Zondag 9 en Maandag 10 Juli. z A°. 1893, N°. 8311| 'ikï Eerste Blad ©"venenveertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlaiidsclie Berichten. O 1 T S C It L A 5 D. In den Rijksdag heeft de rijkskanselier gisteren het legerplan aanbevolen, op grond dat het de geringste eischen stelt om Duitsch lands positie in Europa te verzekeren en Duitschland in de mogelijkheid te stellen om evenals het tot nu toe ten gunste van het behoud des vredes eene voldoende militaire macht in de weegschaal te kunnen werpen. De rijkskanselier eindigde met een beroep op den Rijksdag te doen om toe te staan wat noodig is, opdat Duitschland zich zou kunnen vei heugen in een rustig bestaan en gerust in de toekomst zou kunnen zien. Nadat Payer (Zuidduitsche volkspartij) en Liebkneeht (socialistische partij) zich tegen het plan had den veildaard en Manteuffel (conservatieve partij) en Stumm (rijkspartij) zich er voor hadden veiklaard, is het verder debat ver daagd tot hedenmorgen ten 11 ure. Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Berlijn bericht, dat de gezant Schuwaloff Woensdag heeft aangezegd, dat de czarewitsch wenschte den li n dezer op zijne doorreis nr.ta Peters burg het keizerpaar een bezoek te brengen. De Ueizeihjke exprestrein zal den grootvorst aaan het grensstation ter beschikking gesteld ■worden, 's Avonds is er diner in het nieuwe paleis, na afloop waarvan de giootvorst zijne reis voortzet. De Reichsanzeigcr bevat het besluit van den Bondsraad van 12 Juni, waai bij aan in voerrechten onderhevige goederen, welke als monsters dienen en door Fransche en Neder- landsche handelsreizigers in het tolgebied ■worden ingevoerd, worden vrijgesteld van invoerrecht, mits de door Frankrijk en Neder land toegestane wederzijdsche vrijstelling worde gehandhaafd en onder beding dat die goederen binnen een vooraf te bepalen tijds verloop onverkocht weder worden uitgevoerd en op ontwijfelbare wijze worde aangetoond ■dat de uitgevoerde goederen geheel dezelfde zijn als de vrijelijk ingevoerde. De Berlijnsche correspondent der N. 22. Ct. schrijft van gisteren Heden was het de eerste groote voorstelling in den Rijksdag. De zaal en de tribunes waren in weerwil der Afrikaansche hitte vol bezet. Caprivi sprak niet als een zelfbewust over winnaar uit den verkiezingskamp, maar met een vaderlijke overredende zachtheid. In zijne lange rede bracht hij volstrekt geene nieuwe politieke of strategische elementen. Openhartig verklaarde hij ook, die niet meer te hebben nadat er reeds negen maanden lang over de legerquaestie was gesproken. Slechts den punt wilde hij nog nadrukkelijk doen uitkomen, namelijk dat de vertraagde aanneming van het legerplan aan Duitschlands handel en bedrijfsleven meer millioenen heeft gekost dan voor de geheeie legerhervorming ge vraagd werden. Stormachtige teekenen van instemming van de rechterzijde.'') Door die vertraging lijdt ook Duitschlands aanzien in het buitenland, waaromtrent hij gewichtige stemmen ten bewijze zou kunnen aanvoeren. Onder krachtige teekenen van bijval, die echter van de linkerzijde door rumoer wer den gestoord, beloofde Caprivi dat bij de quaestie over dekking der nieuwe iegerkosten de zwakkere belastingbetalers zorgvuldig zou den worden ontzien, daarentegen de beurs krachtig er in zou worden betiokken, terwijl de landbouw van verdere lasten bevrijd moest blijven. Ironische uitroepingen van de linker zijde ^Natuurlijk begunstiging der agrariërs!") Payer, lid der Zuidduitsche volkspartij, maakte zich vroolijk over de buiging, die de rijkskanselier thans voor den landbouw maakte. "Waarschijnlijk