"Or* ENDTZ consulteeren. S P O R T. Gemengde Berichten. Kerknieuws. Stedelijk Nieuws. AI) Y E It T E N TIEN. is tot nader e aankondi ging niet te Sedert is door den raad Jet gemeente Leiden, op advies van den nieuwopgetreden gemeente-architect, een ander plan aange nomen voor dat werk, dat echter duurder zal kosten. Aangezien in dit plan de brug een door- vaartwijdte van 11 meter zal verkrijgen of ruim 1 meter meer dan volgens het oor spronkelijke plan, vinden Ged. Staten vrijheid thans aan de provinciale vergadering voor te stellen de bijdrage te verhoogen tot f6300. In De Kleine Courant deelt de heer Van 'tLindenhout thans mede, dat »de ontelbare brieven en telegrammen gisteren en heden ontvangen" hem ïvoor het grootste deel" aansporen tot verbreking van het stilzwijgen tegenover de aangevoerde beschuldigingen. Hij treedt nu in ditzelfde nummer in eene beknopte weerlegging van enkele beweringen uit de brochure Van Deth, en zegt dau ten slotte: sWij wenschen de zaak in handen van eene commissie te stellen en hebben een paar vrienden gevraagd de leden daarvoor te kie zen dezè zullen naar wij hopen spoedig hier mede gereed zijn. Verder zijn wij besloten tot onze bescherming tegen laster de hulp der wet in te roepen." Aan de navolgende ';3eren heeft de heer J. van 't Lindenhout het verzoek gericht, om zich te willen constitueeren als commissie van onderzoek, in zake de weesinrichting te Neerbosch: Mr. W. H. ,de Beaufort, te Leusden; J. den Boer, te Almkerk mr. H. C. G. Cazius, te 's-Hertogenbosch mr. W. Elout, te 's-Gra venhage; mr. D. Èngelberts, te ZutfenA. Gildemeester, te Scheveningenprof. G. A, van Hamel, te Amsterdamds. C. J. G. van Hoogstraten, te 's-Gravenhagedr. Herma- nides, ;te GeldermalsenW. Hovy, te Am sterdam mr. M. J. van Lennep te 's-Grave- land C. van der Linden, te Rijnsaterwoude F. Avlva baron van Pallandt, te Putten jhr. mr, C. C. C. de Pesters, te Groesbeek ds. H. Pierson, te Zetten, directeur der Heldring gestichten; mr. M. J. Pijnappel, te Amster dam jhr. mr. J. Roëll, te 's-GravenhageJ. G. Siilem, te Amsterdam; Joh. Smit, te Amster dam, voorzitter van het burgerlijk armbe stuur; E. graaf van Limburg Stirum, .te 's-Gravenhage; J. J. Verburgh Hzn., te Velp, oud-regent, secr.-penningm. van het diaconie weeshuis te Utrecht; C. de Zwaan Jr., te ïlelvoirt, oud-regent van het oude-maunen- eu vrouwenhuis der Ned.-herv. gemeente te. Amsterdam. Dr. Herman ten Kate is na eene driejarige reis om de wereld tijdelijk in Nederland terug gekeerd. Hij heeft belangrijke verzamelingen medegebracht voor onze rijks-musea, vooral van de eilanden Flores, Soemba en Timor. De Keu;-Amsterdam Gazette heeft een buitengewoon nummer uitgegeven, als een soort van napraatje op de feesten ter eere van de Van Speijch Dit nummer is vol van wetenswaardige bijzonderheden over onze stamgenooten in Amerika. O. a. doet in het blad de rechter Aug. van Wijk te Brooklijn een beroep op de afstammelingen der Hol landers in de V, S. om bij te dragen voor een standbeeld voor Willem van Oranje te New-York. Naar men meldt, heeft dr. R. de Waard, directeur van het gesticht tot herstel van drankzuchtigen te Hooghullen, zich bereid verklaard voor de Groninger onderwijzers- propoganda-club voor drankbestrijding een cursus te houden over de werking van alcohol op bet menschelijk lichaam. Een rijke dame uit Haarlem, die vóór bijna 50 jaar te Leeuwarden woonde, bezocht kort geleden eenigen van hare bloedverwanten, allen tot den kleinen burgerstand behoorende, in laatstgenoemde stad. Het was, om dezen reeds bij haar leven eene aangename verras sing te bereiden. Daartoe stelde zij aan zes kinderen van hare nicht ieder f12.000 en aan den vader dier kinderen f3000.