A0. 1893. Zondag 2 en Maandag 3 Juli. N°. 8306 Eerste Blad. Z evenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsclie Berichten. C UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, pei kwartaal Franco par post, door het gelieele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. RORSAIt: «OTBKSTBAAT, E 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam 4 Juii 4893. Bü zooveel partijen, als waarin Duitschland verdeeld is, kan moeilijk worden uitgemaakt, of de regeering voor haar voorstellen een gunstiger onthaal te wachten heeft in den Rijksdag die weldra bijeei.ivomt, dan in den vorigen. Er zijn bladen, die juist weten te berekenen met hoeveel stemmen de militaire ■ontwerpen zullen worden aangenomen; doch dat zijn bladen, die de regeering steunen, en die gaarne zouden zien gebeuren, wat ze thans als hoogstwaarschijnlijk beschouwen. Hoe dit zij, de Buitsche regeering treft geen gelukkigen tijd, noch voor het indienen van legerwetten, die de lasten verhoogen, noch stemmingen voor het parlement. Het Duitsche volk is uit den aard reeds een ernstig volk, en die stemming heerscht thans in hooge mate. De langdurige droogte berokkent velen groote schade; menigeen ziet met bezorgd heid de toekomst te gemoet; de landbouwende T^tand verkeert in nood. Dan ziet de handels stand met vreezen en heven naar Rusland op, dat door zijn handelspolitiek het verkeer met Duitschland nog meer dreigt te belem- mei en dan thans reeds het geval is. Dit een en ander moest noodzakelijk op de stemming invloed oefenen, en zoo kon het dan ook ge beuren dot, de partij der socialisten gezamen lijk het grootste stemmental verwierf, en dat zij acht zetels in den Rijksdag meer zullen teilen dan in den vorigen. In Nederland heerscht bij velen vrees voor de sociaal-democraten. Het hooren of lezen van dien naam verschrikt hen. Waarschijn lijk komt dit, omdat hetgeen de meeste dezer heeren hier te lande doen hooren, de palen der betamelijkheid verre te .buiten gaat. In Duitschland is dit andersdaar is de socia listische party in den loop des tijds vrij wat gematigd geworden, en zeer zeker zouden de socialistische afgevaardigden in den Duitschen Rjjksdag met verontwaardiging de uitnoodi- ging van de hand wijzen, te onderschrijven wat hier te lande door sociaal-democraten wordt verkondigd. In Duitschland nu ziet menigeen, bezorgd over den toenemenden •druk, die op den burger wordt gelegd, op naar de socialisten, die redding zullen bren gen, zooals zij meenenvooral is dit bet geval in- de groote stedendaar waren hun over winningen dus ook het grootst. Zoo heeftin de hoofdstad de beroemde Virchow, het sie raad der nationaal-liberalen, de bekende tegenstander van Bismarck, het moeten af leggen tegen een volkomen onbekend sociaal democraat, Etigen Richter kon het slechts bij herstemming halen. De agrarische of land- bouwpartij, die van verhoogde beschermende rechten slechts heil wacht, heeft ook gewon nen, en de antisemiet Ahlwardt heeft te kiezen tusschen twee districten, die hem het grootste aantal stemmen schonken. Dit tee kent. Een man, die zich totaal onmogelijk heeft gemaakt, wordt tweemaal gekozen. Virchow wordt uitgeworpen, on zoo kan men een aantal mannen van naam noemen, die óf door totaal onbekenden of door bekende onbeduidendheden zijn vervangen. Tot eer van de Duitsche regeering moet worden ge zegd, dat zij anders heelt gehandeld dan in de dagen van Bismarck, en op de verkiezin gen geen onbetamelijken invloed heeft ge oefend. De heer Gladstone begint de debatten over de Iersche aangelegenheden wel wat lang te vinden. Daarom vroeg en verkreeg hij met 301 tegen 271 stemmen van het Huis der Gemeenten schorsing van het middernachtsreglement, dat wil zeggen, men kon nu na twaalven nog blijven beraadsla gen. De minister maakte hiervan gebruik om aan te dringen op bekorting van het debat over de Iersche ontwerpen. Het Huis der Gemeenten mag volgens den heer Glad stone niet