Vrijdag 30 Juni. N°. 8304. A". 1893. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bwitenlaiidsche Berichten. Binnenlandsche Betichten. Abonnementsprijs, per kwartaal JFranco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 010. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOTEUSTIUAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. ....1- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. In liet Lagerhuis heeft Gladstone gisteren ■aangekondigd, heden eene resolutie te zullen verzoeken ten behoeve eener snellere behan deling van het Home-Ruïe-ontwerp. De tekst dier resolutie zou later -worden overgelegd, maar zij berust op de resolutie van 1887, roet gewichtige wijzigingen echter in het belang der vrijheid van het Lagerhuis {toe juiching). De resolutie van 1887, door Gladstone be doeld, had betrekking op de Iersche d wang- wet, en stelde den datum vast, waarop de behandeling der artikelen afgeloopen moest zjjn. Sir John Morley deelde den tekst der door den heer Gladstone aangekondigde resolutie mede, volgens welke de beraadslaging over de artt. 58 van het Home-Rule-ontwerp den 6n Juli geëindigd moet zijn, die over de artt. 926 den 13n Juli en die over de ver daagde en door de regeering nieuwvoorge- steide artikelen den 27n Juli. (Bijval). De heer Russell gaf te kennen, dat ldj die resolutie zal bestrijden door het indienen van -een amendement, waarhij verklaard wordt, dat, aangezien het Home-Rule-ontwerp aan de constitutioneele rechten van het volk per manent afbreuk doet, zoo weigert het Huis te voldoen aan het vei langen der regeering, die zich rechtstreeks mengt in de vrije dis cussie der volksvertegenwoordigers. Aan de Times wordt uit Bangkok gemeld, dat het Fransche oorlogsschip Lutin eene oorlogzuchtige houding tegenover Siam aan nam. Dientengevolge heramen de Siameezen maatregelen van tegenweer en lieten zij drie vaartuigen voor den havenmond zinken, zoo dat de haven versperd is. De New-Yorksche World publiceerde Dins dag een part. telegram uit Tripóli, eenige onbekende gruwelijke bijzonderheden over het vergaan der Victoria behelzende. Ooggetuigen verklaren dat de razend rondwentelende schroefbladen, toen de Victoria zonk eene geweldige kolk vormden, waarin ingezogenen •door de schroefbladen stukgereten werden, allerlei lichaamsdeelen dreven rond in Je bloedroode golven. Eene wanhopige strijd ontstond tusschen de overlevenden, onder wie vele met messen vochten alvorens te verdrinken, terwijl tal- loozen gedood werden door het kokende water uit de gebarsten stoomketels. Onder de ge redden waren velen deerlijk verbrand en tal- dooze haaien daagden terstond na het onheil op, hetgeen verklaart, dat maar weinige lijken .aangespoeld of opgevischt zijn. Het fonds voor de nagelaten betrekkingen in het Mansion house" overtreft reeds 12,000 p. st. Het wordt bevestigd dat de admiraliteit vertrouwelijke telegrammen ontvangen heeft, welke zjj voor eerst niet wil mededeelen. Het bericht dat Tryon op de jEdinburgh ovei leden is, blijkt een pijnlijk sprookje, waarover de familie hoogst ontdaan is, ofschoon men nog eene flauwe hoop koestert zijn lijk te vmden. Inmiddels zijn Tryon's pet en depêchendoos, alsook zijn telescoop opgevischt. DülTSCHLAND. De grootvorst-troonopvolger is gisteravond te halfnegen te Berlijn aangekomen. Hij is afgestapt aan het hotel van het Russische gezantschap en te 10i/t uur weder vertrokken. Thans is de uitslag van 392 verkiezingen bekend, zoodat er nog slechts 5, alle uit Beieren, ontbreken. Gekozen zijn 91 centrum leden, 73 conservatieven, 52 nationaal-libe- ralen, 44 sociaal-democraten, 26 leden van de vrijzinnige volkspartij, 23 vrij-conserva- tieven, 19 Polen, 17 antisemieten, 11 van de Zuidduitsche volkspartij, 11 van de vrij zinnige vereeuiging, 9 Elzassers, 7 Welfen, 1 Deen en 8 tot geene partij behoorenden. Ten aanzien van het legerontwerp, mits gewijzigd overeenkomstig het verlangen der centrum partij, vooral wat betreft wettelijke invoering van den tweejarigen dienstplicht en onder beding dat de financieele regeering geen belet sel vormt, kan de regeering alzoo gerust zijn. Een bedenkelijk verschijnsel is het ovenwei, en de herstemmingen hebben dat weer op afdoende wijze bewezen, dat in Beieren, Wur- temberg, Baden, kortom in gansch Zuid- Duitschland, zich een steeds toenemende on tevredenheid openbaart over Pruisens militaire staatkunde, en evenmin mag worden voor bijgezien dat de sociaal-democratie voortdu rend in stemrnental wint, zoo zelfs, dat dit by het gezamenlijk stemrnental der overige part^en bijeen slechts enkele honderdduizen den achterstaat. De Pruisische regeering heeft reeds onder handelingen geopend met die der overige bondsstaten over de wijzigingen, welke in het vorige legerontwerp wenschelijk zijn en over de middelen tot dekking der kosten. W R A N K K IJ K. De commissie voor de begrooting heeft het invoerrecht op den alcohol bepaald op fr. 497.50. (In de door den Senaat aangenomen wet op de hygiënische dranken, enz. is dit recht vastgesteld op fr. 495.) OOSTENRIJK. De keizer zal, na afloop van de groote manoeuvres