— ter hand. Zij gaf daarbij te kennen als zij in het leven bleef, het volgende jaar terug te komen, om te zien welk gebruik van het geld was gemaakt. Te Amsterdam bestaat het plan een sOranjebond van Orde" op te richten, waarvan ieder, mannen zoowel als vrouwen boven achttien jaar, lid kan worden. Het doel is: a trouw te zijn aan het Vorstenhuis en een'dam op te werpen tegen het pogen van enkelen om die trouw bij het Neder- Jandsche volk te doen verzwakken alle krachten in te spannen om de publieke opinie gunstig te stemmen voor de 'zoo noodige hervormingen op maatschap pelijk gebied, te trachten het gemeenschaps gevoel wakker te roepen en waardig, doch met klem, zonder straatrumoer, op te komen voor de slachtoffers der economische misstanden c. de regeering te steunen in haar streven naar ontwikkeling en bevestiging van al het geen de beschaving, hetgeluk en de welvaart der natie verhoogen kan. De bond beweegt zich niet op politiek, doch op zuiver maatschappelijk gebied en in zijn gelederen is plaats voor mannen en vrouwen van allerlei richting en godsdienst. Het lidmaatschap is kosteloos; ieder kan echter contributie betalen. Te Oud-Loosdrecht hoopt den 9n Julia.s. een echtpaar zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De vrouw des huizes heeft reeds met drie harer zusters den 50sten huwelijksdag beleefd, voorwaar een zeer groote zeldzaam heid. Welke enorme hoeveelheid waterde polders bij de langdurige droogte hebben verzwolgen, blijkt uit het feit dat in Rijnland gedurende drie maanden is ingelaten ruim 110 millioen M3 buitenwater. De oliefabrikanten aan de Zaan vinden tegenwoordig flinken aftrek voor hun koeken. Op veel plaatsen toch moeten de boeren hun vee met lijnkoeken voederen, bij gebrek aan voldoenden voorraad gras. Ook naar olie is thans veel vraag. Olie, die twee a driejaar stond, gaat nu van de hand. Te Ootmarsum zijn 2 jongens bij het baden verdronken. Dezer dagen werd gemeld, dat door de politie te Assen proces-verbaal was opge maakt tegen den sociaal-democraat Van Em- menes, wegens het gebruiken van woorden, welke beleedigend waren voor den minister van justitie. Thans vernemen wij, dat de jnstitie geen termen heeft gevonden, een ver volging tegen hem in te stellen. Zekere M. IC. te Naarden, die steeds onder het aanbieden zijner bedelkoopwaar al bedelende aan den kost kwam, maar in den iaatsten tijd ziekelijk was en daarom in het diaconiehuis wenschte te worden opgenomen, is in het bezit bevonden van een spaar duitje ten bedrage van f578, welken schat hij op verschillende plaatsen in zyne arme lijke woning had verborgen. Te Utrecht werd Woensdag in veiling ge bracht ten huize van Jan de Boer, de bekende harddraver «Krylaty". Het dier werd door de eigenaars opgehouden voor f 2400. Ten huize van een lompensorteerder op een papierfabriek onder Apeldoorn, zijn de pokken uitgebroken. Door de bevoegde macht zijn maatregelen genomen om verspreiding dier gevreesde ziekte te voorkomen. Aan het station Valburg is Donderdagavond door een trein, komende van de Vork, een zestienjarig meisje, J. N., dat op eene ver boden plaats de lijn wilde oversteken, ge grepen en onmiddellijk gedood. Te Nieuwstad bij Sittard nam verleden week het kind van den timmerman Muijris, in een onbewaakt oogenblik, een teug uit een met loog gevulde flesch. De arme kleine is thans aan de gevolgen daarvan overleden. De hardlooper A. Snoek, kampioen van Neder, land, liep j.l. Dinsdag van Amsterdam naar Rotterdam, 's Morgens te 5 uur het punt van uitgang verlatende, bereikte hij reeds te 3 uur 10 min. de Delftsr.he Poort, zoodat hij zijn Engel- schen mededinger Stewart versloeg. Nog verdient bijzondere vermelding dat het liardloopen van Snoek gepaard gaat met het springen over hin dernissen, zooals hooge kisten, tafels, hagen, slooten, versperringen enz. Morgen (Zondag) tusschen 2 en 4 uur zal hij in Rotterdam bewijzen van bekwaamheid afleg gen, terwijl, als wij goed zijn ingelicht, hij bin nenkort in den tuin der Officieren-Vereeniging zal verschijnen. Nog vernemen wij, dat de meergenoemde kam pioen door eenigeAmsierdamsche sportliefhebbers is uitgenoodigd, den afstand AmsterdamLuik in veel korteren tijd dan Stewart af te leggen, aan welke