A0. 1893, Zondag 2 en Maandag 3 Juli. N°. 8306. Tweede Blad. KENNISGEVING. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. Btiitenlandsche Berichten. AAN D^GKREISTS. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noramers 1.85. - 2.50. - 0.10. BCRGAF: BOTKR8TBAAT, B 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Dribmaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 18 der Wet van den 4den December 1872 Staatsblad No. 134) tot voorziening "tegen besmettelijke ziekten Bi engen bij dezen ter kennis van de Inge zetenen, dat ten huize van den Stadsheel meester, den Heer J, A. RUTSCHY, Nieuw- straat, wijk E, no, 294, driemaandelijks, en wel op den eersten Dinsdag van elk kwartaal, gelegenheid zal bestaan tot Schiedam, den lsten Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, VERNÈDE. De Commissaris dek Koningin in de provincie Zutd-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 20sten Juni 1893, no. 87 Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op ivatcrwild voor dit jaar zullen worden geopend op Dinsdag den isfeti Augustus aanstaande, en dat mitsdien van dat tijdstip af de uitoefening der jachtbedrijven, vermeid in art. 15, Iitt. d, fen h, der wet op de jacht en visschenj, is geoor loofd wordende tevens heiinnerd aan de be paling van ait. 1 van bet Reglement op de uitoefening der jacht en visschenj in deze pro vincie, krachtens welke die jachten niet .anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal blad en in de Nederlandscke Slaastcourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, den 24sten Juni 1893. De Commissaris der Koningin voornoemd, FOCK. ENGELAND. Her Lagerhuis heeft gisteren het voorstel van Gladstone tot het stellen van termijnen voor de beraadslaging over het Home-Rule- ontwerp aangenomen met 299 tegen 267 stemmen. Woensdag heeft te Londen voor het Ken sington Paleis de onthulling van het stand beeld vaa koningin Victoria plaats gehad. Het standbeeld is vervaardigd door hare doch ter, prinses Louise, die, naar de Indépendance meldt, zich voor haar werk heeft laten be talen, om aan de critiek de volle vrijheid te v laten. De plechtigheid, door een groot aantal leden van het koninklijk huis bijgewoond, begon mei fraai weder, maar eindigde in stortbuien. Koningin Victoria had de fijnge voeligheid het koord, dat haar gegeven werd om daarmede het doek te laten vallen, aan den prins van Wales over te reiken; het was dus de zoon, die het beeld van zijne moeder onthulde. De Russische kroonprins is gisteren te Louden aangekomen. In het district Noordoost-Cork is deanti- Parnellïst William Abraham tot lid van het Lagerhuis verkozen, in de plaats van Michaell Davitt, die ontslag heeft moeten nemen we gens zijne insolvent-verklaring ter zake van het jiiet-betalen der kosten van zijne onwettig vei klaarde verkiezing te Meath, en der daar uit voortvloeiende gerechtskosten. De Times heeft uit Tu'poli van haar cor respondent een telegram ontvangen dat nadere bijzonderheden over het vergaan der Victoria behelst De aanvaring is voortgekomen uit eene misrekening van den afstand tusschen de beide schepen, toen zij bjj de beschreven oefeningen draaien moesten. De Victoria en de Camperdown bleven nog 8 minuten aan elkander vastgehecht voor zij van elkander konden loskomen. Het »Mansion-Hous"-fonds is tot 20,000 p. st. gestegen. De Times verneemt uit BangkokBijaldien de zending van den Franschen admiraal in derdaad vredelievend is, zullen de Siameezen hem plechtstatig ontvangen en een Siameesch oorlogsschip voor de riviervaart beschikbaar