Woensdag 12 Jul A". 1893. IM°. 8312, Eerste Blad Z eyenenyeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. DUITSCHLAND. De nieuwe legerwet werd Zaterdag voor de eerste maal gelezen, en verdei werd dien aangaande besloten, dat de tweede lezing aanstonds in de voll<» vergadering zal plaats hebben en het ontwerp dus niet eerst in handen eener commissie zal worden gesteld. Die tweede lezing is bepaald op Donderdag a. s. De stemming over het eerste artikel zal alsdan beslissend wezen. De goedkeuring wordt zeker geacht, nu bekend is geworden, dat de Polen en een groot deel der anti semieten voor de wet zullen stemmen. Dij monde van den afgevaaidigde Gróber heeft het Centrum zich tegen de wet ver klaard, terwijl namens de nationaal-liberalen Von Bennigsen er voor sprak. De Elzasser Preiss verklaarde zich er tegen, en evenzoo Eugen Richter (vrijzinnige volkspartij), ter wijl namens de vrijzinnige vereeniging prof. Rickert zich met het beginsel der voordracht aeide te vereenigen. Namens de voor de legerwet gewonnen Polen sprak Jagdzewsky en voor het deel der anti-semieten, dat met de regeering mede- gaat en dat feitelijk den doorslag zal geven, de afgevaardigde Bockel. Door Von Caprivi werd nog eens met na druk betoogd, dat, volgens het oordeel van militaire deskundigenDuilschlands leger macht op het oogenblik niet sterk genoeg is om, gesteld al, dat het in eenen oorlog de overwinning behaalde, zich op voldoende wijze de voordeelen daarvan te verzekeren. Het wordt bevestigd, dat men uit de in- -voering eener beursbelasting het grootste deel der nieuwe legerkosten vinden wil. Volgens de dagbladen heeft de keizer Zon dag, hij de ontvangst van het bureau van den Rijksdag, ook over het legerontwerp ge sproken. Hij wees daarbij op de leger\erster- fcing in naburige rijken en betoogde de nood zakelijkheid datDuitschland een gelijken stap doe tot handhaving des vredes. Onze maat- •schappelijke verhouding heeft dringend be hoefte aan rust, welke alleen door aanneming van het legerontwerp te verkrijgen is. Met ■nadruk wees de keizer er op, hoe snel in Frankrijk het ontwerp tot kaderversterking -alle stadiën doorloopen heeft. Ten aanzien van het vraagstuk rakende de schaarschte van veevoeder, zeidede keizer, dat al het mogelijke door de rijks- en stadsbesturen moet worden gedaan om ernstiger gevolgen te helpen voor komen. Laatstleden Zaterdag heeft de groothertog van Saksen-Weimar zijne veertigjarige regee ring herdacht. Van den keizer en andere bondsvorsten heeft hij warme gelukwenschen ontvangen en dien dag heeft hij de ministers en eenige anderen aan tafel genoodigdmaar eigenlijke feestvieringen hebben er niet plaats gehad, doordien hij had kenbaar gemaakt, dat hij het bij eene stille huiselijke gedach tenisviering in zijn zomei kasteel Wilhelmsthal wenschte te laten blijven na al de luister rijke bewijzen van de innige genegenheid des volks, die hem verleden jaar bijzijn gouden bruiloftsfeest waren ten deel gevallen. - Naar aanleiding van den gedenkdag wordt uit Eisenach in herinnering gebracht wat hij altoos voor zijn land en volk is geweest. Het was op politiek en economisch gebied een nare tijd toen hij aan de regeering kwam. De szwarte réaetie" was in vollen bloei. Maar de toen nog jonge groothertog liet het grondwettig recht zijns lands onaangetast. In kerk en school kon in zijn landde destijds in Pruisen woelende geest van clericalisme niet doordringen. Weimar werd eene eereplaats van beeldende kunst. De kunst- en muziek school was zijn werk, evenals de roemrijke restauratie van den Wartburg. Onophoude lijk was hij werkzaam om dé lands-universi- teit te Jena te doen ontwikkelen. Aan de classieke en reaalgymnasien, onderwijzers kweekscholen, ambachls-, industrie-, herha- lings-, meisjes- en volksscholen heeft hij voort durend de ijverigste zorg gewijd. Landbouw en alle ander bedrijf hebben steeds zijne levendige belangstelling ondervonden. Alle vooruitgang op het gebied van volksontwik keling, alle verheffing van algemeene wel vaart heeft hij steeds ter harte genomen. Rechtvaardigheid, zachtmoedigheid en edele zin waren steeds de kenmerken zijner re- geei'ingsdaden. Met hooge piëteit weet hij het oude te waardeerenmet vasten blik ziet hij het goede in het nieuwe en tracht hij het te bevorderen. Met het werk der Duitsche een heid was hij ingenomen, en toen het onder het nieuwe rijk er op aankwam, sommige eigene rechten aan het gemeenschappelijk Duitsche vaderland af te staan, was hij een der eersten om blijmoedig nden keizer te geven wat des keizers is". Bij een terugblik op zijne veertigjarige regeering kan hij zich verheugen in het bewustzijn, in gewichtige tijdperken op de hoogte van zijn tijd en in moeilijke dagen voor zijn volk een vooibeeld van ware standvastigheid te zijn geweest. F R A N K R IJ K. De heer Peytral, die ontslag nam als minister van financien, heeft zijne portefeuille weder ter hand genomen. In den Zondagavond gehouden minister raad is besloten de quaestie betreffende de organisatie der politie te onderzoeken. De politie-prefect Lozé zal tot een diplo- matieken post