zal, zeide hij, de re- geeiing nu den veldslag voor het legerplan winnen, maar die paar stemmen, welke zij door de nieuwe verkiezingen had gesnapt, zou zij ïeeds in den ouden Rijksdag hebben kunnen opgevangen. (Toestemming van de lin kerzijde.) Payer vei klaaide zich ten slotte ten stelligste tegen het legeiplan. Politiek vermakelijk werd echter het debat eerst ïecht toen de conservatieve woord voerder, baron Manteuffel, het legerplan onder anderen verdedigde met te wijzen op de jongste gebeurtenissen te Parijs. Wie dat rumoer en die opstootjes van de Parijsche studenten nagaat, zeide hij, waardoor zelfs eene regeering zou kunnen geschokt worden, moet erkennen dat er in de Fransche toestanden eene bedenkelijke onveiligheid ligt, die oorzaak kan zijn dat er in Frankrijk eene onrustiger regeering dan de tegenwoor dige optreedt. Daarop antwoordde de socialistische woord voerder Liebkneeht al spottendejDe jongste onlusten in Frankrijk, die den vorigen spreker zoo beangst maken, zijn teweeggebracht door jongelieden uit de bourgeoisie en strekken slechts ten bewijze van den verdorven toe stand der tegenwoordige maatschappij". Maar een geweldig geroep ging er op toen Lieb kneeht er bijvoegde»Meo wil ons weer wijs maken, dat groote legers r.oodig zijn uit vrees voor Rusland en Frankrijk, terwijl het alleen te doen is om de macht te versterken ten einde zich tegen ons, het volk, te bescher men 1" (Geroep »Foei! onzin!" enz.). Maar het spektakel nam nog toe doordien Lieb kneeht met toenemende ei gemis, zich tot de agrariërs aan de rechterzijde wendende, uit riep, dat zij ograanwoekeraars zijn, wat nog erger is dan beurswoekeraars". De voorzitter, Levetzow, viel hem hier in de rede metnik kan niet dulden, dat gij leden dezer verga dering van graanwoeker beschuldigt. Ik roep u tot de orde!" Daarna bepaalde Liebkneeht zich tot de verklaring namens zijne partij, dat hij het legerplan verwierp, omdat de menschheid eene hoogere taak heeft dan zich voor te bereiden op mooid in massa. Baron Von Stumm, woordvoerder der vrije conservatieven, ergerde de socialisten, door uit eene officieele lijst van inzameling voor hun verkiezingsfonds het motto van een bui- tenlandschen gever voor te lezen, luidendes De ware socialist is menschlievend en erkent noch vaderland noch dynastie". Onder een luid nhoort, hoort" van de tegenstan ders betwistten eenige stemmen uit de socia listen de juistheid van dit citaat, waarop Von Stumm hun leukweg toevoegdex>Het is treurig dat gij uw eigen partij-orgaan niet leest, want daarin staat het". (Gelach.) Ook moest men, zeide hij, zich herinneren, hoe Liebkneeht en Bebel in Elzas-Lotluum- gen de Fransche protestmannen hebben ge vleid. De jongste ongeregeldheden te Parijs schenen hem niet zoo bedenkelijk toe als Bebel's agitatie in den Elzas, waardoor by de Franschen de lust tot revanche werd aan gewakkerd en het geloof werd versterkt dat Duitschland politiek achtei uitgaat. In den verderen loop zijner rede legde baron Von Stumm, in weerwil zijner vrienschappelijke gezindheid jegens de regeering, de voor Ca privi niet zeer stichtelijke vei klaring af: Ik geloof helaas dat Duitschlands positie en prestige in het drievoudig vei bond reeds verzwakt zijn, zoodat nu de aanneming van het legerplan dringend noodig is om eene verdere verzwakking te vooi komen. Na de rede van baion Von Stumm werd wegens de algemeene verslapping de verdere beraadslaging verdaagd tot morgen. Men hoopt alsdan met de eerste lezing van het legerplan gereed te komen. Wanneer het alsdan wordt aangenomen, gelijk men alge meen