uithoodïgingbij weldra gevolg zal geven. De schermvereeniging «Nederland" te Delft heeft een nationaal concours uitgeschreven tegen 22 en 23 Juli. Een der groote merkwaardigheden van de aanstaande tentoonstelling te Antwerpen zal, volgens een berichtgever van V Independence, eon bestuurbare luchtballon zijn, waarmee gezel schappen (tot van 20 personen toe) tochtjes door het luchtruim boven de Scheldestad kun nen doen. Die ballon, bestuurd door den welbekenden luchtreiziger Thiol, wordt gemaakt volgens het systeem van een Belgischen officier, die na lang durige studie eindelijk bet groote vraagstuk van het besturen van luchtballons opgelost moet hebben. Te Berlijn worden tegenwoordig, op aanzoek van het ministerie, in het instituut voor be smettelijke ziekten voordrachten over cholera gehouden. De eerste voordracht werd gehouden door prof. R. Koch, die, benevens een geschied kundig overzicht der ziekte, mededeelde hetgeen men tegenwoordig, vooral in verband met de epidemie van het vorig jaar, van de ziekte weet. De voordrachten worden talrijk bezocht. Hoe bijzonder groot de sterfte aan cholera in Perzië is, blijkt wel hieruit, dat in de laatste iO maanden circa 100,000 menschen aldaar aan die ziekte gestorven zijn. Rekent men de be volking van het land op ongeveer 5K millioen, zoo komt gedurende bovengenoemde maanden éen sterfgeval aan cholera op 55 inwoners. Het bekende spreekwoord«there is something rotten in the state" moet hier zeker wel ten volle van toepassing zijn. Een adellijke dame te Berlijn, mevr. Von Gerlach, die aanzienlijke sommen heeft besteed voor de oprichting van een gesticht voor jeug dige ooglijders, is Maandag tol 2 jaar gevange nis veroordeeld, wegens majesteitsschennis in een vertrouwelijk onderhoud. Haar echtgenoot is eveneens gearresteerd, teneinde een onderzoek naar den toestand zijner geestvermogens te kunnen doen instellen. Een opvolger van pater Damien in de zorg voor de melaatschen is opgestaan in den Bene dictijner monnik Doin Sauton, doctor der genees kundige faculteit te Parijs. Ingevolge een opdracht van de Fransche regeering zal hij eene reeks van reizen ondernemen, om de melaatschheid te bestudeeren in Noorwegen, Lapland, de Noord kaap, Finland, Turkije, Klein-Azië, Griekenland en Egypte. Na zijn terugkeer van die reizen, welke ongeveer een jaar zullen duren, zal hij te Parijs, onder leiding van Pasteur, zijn studiën voor het genezen van do vreeselijke ziekte vervolgen. Daarna gaat Dom Sauton met zijn broeder, den abt Charles Sauton, naar Molokai, en daar, in het land der melaatschen, zal hij proeven nemen met de inentingsmethode ter genezing van de vreeselijke ziekte. De wandelliefhebber Grandin, die een voetreis onderneemt van Parijs naar Chicago, is gisteren uit de Fransche hoofdstad vertrokken. Hij wan delt naar Havre, steekt van daar over naar New-York en loopt dan over Philadelphia, Harrisburg, Pittsburg en Toledo naar de Ten- toonstellingstad. Hij beeft reeds wandelingen van Parijs naar Weenen en naar Moskou achter den rug. Voor eenige dagen werd in Engeland de mare vernomen van den dood van een man, die zeer zeker zelf minder tot in alle hoekjes der aarde bekend is, dan het zoo onontbeerlijk en toch zoo weinig geschatte artikel, waarvan hij voor een vijftigtal jaren uitvinder werd. 't Was namelijk de doodsmare van den heer John Walker, van Stockton, vroeger apotheker daar ter plaatse en uitvinder der lucifers. Hij overleed op den ge- zegenden leeftijd van acht én zeventig jaar, na zich met de lucifersfabricatie een groot fortuin te hebben verworven. Vooral de welbekende groote doozen ad 1.'skill. "6 pence per stuk, die hij jaarlijks tot een ongeloofelijk getal afzette, zijn voor hem de groote bron van inkomsten geweest. Zijn uitvinding betrof natuurlijk de in latere jaren bijna geheel door de Zweedsche landslickor ulan svnvl og fosfor verdrongene lucifer matches, in Frankrijk bekend als allu- mettes chimiques,bij ons als