ETEN ÊN~BRÖOMEN. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELEGKAAP" der eommissie voor de statistiek om opgaven over de vereeniging en haar afdeelingen. Alleen heeft de voorzitter voorloopig geantwoord, dat hij het aan hem gericht ver zoek aan het bondsbestuur zou overbrengen, maar dat het bij hem nog niet vaststond of hg het in de vergadering ondersteunen zou; omdat gerekend moest worden o. a. met deze twee feiten: a. dat de arbeid, dien de commissie vraagt van een verbond, dat op dit oogenblik 152 afdeelingen telt en nog meer plaatsen onze3 lands omvat, niet alleen zeer uitgebreid is, maar ook niet geriDge kosten veroorzaakt; 5. dat bij de samenstelling dier commissie men er mee bekend kon zijn, dat sPatrimo- nium'' het grootste werkliedenverbond in Nederland is; toch werd het genegeerd, niet een lid er van in de commissie opgenomen, hoewel er zitting in hebben die werklieden partijen vertegenwoordigen, welke nauw een zesde en een tiende van het aantal leden tellen van s Patrimonium". (FM.) In de gisteren ten raadhuize te Amsterdam gehouden vergadering der Nederlandsche handelmaatschappij zijn de heeren J. ter Meulen en E. N. Rahusen onderscheidenlijk als commissaris en commissaris-plaatsvervan ger herkozen. Heerbosch. Zaterdag is door mr. E. J. Korthals Altes bij den officier van justitie te Amsterdam, namens den heer Joh. van 't Lindenliout, een aanklacht ingediend tegen den heer G. van Deth, wegens beleedigingen, voorkomende in de bekende brochure over de weezen-inrich- ting te Neerbosch. Bij de politie te Rotterdam is de aanhou ding verzocht van zekeren W. Phoetz, ver dacht zijne vrouw in Duitschland, vermoord te hebben en die thans tracht naar Amerika te ontkomen. De 71-jarige juffrouw Du Moulin te Rotter dam is in den nacht van Zaterdag op Zondag in het ziekenhuis aan de bekomen brand wonden overleden. De pokken breiden zich te Hillesluis uit. Reeds in twaalf gezinnen heerscht deze ziekte, die echter thans niet kwaadaardig is. Tot nog toe is er niemand aan overleden. Aan het dagelijksch bestuur der gemeente Charlois is een onbeperkt krediet verleend, teneinde maatregelen te kunnen nemen om de verbreiding tegen te gaan. Onlangs liepen er bij den landbouwer B. te Strijen eenige biggen langs eene sloot. Eene daarvan geraakte te water, onmiddellijk schoten er twee biggen toeelk van deze pakte met zijn bek een oor van de in het water gevallen big en trokken zoo te zamen den drenkeling op den kant. Sedert enkele dagen is bij de Amsterdam- sche brandweer een zeer practisch werktuigje in gebruik genomen. Het is een klein elec- trisch gloeilampje, dat in het knoopsgat van de jas kan worden gedragen en gevoed wordt door een droge draagbare batterij. Het toe stelletje is zeer doelmatig en moet hoofdzake lijk dienen om onderzoekingen te doen daar waar men niet met licht kan werken. B.v. wanneer ergens eene gasontploffing heeft plaats gehad, kan men zonder eenig gevaar met dit electrische lampje de gasleiding onderzoeken. Telkens wanneer de brandweer uitrukt wordt het toestelletje meegenomen. Toen men bij een kind te Opheusden, dat reeds drie dagen 's nachts verschrikkelijk las tig was geweest, tot de conclusie meende te moeten komen, dat het behekst was, werd een oude vrouw, die men voor tooverkol placht te schelden, met geweld uit haar woning gehaald en gedwongen het kind te