Binnenlandsche Berichten. gaat men met concessiën voort, dan zal de •wet niet aan haar doe! beantwoorden. Het amendement-Balfour, zooals het door de regee ring gewijzigd was, werd daarop aangenomen met 310 tegen 165 stemmen. Bij beide stem mingen bestond de minderheid uit de Iersche nationalisten en een aantal radicalen. Te Linlithgowshire is Hope (cons.) met 3202 stemmen tot lid van het Lagerhuis ge kozen, tegen 3024 op Ure (Gladstoniaan). F R A S K K IJ K. De gezondheidstoestand van president Car- not verbetert voortdurend. De heer Dupuy is nu echter door hevige verkoudheid aan getast, zoodat hij den ministerraad niet kon presideei en. Te Parijs hebben de huurkoetsiers grève gemaakt; Woensdag konden daaidoor 10,000 rijtuigen niet rijden. De huurkoetsiers wilden deu voorzitter \an den Parjjschen gemeenteraad, den heer Humbert, het asbiteischap opdragen; deze heeft echter uitstel verzocht. Te Alms is de cholera aan het afnemen; Donderdag kwamen slechts 2 gevallen voor. Een specialiteit heeft zich naar Alais bege ven om het drinkwater te onderzoeken. LUXEMBURG. De uitslag der Kamerverkiezingen is, dat gekozen zijn 10 katholieken en G liberalen, terwijl 4 herstemmingen noodig zijn. S E K T I E. De Skuptschinawerd gisteren geopend met eene troonrede, waarin de koning zeide, dat hij den ln Apnl een plicht vervulde, welke onvermijdelijk was, omdat niet kon worden ge duld dat de beginselen werden geschonden, waarop de grondwet rust. De koning vestig de de bijzondere aandacht der vertegenwoor diging op de handelstractaten met Oosten rijk Hongarije eu Duitschland. EGYPTE. De Times verneemt uit Kaïi o dat Abdullah Nedim, eigenaar \an het heftig anti-Engel- sche, Arabische blad Vstaz, aanzegging ont vangen heeft het land te verlaten en dat dientengevolge de uitgaaf van het blad is gestaakt. in eene bijeenkomst van consuls-generaal is besloten van 1 November af de door het "Venetiaansch congies vastgestelde vooischrif- ten betreffende de quarantaine toe te passen. EERSTE KAMER DER STATEN-GEN£RAAL- Zitting van 16 Juni. In de heden gehouden veigadering zijn goedgekeurd het ontwerp tot goedkeuring van het piotocol beti effende de uitvoering van de internationale overeenkomst tot het tegengaan van misbruiken, vooi tvloeiende uit den diankverkoop op de Nooidzee, dat tot intrekking van art. 87 der wet op de rech terlijke organisatie, de onteigeningswetten voor 's-Gravenhageen Scheveningen, regeling der bestemming van gelden, goedkeuring van railing of afstand van grond te Dinteioord, Grave, "Weesp, Hontenisse, Leeuwarden, Gro ningen, (dit laatste na pi otest van den heer Van Eoyen). Voorts de ontwerpen tot voor ziening betreffende het ingezetenschap voor de toepassing der mihtievvet, afschaffing der kanaal- en havengelden op het Noordzee- eens een vriendelijk gevoel te huichelen tegen over een man, die doodehjk gewond was, haar alles opgeofferd had en dien zij zoo snood bedrogen had, vervulde haar met toorn. Zij hield met geweld een scherp woord terug, want hoe zou zij den zwakken man de waarheid zeggen, zonder zijn leven ernstig in gevaar te brengen Zij deed moeite om kalm te schijnen en wilde Mariha verontschuldigen. >Gij moet haar met valtch beoordeelen begon zij met hare zachtewelluidende stem. »Mar t h a schrijft en handelt zooals de meeste Poolsche meisjes zij denkt aan de ellende van het volk en aan zijne bevrijding van lang durige Vernedering." »0, ik ben er vast van overtuigd, dat gij. juffrouw Johanna, niet zoo zoudt handelen ofschoon gij even zoo vaderlandlievend zijt als •Ie anderen f' riep Hancke bitter uit. >Ook heb ik gezien, hoe Martha met bijna oveidreven hartelijkheid die andere, slechts licht gewonden behandelde." kanaal, verkorting van den duur der afkon diging van bestuursmaatregelen (na bestrij ding door den heer De Savoraïn Lobman, met 32 tegen 10 stemmen). Na eenïg debat en bestrijding door den heer Fokker is met 27 tegen 7 stemmen