w. |.f J1 Blijkens de kennisgeving van burgemeester en wethouders, opgenomen in ons nummer van Donderdag 15 dezer, zal in deze gemeente morgen, Zondag 18 dezer, na de voor- middag-godsdienstoefeningen eene collecte langs de huizen der ingezetenen gehouden worden voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Wij kunnen niet nalaten deze collecte ten sterkste bij onze stadgenooten aan te bevelen, daar er jaarlijks meer personen bijkomen welke uit dat fonds ondersteuning genieten, vooral ook als men weet, dat zij, die gekwetst wo! den m Indié en niet meer in staat zijn door handenatbeid hun brood te verdienen, de eerste zijn welke daaruit ondersteund worden. Naar wij met genoegen vernemen, zullen de orgelbespelingen in de Groote Kerk 29 dezer aanvangen. Voor de eerste uitvoering is de gewaai deerde medewerking verkregen van mej. Joh..Stuifeand en van den heer Julius Egener, beiden van Rotterdam. lingen van Java-koffie zal plaats hebben op 26 Juli.(St.-Ot.) Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indie, van 16 dezer, wordt de gouvernements-koffleoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 134,565 pikols. Van goed ingelichte zijde wordt aan de .ar. r. Ct. medegedeeld, dat de verhooging met 30 pCL.inkomend echt voor de goederen uit Curacao in Venezuela ingevoerd, tenge volge van een regeeringsbesluit is opgeheven, zoodat de goederen uit Curacao in Venezuela ingevoerd, weder hetzelfde inkomend recht betalen als die uit andere havens afkomstig. Tot gemeente-geneesheer te Oude-Tonge is door den gemeenteraad met algemeene stemmen benoemd de heer W. Sneijders de Vogel, arts te Schiedam. Hedennamiddag te halfeen is weder brand ontstaan in het gras en struikgewas aan den Rotterdamschen dijk, nabij de grensscheiding onzer gemeente, welke echter spoedig met een brandspuit van Oud-Delftshaven werd gebluscht. Volgens een Reuter-depêche aan de N. R. Ct. gisteren uit Augsburg ontvangen werden de Koningin en de Koningin-Regentes gister avond aldaar verwacht en zouden zij heden avond te 8.25 naar Neurenberg vertrekken en afstappen in het hotel ïDrei Mohreu". De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 20 Juni aanstaande niet plaats hebben. De minister van financiën heeft, ter uit voering van art. 2 van het koninklijk besluit van Mei j 1. (Stèl. no. 79), vastgesteld de volgende voorschriften voor de schepen die langs den Ninr.ven Waterweg binnenkomen of uitgaan en niet aan den Hoek-van-Holland aa leggen. 4. Bij binnenkomst aan den Hoek-van- Holland wordt aan de ambtenaren der invoer - reclhten aldaar afgegeven eene door den gezagvoerder onderteekende verklaring, waartoe aan deze kosteloos formulieren worden verstrekt. Indien die ambtenaren zulks noodig oor- deelen, wordt een waker aan boord gebracht. jWanneer het schip zonder waker de reis voortzet, geven zij den gezagvoerder een bewijs tot doorvaren. 2. De gezagvoerder moet dit bewijs onderweg op aanvrage aan ambtenaren der invoerrechten vertoonen en het inleveren bij de ambtenaren belast met deuitldaiing. 3. Wanneer geen waker aan boord is en het bewijs tot doorvaren niet kan worden vertoond, wordt bekeuring ingesteld wegens overtreding van art. 8, in verband met art. 205 der algemeene wet van 26 Augustus 1822 (Stsbld. no. 38), behoudens het bepaalde bij art. 17 dier wet, omtrent overmacht. 4. De schepen, die uitgaan langs den Hoek-van-Holland, doch uitgeklaard worden aan een der kantoren, genoemd in art. 2 van opgemeld koninklijk besluit en doorvoergoe- deren of goederen, uitgaande met afschrijving of teruggaaf van belasting geladen hebben, zullen zooveel mogelijk worden verzegeld en nu en dan bewaakt, van het kantoor van uit- klaring tot aan den Hoek-van-Holland. Indien bijzondere omstandigheden dit wen- sehelijk maken, kan die verzegeling of bewa king ook worden toegepast op de schepen die enkel andere goederen geladen hebben. 