uiteengaan, voor het de begroo ting van uitgaven en het ontwerp betref lende home rule heeft afgedaan. Ongaarne zou hij invloed willen oefenen op de vrijheid van discussie, maar het kon niet anders. veel gewichtige zaken wachten nog op afdoening in dit jaar, en daarom moet er met den tijd gewoekerd worden. Dat zal Gladstones tegenpartij ook wel, maar ze wil het ia tegengestelden zinze wil door lange redevoeringendoor tal van amendementen den arbeid zoo afmattend ma ken, dat Gladstones partij eindelijk uiteen spat. Dat de groote tegenstander van Home Rule, de heer Balfour, Gladstones voorstel ernstig bestreed is duidelijk, maar dat de positie van den eersten minister toch niet zoo heel steik is, bewijst het feit, dat de motie van het parlementslid Russell om Gladstones voorstel af te wijzen, met een minderheid van slechts zeven en twintig stemmen werd verworpen. Politiek of niet politiek. Was dit de rede voering, j.l. Zaterdag door rar. W. H. de Beaufort in een vergadering van onderwijzers gehouden Men noeme die rede, zooals men wil, in ieder geval is zij een hoogst belang rijk stuk, vooral dat gedeelte, 't welk handelt over het gebeurde in Friesland, n.l. de cir culaire der schoolopzieners te Leeuwarden. Omtrent dit punt zeide de heer De Beaufort Hat actief optreden der onderwijzers in de staatkunde, met name als woordvoerders der socialistische partij, waarop de bekende Leeu warder circulaire vooral de aandacht gevestigd heeft, en met wier hoofdgedachte spreker homo geen is de onderwijzer moet steeds met groote voorzichtigheid aan de staatkunde deelnemen. Geenszins wil spreker iets te kort doen aan 't recht van vrij optreden van ieder burger, maar zoodra do burger staatsambtenaar wordt, doet hij in meet of min beperkten zin afstand van de uitoefening van dut recht, en dit geldt zoowel voor den onderwijzer als voor den hoogsten staatsambtenaar. In de ambtelijke wereld moet er zijn eene geregelde hieraschie, eene nood zakelijke ondergeschiktheid, 't Hoofd eener school b.v. kan niet toestaan, dat een onderwijzer open lijk en tegenover de leerlingen zijne methode van onderwijs afkeurt, en gelijke verhouding be staat ook in het overige der ambtenaarsweield. En meer nog. In deze quaestio staat de onder wijzer ook gelijk met een lechterhjk ambtenaar. Een rechter moet door zijne uitingen of handel wijze buiten zijn ambt, buiten de rechtszaal, nimmer het denkbeeld doen rijzen, als kon hij zich wel eens door hartstocht laten tneasleepen. Hij moet persoonlijk vertrouwen genieten, opdat zijne uitspraak algemeen geeeibiedigd worde. En evenzoo moet het zijn met den onderwijzer; ook hij moet vertrouwen hebben bij de ouders der kinderen, en eerbied wekken zoo in als buiten de school. Hierna meer bijzonder de sociaal-democra tische beginselen besprekende, kwam spreker tot de stelling, dat wie zich aansluit bij eene partij, welke in haar piogram ongehoorzaamheid tegen de wet uitspreekt, niet als openbaar ambte naar, dus ook niet als onderwijzer geduld mag wor den. Hij mag zijne critiek over wetten en instellin gen uitspreken, maar hij mag der wet geen gehoor zaamheid opzeggen. Zoo is ook de meening van den heer Tijdens, uitgesproken m eene onderwijzers- vergadering in Groningen in deze stelling lensand, die zich openlijk verklaart, middelen te zullen gebruiken, die onwettig zijn, moet zonder genade worden afgezet". Geklaagd is, dat socialistische onderwijzers voorbij zijn gegaan bij benoemingen, geklaagd ook dat zij hunne theoueen openlijk vei kondig den. Aangenomen dat hun de vnjheid tot dat verkondigen moet gelaten worden, dat zij mogen aansporen om overal socialistische gemeenteraden te kiezen, omdat het hun belang is, moet dan ook den gemeenteraden, zoolang zij nog niet socialistisch zijn, met evenzeer de vrijheid ge laten warden, op te komen tegen de benoeming van sociaal-democraten als onderwijzers? En welk verschil er nog is tusschen Duitsche en Nederlandsche socialisten, dat