Binne nlaii dscheBeric h t e ii. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Kamers van arbeid. Een uitvoerig afdeelingsverelag van de Tweede Kamer is verschenen over het nader (thans ge meenschappelijk) ingediende wetsvoorstel van de heeren Pyttersen en Sclnmmelpenninck van der Oye,totinstellingvanKamers van arb eid. Deze overweging heeft geleid tot eene conferen tie die op 28 April j.l. is gehouden tusschen de "«oorstellers en de commissie van rapporteurs, -welke hoofdzakelijk liep over het puncipieel bezwaar, dat in de afdeelingen was gerezen met betrekking tot den vorm, waarin de zaak voor de Kamer thans wordt gebracht, voor zoover men n.l. liier te doen heeft met een wetsvoorstel, het welk alleen in naam als een gemeenschappelijk voorstel kan worden aangemerkt. De commissie van rapportetits deed den voorstellers, opmerken, dat eene behoorlijke uitoefening van het recht van initiatief medebrengt, dat de voorsteller of ledei der voorstellers zich geheel en zonder voorbehoud verantwoordelijk stelt voor den inhoud. En nu bleek het, dat omtrent het hoofdbeginselde indeeling der Kamers van arbeid in section van patroons en wei klieden, de voorstellers lijnrecht tegenover elkander staan. Hieromtrent nu gaf men in overweging, dat de «ooi stellet s zouden trachten alsnog tot over eenstemming te gei aken. Mocht dit met geluk ken, dan zou het, naar het oordeel der voor stellers, wellicht het best zijn, dat een van beiden zich teiugtrok. De comm. van rapp. was diteenb maar, des gevraagd, wilde zij niet de verantwooidelijkheid op zich nemen voor de beslissing, wie der beide vooi stellers Heb in dat geval zou teiug- trokken. Inmiddels, kwam den 22n Juni bij de commissie j)et bericht m, dat het den voorstellers niet mocht gelukken tot onderlinge overeenstem ming te geraken, en thans meendo de commissie het vei slag niet langer te mogen ophouden. In de afdeelingen zelve bleek omtient zeer vele punten een groot vei schil van gevoelen te bestaan, en meer bepaaldelijk omtrent het groote beginsel dat de beide voorstellers het meest verdeeld houdt. In deze omstandigheden achtten verscheidene leden het het best om tot de rege ling der Kamets van arbeid niet over te gaan, «oordat het luesiecht nader geregel 1 zou zijn. Óver de vragen of afzonderlijke beraadslaging van patroons en van weikheden wenschelijl zou zijn, en, zoo ja, in welke gevallen en op welke wijze deze behooien plaats te hebben, kon, naar de meening dezer Men, met goed gevolg slechts beslist worden door eene op bi eederen grondslag gekozen volksvertegenwoor diging doch andere leden meenden, dat eene nieuwe Kamer eventueel op dit punt de tot stand gekomen wet zou kunnen wijzigen. Onder de hoofdpuntendie, blijkens het verslag nog velei lei bedenkingen uitlokten waaromtrent groot verschil van meening bleef bestaan, behoort het stelsel zelf van de bemid deling van geschillen n.l, voor zooveel de werking van de verzoenings-bureaux belieft. Opnieuw heeft de heer Levy eene breedvoe rige nota bij het verlag gevoegd, waarin hij zijne pinicipieelo bedenkingen tegen de instelling van Kameis van at beid nogmaals uiteenzet en het wettelijk gewaarborgd recht tot vereemging en vergadering zonder uitzondering geldend wil doen blijven, ook voor hen, die tot den arbeid in betrekking staan. Aan voorlichting nopens arbeidsbelangen heeft het centrale gezag be hoefte, en de daartoe in te stellen arbeidsraden of wel permanente commissies van enquête mogen zelfs den schijn met wekken, als ware het te doen om een staat in den staat, om eene vertegenwooidiging buiten de algemeene volksveriegenwooidigmg om. SCHIEDAM, 27 Juni 1893. Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven, dat ten raadhuize ter inzage is gelegd de voordracht ter benoeming van een onderwijzer 3e klasse aan de 3e open bare kostelooze school, waarop geplaatst zijn S. Houtman, onderwijzer te Rozenburg, S. Hartog en C. W. Smoor, beiden alhier. Naar wjj vernemen, zal de barak, welke aanvankelijk overgebracht zou worden naar het Westerhavenhoofd, nabij de aanlegplaats der stoombooten, niet aldaar, doch op een stuk land in het Nieuw-Westfrankenland ge plaatst worden. De Koninginnen zijn Zaterdag 5 39 per extra trein in goede gezondheid op het Loo aangekomen. Ter ontvangst bevonden zich op het perron de heeren Van Steijn, intendant, mr. Van Haersma de "Witt, jagermeester, mr. "Van Hasselt burgemeester, en dr. Vlaanderen, hofarts, benevens vele belangstellenden. De Vorstinnen wisselden een handdruk met die heeren en begaven zich te voet naar bet paleis. Zondag reden zij in en om het dorp in een met vier paarden bespannen rijtuig. Te Arolsen heeft de Koningin-Regentes een bezoek gebracht aan het graf van haren vader, den vorst van Waldeck en Pyrmont. De minister van financiën heeft het wets ontwerp op de grondbelasting naar de Koningin- Regentes gezonden, zoodat het ieder oogen- blik by de Staten-Generaal kan inkomen. Voor het debat over de ontwerpen betref fende het kiesrecht, zijn bij de Tweede Kamer reeds ingeschreven de heeren Travaglino, Bool, Harte, Smeenge, Kolkman, Michiels van Verduynen en Rink. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van "s rijks schatkist op 24 dezer bedroeg bij deNederlandscbe Bank 10,744,023.9514 en bij de betaalmeesters- 1,128,984.8514 Te zamen 11,873,008,81 De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag 29 en die van den minister van marine Vrydag 30 dezer niet plaats hebben. De ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat zijn gisteren naar het Loo vei trokken, ter audiëntie by de Koningin- Regentes. De minister van financiën is Zondag naar Luzern vertrokken, om eenige weken in Zwit serland uit te rusten. De voorzitter der Tweede Kamer, de heer Gleichman, is Zaterdag naar Wiesbaden ver trokken, alwaar hij een drietal weken zal verblijven De minister van marine brengt zijn verlof tijd met zijne familie te Paderborn door. Bij mimsterieele missive, dd. 22 Juni 1893, is aan de ambtenaren bij het kadaster voorge schreven om, wanneer ten behoeve van het opmaken eener aangifte voor de vermogens belasting schriftelijke inlichtingen gevraagd worden omtrent den aftrek van polder- en dijklasten, die kosteloos te verstrekken. De heer De Sounaz, Itaiie's diplomatiek vertegenwoordiger te Sofia, wordt als zoo danig verplaatst naar 's-Giavenhage. Naar men verzekert, ligt 't in het voor nemen, de Eerste Kamer eerst tegen den 18n Juli weder bijeen te roepen. (Vad.) Zijn wij wel ingelicht, dan bestaat het tweetal, door curatoren der Leidsche univer siteit voorgedragen ter benoeming in de vacature, ontstaan door het övetlijden van prof. J. T. Buys, uit mr. J. Oppenheim, hoog- leeraar te Groningen, en mr, H. Krabbe, hoofdcommies aan het departement van bin nenlandsche zaken. (D.) Wij vernemen, dat een scherper toezicht is verordend op do zeeschepen in verband met het weder voorkomen van gevallen van cholera in het zuiden van Frankrijk. {HU.) Zondag is te Oud-Delftshaven op 75-jarigen leeftijd overleden de heer P. Scliiltman, die toen Delftshaven nog als afzondeilijke ge meente bestond, aldaar in onderscheidene betrekkingen op burgerlijk en kerkelijk gebied- werkzaam was o. a. als lid van