A°. 1893. Zondag 18 en Maandag 19 Juni. N°. 8296. tweede Blad. Feuilleton. Zevenenveertigste J a ar g ang. ■A.-AJST DB GEEUENB. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: T. ODÉ. BuHenlandsclie Berichten. GOUDANT. -Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk. Afzonderlijke nommers 1.85. 2.60. 0.10. BVIIEAU: BOTEUSTUAAT, E 2}. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiant ƒ1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DU1T5CHLAS D. Gisteravond te 11 uur was de uitslag van 312 verkiezingen voor den Rijksdag bekend. Gekozen zijn: 33 conservatieven, 15 nationaal - liberalen, 6 leden der rijkspartij, 3 leden der vrijzinnige vereeniging en 5 der vrijzinnige volkspartij, 1 wilde, 20 sociaal-democraten, '2 antisemieten, 14 Polen, 6 Elzassers en 1 Deen. Bij de 149 herstemmingen zijn be trokken 67 nationaal-liberalen, 70 sociaal democraten, 48 conservatieven, 12 der vrij zinnige vereeniging, 27 der vrijzinnige volks partij, 7 Polen, 5 van den grondbezittersbond, 27 der centrumpat tij, 3 Welfen, 8 der volkspaitij, 6 der rijkspartij, 1 Elzasser en <15 antisemieten. De Berlijnsche correspondent der AT. B. Cl. schrijft Terwijl de Nordd. Allg. Zeit. den uitslag der verkiezingen als vrij gunstig beschouwt voor het legerontwerp, zien de liberale bladen van den linkervleugel, b.v. RichtersFreitin- ■nige Zeit., daarin een plebisciet tegen 's keizers militaire plannen, omdat de stemmencijfcrs -der gezamenlijke oppositiepartijen de meer-, derlieid vormen. Kalm oordeelt de Qermania, die schrijft: »de kansen voor het legeront werp hangen hiervan af, hoeveel zetels Rich ters partij bij de herstemmingen verkrijgt". Feitelijk heeft Richters partij gisteren de zwaarste verliezen geleden. De zetels, welke de vrijzinnige volkspartij" terstond verwierf, zijn van Zuidduitsche democraten, die bij de stembus zich wel met Richters partij ver broederden toen de Duitscli-vrijzinnige party uit elkaar gevallen was, maar niet in nauwe- reu samenhang met Richters partij kwamen. Eugen Richter, die tot den dag der verkie zing groot vertrouwen op de overwinning aan den dag legde, geeft heden toe dat zijne party door de sociaal-democraten geheel over vleugeld is. Hij troost zich echter met de verwachting, dat bij de herstemmingen de centrumpartij wel krachtig helpen zal, de vrijzinnige volkspartij te versterken. Tegelij ker tijd echter vragen Richters geestverwanten in de Volkszeitung ook de stemmen der sociaal-democraten bij de herstemmingen, en beloven daarvoor wederkeerig hun steun in districten, waarin van hunne houding afhangt om nalles nieder zit stimmeriwat voor het legerontwerp is. Daarentegen verklaren de anti-semieten bij de herstemming eiken can- didaat te zullen steunen die voor het leger ontwerp is, als hij tegenover eenen tegen stander van dat ontwerp staat; alle andere herstemmingen zijn hun, zeggen zij, onver schillig. Eickert's vrijzinnige vereenigingwelke voor het leger-ontwerp is, is er niet zoo slecht afgekomen als Richters partij, maarzij heeft daarentegen weinig kans bij de herstemmin gen, en als zij het tot een dozijn afgevaar digden brengt, heeft zij nog geluk, terwijl Richters troepje wel twee dozijn zal tellen. Oneindig beter dan de Duitsch-vrijzinnige partij heeft, het centrum de scheuring door staan evenmin in Westfalenheeftde sboeren- koaing" Von Schorlemer-Alst als in Silezië baron Von Huene met zijne aristocratische vrienden tot dusver ook maar éenen zetel veroverd. De oude stevige verkiezingsmachi nerie heeft in de handen der nieuwe demo cratische leiding van het centium even nauw keurig gewerkt als vroeger; ja zelfs zijn er nog enkele onzekere, min of meer aristocra tische elementen der centrum-fractie van de baan geraakt. In enkele districten heeft de centrumpartij zelfs onverwacht succes gehad; daarentegen laat zij by de herstemmingen gewoonlijk veel veeren zitten. Uit de Rijnlanden en Beieren hoort men nog weinig, zoodat voor het oogenblik nog volkomen onzeker