A°. 1893. Woensdag 5 Juli. N°. 8307, Eerste Blad. KENNISGEVING. KENNISGEVING. j enenveert gste Jaargang. Buitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGËYËR: X ODÉ. inbegrip van eene Courant1.10. D 1 I S C II I A S 1). De jReichsaneeiger meldt dat de keizer den minister-resident in Luxemburggraaf Wahwitz, teruggeroepen heeft om hem eene ^andere betrekking op te dragen. Volgens de Norddeutschc Allg. Zeitung is het nog niet zeker of keizer Wilhelm dit jaar wel naar het Noorden gaat. In geen geval, zegt het blad, vertrekt Z. M. vóór in zake de legerwet eene beslissing is gevallen. In antwoord op eene interpellatie, Zater dag in het Pruisische Huis van afgevaardig den tot hem gericht, ten aanzien der maat regelen welke de regeering denkt te nemen -tot leniging van den nood, welke door het gebrek aan veevoeder veroorzaakt wordt, verklaarde de minister van landbouw, Von Heyden, dat geen hongersnood is te vreezen, aangezien de oogst van het winterkoren -onder de meest gunstige omstandigheden heeft plaats gehad. Van eene opheffing der invoerrechten op veevoeder verwacht de minister voor den landbouw geen heil. De ^belanghebbenden moeten in de eerste plaats jzich zeiven helpen, en wanneer de minister het dan noodig acht door geschikte maatregelen tusschen beide te komen, hoopt hij bij de .Vertegenwoordiging niet op verzet te stuiten. De minister van openbare werken beloofde te zullen trachten, zooveel mogelijk aan de 'behoeften te. zullen te gemoet„ komen, door verlaging 'der vervoer-tarieven, en aanzien der stemming van de ver schillende partijen in den nieuwen Rijksdag in zake het legerwetsontwerp valt voor het oogen- blik nog weinig te zeggen. De Oermania houdt ten stelligste vol dat 11 Polen zeker tegen zullen stemmen, terwijl van andere zjjde beweerd wordt dat de anti-semieten ten onrechte allen als voorstanders van het ont werp worden aangemerkt. Bovendien moet de keizer zich bij vernieuwing hebben ver klaard tegen eene wettelijke invoering van den tweejarigen diensttijd, hetgeen op de houding van vele leden van grooten invloed zou z(jn. De sociaal-democraat Bebel heeft zijne ver kiezing tot lid van den Rijksdag voor Straats burg aangenomen. Te Hambui g, waar hy eveneens verkozen werd, zal hij zijn partij genoot Molkenbuhr aanbevelen. Niettegenstaande de pogingen van ge meenteraadsledenen afgevaardigden van Parijs blijft de minister van binnenlandsche zaken bij zijne weigeriag om het verleenen van een subsidie aan de arbeidsbeurs toe te staan. Men tracht tot een vergelijk te komen, Bij een studentenoptocht is het Zaterdag avond in den omtrek van de Sorbonne tot een botsing gekomen. Een handelsreiziger, de heer Nuger, die zich toevallig voor het café ïd'Harcourt" be vond, daar in de buurt gelegen, werd door een lucifers-standaard tegen het achterhoofd getroffen, met het gevolg dat hij, naar het hospitaal der Gharité overgebracht, des nachts overleed. De prefect van politie heeft een streng onderzoek doen instellende vrienden van den heer Nuger houden vol dat het ongeluk te wijten is aan een agent van politie, In het Quartier latin veroorzaakte het bericht van Nuger's overlijden groote opge wondenheid. Een protest-manifestatie werd georganiseerd; men dwong het Bal-Bullier, ten teeken van rouw te sluiten, waarna de stoet studenten en nieuwsgierigen den boule vard Saint-Michel afliep. Hier en daar zijn de lantaarns stukgeslagen. Voor de woning van den prefect van politie Lozé werd een oorverdoovend geweld gemaakt; de kreten: »Weg met den prefect Lozé, weg met den moordenaar!" weerklonken; de politie kwam echter niet tusschen beide. In de Kamer heeft Millerand de regeering gisteren geïnterpelleerd over het gedrag der politie Lij gelegenheid eener Zaterdag j.I. door studenten gehouden betooging, en over de oorzaak van het overlijden van eenen voorbijganger, die gekwetst werd, terwijl de politie de studenten uiteendreef. Dupuy zegde een onderzoek toe, en verzekerde dat de schuldig bevonfienen niet ongestraft zouden blijven. Eene door Turel voorgestelde motie tvan orde, waarmede Dupuy verklaarde, ziel? te vereenigen, werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, waarna de Kamer de be raadslaging over de staatsbegrooting hervat heeft. Bij de Senaats- verkiezing te Brest werd de conservatieve candidaat gekozen. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft sir Henry Fowler gisteren medegedeeld, dat gedurende den loop van dit jaar uit Nederland melk ingevoerd is tot eene waarde van 630 pond sterling. Het gezoudheidsdepartement is intusschen van oordeel dat de aanvoer van melk in vloei baren toestand geen ernstig gevaar voor de openbare gezondheid oplevert. De Russische kroonprins bracht Zaterdag een bezoek aan koningin Victoria op "Windsor. De hertog van Edinburgh, de Russische ge zant en een schitterend gevolg vergezelden hem. De bevolking juichte hem levendig toe en de koningin begiftigde hem met de orde van den Kouseband. Aan de Times wordt uit Bangkok gemeld, dat het bezoek van den Franschen admiraal Humann te Bangkok uitgesteld is, omdat er kans bestaat op eene minnelijke schikking van het geschil tusschen Frankrijk en Siam. Reuter seint uit Bangkok, dat de Franschen