aangenomen de overeenkomst betreffende den spoorweg Sittard— Herzogenrath. Bij de overeenkomst met de Nederl, han- del-maatschappij drong de heer Van Gennep aan op geleidelijke opheffing van het consig natie-stelsel, wat de heeren Muller en Prins en de minister bestreden. Het contract is daarop eenparig aangenomen. Bij het ontwerp in zake den spoorwegaan leg ProboliugoPanaroekan drong de heer Fransen van de Putte aan op regeling der cultuur-contracten. De heer Weitheim prees particulieren spoorwegaanleg aan. Dit ontwerp is aangenomen, evenals dat be treffende de in igatie-werken in de Solo-vallei. De Kamer is hierna gescheiden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 16 Juni. De behandeling der bedrijfsbelasting werd heden vóór de pauze voortgezet. JDeaitt. 11 tot en met 20 werden na korte gedachten- wisseling aangenomen. Bij art. 17 o. a. werd door den minister van financiën een amen dement overgenomen van den heer Van Alphen, waardoor elk verband tusschen de gemeente-fumncien en de bedrijfsbelasting woidt weggenomen. Bij an. 21 (regeling van den aanslag), waarbij, onder meer aan de commissie van aanslag de bevoegdheid wordt gegeven om den aanslag vast te stellen naar een hooger bedrag dan is aangegeven, indien daarvoor termen bestaan, werd met 46 tegen 21 stem men een amendement aangenomen, voorge steld door de commissie van rapporteurs, om de bepaling te schrappen, dat inkomsten uit het bedrijf, bij gemis van aangifte, wor den vastgesteld oveieenkomstig den uitwen- digen staat. De artt 21 tot en met 36 werden goedgekeurd. Door den heer Gerritsen was een nieuw artikel voorgesteld, daartoe strekkende, dat ook van rijkswege worde medegewerkt om de gemeentebesturen in staat te stellen zoo zuiver en billijk mogelijk aan te slaan in de gemeentelijke belastingen. Dit amendement werd verworpen met 40 tegen 30 stemmen. De heer Tijdens heeft verlof gekregen om ook namens den heer Schepel de regeering te interpelleeren over de sluiting der grens door de Duitsche legeering voor paarden die uit Nederland over Nieuweschansin Duitschland komen. De voorzitter stelt voor om de kieswet op 12 Juli te behandelen. De heer Van Delden stelt voor, met het oog op de rust voor de Kamerleden, en de zittin gen der Piovinciale Staten, op25 Juli bijeen te komen. De heer Van Alp hen geeft den 22n Augus tus in overweging, omdat kalme bestudeering noodig is; zijn vrienden willen geen afstel. De heer Van der Feltz stelt 18 Juli voor, wanneer de Statenzittingen zijn afgeloopen. De heer Roell ondeisteunt het voorstel Van Delden, opdat de Kamer gelegenheid hebbe de wet nog te bestudeeren. De heer De Beaufort (Amsterdam) vreest dat na den 22n Augustus niets van de be handeling zal komen. ï>W»s zij hier, dan zou zij u met dezelfde opoffering verplegen, daarvan ben ik overtuigd," hernam Johanna vol bezorgdheid, toen zij be merkte, hoe de zieke zich meer en meer opwond. »Wel mogelijkMaar waarom schreef zij nrij dan niet een enkel vriendelijk woord 1 Een Duitsch meisje, eene Duitsche bruid zou anders handelen, dat verzeker ik u 1" sWijPoolsche meisje hebben echter een ander karakter." iiDat geloof ik nietgij ten minste niet Gij waart altijd zeer goed jegens mij Gij verpleegt mij met geduld nik bid u, laten wij daarvan niet spreken," viel Johanna hem in de rede. ïGij zijt mij geen dank schuldig." «Wel waar! En nimmer zal ik vergeten wat gij aan mij gedaan hebtMartha is echter een eigenaardig wezen, beurtelings hartelijk of kortaf een vulkaan gelijk of ijskoud. O 1 als ik u daarvan verhalen wilde!" »Doe dat niet," vermaande Johanna, slndien gij w eikelij k meent, dat gij mij dank schuldig De lieer/E. Mackay waarschuwt tegen over haasting, in 's landsbelang. Het overijld sectie- onderzoek was reeds een fouthet gemeea overleg wordt beter bevorderd door na het algemeen debat in September de onderdeden af te doen. De heer Rutgers van Rozenburg acht de Kamer wei in staat de wet