteuning. In Nederland telt de «Alliance" thans 31 aföeelingen, te zamen met ruim 2150 leden, waarvan te Amsterdam 680, Rotterdam 280 en 's-Gravenhage 210. Het hoofdbestuur van den «Algemeeaen Nederlandschen Vredebond" heeft besloten tot- het bijeenroepen dit jaar van eene algemeene vergadering, welke gehouden zal worden op- Woensdag 5 Juli. Van 4 tot en met 10 Juni zijn langs den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg binnen gekomen 88 stoom- en [6 zeilschepenver trokken 96 stoom- en 7 zeilschepen. In de Raamstraat te Rotterdam is Dinsdag avond door de politie aangehouden een min* derjarig meisje, wier opsporing door hare ouders, te Schiedam woonachtig, was ver zocht.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2