nog twee eilanden in de golf van Siam bezet hebben. De regeering heeft de ambtelijke beschei den betreffende den ondergang der Victoria bekendgemaakt. Zij bevestigen in hoofdzaak, dat de aanvaring met de Camperdown het uitvloeisel was van een willekeurig misver stand van Tryon, die signaleerde, dat de afstand tusschen de krijgsschepen 1200 yards moest zijn, ofschoon zijne officieren hem be duidden, dat een afstand van 1800 yards noodig was. De officieren zoowel van de Oamperdoton als van de Victoria blijken Tryons bevel als van den admiraal gehoor zaamd te hebben, wel wetende dat de uit voering daarvan eene aanvaring zoude veroor zaken, voor de draaibeweging gelaten, geheel onvoldoende was. Voorts blijkt dat de Victoria en de Camperdown reeds achteruitwerkten, toen de aanvaring onvermijdelijk geworden was, maar beider vaart was toen feitelijk niet meer te stuiten. De ambtelijke bescheiden bevestigen ook, dat Tryon het gevaar, dat de Victoria dreigde, niet besefte, daar hij eerst aan de schepen van het eskader seinde de booten uit te zetten, maar later tegenbevel liet seinen, waaraan gelukkig slechts gedeelte lijk voldaan is. Het verlies aan levens ware anders nog grooter geweest. Tryon poogde toen de Victoria op strand te zetten, maar het stuurtoestel faalde. Het ambtelijk verslag brengt de welsprekendste hulde aan de tucht en de doodsverachting van de bemanning der Victoria. Alle hoofdbladen spreken over de ambtelijke lezing der ramp onder den pijnlijken indruk, doorTryon's onbegrijpelijke en noodlottige handelwijze teweeggebracht. De meeste trachten haar te verklaren uit de omstandigheid, dat Tryon pas het ziekbed verlaten had. NOORWEGEN. De Storthing heeft by de laatste lezing het wetsvoorstel aangenomen betreffende de invoering van de vlag van Noorwegen zonder het teeken van de Unie. Met 64 tegen 50 stemmen besloot de Storthing eene parlementaire commissie te benoemen, teneinde een onderzoek m te stellen naar de in 1884, met marine-geweren voorgekomen onregelmatigheden, en verwierp met kleine meerderheid de voorstellen tot invoering van het algemeen en het vrouwen-stemrecht. OOSTENRIJK. De Magyar Allam bevestigt dat er in regeeringskringen gedacht wordt aan eene ontbinding der Hongaarsche Kamers, teneinde eene nieuwe vertegenwoordiging te doen kiezen, welke aan de regeering eene meer derheid voor hare kerkelijk-politieke voor stellen verzekert. Het blad spoort daarom de Hongaaische katholieken aan. zich reeds nu op den veikiezingsstrijd voor te bereiden. ITALIË. De Kamer heeft Zaterdag de discussie over de orde van den dag in de zaak der banken ten einde gebracht. Giolitti stelde de quaestie van vertrouwen. Op zijn verzoek werd de eenvoudige orde van den dag met 235 tegen 129 stemmen verworpen. De motie van ver trouwen werd daarop aangenomen. Daarna ging men over tot de behandeling der arti kelen. Artikel i is aangenomen, nadat een amen dement van den heer Ganori, cm de Tos- caansche banken te laten voortbestaan, (waartegen de minister zich verze.te) met 180 tegen 107 stemmen verworpen was. De Kamer heeft gisteren een amendement, voorgesteld door Sonnino, waarbij de duur van het privilege voor de uitgifte van biljetten door de banken beperkt werd tot 15 jaar, welk amendement door de regeering bestre den was, verworpen met 191 tegen 103 stem men, en daarna den termij n voor het pri vilege vastgesteld op 20 jaar. SPANJE. Roustan heeft met den minister van bui tenlandsche zaken een onderhoud gehad over de daling van den zilverprijs. De dagbladen zeggen dat de ministers zich met de ontworpen nieuwe redactie der be grooting van justitie vereenigen. AMERIKA. De proclamatie van den president der Ver- eenigde Staten, waarbij het Congres in bui tengewone zitting wordt bijeengeroepen, luidt als volgt: Overwegende dat de tegenwoordige finan- cieele toestand veel nadeel berokkent aan ons volk en den handel belemmert; C0URA1T. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Jfranco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. JBÜISEAUs B O TÏTlt ITKAA'91, B 3ï. Advertentieprijs: van l10 gewone regels mat Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam brengt by deren ter kennis van de ingezetenen: Dat het kohier voor de belasting op het Personeel «o. 2 (bevattende wijk C) dezer ïenseente, over het dienstjaar 1893/94, door den Heer Provin cialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotter- •dam, op den 30slen Juni 1893 executoir verklaard, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ledei verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van drte maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be- lioort, den 4den Juli 1893. De Burgmeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. De Burgemeestér van Schiedam Brengt op uitnoodigmg van den heer -Commissaiis der Koningin in deze provincie ter kennis van belanghebbenden bij de scheep vaart, dat blijkens door den heer Minister van Marino gedane mededecling, de schietoefeningen op het fort te IJmuiden zijn uitgesteld tot m JSeptember a.s Schiedam, 4 Juli 4893. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJIC VAN MATENESSE. F B A S E B IJ

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1