Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie, Koloniën. Verder worden, de besturen uitgenoodigd, dit ter. kennis van de leden te brengen. Te 's-Gravenhage werden eenige Zigeuners aangehouden. Zij zouden door twee rijks veldwachters oyer de grenzen worden ge bracht. Bij Overschie echter kroop de heele familie in den wagen, nadat het paard even had uitgerust, en voort ging het, in ge- strekten draf, naar Rotterdam door Kralin gen, maar, waarheen, dat wist niemand. De twee veldwachters hebben de bende wel achternagedraafdmaar moesten den ver moeiden wedstrijd al spoedig opgeven. Het bestuur van het diaconessenhuis te Haarlem heeft voor den nieuwen aanbouw vele giften ontvangen, als:, van mej. De H. te Haarlem, f 1000 Teyler's stichting, aldaar, f 1000; jhr. v. L-, aldaar, f500. Voorts nog een gift van f200, drie van f 100, een van f00, dertien van f25, zeven en twintig van f lO, enz. Donderdagavond omstreeks 11 uur had te Breda in het midden der stad het volgende voorval plaats. Op den hoek van de Eindstraat sprongen namelijk onverwachts vier kerels op de open paardentram toe, pakten den conducteur beet en trachtten hem zijne geld- tasch te ontrukken. Eene worsteling volgde, waarin de conducteur licht verwond werd. Een der passagiers, kellner iu het café-res taurant «Hof van Holland", die te hulp kwam, kreeg eepen messteek in den schouder, ge lukkig mede van geen ernstigen aard. Toen er spoedig daarna politie opdaagde, werden drie van de vier roovers gegrepen en achter slot gezet. De predikant G. had in zijn dorpsgemeente een menigte misbruiken en slechte gewoonten willen tegengaanmaar sommigen hadden hem dit zeer kwalijk genomen eu allerlei laster tegen hem uitgestrooid. Toen nu gezegde pre dikant plotseling ziek werd en sterven ging, begon het dien lasteraars toch van binnen te branden en wilden zij zich met hun dominee verzoenen. »YVij zien nu in", zeiden zij, toen zij in de pastorie waren toegelaten, odat wij onrecht deden en wij willen alles weer goedmaken. Kunt, wilt gij ons vergeven !>lk heb n reeds lang vergiffenis geschon ken", was zijn antwoord. «Maar gij wilt alles weer goedmaken, nietwaar «Zeker", zeiden zij. «Welnu", hernam hij, ïdan heb ik ook een verzoek aan u, wilt gij daaraan voldoen?" «Gaarne", riepen allen uit éen mond. «Neme dan éen van u", klonk het van het ziekbed, adat kussen en beklimme hij daarmee den toren. Dan moet hij een venster openen en alle veereu uit dit kussen om zich heen strooien." Een der aanwezigen deed gelijk gevraagd scbon gold, was een zwakkeling een raadsel, wanneer hot Martlm betrof. «Gij hebt om mij een groote reis gemaakt," sprak hij teeder, terwijl hij haar vol verrukking aanstaarde. «boe zal ik u daarvoor danken nik weet werkelijk nietwaarvoor ik uwen dank verdien antwoordde zij afwerend en onttrok hem bare hand met opzet, sik hid u laten wij niet over mij spreken." Zij ging een stap terng. «Verbaal mij, boe het met u gaat uw wond is ernstig; ik geloof ton eersten Hier hield Martlia plotseling op, zij keerde zich om en zag met een uitvorschenden som beren blik naar de sneristij. Bijna op hetzelfde oogenblik verscheen mevrouw Von Bordowski in do deur, en de graaf ontdekte met groot misnoegen achter haar het donkere gelaat van gruaf Braniezki en bet blonde hoofd van Johanna. Mevrouw Von Bordowski liep recht op het bed toe zonder eenige notitie van Martha te nemen. Haar gelaat drukte deelneming en