N°. 8303, A°. 1893. Donderdag 29 Juni. KENNISGEVING. ©v ©nenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Bij den Rijksdag en den Landdag zal waar schijnlijk spoedig een ontwerp worden inge GDURAilT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post. door het geheele Bijk Afzonderlijke nommers 1.85. 2.50. 0.10. IS II BR E A Ut BOT KKIIlllAT, B 3 7. ADVERTENTIEPRIJS: fan 110 gewone regelsraet inbegrip van eene Courant I 1-10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester EN Wethouders VAN SCHIEDAM; Gezien het verzoek van J. T. BEUKERS, om vergunning tot uitbreiding zijner bran derij aan de Lange Haven alhier, wijk C no. 22, kadaster sectie C no. 942, door plaat sing van een stoomketel met een verwar- mings-oppervlak van 5.30 MJ, ter vervanging van dien van kleiner afmeting. Gelet op de artt, 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Woensdag den 12den JfuIIa.s.. des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gele genheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek-in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd- gtip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28sten Juni 1893. Burgemeester en WetTiouderwoomoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. EMdELAND. hi het Britsche Hoogerhuis is Maandag door lord Kimberley en in het Lagerhuis door den heer Gladstone bevestigd wat reeds kor- telijk door de telegraaf werd gemeld omtrent een besluit van den wetgevenden raad van Indië tot staking van den verderen aanmunt van zilver. By dit besluit is verder de waaide der ropij gesteld op 1 shilling 4 pence en aangaande de Britsche heele en halve sove- reigns bepaald, dat ze geen wettigen koers zullen hebben, maar aangenomen zullen wor den aan de belastingkantoren. Een en ander strekt tot voorbereiding der invoering in Britsch Indië van den gouden standaard. Het besluit treedt aanstonds in werking. Aan de Indische regeering is door de En- gelsche overgelaten of alsnog tot de aanmun ting zal worden toegelaten het zilver, dat (op het oogenbhk uit Engeland naar Indië onderweg is. In het Lagerhuis heeft Fowler medegedeeld, dat Zondag eene stoomboot op de Tyne is aangekomen met het lijk aan boord van eenen matroos die aan cholera is overleden. Het ï'xchip is in quarantaine geplaatst en ontsmet- prting bevolen. De verdere equipage is gezond. |>É'Buxton zeide dat de Indische ropij op JfCeylon wettig betaalmiddel blijft, zoolang de bepalingen omtrent de gangbaarheid dezer munt niet zijn gewijzigd. Vertegenwoordigers van protestantsche ge- noootschappen vergaderden Maandagavond te Londen en besloten eene deputatie aan lord Rosebery te zenden om hem te vragen de loslating der gevangen Armeniërs van Angora te bewerken. Een permanent Armenisch comité wordt ingesteld. Aan de Standard wordt uit Port-Said ge meld, dat aldaar de kruiser "Barham, is aange komen, aan boord waarvan zich velen bevon den, die getuigen zijn geweest van de botsing van de Victoria en de Camperdown. Zij bevestigen dat de aanvaring 's namiddags bij kalme zee plaats vond gedurende de evolutie. De officieren -zagen de Victoria zichtbaar onder den schok schudden, waarna het voor gedeelte onmiddellijk onderdompelde. Inder daad heet het dat de Victoria omlaagzonk zes minuten na de aanvaring, tijdens welke admiraal Tryon op de scheepsbrug onmiddel lijke bevelen gevend om het gat door de Camperdown gemaakt te dichten, en tevens aan de andere eskaderschepen om hulp doende seinen, waaraan terstond voldaan werdmaar alvorens de uitgezette booten de Victoria konden bereiken, helde het pantserschip naar stuurboord over en sloegen zijne stalen mas ten met geweldige kracht op de opper vlakte der zee. In het eerstvolgende oogen- blik sloeg de Victoria geheel ommidde lerwijl waren de stoommachines met volle kracht blijven doorwerken, daar admiraal Tryon het plan schijnt gehad te hebben de Victoria te doen stranden. De dubbele schroef bleef derhalve zeer snel doorwentelen, ter wijl de Victoria onderstboven lag, hetgeen verklaart dat men door die schroef werd vermorzeld, toen zij gehoorzaamden aan het bevel van den admiiaal, om op eigen redding bedacht te zijn en langs de zijden van het schip opkropen naar boven water liggend gedeelte van dien romp. Toen de Victoria onderging, hoorde men duidelijk twee ont ploffingen van de springende stoomketels. Admiraal Tryon werd het laatst gezien, staande op de scheepsbrug met over elkaar geslagen armen. De uitgezette booten van de andere schepen van het eskader vischten zoovelen mogelijk op, maar het zinken van de Victoria verooraakze zulk eene geweldige zuiging, dat de sterkste zwemmers er niet tegen bestand bleken. Het blijkt dat de Victoria kort te voren nauwelijks ontkwam aan eene aanvaring met het pantserschip Nile. Alle officieren op de "Barham getuigen van de uitstekende tucht en de doodsverachting der bemanning van de Victoria, die nog trachtte het gat te dich ten, nadat het bevel sauve qui 'peut -reeds gegeven was. Behalve van keizer Wilhelm en de Ita- liaansche regeering ontving de Britsche