in Juli te behan delen. De heer Kerdijk vreest dat uitstel tot Augustus zal ten gevolge hebben dat de wet in 1894 niet kan worden ingevoerd. De heer Seret wil spoedige behandeling. AI is er geen toeleg om de zaak op de lange baan te schuiven, de verdeeldheid der com missie van rapporteurs was echter niet be vorderlijk aan spoedige behandeling. Het voorstel van den voorzitter (12 Juli) werd verworpen met 46 tegen 42stemmen; dat van den heer Van der Feltz is insgelijks verworpen, en wel met 50 tegen 38 stemmen. Daarentegen werd aangenomen het voorstel Van Delden (25 Juli) met 56 tegen 32 stem men. Bij de hervatting der beraadslagingen over de bedrijfsbelasting stelde de heer Hartogh een amendement voor, om te waken tegen dubbele belasting hier en in ïndië. Dinsdag voortzetting en aanvulling der •werkzaamheden, zoo, dat de Kamer Vrijdag 23 Juni uiteengaat. Bedrijfsbelasting. Amendementen. De heer Van de Velde heeft voorgesteld in het amendement op art. 9, sub 3 van den heer Goetnun Borgesius, m plaats van de wooiden; ivoor de uaamlooze vennootschappen" te lezen «voor hier te lande gevestigde naamluoze ven nootschappen, commanditaire vennootschappenop aandeelen en c< operatieve vereenigingen". De heer Levy heeft voorgesteld in art. 47 te lezen overtreding van ait. 34 wordt gestiaft met een geldboete van ten hoogste f25. Voorts om art. 48 eersle lid te vervangen door het volgende: t> De feiten, strafbaar volgens artt. 47 1 en 2 dezer wet, worden beschouwd ais ixusdrij.en, behalve voor de toepassing van artt. 57 en 58 van het wetboek van strafrecht, in de plaats waatvan woidt toegepast aft. 62 Isle en 2de lid van dat wetboek. »De feilen, si i af baar volgens art. 47 37 dezer wet, worden beschouwd als overtiedmgen,\ Door de comm. v. tapp. is een amend, voor gesteld. om te gemoet te komen aan de bezwaren, welke bij de invoering der wel zouden kunnen voortvloeien uit strenge toepassing van de regelen van art. 4 3 (betekening van de inkomsten na de uitkomsten van voorafgaande jaren). Zij stelt Voor tn een nieuw aitikei na art 55 te bepalendat als deze belastingschuldigen bij hun aangifte met redenen aantoonen. dat dia uitkomsten geen betrouwbaie maatstaf opleveren voor berekening van vermoedelijke inkomsten voor volgende jaren, in het eerste dienstjaar da jaai lijkscha winst of belooning wordt begroot naar de ontvangen bedragen, volgens art. 4, doch met inachtneming der ledenen die erkend wolden eene afwijking noodig te maken, terwijl in de 2 volgende jaren de berekening geschiedt naar de inkomsten verkregen sedeitden aanvang van het jaar na de invoering van de wet. Door den heer Van Alphen zijn twee amende menten voorgesteld lo. Om den aanhef van art. 17 te wijzigen, zoodat vervalt de zinsnede dat de aanslag ge- geschiedt ^behoudens verdeeling tusscben de daarbij betrokken gemeenten, volgens nader te stellen wettelijke regelen". zijt, betoon dien dan <joor u kalm te houden." Graaf Hancke staarde somber voor zich uit. »Gij hebt gelijk," antwoordde hij na eenig talmen, nik zal geduld hebben, maar ik zal bet Martha toch zeggen, hoe haar brief mij ontstemd heeft, en zoo spoedig als ik van hier kan, ga ik naar haar toe. Ik moet haar zien en spreken zij zal haro koele wooiden betreuren I" jLaat mij aan haar schrijven mijnheer verzocht Johanna »ik ben er van overtuigd dat zij, alszij boort, welken indruk hare woorden op u maakten, u veigiffems zal vragen," De dokter kwam nu hij vond den patiënt zeer opgewonden en beval de grootst? kalmte aan, maar in weerwil van zijne bemoeiingen werd de toestand van den gewonde steeds on gunstiger. Een hevige kooits greep hem aan alleen de gedachte, dat Martha hem zoo koel geschre ven hadhem die haar alles alles had opgeofferd, kon hij niet van zich afzettenhij sprak er des daags over, droomde er des nachts De voorsteller wenscht tej voorkomen da ijdele verwachtingen worden opgewekt onj bedrijfsbelasting dienstbaar te maken aan verbete ring der gemeentelijke financiën. 