den gemeen teraad en wethouder en commandant der schutterij, Het hoofdcomité van de Nederlandsclie ver- eeniging het sRoode Kruis" heeft van den voorzitter van het Italiaansche uRoode Kruis" medetleeling ontvangen dat de goederen, be stemd voor het concours en de tentoonstelling van het >Roode Kruis" van 15 September tot 15 October aanstaande te Rome te houden, en waaromtrent onlangs in de dagbladen een bericht is opgenomen, zonder betaling van invoerrechten en zonder aan de grens- kantoren geopend te worden zullen worden doorgezonden aan het douane-kantoor te Rome, dat machtiging verleent tot tijdelyken invoer in Italië. Na achttien maanden van feilen tarieven- stryd is er zoo schrijft men aan de Middeit. Cl. uit Vissingen dezer dagen een verge lijk tot stand gekomen tusschen de Engel- sche lijnen van Rotterdam op HuilGoole Grimsby en de uZeeuwsche Stoomvaart- Maatschappij" te "Vlissingen. Dit gewichtig feit verzekert aan onze haven een geregelden dienst onder Ned. vlag op de Huinber. Te Amsterdam is Zondag een bijeenkomst gehouden van oud-weezen van Neerbosch, die werd bijgewoond door 50 mannelijke en 12 vrouwelijke weezen, de meesten uit Amster dam, en voorts uit Rotterdam, Haarlem, Wageningen en Hien en Dodewaard, benevens 21 verslaggevers en corresnondenten van dag bladen van Amsterdam en omliggende plaatsen. Zij werd geleid door den heer Varisiot, sti- peur aan de electrische drukkerij, die de aan wezigen iet welkom toeriep met abroeders en zusters" en hun hulde bracht voor de tegenwoordigheid, waardoor zij blijk hadden gegeven de pogingen te willen verijdelen, die opgingen om de zaak van de weezeninrichting te Neerbosch in den doofpot te doen. Wij willen, verklaarde spreker, de inrich ting geen knak geven, noch ook haar ophef fen wij willen verbetering. Van 't Linden- hout moet gehandhaafd blijven, en moge hij zooveel steun krijgen, dat hij de verbeteringen zal kunnen aanbrengen, die blijkens een onpartijdig onderzoek noodig zijn. Een brief werd voorgelezen van den heer Van Deth aan den heer E. Kwast, waarin werd meegedeeld, dat de heer A. J. van Houten tegen Dinsdag voor de rechtbank te Arnhem was gedagvaard. De vervolging ging uit, niet van Van 't Lindenhout, maar van de j ustitie. Aan het debat namen 15 personen deel, waarvan \elen grieven inbrachten tegen de inrichting en de heer Van 't Lindenhout, andeien echter 't voor den directeur en zijn stichting opnamen. Erkend werd door deze laatsten, dat het eten wel eens te wenschen overlaat, maar men had 't daar toch dikwijls beter, dan later in de maatschappij en de opleiding voor 't ambacht was er voldoende. De vergadering was nogal rumoeiig. Zekere Geerbrandt Jansen viel voortdurend de spre kers in de rede, die grieven hadden, met woor den ter verdediging van Van 't Lindenhout. Toen een der sprekers zeide, dat hy ook hier weer gemerkt had, dat schurftige scha pen het hardst blaarden, kwam daartegen natuurlijk levendig protest. Ten slotte werd een motie voorgelezen, die na eenig gepraat met algemeene stemmen werd aangenomen, doch niet dan nadat de voorstanders der stichting de zaal hadden verlaten. De motie luidde jDe vergadering enz. Verklaart eenparig, dat de behandeling, aldaar ondervonden, -vrijwel overeenkomt met de be schrijving m de brochure der heeren Van Houten en Van Deth. Eischt in naam der billijkheid en der recht vaardigheid, dat een ondeizoek zal worden inge steld door een in elk opzicht onpartijdige commissie, samengesteld uit onafhankelijke oud- weezen en mannen der pers betreurt tevens de voorgekomengetuigenissen van enkele oud-weezen, die, door