was, en teruggekomen zeide hij«Nu dominee, ik heb uw wensch vervuld". «Dit is het eene gedeelte van mijn verzoek", antwoordde de zieke, »het andere betreft u allen. Gaat heen en zoekt alle veeren bij elkaar en doet ze weer in dit kussen, en legt het dan onder myn hoofd, zoo kan ik getroost sterven". Toen zetten ze groote oogen op tegen den dominee, van wien zij dachten, dat hrj niet meer bij zijn verstand was. «Maar dat is on mogelijk", zeiden zij, sde wind heeft die veeren overal verstrooid." «Dat is het nu juist, wat ik u wilde laten gevoelen", zei de predikant, pijnlijk lachend. ïGij zeidet, dat ge alles weer wildet goed maken maar dat kunt ge niet. Als men gelasterd heeft, kan men daar wel berouw over hebben, maar het kwaad, dat men stichtte, kan men nooit geheel herstellen. Er blijft altijd wat van hangen." (Zw. Ct.) Inhoud van No. 12 van het Maand blad, tegen de Fervalschinyen, onder redactie van dr. P. F. van Hamel Koos, te Amsterdam. De nieuwe veldtocht tegen de margarine in Engeland. Onderzoekingen van levensmidde len en handelsartikelen, gedaan aan het Bureau voor chemisch eu microscopisch onderzoek, Spuistraat 146 Amsterdam; Directeuren: Dr. P. F. van Hamel Roos en A. Harmens Wzn. (Weinig nicotinelioudendo Sigaren. Zeep. Thee. Melksuiker. Cacaohoudende ge kleurde suikerwerken. Popton. Stout. Cognac. Rijstmeel. Stijfsel. Bessen wijn. Verniste bussen.) Caoutchouc-rin- gen voor bier- en liinonadeflessdien. Ver- valschte zaden. Wetenschappelijke Berichten. Melkonderzoekingen der Arnhemsche Melk inrichting. Snelle en zekere methode tor opsporing van cholerabacillen. Hygiene en Industrie. (Een nieuwe ventilator. Iets over het gebruik van ijs en verkoelende dranken. Nieuwe onderzoekingen over den invloed van het rooken. Tuberculouze besmetting door melk. Een oplossingsmiddel voor schellak en daarmede overeenkomende harssourten. De invloed van do electriciteit op den groei der planten. Fabrikatie van niet vergiftig lood wit. liet vertinnen van geweven stoffen. Verdrijving van insecten. Poreuze koelkan- nen. Een nuttige inrichting. Fueilleton (Tegen de woekorplanten. Vrouwelijke her senen. Een middel om groote vruchten te verkrijgen. Dure bloemen. Vergiftige kaas. Een ingeslikt horloge. Frissche lucht in kamers). Correspondentie. Een verslag van dr. J. van der Vliet, betref fende zijne wetenschappelijke onderzoekingen in de voornaamste boekerijen van Noord-Italiü, is opgenomen in de Sl.-Ct. no. 157. bezorgdheid uit, doch in weerwil daarvan lag er eene vastberaden trek om baren mond. «Wij komen mijnheerom u onze innige deelneming te betuigen," begon zij, terwijl zij de vermagerdekoortsachtige hand van den gewonde greep. «Gij hebt voor onze heiligste belangen gestreden, gij hebt voor ens ontbeerd en gebloed hebt grooto, zeer groote offers gebracht grooter dan de meesten van ons gij kunt u van onze dankbaarheid over tuigd houden." «O genadige mevrouw antwoordde graaf llancke verward en zeer verrasteen warm, hoopvol guvoel doorstroomde plotseling zijne borst en roofde hem bijna de spraak. «Gij zijt buitengewoon vriendelijk gij schat het veel te hoog, wat ik deed," vervolgde hij kleurende, «het was, helaas, te weinig, maar de omstandigheden hebben mij belet meer te doen." Thans kwam ook graaf Raphael aan zijn bed en reikte hem do hand. De armevorraden graaf llancke bemerkte niet, hoe somber en medelijdend graaf Raphael Het oudste handschrift van