heeft Domela Nieuwenhuis door zijne gemaakte parallel dui delijk genoeg aangetoond. De Neiierlandsciie so cialist heeft gebroken met kerk en godsdienst en de vorsten zijn zijne vijanden. Daarom kan de Nederlandsche socialist geen onderwijzer zijn door hem kan nooit de geschiedenis onzes va derlands, die zoo innig samenhangt met de geschiedenis van het Huis van Oranje, onder wezen wordenzijn onderwijs kan niet bevor derlijk zijn aan de liefde voor dat stamhuis en aan de liefde voor de grondwettige instellingen, die toch de meesten wenschendat aan de Nederlandsche jeugd worden ingeprent. Om al die redenen kan spreker het begrijpen, dat gemeentebestuien geen sociaal-democratische onderwijzers benoemen. Men zegge niet, dat zij op de beginselen der sollicitanten niet mogen letten, want dan zou men alleen mogen letten op kennis, en niemand toch zal willen beweren, dat men naast kennis niet op algeheelc geschikt heid zou mogen letten. SCHIEDAM, 1 Juli 1893. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 4n Juli 4893, des namiddags ten kwartier voor 2 ure. Onderwerpen: Ingekomen stukken. Benoeming van een onderwijzer 3e klasse aan de 3e openb. kostelooze school. Vaststelling van het kohier no. 1 (bevat tende de wijken A, B en C) der pi. dir. be lasting naar het inkomen, dienstjaar 1893/4. Beiaadslagen over: lo. Rekening over 4892 en begiooting voor 1894 der Hofjes van Belois. 2o. Vei zoeken van de wed. A. Legner en de firma Wenneker Go. om restitutie van pi. dir. belasting over 4893. 3o. Voorstel van burgem. en wethouders tot aanstelling van twee onderwijzers 3e kl. aan de 2e kostelooze school, boven het getal by de verordening bepaald. 4o. Vei zoek van A. W. Schippers te Vlaar- dingen om wijziging van de voorwaarde, sub 3, waarop in erfpacht is uitgegeven de grond waarop zich bevindt het aan hem in eigendom toebehoorende pakhuis sJava", staande aan de Hoofdstraat alhier; alsmede om verlenging met 50 jaar van den termijn dier eifpacht. 5o. Ontwerp-verordening voor de gezond heids-commissie. 6o. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot benoeming eener commissie van drie leden, als bedoeld bij art. 57 der ge meentewet, tot het onderzoeken en den raad dienen van advies, omtrent de door burgem. en wethouders ontworpen regeling van den grondslag voor de berekening van het pensioen voor de gemeente-ambtenaren. 7o. Vooitzetting der behandeling van de verordeningen op de openbare reinheid En verdere voorstellen en mededeelingen. De te Leiden tot arts bevorderde cand.- arts IJ. C. Knappert is bestemd voor officier van gezondheid 2e kl. bij het leger hier te lande. Woensdagavond biedt de pachter van nMusis Sacrum", de heer A Meijer, een soiree aan, waarbij vrij' wat verscheidenheid wordt beloofd. Menigeen heugen zeker nog de ge zellige avonden, bij gelegenheden als deze, in Musis doorgebracht. Muziek en zaDg komen er toch zoo uitstekend tot hun recht, en daar het gezelschap, welks optreden aangekondigd wordt, van dien aard is, dat de verrichtin gen op elk terrein door ieder kunnen gezien en gehoord worden, zonder dat hij er aan stoot aan kan nemen, bevelen wij de onder neming van den heer Meyer, die tevens een uitmuntend restaurateur is, met warmte bij onze stadgenooten aan. Een wetsontwerp houdende eene geheel nieuwe regeling van de grondbelasting is gisteren bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal ingekomen. Het uit 's-Gravenhage afkomstige bericht, als zoude de procureur-generaal te Leeuwar den met eenige ministers eene conferentie hebben gehouden ten opzichte van de toestan den in de provincie Friesland, wordt door de Zeeuw. Ct, ten eenenmale onjuist ge noemd. Ten vorigen jare is door de Staten van Zuid-Holland een bydrage toegestaan van 14200 voor verandering der Tui fmarktsbrug te Leiden, vormende een onderdeel van de veibetering der vaartgemeenschap tusschen Rijn en Schie.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1