HM A0. 1893. Vrijdag 14 Juli. N°. 8314. Zevenenveertigste Jaargang. Baitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Schiedam 13 Juli 1893. Er heerscht ontegenzeggelijk in onzen tijd «en geest van belangstelling voor de publieke zaak. Terwijl na de hitte des daags het strand •of het vrije veld met machtigen drang tot genieten dringen, zijn de vergaderzalen schier avond aan avond bezet. »Naar buiten 1" roept 4e familie. Naar de kiesvergaderingroept de plicht. 't Is goed zoo I Het blijkt, ■dat bij tal van mannen deze overtuiging ge vestigd isï\vij beleven een ernstigen tijd". •Groote vraagstukken eischen dringend oplos sing, en bij de snelheid, waarmede wij leven, staat heden vlak voor de deur, wat gisteren nog mijlen ver verwijderd scheen. Dit ont kent niemand meer. Die ernst, en we moeten verklaren, bij verheugt ons, blijkt overal bij de voor bereidende werkzaamheden voor de gemeente raadsverkiezingen, die in ons vaderland op 4en 18n dezer maand zullen gehouden wor den. Ze dragen ditmaal een eigenaardigen stempel, en het zou een loonende studie zijn ■voor menig belangstellende, na te gaan, hoe het toch wel komen mag, dat bij deze ge legenheid een zoo verzoenende toon op den voorgrond treedt. In elke plaats van be- teekenis, in elke kiesvereeniging van welke richting ook, erkent men, dat het recht, .dat het goed is, vooral bij verkiezingen voor ■den gemeenteraad, eere te geven, wïeneere toekomt; niet slechts van een bepaalde rich ting alle heil, van een andere niets dan onheil te verwachten. Dat is vooruitgang! Gaarne erkeunen wij, dat deze strooming ons ver blijdt. "We hebben ook hier in de gemeente andere tijden gekend. De geschiedenis leert, en de ouderen van dagen zullen het zich herinneren, dat een voorloopige candida- Ttenlijst, als thans door de kiesvereeniging roSchiedam" is gepubliceerd een onmogelijk heid zou zijn geweest. Wij zeiven zouden er ons met den meesten «rast tegen hebben verzet. Maar, met de tijden veranderen ook de nzichten, omdat de om standigheden vei anderen. Wij hebben reke ning te houden met het tegenwoordige en met de toekomst; het verledene laten we rusten. Bekennen we het eerlijk: nhartstoch- ielijk en onverstandig zijn op haar beurt alle partijen geweest". Morgenavond vergadert de kiesvereeniging ^Schiedam". Ze staat voor een gewichtig werk het stellen van candidaten voor den gemeenteraad. Die taak is van groot gewicht. Schiedam, kwijnt, maar Schiedam heeft alle voorwaarden om te bloeien; Schiedam behoeft .geen doode stad te worden. Daarom moet elke kracht gewaardeerd worden, die tot ver betering kan en wil medewerken. We zien op die candidatenlijst een werk man. Uitstekend, en of nu deze of een andere werkman candidaat wordt, 't is ons om het even. Het getuigt van toenadering; doch deze candidaat moet bezitten een onafhanke lijk karakterzoo hij zich niet ten volle bewust is, z^jn eigen meening te durven verdedigen tegenover wie ook, hij neme geen candidatuur aan. We zien op deze lijst de namen van alle aftredenden. Door een enkele is herhaal delijk geopenbaard, dat hij geen mandaat meer zal willen aannemen. We eerbiedigen zulk een besluit. »Er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan." Wel hem, die het juiste oogenblik van zijn retraite zelf weet te bepalen, om dan belangstellend, maar als rustig burger het geslacht, dat na hem komt, dat misschien zijn eigen naam draagt, aan het werk te zien. We zien op deze ljjst katholieken, mannen met, mannen zonder antecedenten in den gemeenteraad, We zijn er zeker van, dat aan de meerderheid dezer hee- ren de kiesvereeniging sSehiedam" met haar niet meer eng, maar loyaal program haar sympathie, haar vertrouwen schenkt. We noemen geen namen, omdat wij in het minst geen invloed willen oefenen op hetgeen de kiesvereeniging zal besluiten. Slechts dit roe pen we elk harer leden toe: »Wees u zelf, wees waar, en houd u vrij van persoonlijk heden, en van persoonlijke overwegingen". Niet om personen, om de groote zaak, het gemeentebelang, is het te doen. Wee hem, die de adder der persoonlijkheid, liever der personaliteit, welke reeds zooveel kwaad heeft gedaan, in het debat brengt 1 Er zjjn vragen, die hij de beoordeeling van eiken candidaat op den voorgrond moeten treden. Is hij aftredend lid, dan dient ernstig overwogen te worden, welken weg hij volgde, als het de bespreking van groote gemeente belangen gold. Dan dient gevraagd: nBleek hij een bekwaam man Toonde hij het inzicht te hebben, dat de maatschappij zich steeds vervormt, en dat dus ook de gemeente-instel lingen hervorming noodig hebben?" ïs hij nieuw man, dan moet men zekerheid verkrijgen omtrent zijn bekwaamheid en omtrent het bovengenoemde inzicht, en ver dient het ernstige overweging, of hij waar borgen aanbiedt, dat hij zijn eigen meening zonder aanzien des persoons eerlek verde digen zal. DU1ÏSC11L1ND. De regeering heeft aan de kanonneerboot Wólff bevel gezonden naar Bangkok te ver trekken, ter bescherming yan de Duitsche onderdanen in Siam. Volgens de Hamb, Nachrichten hebbende Duitsche en Fransche regeeringen besloten de grenslijn duidelijker af te palen, teneinde zoo veel mogelijk grensgeschillen te voorkomen. In bosschen zal een neutrale strook van 2 meter de