verwacht, zal de tweede lezing aan staanden Donderdag plaats hebben. Het debat van heden was uit een politiek oogpunt reeds belangwekkend door dat wijzen op de jongste gebeurtenissen te Parijs, maar werd het nog meer doordien Caprivi erkende, dat Frankrijk thans de grens zijner militaire krachten had bereiktwelke zienswijze baron Von Stumm nog nadrukkelijk poogde uit te brei den door te doen opmerken, dat Frankrijk reeds nn iederen man in dienst stelt en de toeneming der bevolking er zeer minimaal is. Caprivi voegde er toen nog bij, dat zelfs na aanneming van het nieuwe legerplan er in Duitschland nog altoos 90,000 a 100,000 voor den militairen dienst geschikte personen vrijbleven. F R A N K It IJ K. De minister Dupuy heeft in de Kamer op eene interpellatie over het sluiten der arbeids beurs verklaard, dat die instelling in het leven geroepen is juist omdat er eene vrije markt voor den arbeid moet bestaan. De regeering zag zich gedrongen die beurs te sluiten, welke van haar aanvankelijke bestem ming was afgeweken en een middelpunt van agitatie is geworden. Hij, minister, zal weldra een ïeglement voor de arbeidsbeurs maken. Het gerucht dat de Parijsche gemeente raad zal ontbonden worden, wordt tegenge sproken. Donderdagavond verbood de prefect der Seine den toegang tot het stadhuis aan de afgevaardigden en gemeenteraadsleden, die een zitting wilden houden, onder bijvoeging dat alléén de gemeenteraadsleden mochten binnenkomen. Naar aanleiding van dit besluit wei d door de raadsleden en de afgevaardigden gepro testeerd. Zij lichtten een beroep tot de bevol king, waarin zij de houding der politie laak ten, de bevolking aanspoorden om kalm te blijven en geen voorwendsels in handen te geven. In eene officieuse nota verklaart de prefect te handelen op grond van formeele instructien van den minister-president Dupuy, die het met duldbaar achtte dat een tusschenmacht zich in de plaats stelle van regeei ingshan- deiing en verantwoordelijkheid. De ïust is gisteren hersteld. In den loop van den avond heeft eene veigadering van 120 socialistische vereenigingen besloten tot eene algemeene werkstaking. BELGIS. In de Kamerzitting van Donderdag werd, bij het voortgezet debat over de grondwets herziening, een motie van den heer Janson, om alle voorstellen betreffende het kiesrecht voor den Senaat te stellen in handen der commissie van 21, met 63 tegen 43 stemmen verworpen. ENGELAND. In liet Lagerhuis heeft Grey gisteren mede gedeeld dat in Oeganda katholieken en protestanten, met goedkeuring van Poital, een vergelijk hebben getroffen tot verdeeling van het betwiste gebied. Van Portal zijn telegrammen ontvangen, verslag gevend van zqn verrichtingen tot den 8n April. De eerste afval der radicalen van de regeering, bjj de stemming over art. 6 van Home Rule, is beweikt door hunne over weging, dat de wetgevende raad in Ierland gegrond wordt op eenen versteikten invloed der grondeigenaren. Volgens bericht uit Malta was het niet zinken van de Camperdown bij de aanvaring tegen de Victoria te danken aan de koel bloedigheid van een stoker, die, de aanvaring ziende aankomen, alvast, zonder dat hij daartoe bevel had ontvangen, de waterdichte scholten sloot. Bij het einde van dat werk stond het water hem aan de lendenen. De stoker zal nu bevorderd worden en een jaargeld ontvangen. m i 1 v A Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheeie Rijk- 2.50. Afzonderlijke r.ommers - 0.10. RSUeiD: ROTKR8TUA1T, IS 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. s 1 1' ix - ff. h&é

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1