Melanchton, «Etbik", dat eenigen tijd geleden in de bibliotheek dér stad Nordbausen werd gevonden, zal door den bibliothecaris met critische aanteekeningen worden uitgegeven. g p Q R T De bekende Arosterdamsche roeier J. J. K. Ooms, wiens overwinning in de Henley races men zich herinnert, heeft besloten naar Amerika te gaan, alwaar bij half September in Chicago om het meesterschap der wereld zal roeien. Woens dag a.s. vertrekt hij van Rotterdam. Het is toch nog boven verwachting gebleken, dat niet alle arbeiders in de kolenmijn bij Thorn- hill door de nootlollige ontploffing aldaar om het leven gekomen zijn. Er zijn achtereenvol gens negen mannen levend boven gebracht zij waren bewusteloos door de vergiftige gassen, maar zij herstelden spoedig. De overige 136 mannen zijn dood. Men vond er op een plek 88 bij elkander liggen met kalme gezichten, alsof zij sliepen. Verscheidenen dier mijnwerkers hnddeu blijkbaar de ontploffing ge hoord en zich tot vluchten gereedgemaakt, toen zij door de gassen verstikt werden. Een van hen had met krijt op zijn kar een afscheidsgroet aan zijn vrouw geschreven. De Londensche politic heeft de hand gelegd op twee oplichters, die twee jaar geleden een juwelier In de l ue du Treurenberg te Brussel voor 160.000 francs bestalen en sedert spoorloos ver dwenen. Het Engelscbo genootschap tegen mishandeling van kinderen heeft in de laatste maand 1242 aanklachten wegens mishandeling of verwaarloo- zing van kinderen ingediend. In 796 gevallen werd een waarschuwing gegeven en 145 gaven aanleiding tot gerechtelijke vervolgingen, van welke 140 tot een veroordeelend vonnis leidden. Een der meest beroemde cafés van den Bou levard des Italiens te Parijs, het café uTortoni" is dezer dagen gesloten. Een eeuw lang is Tortoni het verzamelpunt geweest van letterkundigen en artisten en wie er zich voor uitgaven. De namen van Mery, De Yillemèssant, Daudet, Manet, en zoeveel anderen, zijn er aan verbonden Leopold I, Victor Emanuel, de hertog van Aosta hebben het bezocht. liet café werd in 1S01 gesticht dooreen Itali aan, die de mode van het ijs- en sorbetdrinken in Frankrijk overbracht. In 1847 werd het voor 325,000 frs. overgedragen, maar in den laatsten tijd was de omzet door verschillende omstandig heden verminderd. De bestuurders van het kanaal van Suez heb ben, van 1 October a.s. af, voor de schepen die 's nachts het kanaal willen doorstoomen, hot gebruik verplichtend gesteld van een appa raat, dat het. licht van den eleclrischen licht- werper in twee uiteenloopende bundels splitst, hem aanzag en hoe ontroerd, ja verlegen deze was, toen hij hem zeide, dat hij zijn woord gehouden bad. «Gij zijt hier klein genoeg behuisdging mevrouw Von Bordowski voort," «maar ik hoor van mijnen broeder, dat, dank zij de goddelijke Voorzienigheiduwe genezing vooruitgaat. Door hem 'vernam ik tevens," vervolgde zij na een kleine pauze, «dat gij mijne dochter Martha verlangdet te spreken." Zij wendde zich bij deze woorden bijna met dreigendenernst tot hare dochter en wierp deze een langen, verwijtenden blik too. «Door hem vernam ik ook voor het eerst, in welke verhouding gij tot mijne dochter staat en dat vaste beloften tusschen u beiden bestaan en wederkeerig aangenomen zijn." Een gloeiend purperrood bedekte nu op eens het gelaat van den gewondezijn schitterende blik zocht Martha, die, met den rug naar hem toegekeerdernstig en onbeweeglijk in de schaduw stond en strak