is, hoeveel eigen candi- daten van den grondbezittersbond in Noord- Duitschland en van den boerenbond in Zuid- Duitschland gekozen zijn. Alleen blijkt uit het buitengewoon groote getal herstemmin gen, dat de agrarische beweging er zeer veel toe bijgedragen heeft dat de oudepartijver houdingen belangt ijk gewijzigd zijn. Daar de berichten uit de plattelands- districten slechts langzaam inkomen, is ook nu een behoorlijk overzicht van de Donderdag verkregen resultaten nog niet mogelijk. Het duidelijkst is voorloopig kenbaar de vooruit gang der socialistische partij in nagenoeg alle grootere steden. Een en twintig socialisten, waaronder de gezamenlijke hoofdaanvoerders, zijn reeds gekozen en in 40 kiesdistricten komen socialisten in herstemming. Ditmaal schijnen zij over het geheele rijk 2 miliioen stemmen te hebben gehad, tegen 1 \/s miliioen bij de verkiezingen in 1890. Hun partij-orgaan juicht»De dag van Donderdag is een roemrijke dag voor bet Duitsche proletariaat, een dag die in de geschiedboeken der toe komst alle bloedige zegepaalen der aanbidders van den Moloch en den Mammon grootelijks zal ovei stralen 1 Uit nadere gegevens blijkt, dat er te Ber lijn in jonde cijfers zijn uitgebracht 151,000 socialistische, 5800 vrijzinnige en 47000 vereenigd conservatieve en anti-semietische stemmen; zijnde bij vergelijking met de ver kiezingen in 1890 eene vermeerdering voor de socialisten met 24000, voor de vereenigd conservatief-anti-semieten met 12500, terwijl voor de vrijzinnigen het aantal met 1700 is verminderd. Van de Berlijnsche bevolking heeft 72 percent gestemd. Het l'ageblatt erkent zuchtende, dat Berlijn heeft opge houden een hoogburcht der vrijzinnige partij te zijn en de rijkshoofdstad thans aan de socialisten behoort. Hoe onvolledig de resultaten der verkiezing nog bekend zijn, toch gelooft ook de Vossische Zeitung, dat het reeds kenbaar is dat de nieuwe Rijksdag geene meerderheid ten gunste van het legerplan zal opleveren. De verkiezing van Alilwardt wordt als zeker beschouwd in twee districten, n.l. Arnswalde Friedeberg en Neusteltin. ENGELAND. Het Hoogerhuis behandelde gisteren de wet welke den arbeidstijd van spoorwegbeambten aan een maximum bindt. Balfour stelde een amendement voor, volgens hetwelk de wet niet zal gelden voor beambten, die volgens het oordeel van den minister van handel middellijk noch onmiddellijk betrokken zijn bij den dienst van loopende treinen. De regeering bestreed het amendement, hetwelk echter aangenomen werd met 64 tegen 26 stemmen. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis werd door Gladstone medegedeeld dat de regeering niet voornemens is den dag des huwelijks van den hertog van York tot een nationale» feestdag te maken. Het amendement-Darwin om de Iersche wetgevende macht te vei bieden schadeloos stelling te verleenen wegens verrichte of nagelaten haudelingen werd met 258 tegen 220 stemmen verworpen. Een amendement Horace Plunkett, om de iersche wetgevende macht te verbieden, open bare ambtenaren te ontslaan, die in functie zijn op het oogenblik dat deze wet in wer king treedt, werd verworpen met 253 tegen 211 stemmen. Bij paragiaaf 5 van art. 4 van het llome- EaZe-ontwerp, luidende: pde bevoegdheid van het iersche wetgevend lichaam strekt zich niet uit tot de wetgeving, welke peisonen berooven kan van le\en, vrijheid of eigendom zonder een speciaal wettelijk proces", ver zocht Gerald Balfour daataan toe te voegen de woorden: ïin overeenstemming met de beginselen en precedenten van onverander lijke rechteilijke gewijsden, bij de wetgeving vastgesteld, uitgenomen die van het parlement van het Vereenigd Koninkrijk". Charles Russell verklaarde het amendement aanne melijk, indien het beperkt werd tot deze woordensrekening houdende met de begin selen en vastgestelde precedenten". Gerald Balfour antwoordde, zich met de wijziging te veieenigen, zoo de regeering toestemde dat voor: srekening houdende met", gelezen wordt: in overeenstemming