zegenen, waarna zij weder onder mishande lingen werd verwijderd. Hare dochter, een dienstbode, is uit haar dienst weggezonden, omdat men haar verdenkt door hare moeder in de helsche kunst te zijn ingewijd. De oude vrouw heeft zich wegens de haar aangedane mishandelingen beklaagd bij den burgemeester. De Waal en de Rijn zijn in de laatste dagen weder dermate gevallen, dat zij onge veer even laag zijn als voor 14 dagen, zoo dat de vaart op den Boven-Rijn weder zeer belemmerd en moeilijk geworden is. Dienten gevolge en ook door de aanwezigheid van de vele transportgoederen in de zeehavens zijn de vrachten naar boven gestegen en hebben ook die naar beneden eenige verbetering ondergaan. In de buurtschap Uchelen had onder Beek bergen een treurig ongeluk plaats. Een man van 76 jaar, Yan Baak genaamd, was met zijn ezelkar op weg. Toen een voerman uit Hoenderlo, Van Loenen hem wilde passeeren, werd diens paard schichtig, waardoor Van Baak werd overreden en op de plaats dood bleef. Te Rozendaal (N.-Br.) is de haven bijna uitgedroogd. Schepen met vier voet diepgang kunnen de rivier niet bevaren. Door de schip pers en fabrikanten is bij het heemraadschap een request ingediend, teneinde verbetering in den toestand te verki ijgen, door het water uit de rivier de Mark met een stoomgemaal in den Vliet te pompen. Te Eersel (N.-B.) heerscht onder tal van kinderen een bijzondere ziekte, het dikoor genaamd, waarvan de kleinen heel wat te lijden hebben; men schrijft dit aan de bui tengewone warmte toe. Te Ulvenhout (N.-Br.) werd onlangs de weduwe M. Bakkeren door een adder gebeten. Eenige dagen later is zij aan de gevolgen daarvan in het gasthuis te Breda overleden. Te Kruisland (N.-B.) wilde een landbouwer met een oud achterlaadgeweer op de spreeuwen schieten, in de kerseboomen. Door onvol doende sluiting kreeg hij het volle schot in het gezicht. Niettegenstaande spoedig genees kundige hulp werd ingeroepen, zal hij het gebruik zijner oogen voor altijd moeten missen. Delft. De kiesrechtmeeting op een stuk land achter het Agnetapark alhier, Zondag gehouden en uitgeschreven door de vereeni ging sMaatschappelijke Hervorming", had een kalm verloop. Het aantal bezoekers be droeg ongeveer 100. Achtereenvolgens voerden het woord de heeren P. L. Tak uit Bussum, II. J. Spooren en mr. M. W. F. Treub uit Amsterdam. 's Gfravenbage. De koning en de koningin van Saksen worden Zaterdagavond te Sche- veningen verwacht. Z. K. H. de groothertog van Saksen-Weimar zal weder een gedeelte van het seizoen te Scheveningen doorbrengen, waar hij tegen 1 Augustus in het hotel sKurhaus" wordt ver wacht. De minister van financiën, de heer Pierson, is, na een 14-daagsch verblijf in Zwitserland, Zondagavond alhier teruggekeerd. Het Kamerlid baron Michiels van Verduij- nen, die bij een ongeval met zijn rijwiel on langs een been brak, verliet Zondag voor het eerst te voet zijne wowoning. Hij kan, steu nende op twee stokken, het met goed gevolg gezette been slechts zeer langzaam en voor zichtig voortbewegen, Apeldoorn. De groothertogin van Sak sen-Weimar. thans op het paleis Het Loo vertoevende, keert 15 Juli naar Duitschland terug. Ingezonden mederïeellngcn, betreffende zaken Tan particulier handels- en nijverheidsbelang. 