bevorderd worden. De interpellatie van Paulain Méry, over het sluiten der arbeidsbeurs, kwam in de Ka merzitting van Zaterdag aan de orde. Dreyfus en Révillon vielen de regeering en den prefect Lozé heftig aan, naar aanleiding der jong ste ongeregeldheden. De minister-president, Dupuy, zette uitvoerig uiteen, dat men de zaken ook in een ander licht kan beschou wen en verdedigde vooral den maatregel tegen de syndicaten die weigeren, aan de wet te gehoorzamen. Spreker beloofde, zoo noodig, de inrichting der politie te hervormen, en den prefect te ontslaan, indien deze be vonden wordt, voor sommige feiten verant woordelijk te zijn. Een motie waaimede de regeering zich vereenigde, werd met 343 tegen 194 stemmen aangenomen. Een gisteren in de Kamer ingediend voori stel tot het verieenen van amnestie aan de ^veroordeelden bij het laatste oproer is, na bestrijding door de regeering, met 279 tegen 149 stemmen verworpen. Naar de Timet uit Bangkok verneemt, heeft de Stameesche regeering den Franschen te Kengchek het gevecht begonnen, tijdens hetwelk Grosgurin sneuvelde. Phrayod ver moordde hem alzoo geenendeels, maar werd integendeel door Grosgurin gegijzeld. Eene Hollandsche kanonneerboot is aangekomen, terwijl eene Duitsche wordt verwacht. De Ftansche Indo-Chineesche kolonisten twisten thans onder elkander. Er bestaat opstand in Annam, terwijl geheime Chineesche genoot schappen geheel het schiereiland beroeren. De toestand aldaar verergeit dagelijks. De handel staat stil. ENGELAND. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis is een amendement van John Red mond op artikel negen van het Home-rule- ontwerp, waarvan de strekking was dat de Iersche vertegenwoordiging in het Parlement evenals thans uit 103 leden zal blijven be staan, met 280 tegen 266 stemmen verwor pen. De regeering had het amendement aan vankelijk bestreden als onbillijk tegenover Engeland, daar de vertegenwoordiging van 103 leden verre gaat boven het cijfer waar op Ierland naar verhouding van hare bevol king recht heeft. Daarna echter heeft de regeering verklaard zich in deze zaak bij de beslissing der meerderheid te zullen nederleg- gen. Een amendement van Henneage om Ier land van de vertegenwoordiging in het rijks- parlement uit te sluiten, werd, na door de regeering te zijn bestreden, met 240 tegen 209 stemmen verworpen. De heer Grey verklaarde dat Engeland op het voorstel van Denemarken betreffende het bijeenroepen van een congres tot het be handelen der quaestie van den boterhandel geantwoord heeft niet te vermeenen dat er voor Engeland termen bestaan tot het nemen van liet initiatief. Engeland is echter bereid nadere voorstellen van Denemarken in over weging te nemen. 3000 mijnwerkers in de kolenmijnen in Forest of Dean hebben den arbeid gestaakt, wegens vermindering van het loon met 25 pCt. De mijnwerkers in het graafschap Notting ham dreigen ook met werkstaking. O O S T E N U IJ K. De Ffeue Freie Frette spreekt het bericht tegen, dat de keizer voornemens zou zijn aan den werkmansstand het recht toe te kennen om iri de volksvertegenwoordiging vertegen woordigd te zijn. Ongeveer 10.000 werklieden woonden Zondagmorgen te Weenen de groote vergade ring van werklieden bij daarbij waren veel vrouwen en verschillende afgevaardigden van den Rijksdag Men nam een resolutie aan ten gunste van het algemeen stemrecht. De ver gadering ging in groepen uiteen en onder het uiten van kreten alssLeve de inter nationale". Geen enkel incident kwam voor. T U R K IJ E. De khedive is gistermorgen te Konstanti- nopel aangekomen en terstond naar het paleis van den sultan geleid. EGYPTE. De Times verneemt uit Alexandria, dat de Egyptische quai antaine-raad eenen deskundige zond naar Mekka. Deze rapporteert gruwelijke dingen. Er zijn tweemaal meer dooden aan cholera onder de pelgrims, dan de zooge naamde officieele cijfers aangeven. Ook bleek dat het begi aven der dooden ondoenlijk was. Lijken bezaaiden den straatweg tusschen Mekka en Mouna Zelfs te Mekka blijven er onbegraven. Reeds hebben pelgrims de cholera aangebracht in het quarantaine-station EItor, waar er 50,000 verwacht worden, hoewel er slechts plaats en voedsel en watervoorraad voor 11,000 is. Uit dien hoofde beval de quarantaine-raad dat er hoogstens 11,000 te Eltor mogen ontschepen. De overigen moe ten ingescheept blijven. AMERIKA. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld Telegrammen uit Rio Grande do Sul ver melden dat de opstand in die provincie ten deele weder uitgebroken is. De stad Rio Grande zou belegerd worden door de op standelingen, wier aanvoerder, generaal Tarawa, zich te Pelotas Bage zou bevinden. Het spoorwegverkeer is verbroken, en de opstandelingen hervatten den veldtocht. De stoomboot Jupiter werd bij het verlaten van Buenos-Ayres door 100 gewapende passa giers, die aan boord waren en aangevoerd werden door eene opstandeling, met name COUP I Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. 2.50. - 0.10. BCKEAV: BOTBR8TRAA TE 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van cene Courant1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1