naar den grond keek. Hij was geheel verblindanders had deze Op deze wijze kunnen de schepen, die elkander ontmoeten, bewegingen uitvoeren, zonder hunne stuurlieden door de rechtstreeksche stralen van den lichtwerper te verblinden. Het apparaat met verdeeling van de lichtstra len, is uitgedacht door een agent van de maat schappij. Een .gewoonte van onbeschaafde volkeren, het tatoueeren, komt in den laatsten tijd inde Ver- eenigde Staten onder de overbeschaafden in zwang. Men kan thans met een electrische stift, door Edison bedacht, zonder pijn zich allerlei figuren op de huid laten prikken en de Amerikaansche jeugd van beide seksen begint daarvan een modezaak te maken. In Columbia zijn den ln Juli alle berbergen gesloten geworden om te voldoen aan een wet die onlangs aangenomen is. De verkoop van geestrijke vochten is alleen aan apothekers ver gund, in geval zij voor een geneesmiddel dienen. De wet zal streng toegepast worden zelfs de clubs mogen geen bedwelmende dranken voor het ge bruik hunner leden verkoopen.Dedrankverkoopers dreigen, dat zij de wettigheid van dien maatregel voor de rechtbank zullen bestrijden. De Zwitsersche jubileums-briefkaart van 5 cen times, voor het binnenlandsch verkeer uitgege ven, draagt een ingedrukt postzegel in rood ge kleurd en is op de voorzijde versierd met afbeeldingen in donkerblauwe kleur. Onder het postzegel is een afbeelding geplaatst van de schil derij van Roller, «De Gottbard-post". Het bo venste gedeelte van de briefkaart is ingenomen door een afdeelding van het Vierwaldstatterraeer met den Rutlieen Gotthard-sneltrein en een stoomschip stellen de moderne verkeersmiddelen vcor. Batavia,.6 Juui. Aan het verslag omtrent de voornaamste ge beurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 12 tot en met 25 Mei, wordt het volgende ontleend Groot-Atjeh. Enkele posten in de linie werden door den vijand slechts een enkel maal op verren afstand onbeduidend beschoten, terwijl ook de werkzaamheden buiten de verster kingen nu en dan eenigermato verontrust werden, zonder ons evenwel nadeel te veroorzaken. Den 17den werd in den vooravond nabij de spoorbaan tusschen Lamreng en Lampeneroet eene vijandelijke bende ontdekt door eene in hin derlaag liggende brigade marechaussee, die erin slaagde die bende met éen zwaar gewonde op de vlucht te jagen zij zelf bekwam éen licht ge wonde. Den 15n kwam ter reede Oleh-Ieh het Engel- sche oorlogsschip Pallas, dat na een verblijf van vier dagen weder naar Singapore terugkeerde. De civiele en militaire gouverneur ging den- houding hem wel de oogen geopend. Ilij nam natuurlijk aandat Martlia hem met onbe schrijfelijke blijdschap opzocht en dat hare bloedverwanten haar tot nu toe verhinderd- hadden, te komen hij vermoedde op verre na- niet, dat men Martlia bijna met geweld hierheen- had gebracht. Eerst hadden zij het plan ge vormd alleen den wensch van den ziekedie» Martha nog heden verlangde te zien, te vervullen, doch eene nadere verklaring tot den volgenden morgen uit te stellen; roevrouw Von Bordowski voelde zich echter diep bewogen, toen zij den armen, bedrogen man zag, wiens gelaat van geluk en vertrouwen straalde, en daarnaast de ijzige terughouding harer dochter, en zooveel te meer, daar zij de reden van deze afkeeriglioid wist, en Martha's verhouding tot den heer Von Garczinski met grooto misnoegdheid had gadegeslagen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6