J Woensdag 21 Juni. A0. 1893. N°8297. Eerste Blad. KENNISGEVING. Bekendmaking. Zeven ©nveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: X ODÉ. Buitenlandsche Berichten. EOUIIIT. Abonnementsprijs, per kwartaal Dranco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke commers. f 1.85. 2.50. 0.10. BVREA Vt BOT E R8THA AT, B 27. ADVERTERTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer..-0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DE Burgemeester van Schiedam Brengt bi» dezen ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van het Patentrecht No. 2 (bevat tende de wijken A en B) dezer gemeente, over het dienstjaai 1893/94, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den* lruj Juni 1893executoir verklaard, op heden aan •4en Ontvanger der Directe Belastingen, ter invorde ring is overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat lieden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 19n juni 1893. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. DE Burgemeester van Schiedam, Gezien de wet van den 30n December 1887 4,Staatsblad no 255) betreffende onderstand (onder steuning) aan mindere geemployeerden, vaste werk lieden èh bedienden, op daggeld werkzaam bij inrich- lingen van 's Rijks zeemacht en op'sRijkswerkvaar- tuigen, niet vallende m de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 StaaisbUd no. 92); Gelet op art. 6 van het Koninklijk Besluit van 4en On Januari 1888 (Staatsblad no 3). houdende bepalingen nopen1 de betaalbaarstelling der bij eerst genoemde wet toegekende ondersteuningen, Maakt bekend iJat de attestatien de vita tot ont vangst van bedoelde ondersteuningen, m het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voor middags 10 tot des middags 12 ure, ter Secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. Schiedam, den 20.ten Juni 1893. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN JIATENESSE. I I l.fcl II DUITSCHLAND. Van de 397 Duitsche Rijksdagsverkiezingen is de uitslag nu op éen na bekend. Slechts in 213 gevallen is een uitslag verkregen. In 483 moet herstemd worden. Pat zal wezen voor 24 Juni a.s. Gekozen zijn 81 leden der centrumspartij, .50 conservatieven, 24 sociaal-democraten, 18 nationaal-libeialen, 13 Polen, 9 leden van de -(vrij-conservatieve) ryksparty, 6 Elzassers, leden der Zuidduitsche volkspartij, 3 der vrijzinnige vereeniging, 2 anti-semieten, 1 Agrariër, 1 Deen, 1 »Wilde". Uitdrukkelijk ■wordt weer er bij vermeld: geea Welf (het eenig district, waarvan de uitslag nog niet bekend is, werd tot nu toe door een Welf vertegenwoordigd) en geen lid van (Richters) vrijzinnige volkspartij. In herstemming komen op 24 Juni59 conservatieven, 3 Agrariërs, 10 leden der rijksparty, 73 nationaal-liberalen, 32 cen trumsleden, 84 sociaal-democraten, 14 leden der vrijzinnige vereeniging, 37 der vrijzinnige ■volkspart Voorts 11 Polen, 16 anti-semieten, 9 Welfen. 10 leden der Zuidduitsche volks partij, 1 Elzasser en 1 Wilde".' Eugen Richter, diep verslagen over de nederlaag zijner partij, acht het tot stand komen eener meerderheid voor de legerwet nu zeer waarschijnlijk. Als uiterste middel daartegen geeft hij zyn medestanders den raad vooral het weder-tot-standkomen der Cartell-partij te beletten, m. a. w. nationaal- liberalen en conservatieven te bestrijden. Het Centrum heeft besloten bij de herstem mingen, waar sociaal-democraten candidaat zijn, óf zich te onthouden óf te stemmen op den tegen-candidaat, onverschillig wie. De sociaal-democraten bieden hun steun, maar tegen wederhulp! In een Vrijdagnamiddag onder voorzitter schap des keizers gehouden ministerraad moet dan ook besloten zijn, dat de Rijksdag niet opnieuw zal ontbonden worden, daar er, nu de vrijzinnige partij geheel is ten onderge bracht, alle hoop bestaat dat het legeront- werp er, met eenige inschikkelijkheid over en weer, wel komen zal. Zoodra eenige zeker heid omtrent den afloop der herstemmingen is verkregen, zal de regeering met het cen trum in onderhandeling treden. Waar zij thans tot zoodanigen stap bereid is, zal het echter wel velen bevreemden dat niet vroeger daartoe is overgegaan, want in dat geval wai e vermoedelijk eene ontbinding onnoodig ge weest en tevens het gevaar afgewend dat Üians nog dieigt, n.l. eene versterking van het sociaal-democratisch element. F R A N K B IJ K. De Zaterdag gehouden ministerraad had plaats onder voorzitterschap van den heer Guérin, minister van justitie, daar de heer Dupuy nog ongesteld is. De heer Delcassé, onder-secretaris van staat voor koloniën, las een door hem ontvangen telegram voor be- treffendeeen nieuwen aanval van de Siameezen. De Fransche consul-generaal te Bangkok heeft eene audiëntie bij den koning van Siam aangevraagd. De ministerraad heeft besloten onmiddellijk bevel te geven aan den admiraal Humann om Saigon te veriaten en zich naar Bangkok te begeven. De Kamer heeft gisteren met 383 tegen 214 stemmen besloten niet over te gaan tot de beraadslaging over de artikelen van het ont werp tot hare gedeeltelijke vernieuwing. De zittmg is zeer onrustig geweest. Clémenceau, Déroulède en Millevoye hebben elkander beleedigingen toegeworpenna den afloop der zitting zond Clëmenceau zijne getuigen aan Déroulède