20 Cents pee e e g e l. Wanneer de verteringsorganen bezwaard zijn wordt het zenuwgestel geprikkeld, waar uit slapeloosheid volgt. Sequah's Prairie Flower is een natuurlijk, veilig en doel treffend middel. Het heeft eene algemeene bekendheid verkregen en wordt beschouwd als 't beste geneesmiddel dezer eeuw. Uitsluitend verkrijgbaar bij D. MALTHA Gzn., Drogist, Hoogstraat 343, Schiedam. Prijs 1.25 43Id. per flacon. Op de hygiënische tentoonstelling te Munchen weid het technisch-hygienisch bureau Liernur bekroond met den eersten prijs en 500 mark in geld. Bovendien achtte men de uitvinding van dit systeem (het ten onzent welbekend «y-teem- Lieinui) zóo belangujk, dat de jnry besloot, eene specida onderscheiding te geven, en eene extia toelage van 300 murk aanhood, om de exploitatie van du systeem te bevorderen. De Fransclie regeenng heeft aan dr. Santon, een Benedictijner monnik, opgedragen in Noor wegen, Finland, Lapland, Tuikije, Klein-Azieen Egypte de melaatscbheid te gaan bestudeeren. Ilij zal daai na aan bet instituut van prof. Pasteur zijne studiim te Parijs voortzetten, onder leiding van dezen geleeule, en vervolgens naar Molokai vei trekken, om aldaar, waar deze ziokte hevig woedt, te tiachten de genozing der hjdeis tot stand le biengen. De pokziekte blijft zich in Engelani in som mige plaatsen uitbieiden zoo o. a le West-llam, waar de laatste maanden 100 gevallen voor kwamen, waai van 24 in de laatste beiichtsweek. In die week kwamen o. a. te Leicester 18, Bardfoid 13, Halifax 100, Bumingham 10 ge vallen. Te Londen neemt het aantal af; cr waren daar op het einde der vonge maand nog slechts 380 in de pokken-hospitalen geïsoleerd tegen ruim 500 in de maand Mei. De shelters schijnen mede te werken tot verspreiding der ziekte en zal daarop scherper toezicht geoefend worden. Te Gothenburg heei6chen de pokken epide misch. Dientengevolge en omdat de pokziekfe zich ook voortduiend te Londen uitbieidc, zijn in Denemaiken quaiantaine-maatregelon voorge schreven voor schepen uit de havens van Londen en Gothenburg afkomstig. Uit onachtzaamheid liet een vreemdeling aan het station Weenen zijn reïstasch liggen, waarin zich f80.000 bevonden. Toen hij het verlies bemerkte, was de tasch spoorloos verdwenen. Onmiddellijk weid een onderzoek ingesteld, dat echter vooralsnog tot niets leidde. In de St.-Stefanuskeik te Weenen is Dinsdag een noodlottige paniek ontstaan, stoot vn 4000 bedevaartgangers, die van Mariazel! terugkeerde, hield als naar gewoonte zijn feestelijken intocht in de Domkerk. Toen de helft der bedevaartgangers binnen wat en, vatten de gedroogde bloemen, waarmee een der banieren versierd was, vlam aan een der kaarsen en de vonkenregen die nu op den grond viel, biacht den schnk onder de menigte. ïBrand, brandklonk het en in wilden angst drongen de menschen naar den uitgang, tegen den stroom van bedevaartgangeis in, die de kerk wilden binnengaan. Veischeiden8 vrouwen ge raakten onder den voet en velen werden m het gedrang gewond twee kinderen zoozeer, dat zij in levensgevaar veikeeren. Een priester die zijn tegenwoordigheid van geest behield, maakte door kalm het oigei te bespelen een eind aan de paniek, die ongeveer 10 minuten had geduurd. Een te Sospetto, nabij Vintimille, in Italië, overleden bedelares, heeft 20,000 frs. vermaakt aan de armen dier gemeente on haar overig vermogen, ten bedrage van omstreeks 200,000 frs., aan die van Vintimille. Aan de kerk ver maakte zij niets. De Christian Leader klaagt