grenslijnen aangeven. Een commis sie van beide staten zal het werk verrichten. J.l. Zondag hield de voormalige rijkskanse lier Von Bismarck een toespraak tot 400 inwoners van het vorstendom Lippe, uie hem op Fried richsruhe een bezoek brachten. In het Teutoburgerwoud in Lippe versloeg Ar- minius de Romeinen, die de Germanen poog den te onderdrukken. Vorst Bismarck sprak, naar aanleiding van deze herinnering uit de geschiedenis, over de wenschelijkheid, dat de parlementen der kleine staten krachtiger invloed op de besluiten van den Bondsraad behooren te oefenen, opdat het Duitsche rijk niet door een groot-Pruisen vervangen worde. Dit kunnen zij, want daar Pruisen 18 en de staten van gemiddelde grootte 24 stemmen bezitten, leggen de kleine staten, die over 17 stemmen beschikken, elk met 1 stem het overwicht in de schaal. Von Bismarck be treurde dat het nationale denkbeeld geen vuur had gevat in de parlementen en regee ringen der Bondsstaten, zooals hij hoopte, dat 20 of 25 jaar geleden gebeurd zou zjjn, en vreesde, dat het nationale bewustzijn in de ringen van den boa constrictor der bureau cratie vei ward zou raken, die in de laatste jaren groote vorderingen had gemaakt. De Bondsraad en de Rijksdag moesten dat monster bestrijden, opdat de rijksgrondwet zou be houden blijven en de vertegenwoordigers van alle bondsregeeringen zitting zouden behou den in den Bondsraad. FBUES1J1 De Kamer heeft gisteren het tegenvoorstel van Jamais verworpen, en daarentegen een, door Cunéo d'Ornano ingediend, aangeno men. Voorts werd met 252 tegen 210 stem men beslist dat alle artikelen betrekking heb bende op de hervorming der belasting op de dranken, uit de staatsbegrooting gelicht en aftonderlijk behandeld zullen worden. De Kamer heeft aan de commissie voor het tarief een voorstel verzonden, strekkende om het invoerrecht op vreemde tarwe van 5 op 8 fr. te brengen. De Kamer heeft de begrooting in haar geheel met 396 stemmen tegen 28 aange nomen. ENGELAND. In het Lagerhuis gaf Gladstone gisteren het verlangen te kennen alinea's 3 en 4 van art. 9 van het Homerule-ontwerp ter zijde te stellen. De regeerïng, zeide hig, wordt ten deze geleid door hetgeen de algemeene wensch van het Huis schijnt te rijn. Hij stelde dus voor om de afgevaardigden van Ierland bevoegdheid te geven in het rijks- parlement mede te stemmen over alle quaestiën. De heeren Rathboae en Wallace, beiden radicaal, kwamen nadrukkelijk tegen dit voorstel op. De beraadslaging is verdaagd. De heer Buxton verklaarde uit naam der regeering dat de Fransche admiraal de invoer rechten van Terra Nova heeft teruggevorderd, die onder protest betaald waren voor levens middelen, welke van Halifax waren aange bracht met een Engelsch vaartuig ten be hoeve van Fransche visschers, die aan de kust uit krachte van het tractaat de visch- vangst uitoefenden. Ook vroeg de Fransche vlootvoogd de teruggave van de goederen, die aangehouden waren wegens weigering van betaling der invoerrechten. De regeering van Terra Nova heeft hierop weigerend ge- antwooid. Toen heeft de Fransche vlootvoogd een uitdiukkelijk protest ingediend en is ver volgens onmiddellijk naar St. Pierre ver trokken. De Engelsche regeering heeft ten aanzien dezer zaak nog geen mededeehng ontvangen van het Fransche gouvernement. PORTUGAL. Uit Lorenpo Marquez wordt van gisteren gemeld dat de Porlugeesche autoriteit het grootste gedeelte der beambten bij den spoor weg, de postei ij en de domeinen is ontslagen. Het verkeer staat geheel stil Er dreigt eene algemeene crisis te zullen uitbreken. 8 E R V I E. De regeering heeft het liberale blad Zastawadat den staatsgreep van 43 April heeft toegeschreven aan kuiperijen van den ex-koning Milan, in beslag doen nemen en eene gerechtelijke vervolging tegen den uit gever ingesteld. De leden van het vorige liberale Kabinet- Avakumovitch hebben besloten den 45n dezer persoonlijk in de Skupschtina te verschijnen om zich tegen hunne in staat van beschuldi gingstelling te verdedigen. T U R K IJ E. Uit Konstantinopel wordt aan de Tim.s gemeld dat het schijnt vast te staan, dat de khedive aldaar gekomen is om den sultan over te halen tot eenen grooten, tegen Enge land gerichten coup de théhtre in Egypte, teneinde nog bijtijds den invloed van het kha- lifaat te beschermen tegen de inbreuk die daarop wordt gemaakt door de Christenen. Ten behoeve daarvan zou de sultan bezettings troepen moeten zenden, overeenkomstig de tot dusver niet tot uitvoering gebrachte Anglo- Turksche conventie van 4882. In geval van weigeren, moet de khedive aandringen dat de sultan hem althans eene Turksche lijf wacht medegeve, als bescherming tegen mogelijke geweldpleging door de Engelschen, waarvan de khedive onlangs den Britsehen gezant verdacht, voor het geval dat hij Enge- lands ultimatum had verworpen. Mocht de sultan alle voorstellen in boven vermelden zin van de hand wijzen, dan moet de khedive besloten rijn, afstand te doen; doch dit zou den sultan verre van aangenaam moeten zyn, ft CM*"** *- 'Af - PW COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOT ER STRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. T' V TSrijf J j i» 7 1 £r "•fee -s v\ A

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1