5. De gezagvoerders zyn gehouden zoo wel bij het binnenkomen als bij het uitgaan, aan de wakers de gelegenheid te verschaffen om aan en van boord te gaan. Zij "moeten daartoe tijdig de noodige seinen geven. 6. De vorenstaande bepalingen doen niet te 'kort aan de voorschriften omtrent de quarantaine van uit zee binnenkomende schepen. (Stct.) De gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië heeft bepaald, dat de eerste van de in j dit jaar van landsvvege te Batavia op de ge- i %vone wijze in-het openbaar te houden vei; i Bij de op den 13n Junij.l, gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg, door de beambten van den waterstaat en het loodswezen, is als volgt waargenomenaan de zwarte-tonnen- z'yde 73.0 decimeter 50 meter benoorden de lijn der roode geleidelicliten 81.0 decimeter op de lijn der roode geleidelicliten 81 O deci meter; 50 meter bezuiden de lijn der roode geleidelichten 83 O decimeteraan de witte- tonnenzijde 59.0 decimeter; verder binnen waarts van af bovengenoemde lijn 50 meter benoorden de lijn der groene geleidelichten 80.0 decimeter; op de lijn der groene geleide lichten 80.0 decimeter; 50 meter bezuiden de j lijn der groene geleidelichten 83 O decimeter grondslag voor getijseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht 80.0 decimeter. Als grondslag van de getijseinen wordt gerekend 80 dM bij gewoon laag water, zoowel overdag als 's nachts, zijnde het minste water in de 100 M breede vaaigeul, van 50 M benoorden tot 50 meter bezuiden de lichtenlijnen. De diepte in den mond van den Waterweg was met gewoon laagwatei* (O 94 dM A.P.) Naar wij vernemen, zullen de postambte naren, naar aanleiding van de desbetreffende artikelen van den heer P. J. Raaijmakers, een algemeene adresbeweging op touw zetten, om diens voorstellen tot wijziging der wet van 9 Mei 1890, de pensioenen der buiger- lijke ambtenaren betreffende, te steunen. Zij zullen zich wenden tot den minister van financien, om opgenomen te worden in ait. 4d dier wet, en aandringen op liooger pen sioen bij pensionneeiing op 55-jarigenleeftijd. Door de staatsspoorweg-maatschappij zal een nieuw station worden gebouwd te Zwijn- drecht. De kosten worden op f48,600 be groot. Iu verband met de veiligheid, zal de staats- 1 spoor vele overweg-sluitboomen vervangen door zoogenaamde wipsluitboomen, voorzien van ijzeren hangwerken. Volgens bericht van den geneeskundigen inspecteur voor Zeeland en West-Noord- Brabant zijn in de week van 28 Mei tot 3 Juni in diens inspectie geen nieuwe ge vallen van pokken of van gewijzigde pokken aangegeven. Inde afgeloopen week hebben zichin Noord- Brabant slechts 5 nieuwe gevallen van pokken voorgedaan, n.l. 3 te Breda, 1 te Bladel en 1 te Chaam. De heer K. Czn. de Boer, burgemeester van Assendelft, heeft aan het bestuur der vrijzinnige kiesvereeniging aldaar medege deeld, dat hij zich uit den aanstaanden ver kiezingsstrijd terugtrektteneinde aan de beginselen der radicale partij geen afbreuk te doen en omdat het mede behandelen der kies recht-ontwei pen gerust aan den bekwamen candidaat der centrale liberale kiesvereeni ging, den heer dr. Van Loenen Martinet, kan worden toevertrouwd. Even na zonsondergang kan men een fraai zelden voorkomend veischijnsei aan den ster renhemel waarnemen. Aan den westelijken horizon schitteren de heldere sterren Castor en Pollux; daaronder staat de rood-glinste- rende planeet Mars. Spoedig komen dan Venus en Mercuiius uit de afnemende zonne stralen te voorschijn. Heden zal de schoonheid van het verschijnsel nog verhoogd worden door de nabijheid van den wnssendea maan sikkel. In de dezer dagen te Amsterdam gehou den 9e alg. verg. der Vereeoiging tot chris telijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nedeiland" werd als bestuurs lid herkozen F. W. J. baron v. Aylva v. Pal- I landt, en wegens uitbreiding van het bestuur gekozen de heeren