phosphoruslucifers. Toch was 't in die dagen een onschatbare verbetering der matchesallumettes of zwavel stokken. Op een te Newmarket gehouden veiling is het raspaard «Meddler" verkocht aan een Ameri- kaanschen liefhebber, Forbes genaamd, voor de som van f181,250. Een orkest van fluiters geeft tegenwoordig te Milaan concerten. Die muzikanten zonder instru ment dan hun mond moeten het ^tot een zekere kunstvaardigheid in het fluiten gebracht hebben. Zij voeren koren en solo's van Mascagni's nCavaj- leria'Ven Verdi'6 zFalstaff" uit en hebben veel succes. Zoodra zij een stuk. hebben alt-gefloten barst het publiek in toejuichingen los. r De jonge Deensche oriëntalist dr. Estrup, van Kopenhagen, heeft op zijn Arabisch paard Autar een reis door het Oosten ondernomen. Hij is naar Palmyra gereden, waar hij verscheidene Be- douïnenstammen in den omtrek bezocht, en van daar over Damascus naar Beirout. Verder wilde hij over Tripolis, Alexandrette, Tarsus en Ismid naar Konstantinope! rijden, van waar hij een rit door Europa onderneemt met Kopen hagen als eindpunt. Uit Mekka komen hartverscheurende berichten omtrent de cholera-epidemie. De ziekte heerscht in de meeste wijken der stadgeheele gezinnen zijn gestorven en de lijken blijven onbegraven op straat liggen. De toestand is te ernstig, daar nog aanhoudend groote troepen pelgrims aan komen. Een berucht spoorwegdief, George Sontag, en zes zijner mede-gevangenen, zijn uit de gevangenis van Folson (Californië) ontsnapt. De wacht schoot echter op hen, doodde drie van de boeven en verwondde de anderen, waaronder ook Sontag, vrij ernstig. Op de Chicagosche tentoonstelling is een wiel, 250 voet in middellijn en hangende tusschen twee torens van 135 voet, in gebruik gesteld, waaraan 36 bakken of schuiten hangen, in welke liefhebbers van duizelingen plaats nemen om in den trant van een mallemolen van beneden naar boven te worden rondgezwaaid door middel van een stoommachine van 1000 paardenkracht. Woensdagmiddag namen ruim 5000 menschen er in plaats. Ned.-Herv. Kerk. In de classicale vergadering van Rotterdam zijn ter voorziening in de vacaturei: in het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, en die in het classiaal bestuur van Rotterdam herkozen of verkozenvoor ouderling in het provinciaal bestuur de heer A. Bosman, ouder ling te Schiedam, en tot diens secundus de beer P. W. Kamphuyzen te Gouda. In het classicaal bestuur tot assessor ds. A. II. Roöse te Rotterdam en tot diens secundus ds. II. Mal- comesius te Rotterdam tot lid ds. P. S. Meer burg te Kapelle aan den Use!, en tot diens secundus ds. H. J. James te Vlaardingen tot onderling de heer A. C. Boot te Rotterdem en tot diens secundus de heer Johs. van der Spek te Maassluis. In de buitenge wone vacaturen werden gekozen tot lid, in de plaats van ds. II. H. Barger (vertrokken) ds. J. van 't Hooft te Vlaardingen, en tot diens secundus ds. S. Ulfers te Rotterdamtot secun dus van ds. J. F. L. A. de Jagher; ds. C. L. van den Broek te Schiedamtot quaestor ds. G. de Wilde Cz. te Schiedam, en tot diens secundus ds. H. van de Hagt te Rotterdam. B U R G E R L IJ K E S T A NK Geboren 29 Juni. Cornelia Gijsberta, dochter van T. Lamping en G. "Wittebol, Laan. Wilhelmina Johanna, dochter van J. Hille en A. P. M. KampHoofdstraat. 30. Floris, zoon van J. van Hoek en F. Ruseier, Nieuwe Haven. 1 Juli. Leendert, zoon'van C. J. Ver linde en J. M.Peitsman, Hoofdstraat. Catharina Maria Johanna, dochter van P. F. Weber en C, A. van Gerven, Kaam,. Cetron wd: J. J. SMITH, Notaris te Amsterdam, EN H. M. VAN DEVENTER, die, ook namens wederzijdsche familiebetrek kingen, hartelijk dankzeggen voor de hun betoonde belangstelling. Rotterdam, 29 Juni 1893. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, bij het smartelijk verlies van onze geliefde Zuster en Aanbehuwd-Zuster ontvangen, zeg ik namens Familie hartelijk dank. Aa. Ca. AENMEIJ. Schiedam, 1 Juli 1893,

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2