admi raliteit ook nog van de Fransche en Spaansche gouvernementen bewijzen van deelneming wegens de ramp der Victoria. De sultan van Turkije zond een telegram aan de koningin. Te Rangoon (Britsch Birmah) heeft hetMo- hammedaansehe Kouran-Beiram-feest weder aanleiding gegeven tot ongeregeldheden, herhaalde gevechten tusschsn Muzelmannen en Hindu's, waarbij verscheidene dooden en gewonden vielen en waarbjj politie en mili tairen moeite hadden de orde te herstellen. In het eerste gevecht, dat ontstond, toen de overheid den Muzelmannen verbood eene koe te slachten in de onmiddellijke nabijheid van den tempel der Hindu's, werden 20 oproerlingen gedood en velen gewond. Aan de Times wordt uit Singapore gemeld dat eene kleine opstand tegen de Franschen plaats vond in Zuid-Annam, waarheen Fran sche troepen gezonden zijn. De Annamieten zijn in het algemeen onrustig. Een pamellistisch manifest, onder welks handteekeningen ook voorkomt die van den heer John Redmond, is aan de Ieren in Amerika gezonden, teneinde te protesteeren tegen het voorstel van den heer Gladstone om aan Ierland gedurende zes jaar controle over zijn financiën te ontnemen. DU1ISCIILAND. Tot dusver zijn in het geheel gekozen: 388, en wel75 conservatieven23 leden van de rijkspartij52 nationaal-hberalen 13 leden der viijzinnige vereeniging; 24 leden der vrijzinnige volkspartij; 11 leden van de Zuidduitsche volkspartij90 leden van het centrum2 leden van den Beierschen boe renbond 7 Welfen19 Polen, I Deen, 10 Elzassers, 17 anti-semieten en 44 sociaal democraten. Door de bladen wordt eenstemmig geoor deeld dat de uitslag der herstemmingen een meerderheid voor de militaire plannen der regeering doet verwachten. Sommige bladen berekenen den stand, als men de afgevaar digden, wier stem nog onzeker is, buiten rekening laat, op ongeveer 205 stemmen vóór en 192 tegen het ontwerpandere meenen 210 voorstemmers te kunnen vinden. De National Zeitung wijst daarenboven op het feit, dat een aantal leden van het centrum zich hun stemmen hebben voorbehouden en dus een eventueele meerderheid kunnen ver sterken. De Vossische Ztg. acht het nog niet geheel zeker, dat de legerwet een meerder heid zal verkrijgen, zij meent echter bij den tegenwoordigen stand van zaken te moeten aannemen dat deze wet, zij het ook niet zon der strijd en misschien niet in den vorm, door de regeering er aan gegeven, ten slotte toch zal aangenomen worden. diend, houdende buitengewone maatiegelen, welke de regeering voornemens is te nemen, ten einde tegemoet te komen aan de landbou wers die door de droogte geleden hebben. De landbouwersbond heeft bij den lijkskan- selier een adres ingezonden, waarin wordt aangedrongen op de benoeming van landbouw kundige en vo lkshuisho udk undige attachés bij de Duitsche gezantschappen. De strafkamer van het landgericht te Ber lijn veroordeelde gisteren den afgevaardigde Ahlwardt tot drie maanden gevangenis, wegens beleediging van de gezamenlijke Prui sische ambtenaren, m 't bijzonder die van jus titie, in zijne te Essen gehouden redevoering. F K A N K R IJ K. De Kamer heeft het wetsontwerp omtrent de vorming der reserve-kaders aangenomen. De correctioneele rechtbank te Marseille heeft drie adjunct-maires, wegens deelneming aan betoogingen op 1 Mei, tot verschillende gevangenisstraffen veroordeeld, Dat de regeering door de geneeskundigen, die ze naar Bornemouth op Wight zond, goed werd ingelicht, toen dezen dr. Cornelius Herz niet uitleverbaar verklaarden, zal thans ook bij de ongeloovigsten geen twijfel meer wek ken. De man, die, een tijdlang schier opper machtig, de eigenlijke spil was, waarom het geheele Panama-schandaal draaide, is na een langdurig lijden bezweken. De vraag is nu of hij papieren kan nagelaten hebben, die verder licht over de zaak kunnen versprei den, maar het is wel meer dan waarschijn lijk, dat hij die zal hebben vernietigd. De minister van binnenlandsche zaken casseerde het besluit van den Parij'schen gemeenteraad om 10,000 francs subsidie te "verleenen aan de werkstakende huurkoetsiers. Die werkstaking duurt nog steeds voort, maar het publiek, zegt le Petit Journalbe gint er aan te gewennen en Zondag b.v nogal een vrij regenachtige dag bekom merde men zich niet veel om het gebrek aan huurrijtuigen. Men ging getroost te voet. Het is niet kwaad eens gedwongen te worden met sleur-gewoonten in de levenswijze te breken. Dat heeft men te Londen óok gezien. B E L ft I E. Maandagochtend hebben zoowel de leden der rechterzijde als de leden der democra tische linlcerzjjde uit Kamer en Senaat eene partijvergadering gehouden. In de vergadering der rechterzijde zouden de middelen overwogen worden, waardoor men tot oplossing zou kunnen komen van het vraagstuk der reorganisatie van den Se naat. Een aantal leden hebben nieuwe voor stellen ingediend, meerendeels bestaande uit combinatiën van reeds door de Kamer ver worpen stelsels. In strijd met de verwachting heeft de regeering geen nieuw -voorstel ingediend. Het grootste deel der samenkomst

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1