L. W. de Vries, oud-lid der Tweede Kamer, te Minnertsga, graaf Van By landt, lid der Tweede Kamer, te 's-Hage, H. Hofstra, te Assen, ds. C. B. Oorthuis, te Katwyk-aan-Zee, enE. Sillem, te Amsterdam. Het bestuur werd gemachtigd, nog ditjaar een aanvang te maken met den bouw van een stichting te Zuidlaren (Dr.). Het voorstel van Loosduinen, om ook in het gesticht »Bloemendaal" patiënten le en 2e klasse te doen opnemen, werd verworpen. Uit Groningen beiicht men aan het 2f. v. d. D. dat de invoer van paarden in Duitsch- land verboden is. Naar men ons inlicht, is de toedracht in de Sequah-zaak feitelijk deze, dat de heer Davenport door de Sequah-maatschappij ont slagen is. Acties zijn over en weer ingesteld, zoodat het terecht of ten onrechte mettertijd wel blijken zal. (N. v. d. D Uit Koningsbergen meldt men, dat het stoomschip Sandal, waaropgevallen van zwarte pokken voorgekomen zijn, ontsmet en sgezond" verklaard is. Het komt te Rotterdam. In drie huisgezinnen onder Charloisinde buurtschap liillesluiszijn gevallen van pokken "voorgekomen. Bij zijn ontwaken kwam J. Groeneveld te Zevenhuizen (bij Gouda) tot de treurige ont dekking, dat zijn echtgenoote levenloos aan zijn zijde lag. Als eene bijzonderheid meldt men uit Haarlem, dat van 112 voor eigen nummer ingedeelde lotelingen voor die gemeente 31 dat is bijna 28 procent bij de korp sen zijn afgekeurd. Dinsdagavond tegen 6 uur liep te Amster dam op den Zeedijk een marinier, die een paar bon eitjes ophad en niet geheel nuchter was. Een persoon waarschuwde hem, vooizichtig te zijn, daar zijn gouden horlogeketting zicht baar was. iStraks zullen ze 'm rollen", heette het. Je hoort tegenwoordig van niets andeis. En weet-je hoe ze het doen De mannier wist dat niet en wou het wel eens zien. Zeer voorzichtig maakte de man den haak van den ketting los, wipte het hoi loge uit den zak en zeide: >>zoo nemen ze 'm" en daarna plotseling wegloopend»En zoo spatten ze 'm". De marinier, die op eene zoo in alle onder- deelen juiste nabootsing niet gesteld was, trachtte den vriendelyken waarschuwer te vervolgen, doch beneveld als hij was, viel hij op den grond. Den man met zijn gouden horloge en ketting heeft hij niet weergezien. (Tel.) Op den Amsterdamschen straatweg buiten Utrecht zat Woensdagavond in elkaar gedoken op eene stoep een zeer armoedige knaap, die bijna geheel blind was. Hij was door vader en moeder, die in het zoogenaamde Hurken- nest nabij den tol op dien straatweg kam- peeiden, achtergelaten, omdat hij geen geld genoeg had opgehaald. Eenigs omstanders ontfermden zich over den knaap en brachten eenig geld te zamen, waarna hij door een jongmeusch naar zijne ouders werd gebracht. Te Leeuwarden is een driejarig meisje in een onbewaakt oogenblik in een emmer met kokend water gevallen; na een vreeselijk lijden is ze aan de gevolgen overleden. De koetsier J., te Heerenveen, is aan de gevolgen van den val van den bok overleden. De besmettelijke keelziekte heerseht te Stadskanaal epidemisch. Te Drouwen is op iemand, die zijn bij hem inwonenden bejaarden vader mishandelde, het boycotten toegepast. Bedoelde persoon was slijter in bakkerswaren. Bij aanplakking werd bekendgemaaktdat niemand meer van hem mocht koopen, zoolang hij zijn ge- vluchten vader, wiens verblijfplaats bekend was, niet had terruggehaald. De geboycotte persoon heeft nu zijn vader teruggehaald en aan dezen een beteie behandeling beloofd. Uit Diepenveen wordt aan de N. R. Ct. gemeld Dezer dagen werd bij enkele ingezetenen eene hier nog onbekende wijze van oplichten in praetijk gebracht. Een net gekleed heer treedt bij eenvoudige heden binnen, vraagt inzage van de assuranlïe- polis en beweert dan, na zich te hebben uit gegeven voor controleur der maatschappij, dat de verzekerde sedert jaren te veel heeft betaald. Dat te veel betaalde zal door Ajne zorg worden teruggegeven. Voor noodzakelijke onkosten