2o, De beweegredenen te verklaren, dat het noodig is in verband met de vermogensbelasting bet patentrecht te vervangen door een belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. Alleen door dit verband te leggen acht hij eene belasting op andere inkomsten dan uit bedrijf ten deze ge. rechtvaardigd. J Droge Zomers, 1210. In dit jaar had men een zeer drogen zomer, zoodat het bosch Fluessen in brand ge raakte, waardoor bet geheel werd vernietigd, De grond, moerassig en veenachtig en door <je groote hitte zeer droog, brandde tot eene aan merkelijke diepte uit, waardoor een waterplas ontstond, die later het aanzijn gaf aan het meer van dienzelfden naaml 1477. Door de droogte ontstond in dit jaar misgewas, waardoor de levensmiddelen zeer schaarsch en duur werden. 1503. De zomer van 1503 was buitengemeen heet en droog. Vele venen geraakten ut brand, inzondetheid te Giethoorn, Bakkeveen en Hau ls, welke brand meJe grooto schade aan de bosscben toebiacht, alsmede aan de te veld staande rogge. 1504. Tusscben don 22en Juli en Allei heiligen viel er m het geheel geen regen, wat sn de hoo- gere streken van Fuesland een volkomen mis gewas van hooi en gianan ten gevolge had, zoodat de landlieden genoodzaakt waren hunne nooddiuft m Utrecht en Holland te zoeken, wat velen in dien tijd van diukkenda lasten tot den bedelstaf bracht. 1557 was hoogst onvruchtbaar; in meer dan zes maanden viel er geen regen, waardoor de oogst uiterst slecht was en vele plaatsen bijna niets opleveiden. Een natuuilijk gevolg was een groot gebrek aan levensmiddelen. Het brood steeg tot zulk een hoogen prijs, dat het in stukken van 5l/j KG verkocht weid voor twee en twintig en vijf en twintig stuivers. 1590. De zomer van 1590 was zoo buitenge woon droog en heet, dat er bijna niets kon groeien en de beesten in het veld dorst leden, daar de vaarten en slooten alle uitdioogden, Hooi werd er bijna niet gewonnen, zoodat vele koelen in den daaropvolgenden winter van ge brek stierven. 1656 en 1658. De zomers van deze jaren waren zoo droog, dat wegens gebrek aan regen de velden in de vruchtbaai ste en scboonsto tijden des jaars een dor en kwijnend aanzien hadden, en men om latents voor menschen en vee schier verlegen was. 1783. Dit jaar was door een warmon en bij zonder drogen zomer gekenmerkt, gedurende welken men bijna onafgebroken nevel of zooge- naaroden veenbrand had, waardoor zon en maun langen tijd een vuuirood aanzien vei kregen. De droogte was zoo groot, dat men op vele plaatsen met het vee, dat van dorst smachtte, geen laad wist. Naar gemeld wordt, was op het Nieuwer -Bildt een adobe" met drinkbaar water, wrerwaarts het \ee, dat door niets te stuiten was, meer dan twee uur ver gaans kwam om lafenis want van Stiens, Finkura, Htjuro en Hallam en nog verder verwijderde plaatsen vond men hier dagelijks- vee om den dorst te lesschen. 1818. Na een zeer nat vooijaar, dat met den 9en Mei in droogte veranderde, was de zomeren ook het gebeele najaar zeer dioog. De levens middelen. die reeds zeer duur waren, stegen daardoor nog meer in prijs. Ook het warme jaargetijde van het volgende jaar mag onder de zeer droge zomers gerangschikt wolden. van en het werd meer en meer een idóe fixe bij riep om Martba en wilde baar volstrekt zien en spreken. De beangste Johanna nam ten laatste na een afzonderlijk gesprek met den dokter het besluit, zich tot graaf Raphael Braniczki te wenden, voor wien zij tot nu toe de aanwezigheid van graaf Hancke streng geheimgehouden bad. Slechts de hoogste nood kon haar bewegen dezen stap te doen, want zij kende het karakter en de strenge beginselen van den giaaf; zij wisthoe hij over Martha dachtwist ook dat hij met halve verklaringen niet tevreden zou zijn. Was zijne hulp eenmaal ingeroepen de graaf in het geheim ingewijd, dan waren de gevolgen niet te overzien. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6