en Millevoye, maar deze wei gerden de uitdaging aan te nemen. De Siameesche legatie te Parijs heeft uit Bangkok bericht ontvangen dat men daar nog niets wist van de hinderlaag waarin een Fransch escorte zou zijn gelokt, maar dat eene vergoeding verschuldigd zou zyn indien het geval zou blijken werkelijk te hebben plaats gehad. De raad van landbouw besliste, dat er geen rede was de rechten op gerst, haver en maïs te verminderen of op te heffen. De Senaat nam het voorstel aan, strek kende om tot 1 Jan. 1894 het invoerrecht op hooi op te heffen. hi tegenwoordigheid van den minister Develle is Zondag te Dole het standbeeld onthuld voor den ex-president der Fransche republiek, Jules Grévy, ENGELAND. In de Vrijdagavond gehouden zitting van het Lagerhuis was aan de orde de motie van den heer Cremer, luidende»I Iel Lagerhuis, met voldoening vernomen hebbende dat het Congres der Vereenigde Staten den president heeft gemachtigd tot het sluiten van scheids rechterlijke verdragen, spreekt de hoop uit dat Hr. Ms. regeering bij de eerste gelegen heid de beste onderhandelingen zal openen om met de Vereenigde Staten een verdrag te sluiten, waai by bepaald wordt dat alle ge schillen, welke tusschen beide mogendheden mochten ontstaan en niet langs diplomatiekea weg kunnen geregeld worden, aan eene scheidsrechterlijke beslissing zullen worden onderworpen". De minister Gladstone juichte den maat regel toe als in het belang der menschheid, maar wenschte de motie aldus gewijzigd te zien ®Het Huis verheugt zich dat het Con gres den president machtigde, de mogend heden uit te noodigen een eventueel geschil aan een scheidsrechterlijke uitspraak te on derwerpen, en hoopt dat de Engelsche regee ring het Amerikaansche gouvernement krach tig zal bijstaan in die richting". Hy hoopte dat er te eeniger tijd een centrale raad van de groote mogendheden zal bestaan, waarin alle tegenstrijdige belangen van de mogend heden geneutraliseerd worden. Aldus gewijzigd, werd de motie met een parige stemmen aangenomen. Lord Wol vei ton, een persoonlijken invloed rijk vriend van den minister-president Glad stone, heeft ontslag genomen als opper-hof- maarschalk der koningin, naar verzekerd wordt, omdat hij weinig ingenomen is met de onderdeden van het home-ruie-ontwerp. Lord Brassey is in zijne plaats benoemd. De nationalist John Morrough heeft ont slag genomen als lid van het Lagerhuis, omdat het optreden der meerderheid, welke door Dillon en O'Brien geleid en geïnspireerd wordt, zyns inziens de partij zoowel in de oogen van vriend als vijand belachelijk maakt. OOSTENRIJK. De zittingen der beide delegatiën zijn gesloten. In eene Zondag j.l. te Weenen gehouden bijeenkomst van socialisten kwam het tót eene kloppartij. Eenige personen zijn gearresteerd. Eene Zondag j.l. door 6000 socialisten te Buda-Pest gehouden byeenkomstis, met het oog op de heftige toespraken, door de politie ontbonden. Tengevolge van het verbieden eener socia listische bijeenkomst te Praag op Zondagj.l. hebben 1500 personen de deur van het politie bureau opengeloopen. 18 agenten en 2 socia listen weiden daarbij gewond en twee per sonen gevangengenomen. De vensterruiten van het Duitsch Casino zijn met steenen ingeworpen, waarvan er ook vier agenten hebben'gekwetst. Iets dergelijks heeft voor de adellijke sociëteit plaats gehad. De politie joeg de menigte uiteen. Ook te Btunn hadden ongeregeldheden plaats. De politie, die begroet wei d met steen worpen en de kreten»leve het algemeen stemrecht! weg met het kapitaall" werd met een verlies van 6 gewonden teruggeslagen, waarop de cavalerie werd te hulp geroepen. Eenige schoten werden gelost, waai door een vrij groot aantal personen gewond werden. 55 personen zyn gearresteerd. ZWITSERLAND. Uit Bern wordt van gisteren gemeld: Hedennamiddag joeg eene bende van twee honderd Zwitsersche werklieden met steenen de Ilaliaansche werklieden weg uit de werk plaatsen van Kïrchenfeld. De politie nam vijftien personen gevangen. De Italiannsche kanselarij heeft een onderzoek ingesteld. In den loop van den avond kwamen dezelfde werklieden manifesteeren véor het huis van arrest, teneinde hunne gevangengenomen kameraden los te krijgen. Er werd met steenen naar de politie geworpen en ver scheidene revolverschoten werden gelost. Reeds zijn er eenige personen gewond. De noodklok luidt, teneinde, daar er heelemaal geene troepen aanwezig zijn, de brandweer tot bijstand van de politie op te roepen. RUSLAND. De keizerlijke familie is te Gatschina terug gekeerd. Het handelstractaat tusschen Frankrijk en Rusland is geteekend. De door Rusland toe gestane tariefverlaging voornaphtha-producten bedraagt de helft van de tegenwoordige rechten en voorts staat Rusland, behalve de reeds bekende ontheffingen, vei laging van rechten toe voor muziekinstrumenten, wollen artikelen en landbouwgereedschappen. Van 13 Juni is het gebruik der Russische taal binnen de scholen in de Baltische pro vinciën verplichtend gesteld. ITALIË. Met 147 tegen 92 stemmen heeft de Kamer Zaterdag de oorlogsbegrooting goedgekeurd. In antwooid op interpellatiën van de heeren Antonelli en Danieli bevestigde üe xninistér Brin zijn vroegere 'verklaringen betreffende

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1