eigenbelang of andere niet ver te zoeken redenen gedieven, genoemde stichting van eiken smet trachten vrij te waren geeft ten slotte haar diepe verontwaardiging te kennen over de houding in deze zoo ernstige zaak door het N. v. N. aangenomen." Op voor stel van een der aanwezigen werd daarin deze wijziging gebracht, dat de wenschelijkbeid werd uitgesproken, dat niet door een commissie, maar door de justitie een onderzoek zal worden ingesteld. Het christelijk sociaal weekblad Patrimo nium zegt: ïEr moet een vervolging worden ingesteld. Het moet uitgemaakt of het weeshuis te Neer bosch een zoo vloekwaardige inrichting is als Van Deth en Van Houten ze voorstellen. Het moet bewezen worden, dat de heer Van j 't Lindenhout zoo'n infame dief en huichelaar is, die zich rijk gestolen heeft, en Neerbosch tot een fabriek van jengelmakerij'Vheeft ingericht. Veel mag en moet de Christen kunnen ver dragen en vergevenmaar nooit iets als dit. Dat veibiedt de eere Gods. Deze zaak schreeuwt om voldoening aan het meest geschonden recht. Het is geen geheel persoonlijk feit. Het mag niet in den doofpot". Vrijdagavond ontstond te Oversehie eene groote opschudding, doordat een troep zigeu ners een kind, dat aldaar aan den weg speelde, opgenomen hadden. Het geschrei van het kind trok de aandacht van eenige voorbijgangers, die, iets kwaads vermoedende, de politie ver wittigden. Deze slaagde er in het kind aan de ouders terug te geven, waarna de troep onder hunne geleide naar Delft werd gebracht. (Maasbode.) Vanwege de maatschappij van den werken den stand te Amsterdam is thans het regle ment verschenen voor het bekende plan van een verzekering tegen de nadeelige gevolgen van werkloosheid. Men herinnert zich de muskietenplaag te Amsterdam van 12 jaren geleden, die de T>Rietlanden" bekend maakte. Een dergelijke plaag heerscht op den Atnstelveenschen weg. Sommige aan de oostzijde gelegen gevels van eenige huizen zijn met millioenen muskieten bedekt. Het zijn niet de gewone muggen, doch een soort watermuskieten die niet steken en door den regen na eenige droogte plot seling zijn te voorschijn gekomen. Zondagavond is te Almelo de weikman Barend Smit onder een trein geraakt, ten gevolge waarvan hem de beide beenen werden afgereden. Gisterochtend is hy overleden. Onder Apeldoorn, en wel in de buurtschap Brink en Orden, zijn de pokken uitgebroken. Uit Maastricht meldt men aan de 2V. R. Ct. De justitie is naar Eygelshoven vertrokken, waar bij een verzet tegen marechaussees, een persoon gedood en een ander levensge vaarlijk verwond moet zijn. Bijzonderheden ontbreken. 's-Gravcnliage. Ter gelegenheid van de viering van het 75-jarig bestaan als badplaats, zag Scheveningen er gisteren recht feestelijk uit, vooral in den omtrek van het middel punt der badplaats het Kurhaus, van welks koepels de Nederlandsche en internationale vlaggen wapperden, die voor de andere hotels, etablissementen en villa's het sein waren om eveneens hun gebouwen met de driekleur te tooien. Het avondfeest in de Kurzaal en op het terras werd door duizenden bezocht en door windstilte begunstigd, zoodat het bal in de open lucht onder zeldzaam schoon weder door honderden danslustigen werd gehouden. Midden in het dansvermaak werd het vuur werk afgestoken, dat buiten het Kurhaus vooral vele toeschouwers vond. Het visschers- pinkje, Pronk's naam voerende, en het groote slotstukd Scheveningen Vivat floreat erescat" in vlammende letters in kantwerk van vuur onder knetterende kanonnades, die het aWien Neerlandsch Bloed" van de muziek overstem-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2