in Hongarije, naar Innsbrück gaan om de onthulling bij te wonen van het standbeeld, dat in de hoofdstad van Tyrol is opgericht voor Andreas Hofer, den held die in 480940 zijne landgenooten tegen de Franschen aanvoerde, ITALIË. De Kamer heeft gisteren met 206 stem men tegen 82 de wet op de middelen aan genomen, De begrooting in haar geheel is nu goedgekeurd. In de Kamer heeft de minister van de schatkist medegedeeld, dat er onderhandelin gen aangeknoopt zijn met de Latijnsche staten over de quaestie der munt-circulatie. PORTUGAL. De koning zal morgen de wet teekenen tot hervorming van den raad voor openbaar krediet. S E R Y I E. Op voorstel van den minister-president Dokitcli heeft koning Alexander besloten de geestelijken, die om redenen van staatkun digen aard door den metiopolitaan of door het consistorie gestraft of uid hun waardig heden ontzet zijn, amnestie te verleenen. Zij zullen in hun ambt hersteld worden. AMERIKA. In de Vereenigde Staten en met name te Denver (Colorado), heeft het zilverbe- sluit der Britsch-Indische regeeiing een groote daling der mijnwaarden ter beurze ten gevolge gehad. Verscheidene mijnen verwacht men, zullen sluiten. Ook de regeering te Washington trok zich de zaak aan. De gedachte aan eene vervroegde Congres-bqeenroeping schijnt opgegeven. De ministeri eele crisis in Argentinië houdt aanslechts 4 ministers hebben hunne portefeuille aanvaard. Kolonel Balza zal zich ad interim met de portefeuille van oorlog belasten, daar Pellegrini wegens redenen van gezondheid er van moet afzien. Bij de hypotheekbank te Buenos Ayres is een tekort ontdekt van verscheidene mil- lioenen. Twee der directeuren zjjn wegge jaagd. Er wordt een gestreng onderzoek ingesteld. A E R I K A. Uit Kaapstad wordt aan de Times gemeld dat in het Lagerhuis door Rhodes verklaard is, dat de Kaapsche regeering het voornemen heeft de immigratie van Aziaten te regelen bij de wet, waartoe zij bezig is de Amerikaan- sche immigratie-wetgeving te bestudeeren. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Thans is de internationale overeenkomst tot ■wering der cholera, op 15 ApiiH893 te Dresden gesloten en reeds in de Staatscourant openbaar gemaakt, ter goedkeuring aan de Staten-Gencraal ingezonden. In de toelichting van het ontwerp wijst de regeering er op, dat tusschen de in de bijlagen der conventie vastgestelde maatregelen en die onzer bestaande wetgeving groote over eenkomst bestaat en beide in het algemeen op dezelfde grondslagen berusten. stellenden had bijeengebracht, zal voorzeker geen bevreemding hebben gewekt; de hooge kunst, welke er te genieten werd geboden, deed aanspraak maken op de waardeering van de zijde van liet publiek. Onze ijverige organist, de heer Textor, die reeds zooveel heeft gedaan ter bevordering van eenalge- meene muzikale ontwikkeling, deed zijn talent uitkomen in «Preludium" van Bach, Andante Recitatief Allegro uit Sonate no. 4 van Men delssohn Bartholdy, alsmede sKomm holder Lenz" uit Haydn's nJahreszeilen". De heer Julius Egener, die reeds meer malen. met zijn snareninstrument het kunst genot vei hoogde, wist ook ditmaal door zijn zangerig spel zijn auditorium in verrukking te brengen met sRomanze" van N. W. Gade, DBerceuse" van Muller Berghaus en sElegie" van Ei nsthet laatste vooral werd met veel sentiment voorgedragen. Wat den zang betreft, mej. Joh*. Stuifsand handhaafde op schitterende wijze haar goe den naam. Naast de aria uit «Messias" van Handel verdienen vermelding «Litaney" van Schubeit en »Sei Still" van Raff, een paar juweeltjes, door haar naar waarde weergegeven. Moge deze poetisch-muzikale verpoozing door vele worden gevolgd. In de bierbrouwerij »Be Griffioen", van da firma J. M. van der Schalk Sc Co alhier, is de gasverlichting vervangen door electrisclie verlichting. SCHIEDAM, 29 Juni 1893. Dat de orgelbespeling in de Groote Kerk hedenmiddag een zeer groot aantal belang- Gisternamiddag te 4i/s uur verkeerde in de openbare zwemplaats alhier de 47-jarige C. Zeeuw uit Pernis, doordien hij kramp in de beènen kreeg, in zinkenden staat. Dat werd opgemerkt jdoor den tijdelijken agent van politie Th. v&.i Koetsveld, die aldaar met het toezicht is belast, die gekleed te water sprong en hem redde. De gewone audiëntie van den minister van marine op Vrijdag 30 Juni en die van den minister van waterstaat, handel en nijver heid op 1 Juli zullen niet plaats hebben. Naar men verneemt, is de procureur-gene raal te Leeuwaiden dezer dagen in Den Haag geweest, om met eenige hoofden van depar tementen te confereeren over den toestand in Friesland. Aan den minister van financiën is een adres gericht door het. bestuur der ver- eemging van kommiezen bij 'srjjks belas tingen in Nederland, waarin opnieuw het verzoek wordt gedaan de traktementen dezer kommiezen te verhoogen. O. a, wordt gezegd, dat het departement van justitie, de onvoldoende bezoldiging der lagere ambtenaren erkennende, die der rijksveldwachters heeft gebracht: 3e klasse op f640 2e klasse op f765 en 4e klasse op f825 'sjaars, behalve vrije bovenkleeding.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1