laat hij zich dan terstond een zeker bedrag uitbetalen, neemt daarmede afscheid en laat niet meer van zich hooreu. Jn het gezin van eenen landbouwer te Welsrijp (Fr.) zijn deze, zijne vrouw en twee kinderen vergiftigd door het slapen in pas ge verfde vertrekken. De vader en een tweejarig knaapje zijn overleden, de moeder en het andere kind zijn niet buiten gevaaar. De ovei ige huisgenooten, die in andere vertrekken sliepen, bleven ongedeerd. Woensdagavond is te Arnhem de 50-jarige werktuigkundige O. S. levenloos uitdeLau- "wergracht opgehaald. Het zpsjaiige zoontje van den heer J. van den Berg, te Os, speelde met een knoopje en stak dit in den mond. Het kind is erm gestikt. Toen de hulp van den geneesheer werd ingeroepen, was het reeds ovei leden. Men meldt, dat een man, die vroeger te "Westkapelle heeft gewoond, zekere H., op zijn sterfbed in Amei ika zou verklaard heb- ben dat hij de dader is van den moord, in October 1891 te Meliskerke gepleegd. Naar men uit Domburg meldt, is het thans met zekerheid bekend dat dr. Mezger, tijdens zijn zomerverblijf daar ter plaatse, ook de oelegenheid zal geven zich onder zijn behan deling te stellen. Botterdam. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van Donderdagmiddag, na een langdurige discussie, het belangrijke voorstel om aldaar een installatie te maken tot voort brenging en leveling van electriciteit voor verlichting en beweegkracht, overeenkomstig de plannen daartoe, door de 3 directeuren ontworpen en welke op f700,000, plus- f 100,000 voor de hydraulische inrichting op Fijenoord, w,. den geraamd, met 26 tegen stemmen aangenomen. Tegen sternden de heeren Milders, Muller, v, Heukelom, Smalt,. Heybroek en Martini Buys. De laatste be schouwde het electrisch licht als eeu luxe artikel de meeste tegenstemmers maakten van het tarief een beginsel-quaestie Uitgemaakt is dus eindelijk, dat het elec trisch licht in eigen beheer door de gemeente wordt genomen en voor het centraal-station het terrein aan de gasfabriek onder Kralin gen wordt aangewezen. Met de firma Siemens Halske zullen overeenkomsten worden aangegaan. Xioosdninen. De gemeenteraad heeft met 9 tegen 2 stemmen afwijzend beschikt op de aanvrage om subsidie der Westlandsche stoomtramweg-maatschappij, voor het door trekken van de lijn 's-GravenzandeHoek- van-Holland. Monster. De gemeenteraad heeft het voorstel, om in zake de doortrekking van de Westlandsche stoomtram naar den Hoek- van-Holland eene rente-garantie van eene som van f4000 tegen 4 pCt. voorlOjaarte verleenen, met 6 tegen 3 stemmen verworpen. Amsterdam. Woensdagavond is ia »Stroucken", door de vereenigingen »Amster- datn", J>De Unie", de afd, Amsterdam van het »Aig. Ned. Werkliedenverbond" en B Hand werkers Vriendenkring", een vergadering belegd, om aan te dringen op een spoedige behandeling van de kieswet. De heer P. Nolting, die de vergadering leidde, zeide bij de opening, dat er groote vrees bestaat, dat de meerderheid in de Kamer niet met het voorstel van den voorzitter, om de wet den 12nJuli in behandeling te nemen, zal rnedegaan, maar dat men de zaak weder zal willen uitstellen. Vandaar, dat het comité het dringend noodig geacht had, dat een krachtige stem uit het volk zou opgaan, om zich te verklaren voor een onverwijlde be handeling. De eerste spreker, de heer Ch. R. Kouveld, behandelde blijkbaar het onderwerp niet op- eene wijze, als de vergadering gewenscht had. Zijn betoog, dat thans niets in den weg stond om over te gaan tot dadelijke inbehandeling- neming van de wet, werd herhaaldelijk dooi de ond ubbelzinnigste teekenen van ongeduld onderbroken. De heer N. Loopuit zeide, dat, waar van den werkman ook geëiseht wordt, dat hij in het zweet zijns aanschijns werkt, de warmte geen reden wezen mag om de behandeling van de wet uit te stellen. Al te lang is het ■SB" T i »-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2