stellen. De firma Merrall en Zoon te Howorth, eigenaren van een der grootste fabrieken van linnen stoffen in Engeland, had onlangs een verlaging der werkloonen voor de wevers met 10 a 15 pCt. aangekondigd. Ongeveer 800 werklieden hebben zich daartegen verzet en die werkplaatsen zijn dientengevolge ge sloten. Daarop hebben 4000 man het werk gestaakt. Donderdag heeft te Londen het groote katholieke feest plaats gehad der Wijding van Engeland aan de nieuwe beschermheiligen Maria en Petrus. In zjine predikatie wees de priester Bridgett op het feit dat Engeland reeds in de 13e eeuw den titel droeg van Maria's bruidsschat" en de tegenwoordige wjjding dus slechts een terugkeer tot het verledene is. DUITSCIILAND. De uitslag van alle verkiezingen voor den Rijksdag is thans eindelijk bekend. In het geheel zijn gekozen98 centrumledon, 72 conservatieven, 50 nationaal-liberalen, 44 sociaal-democraten, 24 vrij-conservatieven, 23 leden der vrijzinnige volkspartij (groep Richter), 19 Polen, 16 anti-semieten, 12 leden der Zuidduitsche volkspartij, 12 van de vijjzinnige vereeniging (groep Ricke'rt), 7 Elzasseis van de protest-partij, 4 van den Beierschen boerenbond, 1 Deen en 8 tot geene partij behoorende. In enkele distric- ten moet thans nog eene nieuwe vrije stem ming plaats hebben, wegens de vei kiezing van sommige afgevaardigden in meer dan éen .district, maar vermoedelijk zullen die in den stand der partijen geen verandering meer teweegbrengen. Het centrum heeft alzoo 7 zetels verloren, maar is daarentegen hechter aaneengesloten; de conservatieven hebben 2 zetels gewonnen, de sociaal-demo craten 8, de vrij-conservatieven 5de vroegere vrijzinnige partij, in den vorigen Rijksdag over 66 zetels beschikkende, maar thans opgelost in de beide vrijzinnige groe pen, is ten aanzien van het legerontwerp tot 23 stemmen gereduceerd en heeft dus het grootste verlies geleden. Algemeen verdeelt men de leden van den nieuwen Rijksdag in 205 vóór- en 192 tegen standers der legerwet. Dat mag waar zijn, als men aanneemt dat de 17 anti-semieten en de 19 Polen allen voor de wet zullen stemmen, gelijk het in den ontbonden Rijks dag door nagenoeg alle leden van die twee fraction is geschied. Het is echter nog de vraag of en in hoever de genoemde 36 afgevaardigden onvoorwaardelijk allen V'óor de legerwet gezind zijn. Die meerderheid is dus nog niet zeker, doch niettemin wordt aan de goedkeuring der legerwet door den nieuwen Rijksdag niet getwijfeld, tengevolge van rechtstreeksche of zijdelingsche mede werking der centrumpartij. Het nieuwe legerontwerp, dat hij den Rijks dag zal worden ingediend, is Donderdag aan den Bondsraad voorgelegdhet is geheel gelijkluidend aan het door den vorigen Rijks dag verworpen voorstel-Von Huene. Zooals nader gemeld wordt, zon het door den Bondsraad uit te vaardigen verbod van den uitvoer van veevoeder alleen betrekking hebben op hooi en zemelen. De groothertog en de groothertogin van Mecklenberg-Strelitz hebben Dondeidag in het St.-James-paleis te Londen in besloten familiekring hunne gouden bruiloft gevierd. P E A N K R IJ K. President Carnot is Donderdag naar Marly vertrokken, vergezeld door zijn zonen en. luitenant-kolonel Dalstein. De Senaat heeft het ontwerp betreffende de petroleum aangenomen. De Kamer heeft het voorstel verworpen om de heffing van invoeirecht op muis, haver en gerst te schor sen tot 1 Januari 1894. Het recht tot de schorsing is voorbehou den aan de commissie van parlementair ini tiatief. Roman van JOHANNES "VAN DEWALL. 