met". Hiermede stemde de regeering in, maar Sexton pro testeerde en verlangde dat het Huis de lezing der regeeiing zou aannemen. Dit voorstel werd vet worpen met 324 tegen 144 stemmen. Clancy en Sexton protesteerden tegen con cessies aan de unionisten, die de wet willen bederven. Sexton zeide dat de wet, zooals zij door de regeering is voorgesteld, het mini mum is dat het Iersche volk kan aannemen; Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 70. J Helaas ja Er heerscht daaromtrent zelfs in het leger geen ander gevoelen. De hoofd massa de bevolking van het land wil niets van den oorlog weten, een groot gedeelte van den adel is ontevredener zijn vele grootsprekers, maar weinig dappere mannen onder de rooden, en de opstandelingen bestaan voor liet grootste gedeelte uit avonturiers. Het geheele groote rijk heeft niet meer dan twintig duizend man op de been gebracht wat kan dat nu helpen T' ïls dat waar?!" riep Johanna, terwijl zij kleurde van schaamte en schrik.' ®Jaindien alles volgens hut oordeel der ■vrouwen gingdan zou alles anders uitkomen want Jlict de mannen hebben in Polen den op stand in het loven geroepen, maar de vrouwen. Ik weet daarvan te vertellen Martha is ook zulk een vurige vaderlandlievende vrouw Gave toch de hemel, dat zij hier was, want ik verlang zoozeer, haar te zienIk heb een verzoek aan haar Ik gevoel mij vandaag steik genoeg otn haar te schrijven." iZal u zulks niet te veel inspanning kosten 1" vermaande Johanna, die door smart verteerd werd. ïNeen Niet half zooveel als deze altijd durende onrustdeze pijnlijke verwachting hernam Hancke levendig. j>Doe mij het genoegen en geef mij papier en inkt." ïGij zult het hebben antwoordde Johanna opstaande. 2.j haalde schrijfgereedschap, vermaande den patiënt zich rustig te houden on ging weg. Een kwartier later zat Hancke rechtop in zijn bed en schreef. Hij gaf zijne vurige liefde zijne hoop en zijn verlangen te kennen. Johanna haalde bleek doch zonder talmen den blief en gaf hem aan den bode over. Toen zij daarna voorbij het altaar ging, wierp zij een langen, verwijtenden blik op het kruis, wuarin de onbeschrijfelijke smait, waardoor zij verteerd werd, zich uitdiukte. Na eenige dagon kwam het antwoord van Martha. Zij schreef Hancke, hoezeer zij het be treurde dat hij gewond wasdoch hij werd goed verpleegd. 2ijn voornaamste zorg moest zijn, spoedig weer gezond te worden, om spoe dig weer aan den oorlog deel te nemen. Het was haar geheel onmogelijk, thans te Wicelowiec te komen, omdat hare ouders haar niet wilden laten gaan, daar hier zooveel inkwartiering en zij persoonlijk gecompromitteerd was. Overigens was het nu ook geen tijd, aan liefde en geluk te denken zoolang Polen bloedend aan de voeten van den Russischen draak lag. Eerst dan, als het vaderland verlost was, de ketenen ge broken waren, mocht men aan teedere gevoelens denken. Zij beval hem aan de bescherming des hemels, wenschte hem beterschap en deed hem hare groeten toekomen. De ziekedie in zulk een vroolïjken haast den brief had opengehioken, zat daar nu bleek en verstoord, en vertrouwde zijne oogen nauwe lijks. Hij had gehoopt, dezen keer de vurigste liefdesbetuigingen en wooiden van troost en opbeuring te ontvangen, vooral ook, dat vij hoop zou geven op een spoedig wedeizien, en nu schreef zij koel«Zorg, dat gij gezond wordt, opdat gij spoedig weer ten krijge keert," en een korten groet. Johanna, d:a den zieke met bange bezoigdheid gadesloegzag de ontgoochelingdie zich op zijn gelaat uitdrukte. ïLees eens I" wendde hij zich plotseling tot haar, »en zeg mij hoe het mogelijk isdat eene vrouw die bemintzulk een brief kan schrijven Zijne gevoelens waren zoo hitterdat zijne oogen vochtig werden en hij den brief, dien hij Johanna reikte, verkreukelde. Johanna las en eene sombere uildtukking kwam op haar gelaat. Zij kende Martha en schatte haar niet hoog. maar dat zij zoo hard vochtig wasonder deze omstandigheden niet

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5