er over dat in Palestina de Olijfberg wordt ontwijd door aanplakbiljetten van een brouwer nit Dublin en dat in den hof van Gethsemané, door verschillende muziekkorpsen, af en toe dansmu ziek wordt uitgevoerd. Bij het meer Copais, in Boeotie (Griekenland), zijn bij opgravingen door Fransche oudheidkun digen de overblijfselen gevonden van een gioot paleis, waarschijnlijk van het machtige geslacht der Minyers, dat in voorhistorische tijden bloei de in Boeotie. Uit Manilla wordt gemeld dat het biaudend verlaten stoomschip Don Juan aldaar binnenge sleept. Een gedeelte der passagiers en bemanning is gered. Er zijn 145 Chineezen omgekomen. To Chicago is in een entiepot niet ier van de tentoonstelling gelegen, brand uitgebroken. Toen het dak instortte, zijn twintig mannen van de brandweer in de vlammen gestoit, waar zij omkwamen Vijf anderen zijn bij den val ge wond. In het geheel zijn er zestig petsonen gewond. De gebouwen der tentoonstelling heb ben geen scha ie geleden; de schade wordt op een kalf millioen dollars geschat. 's-GKATEXHAGE, li Juli. Herkozen tot leden van de Eerste Kamer dei' Stnten- Generaal door de Provinciale Staten van Zuid- Holland de heeren T. P. Viruly, met 52, I. D. Fransen van de Putte, met 50, en J. van der Dreggen Az. met 50 stemmen door die van Noord-Holland de heeren A. G. Wertheim, met 59 en J. Breebaart Kz. met 41 van de 68 stemmen. Gekozen de hoer M. de Jong, wethouder te Hoorn, bij her stemming, met 36 stemmen, tegen 29 op den heer S. P. van Eeghen, te Amsterdam. Voorts verkregen mr. M. C. van Hall 14 en dr. A. Kuyper 6 stemmen; door die van Limburg de lieer H. G. L. Regout, met 37 stemmen door die van Noord-Biabant de heeren mr. A. M. Sassen, met 49 en mr. P. J. A. Smitz, met 57 van de 59 stemmen; door die van Zeeland gekozen de lieer jhr. mr. IC. A. Godin de Beaufoi t, oud- minister, met 20 stemmen. Het afuedend lid de heer jhr. mr. W. Six veria eeg 17 stemmendoor die van Utrecht de heer jhr. mr L. C. C. O. M. van Nispen, met 22 van de 39 stemmen door die van Drente de heer mr. H. van Lier, met 27 stemmen door die van Groningen de heer mr. B. van Royen, met 39 van de 43 stemmen door die van Gelderland gekozen de heeren mr. D. Engelberts, lid der Prov. Staten, met 31 en mr. W. C. J. E, Cramers, vice-president van het hof te Arnhem, met 32 stemmen. De aftredende leden de heeren mr. J. 't Hooft, verkreeg 28 en mr. J. E. H. baron van Nagell van Ampsen, 29 stemmendoor die van Friesland de heer jhr. mr. J. H. F. IC. van Svvïndereu, met 25 van de 41 stemmen; door die van Overijsel de heer C. T. Stork. 'S-CRAVEMIAGE. 11 Juli. Uit het antwoord van Gedeputeerde Staten op de interpellatie van den heer Visser blijkt, dat de verdere uitvoering van het besluit betrekkelijk de vaartverbetering tusschen de IJsel en de ringvaart van den Haarlemmer meerpolder, afhankelijk is gesteld, ook wegens de financieele offers, van nog niet voldoende gebleken invloed dei opening van bet Mer- vvedekanaal en de verbetering van het Rijn en Schiekanaal. De heeren Visser, Sluiter en Molenaar hebben eeue motie voorgesteld om Gedeputeerde Staten uit te noodigen in de aanstaande herfstvergadering een volledig overzicht der kosten van de vaartverbetering te geven en bepaalde voorstellen te doen. De heer Blus'é verdedigde namens de minder-'

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3