72. De graaf had er zich nog nimmer over be kommerd, hoe Martha's ouders hare verbintenis zouden opnemen. De geliefde was in alle zaken zoo zelfstandig, en men liet haar zoozeer de volle vrijheid, dat hij veronderstelde, dat men baar ook in de keus van een echtgenoot geheel zou vrijlaten. Doch mocht dit laatste niet het geval zijn, dan nam hij haar ook zonder hunne toestemming en zonder baar vermogen tot vrouw, want hij beminde haar zoo hartstoch telijk, dat bij slechts daaraan dacht, baar de zijne te kunnen noemen al het andere zou wel terechtkomenmeende hijhij wilde werken, bedelen voor Martha, en zou haar op ■de handon dragen. Voor eenige- uren was hij nog zoo ontstemd geweest over haren brief, thans juichte hij en vermoedde daarbij geenszinshoe zwaar hij zijne verpleegster griefde; egoïstisch, als alle verliefden, zag hij noch Johanna's heimelijke tranennoch het pijnlijke zenuwtrekken van haren mond. Hij werd niet moede over Martha te spreken, het wederzien en de toekomst in het helderste licht te schilderenhij vond Jobanna koel en beknorde haar, omdat zij zoo weinig deelnam in zijne vreugde. Hij bekeek zich in den spiegel, knipte den baard, omdat hij vreesde, dat Martha daarvan zou ontstellen. Van zijne goederen had hij niets gered dan zijne kleederen die hij aanbad en een klein valiesdaarom was hij zeer bekommerd over zijn toiletzijne ijdelheid werd weder voor den eersten keer opgewekt. Hij wilde zich kieeden, als Martha kwam, en verzocht, dat men zijne kleederen zorgvuldig zou reinigen. Johanna voldeed geduldig aan a! zijne ver langens, stil droeg zij de knagende pijn zij wilde het grootste offer brengen, en nimmer zou de ondankbare het weten, hoezeer zij hem beminde. Zij bad onder heete tranen vurig tot Goddat de verblindebedrogen man niet te ruw zou wakkergeschud worden en dat Hij hem in zijne hoede mocht nemen. Zij maakte zelf zijne kieederen schoon, voor zag hem van schoon linnengoed, dat zij uit den voorraad van graaf Raphael nam, zij gaf hem den spiegelwanneer hij dien verlangde, en Martha's portret. Zij' zag het gelaten aan hoe bij dit beeld aan zijne lippen drukte, en luisteide met een bijna bovenmenscbelijk geduld naar zijne over dreven woorden. Slechts eenmaal scheen zij te zullen bezwijken in een slapeloozen nacht kwam plotseling de gedachte bij haar op, of het geen zonde was, indien zij den verblinde in zijn waan lieteen langdurige ellendemisschien nog iets vreeset ijkers konden de gevolgen zijn. Johanna kende het hartstochtelijkehard vochtige karakter van Martha te goed zij wist bovendien nauwkeurig, in welke verhouding deze tot den heer Ven Garczinski stond, daar zij zich door hare liefde voor graaf Hancke vernederd had, beiden te beluisteren. Zij bezat evenveel list en vastberadenheid als Marthazij was ook eene vrouw en gevoelde, dat zij een hart had. Zij was alleen niet zoo slecht en gevoelloos als Martha, waarom zou zij dus den strijd niet aanvaarden 7 Zij had voorheen den man gewaarschuwd dien zij beminde, had hem de oogen willen openen, toen het nog tijd was maar bare bemoeiingen waren vcrgeefsch geweest en hadden baar slechts beschaming gebiacbt. Een enkelen keer had zij de grens van vrouwelijke terughouding overschreden en het had haar berouwd. Hoe kon graaf Hancke met Martha gelukkig worden, die Garczinski met eene hartstochtelijke liefde beminde, die hem als een hond naliep, zij, de trotsche Martha, die hem vei- kieed in het leger volgdedie voor anderen liefde huicheldeomdat Garczinski liet haar bevolen had, teneinde den lichtgeloovigen Duit-/

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5